با احساس معامله نکنید! | آیا استراتژی معامله‌گری را می‌شناسید؟ مجله موفقیت

لازم است هر معامله‌ گری بعد از انجام معامله و با توجه به نتایج آن، اقدام به بررسی فاکتورهای لازم معامله انجام‌شده کرده و سپس با رعایت اصول معامله‌گری، برای معامله بعدی اقدام کند.

از لحاظ روان‌شناسی، معامله‌ گران در معاملاتی که به نتایج خوبی نمی‌رسد، برای رفع زیان خود به‌سرعت به دنبال انجام معامله دیگری می‌روند، اما نتیجه معامله بعدی معمولا بدتر از معامله قبلی خواهد شد.

با احساس معامله نکنید! مجله موفقیت

با بررسی نتیجه عملکرد دو معامله‌ گر در انجام یک معامله به خوبی می‌توان دریافت آن معامله‌ گری که با کنترل احساسات خود اقدام به انجام معامله می‌کند، موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد.

با احساس معامله نکنید! مجله موفقیت

توقف و تفکر

مجله موفقیت : شماره 420
منبع: https://www.movafaghiat.com/ba-ehsas-moamele-nakonid/

به‌عنوان مثال، مربیان حرفه‌ای بعد از هر مسابقه و با توجه به نتیجه کسب‌شده، نسبت به رفع نواقص و تقویت نکات مثبت اقدام کرده و سپس به استقبال مسابقه بعدی می‌روند. فراموش نکنید که قدرت تصمیم‌گیری درست بدون دخالت‌دادن احساسات منجر به کسب نتایج خوبی خواهد شد.

با احساس معامله نکنید! مجله موفقیت

استراتژی معامله‌گری

همچنین یک معامله‌ گر متضرر هم با ندیده‌گرفتن اصول سرمایه‌گذاری سعی می‌کند معامله دیگری انجام دهد تا ضرر خود را جبران کند، اما این کار هم نتیجه‌ای جز افزایش ضرر و زیان نخواهد داشت. چشم داشتن به سود بیشتر یا تلاش برای جبران زیان نیاز به صبر و بررسی عوامل مرتبط با معامله دارد.

با احساس معامله نکنید! مجله موفقیت

تمرین خودسازی

کسب ثروت از طریق سرمایه‌گذاری و معامله در بازارهای مالی در میان عامه افراد جذابیت فراوانی دارد. بسیاری این بازارها را راهی آسان برای رسیدن به رویاهای خود می‌دانند، اما اکثریت کسانی که به این بازارها ورود می‌کنند، بعد از مدتی معامله‌ گری با زیان و کاهش سرمایه از بازار خارج می‌شوند. با این اوصاف شاید بتوان این جمله معروف را که بورس سخت‌ترین راه برای رسیدن به پول آسان است، تایید کرد.

از مهم‌ترین کارهایی که برای انجام معاملات ضروری است ثبت اهداف روزانه، هفتگی و ماهانه برای خود است. برای کسب اهداف تعیین‌شده باید به صورت مستمر بر رفتار خود نظارت داشته باشید و به هیچ وجه از اصولتان سر‌پیچی نکنید. معامله‌ کردن به عنوان یک حرفه بر اساس شانس و بدون تعیین اصول و هدف، نتیجه‌ای غیر از ضرر و زیان نخواهد داشت.

کنترل احساس (عدم داشتن هیجان ناشی از برد و باخت احتمالی) در انجام معامله تاثیر بسزایی دارد. معامله‌ گران بسیاری در زنجیره معاملات خود بدون کنترل احساسات دست به کارهایی می‌زنند که سبب ضرر و زیان برای آن‌ها می‌شود.

کنترل احساسات برای انجام معاملات بعدی با استفاده از تفکر و تصمیم‌گیری مناسب، امری ضروری است. پیشنهاد می‌شود معامله‌ گرانی که در کنترل احساسات خود دچار خطا و انجام مکرر اشتباه می‌شوند، برای حل این مسئله به تمرین خود‌سازی روی بیاورند و ابتدا معاملات مجازی (غیر واقعی) یا بر روی کاغذ انجام دهند و بعد با بررسی و ثبت نتایج حاصل‌شده و رفع نواقص، خود را برای انجام معاملات واقعی آماده کنند. باید دانست که بازار در تلاش است تا پول شما را بگیرد و شما باید هوشمندانه در حفظ سرمایه خود و سپس کسب سود تلاش کنید.

تعیین و ثبت اهداف

معمولا یک معامله‌ گر بعد از کسب سود از یک معامله با احساس غرور از نتیجه به دست‌آمده سریعا به سراغ معامله بعدی می‌رود تا سودش را افزایش بدهد؛ اما این اشتباه مرگبار سبب از‌دست‌دادن سود‌های کسب‌شده و گاهی اصل سرمایه می‌شود.

این اصول که شامل اولویت حفظ سرمایه، به‌کارگیری سرمایه غیر‌ضروری، تعیین میزان مبلغ سرمایه‌گذاری‌شده، داشتن روش معاملاتی (بررسی نقطه ورود و خروج به معامله) و تعیین حد سود و ضرراحتمالی است، در بین تمامی معامله‌ گران بازار‌های مالی یکسان است و رعایت آن از ملزومات موفقیت در بورس به شمار می رود.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

آیا استراتژی معامله گری را می‌شناسید؟

در دنیای معاملات و با در‌نظر‌گرفتن تمامی موارد، هر معامله‌ گر مسئول نتایج معاملات خود است. چنانچه فرد معامله‌ گر در معامله ی خود متکی به عوامل دیگر باشد و نقش موثر خود را در انجام آن در نظر نگیرد، بدون شک نتایج خوبی به دست نخواهد آورد و متحمل زیان خواهد شد.

به عنوان مثال، یک دونده چنانچه بخواهد یک مسیر طولانی را بدون داشتن برنامه، هدف واستراتژی مناسب و بی‌وقفه بدود، بدون شک برنده نخواهد شد. وی در طول مسیر باید برنامه‌ای برای تجدید قوا داشته باشد تا به خط پایان برسد.

معامله‌ گرانی وجود دارند که استراتژی خوبی (اصول معامله‌ گری) برای انجام معامله دارند، اما به دلیل عدم کنترل احساسات خود و ناتوانی در عمل به استراتژی دچار مشکل می‌شوند.

معامله‌ کردن در بازار سرمایه (بورس) شیرین است، چون پول در آن جریان دارد. اگر می‌خواهید جزو معدود افرادی باشید که به‌صورت مداوم در این بازار حضور دارند و سود مستمر کسب می‌کنند، باید به اصولی که بیان شد پایدار بمانید. شما مسئول نتایج معاملات خود هستید؛ نتایجی که از مجموعه رفتار شما به‌دست می‌آید.

معامله‌ کردن زمانی جذاب‌تر خواهد شد که مشخص کنید از خود چه می‌خواهید. اهداف کسب‌شده، چه خوب و چه بد، نتیجه رفتار شماست؛ پس بر رفتار خود نظارت داشته باشید تا به موفقیت برسید.

با احساس معامله نکنید! مجله موفقیت

جمع‌بندی

فراموش نکنید که بدون کسب مهارت در کنترل احساسات محکوم به شکست خواهید بود و به سادگی سرمایه خود را از دست خواهید داد. هیچ معمای سختی در بازار وجود ندارد و رعایت اصول معامله‌ گری، شما را از دیگران متمایز خواهد کرد و موفق به کسب سود و ثروت خواهید شد.

باید بدانید که بدون گشتن به دنبال معما‌های بزرگ در بازار و با رعایت ساده‌ترین و مهم‌ترین اصول معامله‌ گری هم می‌توان سود‌های مناسبی را از معاملات کسب کرد. معامله‌ گران باید اصول اولیه را یاد بگیرند و با رعایت آن‌ها وارد بازار سرمایه شوند.

واقعیت به همین سادگی است: استراتژی معاملات خود را تعیین کنید و با کنترل احساسات در سهام مناسب سرمایه‌گذاری کنید. پس از آن و ضمن رعایت اصول و استراتژی تعیین‌شده، معاملات خود را بهبود بخشیده و از کسب سود لذت ببرید‌. بازار مایل به یاری‌رساندن به شما نیست و خودتان باید این کار را انجام دهید.

***

با احساس معامله نکنید! مجله موفقیت

کنترل احساسات