اسم غسل خود ارضايي چيست؟ آیا خود ارضايي غسل دارد؟


اسم غسل خود ارضايي چيست؟

پاسخ سوالات خود درباره غسل خود ارضایی و اسم این غسل را در ادامه این مطلب می‌خوانید.

غسل خود ارضايي

خود ارضایی به نام استمناء نیز شناخته می‌شود. اما برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا خود ارضایی غسل دارد؟ و اگر این عمل نهی شده در اسلام دارای غسل است، اسم آن چیست. در ادامه این مطلب از آلامتو به این سوالات پاسخ می دهیم و نظرات فقهای مختلف را ارائه می کنیم.

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده میشود

اسم غسل خود ارضايي چيست؟

تحریک اندام های خصوصی توسط افراد چه زن و چه مرد در نتیجه اعتیاد ذهنی صورت می‌گیرد و در اغلب ادیان به ویژه دین اسلام نهی شده است و این فرمان وجود دارد که که اگر فرد در نتیجه این عمل جنب شد، باید فوراً اقدام به غسل برای خود ارضایی کند که این غسل همان غسل جناب است. در حقیقت چنانچه فرد تصمیم داشته باشد که نماز به جا آورد یا روزه بگیرد، باید پس از این عمل اقدام به غسل جنابت نماید.

سوالات بسیاری در خصوص این غسل وجود دارد که یکی از آنها اسم غسل برای عمل خود ارضایی است. این غسل مانند غسلی که فرد در نزدیکی با همسر انجام می دهد به نام غسل جنابت شناخته می شود و در چه فرد ناخودآگاه یا به صورت عمدی استمناء کرده باشد، بر وی واجب می شود تا بدن را تطهیر کرده و بعد به اعمال دینی خود بپردازد.

با این حال شخص باید سعی در ترک خود ارضایی نماید تا از سایر عوارض آن که بر ذهن و جسم تاثیر منفی می گذارد، در امان باشد. به این منظور شخص باید خود را با سایر فعالیت ها از جمله ورزش، تفریح، دوری از تنهایی و … مشغول کرده تا از این مسئله دور باشد.

آیا خود ارضايي غسل دارد؟

آیا خود ارضايي غسل دارد؟

همانطور که گفتیم این سوال افراد زیادی است که آیا خود ارضایی غسل دارد. پاسخ این است که بله. در صورتیکه که با استمناء مایع منی به طور غیر طبیعی از بدن شخص خارج شود، و آنطور که در منابع دینی ما از جمله قرآن کریم و دیگر ادیان آمده است، هر فعالیتی که به طور نامشروع منجر به ارضای میل جنسی شخص شود، حرام محسوب شده و از بزرگترین گناهان است.

در این میان همه انبیاء و امامان معصوم نیز بر این مسئله هم نظر بوده و هر که هر عملی خارج از رابطه ازدواج انجام دهد، مورد لعنت و نفرین خداوند قرار می گیرد. با توجه به مسائل مطرح شده و همچنین توصیه معصومین، استمناء کردن اساساً حرام است و این کار نیازمند به غسل جنابت برای خودارضایی دارد.

این مسئله در مورد بانوان نیز صدق می کند، پس چنانچه زنی حس کرد که بر اثر خود ارضایی رطوبت در لباس او وجود دارد، باید اقدام به این غسل نماید.

غسل جنابت برای خود ارضایی نیز می تواند به دو صورت غسل ترتیبی و غسل ارتماسی انجام می شود. به این ترتیب که باید شخص ابتدا سر و گردن خود را شسته و پس از آن ابتدا سمت راست بدن را از بالا به پایین و سپس سمت چپ بدن را بشویید. چنانچه شخص بخواهد غسل ارتماسی انجام دهد باید به یکباره همه بدن خود را زیر آب برده و یا حتی با شیرجه زدن در آب استخر یا حوض به نیت غسل نیز صحیح می باشد.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر

آیا خود ارضايي غسل دارد مکارم شیرازی

طبق حکم آیت الله مکارم شیرازی خود ارضایی غسل دارد و برای انجام فرایض دینی فرد استمناء کننده باید اقدام به انجام غسل نماید. با این حال در برخی منابع آمده است که باید با آب سرد غسل کرد که این صحت نداشته و تفاوتی در دمای آب وجود ندارد.

آنطور که مکارم شیرازی فرمودند استمناء بر اساس آیات قرآنی و روایات ائمه معصوم و حکم عقل از گناهان کبیره به حساب آمده و حرام می باشد. این کار عوارض نامطلوب دنیوی و اخروی برای شخص دارد.

آیا خود ارضايي غسل دارد خامنه ای

طبق حکم ایت الله خامنه ای، در صورتیکه شخص مطمئن باشد در طول خود ارضایی مایعی از وی خارج شده است که منی می باشد، باید برای به جا آوردن نماز و گرفتن روزه غسل انجام شود.

آیا خود ارضايي غسل دارد سیستانی

آیت الله سیستانی درباره حکم شرعی خود ارضایی فرمودند: خود ارضایی یا استمناء حرام و گناه کبیره به حساب می‌آید ،اما کفاره ندارد. با این حال خود ارضایی غسل دارد و شخص مرتکب شونده باید برای انجام اعمال دینی مثل نماز و امثالهم غسل نماید و واجب است که برای دست کشیدن از این کار توبه کند.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به حضرت زهرا در مفاتیح

سخن آخر

در این مقاله از آلامتو گفتیم آیا خود ارضایی غسل دارد یا نه. همچنین به حکم خود ارضایی از سیستانی، مکارم شیرازی و خامنه ای پرداختیم. امیدواریم پاسخ سوالات خود را در این مطلب از آلامتو پیدا کرده باشید.


منبع: https://www.alamto.com/%D8%BA%D8%B3%D9%84-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D9%8A%D9%8A.html