خودباوری؛ اصلی ضروری در جامعه قرآنی

دارند، میتوانند از مفتیهای خود دربارۀ حکم شلوار جین تنگ یا گرفتن دست درملاءعام مسئله بپرسند یا سؤال کنند که خواندنِ رمانهای «هری پاتر» ثواب دارد یا گناه است و ابزار شیطان محسوب میشود؟ وقتی گروهی، مفهوم شکل گیری ایده از ایده های دیگران را بپذیرد، کل انرژی خلاق گروه آزاد میشود و نتیجه عالی می شود. چه چیزی می توان به آن اضافه کرد، تا به ایده ای خارقالعادهای تبدیل شود؟ ایده شما، در ذهن شخص دیگری ایده ایجاد میکند. حتی شکست کمون پاریس در ایجاد انقلاب در سال 1871 به اعتقاد مارکس اثبات کرد پرولتاریا نمیتواند ماشین دولتی موجود را در جهت اهداف خود به کار گیرد و باید برای حصول نتیجه آن را کاملاً نابود کند.

خودباوری پیش از آنکه تلاشی دائمی به سوی تغییر و پیشرفت باشد، هنر پذیرفتن خودتان است، خود شما همانطور که هستید و با همه نقاط قوت و ضعفی که دارید. خود شما همان طور که هستید و با همه نقاط قوت و ضعفی که دارید. او عقیده دارد که زندگی خوب تنها در جامعه ای فراهم می گردد که همه ی اعضا و حکومت آن برای رسیدن به چنین هدفی تلاش کنند و در غیر این صورت به طور فردی هرگز زندگی خوب فراهم نخواهد شد. تمامی انواع اتهاماتی که میتواند به کسی نسبت داده بشودرا در تمام این سالها به ایران نسبت دادند و توطئهها و اقدامات مخرب را عملیاتی کردند که پیشرفت ایران را متوقف کنند ولی تا به امروز به لطف الهی هرگز نتوانستند به اهداف خود دست یابند. یعنی صرفاً باورهایی نیستند که نزد خود نگه میداریم. در حالی که هیچ فردی نمیتواند با نگه داشتن شریعت یا قانون الهی عادل شمرده شود، اما یک فرد مسیحی سعی بر این دارد تا آن را بخاطر محبت داشتن به خداوند اطاعت کند، زیرا که آن شریعت اراده خداوند را اعلام کرده و با اقتدار او داده شده است.

حس تعلق به انواع گروه ها نیز اثرات بسیار نیرومندی بر عزت نفس فرزندان دارد. متفکران خداباور بر این عقیدهاند که ریشه دینداری فطری است ولی ملحدان این انگاره را انکار میکنند. به این معنی که استعدادها و تواناییهای خود را شناسایی کنید. «چگونه به خودباوری برسیم» نوشته دکتر ویندی درایدن است و مینا اخباری آزاد آن را به فارسی ترجمه کرده است. ویندی درایدن به مدت ۳۰ سال در زمینهی روانشناسی و مشاوره فعالیت کرده و تاکنون تالیف یا ویرایش بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب را برعهده داشته است. نشر پیدایش کتاب «چگونه به خودباوری برسیم» را از مجموعه غلبه بر مشکلات منتشر کرده است. در مقالات گذشته پنج فصل اول کتاب ارزشمند خودباوری در خلاقیت را به صورت خلاصه بیان کردم.

به کسانی که نمی توانند عیب و نقصی را در خود و یا زندگی شان مشاهده کنند و همیشه انتظار دارند در چشم دیگران بهترین باشند کمال گرا گفته می شود. خانواده، مدرسه، گروه هم سالان، گروه مذهبی، گروه ورزشی، گروه فرهنگی و دیگر گروه های کوچک و بزرگی که اطراف کودک را فرا گرفته اند عامل بالقوه ای در ایجاد حس هویت، ارزشمندی و هدف دار بودن در کودک را فراگرفته اند عامل بالقوه ای در ایجاد حس هویت، ارزشمندی و هدف دار بودن در کودک به وجود می آورد. یا زمانی که فرهنگ با چالش بنیادگرایی و افراطیگری روبهرو میشود، چگونه میتوان هماهنگی را میان ساختارهای گوناگون جامعه ایجاد نمود؟

«حتی در فرهنگهای دینیِ مفروض هم، دین با فرهنگ در تعارض است. اکنون امتحان سختتری پیش روی او بود و این امتحان قربانی کردن فرزند است. چگونه جرأت به خرج می دهید تا کاری جدید را امتحان کنید، با اینکه میدانید ممکن است در ابتدا نتیجه بدی حاصل شود؟ خودباوری، ارزیابی واقع بینانه از توانایی های خود است تا با آگاهی و شناخت کامل آنها در مسیر تعالی و پیشرفت، بهره برداری لازم به عمل آید و این گونه نباشد که انسان در برآوردن نیازها و انجام وظایفی که برعهده اوست، چشم به دیگران دوخته و از توانمندی های خود غافل شود. گفته می شود. تمامی عوامل معرفی شده در نهایت با همکاری یکدیگر مجموعه باورهای ما را (فکرهای مشابهی که در یک حوزه معین از بار معنایی خاصی برخوردار اند) سازماندهی می کنند. سردار حسن حسن زاده فرمانده سپاه محمد رسولالله (ص) تهران بزرگ در اجتماع بزرگ دختران ضمن عرض تبریک عید قربان و غدیر اظهار کرد: دشمن انقلاب این روزها به گوهری چون حجاب هجمههای زیادی وارد میکند، رهبر انقلاب فرموده بودند که هر ارزشی که باعث حفظ نظام اسلامی و انقلاب اسلامی میشود مورد هجمه دشمن خواهد بود لذا ملت ما به همه بانوان محجبه افتخار میکند چرا که خار چشم دشمنان انقلاب هستند.

آیا افراد با آسودگی خیال ریسک میکنند و ایدههای جدید را آزمایش میکنند؟ چگونه خطر مشارکت افراد و مشغولیت به فعالیتهای خلاقانه را کم می کنید؟ همه افراد به خلاقیت و نوآوری دسترسی دارند و در حال حاضر فعالیتهای خلاقانه به جریان اصلی کسبوکارها تبدیلشده است. میرهاشم موسوی در ابتدای این نشست ضمن گرامیداشت هفته تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی امروز با بیش از ۱۸ نوع خدمت بیمه و فعالیتهای اقتصادی با بیش از ۱۴۰ هزار پرسنل و پوشش ۴۵ میلیون نفری بیمهای، سازمان تقریبا بزرگترین دستگاه کشور محسوب میشود. رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: استکبار و نظام سلطه در برابر این حرکت درستِ ما که در راستای فرامین الهی و تلاش گسترده مردممان بوده، همه توطئهها را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کردند که جلوه نهایی آن که هنوز هم ادامه دارد، محاصره اقتصادی و تحریمهایی است که به قول خودشان تحریمهای فلجکننده است. برای یک مسیحی، ایمان راکد و بی حرکت نیست، بلکه باعث یادگیری بیشتر او دربارهٔ خدا و رشد معنوی او میشود. بیشتر ما زمانی که کودک بودیم در یادگیری دوچرخه سواری مشکل داشتیم، اما تشویقمان می کردند که به تلاش ادامه دهیم. برای او مثل روز روشن بود که جنگ بین کشورها غیر ضروری است، اما کاملا احمقانه به نظر می رسید، اگر او باور نداشت که هیچ چیزی به غیر از اشتیاق به ویرانی و تمایل رزمندگان برای تحمیل رنج به دیگران به قیمت رنج خودشان، دلیل جنگ نخواهد بود.

جان برنارد شاو معتقد است آینده جهان بستگی به برداشت فرزندان از خودشان دارد و انتخاب های آنها بستگی به این دارد که درباره خود چگونه می اندیشند. آیا گروه اعضا را تشویق به اظهارنظر صادقانه میکند، حتی زمانی که ممکن است نظر آنها خوشایند همه نباشد؟ در صورتی که رسیدن به این نتایج برای شما به تنهایی مشکل بود یا احتمالا زمان بیشتری میبرد. هرچه مسئولین به سمت مردم بیایند انسجام ملی و خودباوری ما تقویت می شود. در این میان، مدرسه یکی از تأثیرگذارترین عوامل مؤثر بر رشد و تقویت عزت نفس است. اما در این صورت لازم است انتقاد پذیری خود را تقویت کنید. محبت کردن، گوش دادن به حرف های کودک، تشویق کردن، احترام گذاشتن، استفاده مناسب و منطقی از قدرت، کمک به رشد احساس استقلال، نقش مدرسه در خودآگاهی کودک، شخصیت و جنسیت کودک، همگی باعث رشد خودباوری در کودک شده و او را برای زندگی در جامعه آماده می سازد. در ادامه مراسم برای متبرک کردن فضا و ادای احترام به ساحت مقدس امام رئوف، صلوات خاصه امام رضا علیه السلام قرائت شد.

تام و دیوید کلی براساس سالها فعالیت و همکاری با شرکتهای مختلف این کتاب را نوشتهاند و در معرفی این کتاب گفتهاند: پایه اصلی خودباوری در خلاقیت، اعتقاد به توانمندیهایمان برای ایجاد تغییر در جهان پیرامون است، به معنی اینکه بپذیرید میتوانید هر آنچه عزم کنید، انجام سایت ebavar دهید. اولین جمله شما یعنی می دانم که این کتاب را بخاطر یافتن مطلبی لازم دارید، نشان می دهد که نیاز مخاطب خود را درک کرده اید و درخواست وی را مورد توجه قرار داده اید. هر روز صبح و یا هر شب ویژگیهای مثبت خود و یا آنهایی را که دوست دارید در شما ایجاد شوند؛ بر روی کاغذ بنویسید. معاون رییسجمهور گفت: آنچه تا به امروز بهدست آوردهایم لطف خدا و تحت هدایتهای مقام معظم رهبری بوده و متعلق به کشورهای دوست هم هست و هرچه در دستاورد هستهای داریم با مرارت و تلاش مجاهدانه دانشمندان ایرانی بوده و کشورهای دیگری که صاحب این فناوری بودند غیر از ایجاد مزاحمت، با ما همراهیای انجام ندادند. آنان در سندی که امضا و اظهار کردند که در ایران انحرافی در برنامه هستهای وجود ندارد و پذیرفتند تحریمهایی که به بهانه هستهای وضع کرده بودند را لغو میکنند ولی به این اعلام و به توافق و امضای خود پایبند نبودند و از توافق خارج شدند و الان هم با دروغپردازیهای گسترده اقدامات خود را ادامه میدهند؛ ولی اینها بر مردم و همکاران ما تاثیری نداشته و ما راه پیشرفت را پر سرعتتر طی کردهایم.

که از پدر و پسر سرچشمه می گیرد. چنین فردی احساس مسئولیت می کند و خود تصمیم می گیرد که به دیگران در صورت لزوم کمک کند. این موضوع زمانی تحقق می یابد که فرزندان به هنگام ترک خانه و آماده شدن برای شروع زندگی جدید مانند یک فرد بزرگسال دارای خودباوری و سازگاری با محیط باشند. شرکت صوتی و تصویری شهاب نیز از این موضوع بهره مند شد و حدود ۳۶۰۰ ثانیه تبلیغات رایگان در سازمان صدا و سیما داشتیم. وقتی این موضوع را درک میکنید، موفق میشوید که اعتماد به نفس خود را در تنها یک زمینه به دست آورید و وقتی میدانید چطور اینکار را بکنید، آن موفقیتی که به دنبالش هستید را در زمینه های دیگر هم کسب میکنید.

لذاست که نمیتوان آنچنان که برخی گمان میکنند از دستورات دین برخی را قبول نموده به برخی دیگر باور نداشت. زمانی که به این کار عادت کنید دیگر فرصتی برای افکار منفی ندارید. براساس یک طبقه بندى موضوعى قرآن کریم, بیش از 1640 آیه, معادل 25/8 درصد از کل آیات به تبیین و تشریح موضوع قیامت و آخرت اختصاص دارد. از فناوری هستهای تولید برق میشود که مهمترین کاربرد است، همین فرانسه که اینقدر با ایران مخالفت میکند، 75 درصد تولید برق خود را از نیروگاههای هستهای انجام میدهد. پسر دلفینی پویانمایی ایرانی به تهیه کنندگی محمد امین همدانی و نویسندگی و کارگردانی محمد خیراندیش است که در سال ۱۳۹۹ با درون مایه داستانی کمدی و ماجراجویانه تولید شد. مقاومت و ایستادگی، توکل به خداوند، امیدواری به نصرت الهی و تلاش در همه جبههها موجب شد که ایران توانسته تمامی علوم و فنون پیشرفته را در درون خود توسط دانشمندان ایرانی تحصیل کرده و گسترش دهد. آب سرد ریختن بر روی تلاش فرد میتواند موجب توقف گفت و شنود شود، در حالی که این رد و بدل شدن ایدهها میتواند ما را به جاهایی جدید و غیر منتظره برساند. زمانی که یک فرد به خودباوری می رسد سعی می کند با افراد مثبت اندیش ارتباط برقرار کند زیرا این افراد موجب انگیزه دادن به دیگران می شوند.

این حوزة معناشناختی در تمام مراتب حقیقی ایمان مراعات میشود لیکن نحوة ترتب آنها بر یکدیگر متفاوت است. به نظر او، مهم ترین قواعد خانواده، معنای انسان بودن را مشخص می سازد و رکن اصلی خانواده زن و شوهر هستند که اگر روابط آنها سالم باشد فرزندشان رشد می یابد و به خود شکوفایی می رسد؛ چرا که زمینه ساز خود باوری فردی، خودباوری خانوادگی است (زائر رضایی، 1385: 21). خودباوری هدیه ای نیست که بتوان آن را از طریق وراثت به کودکان منتقل کرد؛ بلکه باید از نخستین روزهای زندگی کودک خودباوری را در او رشد داد. خیلی وقتها با دیدن موقعیتهای عالی و شرایط رویایی که برای کسی پیش می آید، به اون غبطه خورده ایم. اشتباهات برای نتایج بازی مثل همه سال های گذشته بود؛ بنابراین اشتباهات خیلی زیاد نبوده است.

اما اگر کاری که شخص انجام داده یا چیزی که او گفته واقعاً در مورد شما نباشد چه؟ هر روز این کار ار انجام دهید؛ حتی اگر فهرست نوشتاری شما عناوین تکراری داشته باشد. به همین ترتیب، عقل به نوع خاصی از عقلانیت فروکاسته میشود كه خود را به قلمروی تجربی محدود میکند، هر آنچه را که غیرقابلمحاسبه باشد حذف مینماید و مدعی است كه از هر گونه پیشفرض به دور است. «ما دختران و مادران سرزمین پاک و باشکوه ایران، در پیشگاه خداوند سبحان و در محضر قران کریم و با اغتنام ار فرصت و ظرفیتی که انقلاب اسلامی در رشد و تعالی خودباوری و آزاداندیشی بوجود آورد، با ولی حاضر، حجت خدا، حضرت ولیعصر(عج) و نائب برحقش امام خامنهای پیمان میبندیم: فرمان پذیری از ولایت فقیه در تمامی ابعاد و توجه به توصیههای معظمله به بانوان در بیانات و مکتوبات را سرلوحه حرکت در مسیر تحقق ظهور و تشکیل تمدن نوین اسلامی دانسته و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نکنیم». یک راه معمول برای کنترل عدم اعتمادبهنفس این است که از دست خودتان یا حرکت نکردنتان عصبانی میشوید، سعی میکنید برای اینکه خود را به جلو برانید، خودتان را سرزنش کنید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار