تابستانی خلاق با نوه‌ها | ۱۲ تفریح مهیج سرگرم‌کننده برای اوقاتی خوش در کنارنوه‌هایمان مجله موفقیت

یادش بخیر! قدیم‌ترها خانه‌ها حیاط داشتند و باغچه‌ای کوچک برای کارهایی شبیه به این. اما شاید بگویید دلت خوش است؛ آپارتمان را چه به درخت آلبالو! بله، می‌دانم همه ساختمان‌ها حیاط و باغچه ندارند، اما می‌توانید با گیاهان آپارتمانی باغچه کوچک خود را درون منزل درست کنید.

سعی کنید چیزی شبیه به گل، برگ، سنگی با شکلی خاص یا تکه چوبی از جاهایی که با هم می‌روید به عنوان یادگاری یا گنج همراه بیاورید تا بعدا با دیدنش یاد آن روز به‌خصوص بیفتید.

هنر و کاردستی

موبایل و تبلت و اینترنت به‌قدری جذاب هستند که در 65 سالگی تصمیم گرفتم بالاخره از این تکنولوژی سر در بیاورم. اگر برای من جذاب است‌، پس برای آن‌ها هم هست. اما نباید انتظار داشته باشیم که همیشه نوه‌هایمان به ساز ما برقصند و کارهایی که ما دوست داریم، انجام دهند.

گاهی حس می‌کنم یکی از دلایل اینکه عاشق خانه ما هستند، من و مادربزرگشان نیستیم و بیشتر به هوای این پرنده‌ها می‌آیند! اما فرقی نمی‌کند؛ فکر می‌کنم این زبان‌بسته‌ها هم از دیدن نوه‌های من سر ذوق می‌آیند. لااقل آواز‌خواندنشان که این‌طور نشان می‌دهد.

قرار ناهار با نوه‌ها

مطمئنم دخترم بیشتر از همه دوست دارد زمانی که بچه‌هایش را به خانه ما می‌فرستد، آن‌ها با مادربزرگشان کتاب بخوانند. چون تنها در این صورت خیالش راحت است که خطری در کمینشان نیست!

اگر فیلم کمدی جالبی روی پرده‌ها است، دیگر معطلش نکنید! خبر خوب اینکه، بعضی از سالن‌های نمایش و سینماها بلیت‌های نیم‌بها برای بچه‌ها و پیرمردهایی مثل من دارند. البته همسرم هیچ‌وقت از سینما خوشش نیامده، ولی من برعکس خوشم می‌آید.

اعتراف تلخی است،‌ اما هر کاری هم بکنید بچه‌های این دوره و زمانه عاشق تکنولوژی هستند. دیر یا زود سرشان را در گوشی و لپ‌تاپشان می‌برند و مشغول بازی می‌شوند و البته حق هم دارند؛

این‌طور تجربه‌های دور‌بودن از والدین برای بچه‌های خیلی کوچک شاید ترسناک باشد، اما کمی که سنشان بیشتر شد، می‌بینید که چقدر برایشان جالب است که از بایدها و نبایدهای معمول پدر و مادرشان فاصله بگیرند.

من و همسرم کاملا هم‌عقیده هستیم که با شلوغی زندگی‌های روزمره فرزندانمان، باید بیش از پیش در تربیت نوه‌هایمان مشارکت داشته باشیم. خوب به یاد دارم زمانی که دخترم به دنیا آمد، همسرم کاملا به‌تنهایی باید از عهده وظایف مراقبت از بچه‌ها برمی‌آمد.

حالا که از شما خواستم بچه‌ها را در جریان تمام فرایندها بگذارید، خوب است این کار را هم یادآوری کنم: اگر به آشپزی و کیک‌پزی علاقه دارید، ایده‌های بسیاری برای اجرا وجود خواهند داشت. نوه‌های من عاشق این هستند که در کارهای آشپزخانه مشارکت کنند.

اگر به اندازه من خوش‌شانس بوده باشید که صاحب فرزند و بعد از آن نوه‌های دلبندی شده باشید، خوب می‌دانید که نوه‌ها ، اگر بیشتر از فرزندان خودتان شیرین نباشند، کمتر هم نیستند! الان و در طول تابستان هم زمان تفریح و سرگرمی بچه‌ها است.

هر هفته برنامه اکران سینماها را دنبال می‌کنم و منتظر فیلم‌های کمدی یا مناسب برای بچه‌ها هستم. خوب به یاد دارم اولین باری که دخترم را به تئاتری مخصوص بچه‌ها برده بودم، چقدر کیف کرده بود.

حتی می‌توانید بازی‌هایی را که با بچه‌های خودتان می‌کردید، با نوه‌هایتان انجام دهید. بازی‌های قدیمی شبیه به منچ و مارپله که از سال‌ها پیش بوده‌اند. اگر سری به شهرکتاب‌ها بزنید، بازی‌های جدید‌تری را هم کشف خواهید کرد!

گاهی نوه‌هایم را با خودم برای دسر بیرون می‌برم تا با هم بستنی یا آب‌میوه بخوریم و فکر نمی‌کنم چیزی به اندازه بستنی‌خوردن آن‌ها من را خوشحال کند. نمی‌دانم چه معجزه‌ای در بستنی هست که هر بار برای خوردن دسر بیرون می‌رویم، چشم‌هایشان از شادی برق می‌زند.

روز فیلم

البته پدربزرگ و مادربزرگ‌های زیادی را می‌شناسم که مدام از نوه‌های خود شکایت می‌کنند که به آن‌ها اهمیت نمی‌دهند یا زمانی که به خانه‌شان می‌آیند، مدام سراغ تلفن‌های هوشمند و لپ‌تاپ و اینترنت می‌روند.

اگر از فوتبال خوشش آمد، برایش لباس تیم محبوبش را بخرید،‌ اگر از نجاری خوشش آمد، برایش اسباب‌بازی‌های چوبی بخرید و اگر از ماشین خوشش آمد، برایش ماشین‌های اسباب‌بازی بخرید. شاید خودتان ندانید که توجه به علایق بچه‌ها و کمک به رشد آن‌ها چقدر در آینده‌شان تاثیرگذار است و البته یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید با نوه‌هایتان وقت بگذرانید و خاطرات مشترک بسازید.

برای همین تصمیم گرفتم کارهای هیجان‌انگیزی را که نوه‌هایم عاشق انجامشان هستند، فهرست کنم تا شاید شما هم بار بعدی که نوه‌هایتان به خانه‌تان آمدند، بتوانید جذابیتی بیشتر از وسایل دیجیتال برایشان ایجاد کنید.

شکی نیست که این موضوع چندان جای خوشحالی ندارد و حق با پدر و مادربزرگ‌ها هم هست، اما من همیشه از نوه‌های خودم برایشان مثال می‌زنم که بی‌صبرانه منتظر آخر هفته‌ها هستند تا به خانه ما بیایند. زمانی هم که اینجا هستند، به‌قدری سرگرمشان می‌کنیم که کمتر سراغ گوشی و لپ‌تاپشان می‌روند.

کیش‌ و مات! اگر می‌خواهید نوه‌هایتان گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌هایشان را کنار بگذارند، باید برایشان بازی و سرگرمی فراهم کنید. پس خودتان را برای رقابتی دوستانه با کوچک‌ترین اعضای خانواده‌تان آماده کنید. بازی‌هایی ساده از جمله اسم‌ و فامیل و پانتومیم برای بچه‌ها جذاب است.

او آن‌قدر از نمایش خوشش آمده بود که بعدها رشته تحصیلی هنرهای نمایشی را دنبال کرد و زمان نوجوانی‌اش دوست داشت بازیگر شود! دیدن فیلم‌ها، تئاترها و نمایش‌های مناسب با سن بچه‌ها می‌تواند تاثیرات ماندگار و عمیقی بر علایق آن‌ها بگذارد.

تابستانی خلاق با نوه‌ها-مجله موفقیت

مهارتی به نوه‌ها بیاموزید

من عاشق عکاسی بودم و دوربین‌های قدیمی خودم را سالم نگه داشته‌ام. گاهی به نوه‌هایم نشان می‌دهم چطور باید عکس گرفت. جالب اینجا است که چند وقت پیش دخترم اطلاعات کلاسی را برای من فرستاد که موضوعش آموزش عکاسی به بچه‌ها بود.

راست می‌گویند که آدم‌ها وقتی پا به کهنسالی می‌گذارند، بیشتر شبیه به بچه‌ها می‌شوند. شاید آن‌قدری که من از زمین‌بازی‌های پارک‌ها خوشم می‌آید، نوه‌هایم خوششان نیاید!

اگر نوه‌هایتان مدرسه می‌روند و خواندن و نوشتن بلد هستند، می‌توانید کتاب‌های داستانی کلاسیک‌تر برایشان انتخاب کنید یا اگر سنشان کم است، سری به یکی از شهر‌کتاب‌ها یا فروشگاه‌های کتاب نزدیک بزنید و قفسه کتاب‌های کودکان را نگاه کنید.

اما تحرک و نرمش هم برای ما ضروری است و هم برای این بمب‌های کوچک انرژی که باید به نحوی پتانسیل جنبشی خود را آزاد کنند. اگر نوه‌هایتان هنوز به سختی راه می‌روند و شما هم از درد کمر و زانو فغان به آسمان دارید،‌ چهارچرخه‌های کوچک یا ماشین‌های اسباب‌بازی پدالی برای هل‌دادن بچه‌ها به وفور موجود است.

دست بچه‌ها را بگیرید و آن‌ها را به پارک‌های بزرگ شهر ببرید. پارک‌های تفریحی سرسبز بزرگ و کوچکی در تمام شهرها وجود دارند. اگر رفت‌وآمد برایتان سخت است، پارک‌های اطراف خانه را انتخاب کنید. نوه‌ها ی من عاشق پارک‌های جنگلی هستند. جایی که بتوانند کمی از فضای آلوده شهری فاصله بگیرند و صداهای طبیعت را بشنوند.

پس نوبت شما هم می‌رسد که همراه با آن‌ها به صفحه‌های رنگی نگاه کنید تا همراهشان بازی کنید. سعی کنید بازی‌هایی را که دوست دارند، یاد بگیرید و با آن‌ها بازی کنید.

بسیاری از طرح‌های رنگ‌آمیزی را می‌توانید در اینترنت پیدا کنید. برای هیجان‌انگیزتر‌شدن کار برای نوه‌هایتان، می‌توانید آن‌ها را در فرایند انتخاب و تهیه ابزارهای لازم برای تهیه کاردستی مشارکت دهید. مثلا اگر نیاز به گیره، قیچی، چسب و کاغذ رنگی برای درست‌کردن کاردستی دارید، نوه‌هایتان را با خود به خرید ببرید و بگذارید فعالانه در تمامی مراحل مشارکت داشته باشند.

تابستانی خلاق با نوه‌ها-مجله موفقیت

آشپزی و کیک‌پزی

کاشتن دانه‌های گیاهان و تشویق بچه‌ها به رسیدگی منظم و آب‌دادن به آن‌ها تا زمانی که سبز شوند، هم برایشان جالب است و هم درس‌های زیادی از نظم، مراقبت و مسئولیت‌پذیری را یادشان می‌دهد. کمترین کاری که می‌توانید بکنید تا بچه‌ها به گل‌وگیاه علاقه‌مند شوند، این است که از آن‌ها بخواهید آبپاش را بردارند و به گلدان‌ها آب بدهند.

کتاب‌خوانی

اگر چه بیشتر مدارس اردوهای تفریحی و برنامه بازدید از باغ‌وحش‌ها را برگزار مي‌کنند، اما رفتن به باغ‌وحش یا باغ پرندگان همراه با پدر و مادربزرگ همیشه جذاب است. تفاوت پرندگان و حیوانات را برای نوه‌های خود توضیح دهید تا بیشتر با طبیعت آشنا شوند. من از دو مرغ عشق و یک مرغ مینا در خانه نگه‌داری می‌کنم. نوه‌هایم عاشق آن‌ها هستند!

من بخت بلندی دارم و در طول سال هم نوه‌هایم بارها به من سر می‌زنند؛ شاید هم من برایشان به اندازه کافی تفریح مهیا می‌کنم. البته که ما بابابزرگ‌ها و مامان‌بزرگ‌ها، وقتی پا به سن می‌گذاریم، کمی کم‌حوصله می‌شویم، اما امکان ندارد از وقت‌گذراندن در کنار نوه‌هایمان غرق در ذوق و شوق نشویم.

مهم نیست چقدر در بازی‌ها ضعیف هستید یا چقدر حوصله می‌کنید با آن‌ها بازی کنید. مطمئن باشید اگر شما با آن‌ها همراهی نکنید،‌ آن‌ها هم بعدا با شما همراهی نخواهند کرد!

تابستانی خلاق با نوه‌ها-مجله موفقیت

تماشای حیوانات و پرندگان

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

۱۲ تفریح مهیج و سرگرم‌کننده برای اوقاتی خوش در کنار نوه‌هایمان

شاید اگر کمی حوصله به خرج دهید، کلاس‌هایی را پیدا کنید که مهارت یا سرگرمی شما را به بچه‌ها آموزش می‌دهند. آنگاه می‌توانید ساعت‌ها با هم صحبت و تمرین کنید، بدون اینکه خسته شوید. زمانی که مطمئن شدید نوه‌تان به کار خاصی علاقه نشان می‌دهد، برایش کادوهای کوچک و مناسب با سلیقه‌اش بخرید.

مجله موفقیت : شماره  ۳۹۵
منبع: https://www.movafaghiat.com/tabestani-khallagh-ba-naveha/

البته باید آمادگی جسمانی خودتان را هم حفظ کنید تا برای «هُلم بده، هُلم بده!»های بچه‌ها آماده باشید. بعید می‌دانم کسی در دنیا از سرسره‌بازی و تاب‌بازی خوشش نیاید!

کشف اپلیکیشن‌های جدید

راستش را بگویم عاشق این هستم که با نوه‌هایم بیرون بروم و آن‌ها را به همه نشان بدهم! احساس غرور می‌کنم و به هم‌سن‌وسال‌های خودم فخر می‌فروشم. می‌دانید بیشتر از همه چه کاری را دوست دارم؟ اینکه تنها با نوه‌هایم به رستوران برویم؛ تنها یعنی بدون حضور دختر و دامادم.

نوه‌های من به قدری کتاب‌خوانی دوست دارند که اگر بخواهم جایزه‌ای بابت کار خوبی به آن‌ها بدهم، برایشان کتاب می‌خرم تا با هم بخوانیم.

تابستانی خلاق با نوه‌ها-مجله موفقیت

رفتن به زمین بازی

خوب به یاد دارم که پدربزرگم حیاطی پر از گل‌های شمعدانی داشت. هر بار که به خانه‌شان می‌رفتم، پدربزرگ یا مشغول آبیاری حیاطش بود و یا داشت برگ‌های خشک را با دقت از گلدان‌های شمعدانی‌اش جدا می‌کرد. هرگز طمع اولین آلبالویی را که از درخت چیدیم، از یاد نمی‌برم.

12 فعالیتی که انتخاب کرده‌ام، هم برای پدربزرگ و مادربزرگ‌ها جذاب و سرگرم‌کننده است و هم باعث می‌شود بچه‌ها اوقات شادی را بگذرانند.

تابستانی خلاق با نوه‌ها-مجله موفقیت

قدم‌زدن در طبیعت

فرقی نمی‌کند که به ماهی‌گیری علاقه داشته‌اید یا خیاطی یا هرچیزی میان این دو. نوه‌های شما از اینکه مهارت یا سرگرمی جدیدی از شما بیاموزند، بسیار خوشحال خواهند شد.

بیشتر بچه‌های عاشق کاردستی درست‌کردن هستند. کمی مطالعه یا در اینترنت جست‌وجو کنید و ببینید چه کاردستی‌های ساده‌ای با وسایلی که در خانه دارید، می‌توانید با نوه‌هایتان درست کنید. حتی اگر این کار سخت بود، به این فکر کنید که می‌توانید دفترهای نقاشی تهیه کنید و از بچه‌ها بخواهید همراه با شما دفتر‌های مخصوص رنگ‌آمیزی را کامل کنند.

من بیشتر اوقات سر کار بودم و کمک ناچیزی از دستم ساخته بود. اما الان که می‌دانم هم دخترم و هم دامادم شاغل و هم پرمشغله هستند، وظیفه خودم می‌دانم که در نگهداری از بچه‌ها به آن‌ها کمک کنم. اگر قرار است ما هم سهمی در نگهداری و تربیت نوه‌هایمان داشته باشیم، باید بتوانیم پابه‌پای کنجکاوی آن‌ها پیش برویم و برایشان پدربزرگ و مادربزرگ‌های کسالت‌آوری نباشیم.

مدرسه بچه ها تعطیل شده و بیش از هر زمان دیگری اوقات فراغت دارند و احتمال اینکه چند روزی را پیش پدربزرگ و مادربزرگشان بگذرانند، زیاد است. دفعه بعدی که نوه‌هایتان به خانه‌تان آمدند، با اجرای این ایده‌ها غافل‌گیرشان کنید! این‌طور هم به شما بیشتر خوش می‌گذرد و هم به آن‌ها.

برای اینکه جذابیت موضوع را برای نوه‌تان بیشتر کنید، خودش را هم به کتاب‌فروشی ببرید و برای انتخاب کتاب به او انتخاب‌های مختلف بدهید. شرط می‌بندم از نتیجه شگفت‌زده خواهید شد وقتی ببینید نوه‌هایتان چقدر دوست دارند برایشان کتاب بخوانید.

من خودم عاشق بازی «برج هیجان» هستم که باید تکه‌های چوبی را از برج چوبی خارج کرد و البته باید اعتراف کنم که من از لگو بازی هم بیشتر از نوه‌هایم لذت می‌برم!

تابستانی خلاق با نوه‌ها-مجله موفقیت

باغبانی

بچه‌ها را جایی ببرید که صدای پرندگان را بشنوند، صدای آب جاری، صداهایی که در شهرهای شلوغ یا خبری از آن‌ها نیست یا در میان همهمه گم شده‌اند. در طول گردش حتما سعی کنید چیزی پیدا کنید که این روز را برای شما و نوه‌تان خاطره‌انگیز کند.

حتی گاهی آن‌ها را با خود به خرید مواد غذایی، سبزیجات معطر و میوه‌های تازه می‌برم. چه غذایی را بهتر از همه می‌پزید؟ کارهای ساده و ابتدایی را به نوه‌هایتان نشان دهید تا حس کنند آن‌ها هم همراه با شما در حال آشپزی هستند و در نهایت از نتیجه کار لذت ببرید!

معما و بازی