خودباوری چیست ؟

از این رو دعای اعتقاد امام موسی کاظم علیه السلام را سعی کنید همواره خوانده و از خداوند متعال طلب بخشش برای تمام گناهان و مسلمانان دنیا نمائید. دعای اعتقاد یکی از مجرَب ترین دعاها در رفع حاجت و گرفتاری است. زیرا در حقیقت علم خدا را کشف کرده است. علم اتفاقا خدای دینی را کشف کرده است. تایرون در مقاله اش در مجله ی نیچر که یکی از دو مجله ی برتر دنیای علم است, نوشت:می توان از هیچ مطلق چیزی را خلق کرد به شرط آن که قوانین طبیعت (حتی برای هیچ) حاکم باشد. برای آن که بتوانید خودباوری را در خود زنده کنید و آن را مجدد به دست آورید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از قدیمی ترین و تقریبا اولین تولید کنندگان لوازم صوتی و تصویری در ایران متعلق به برند شرکت شهاب است این شرکت دوره های متفاوت و مختلفی را در طول عمر فعالیت خود تجربه کرده است و فراز و نشیب های مختلفی را در این مدت زمان سپری کرده است. حکومت توتالیتر در دنیای مدرن امروزی غیرممکن نیست اما هزینههای زیادی برای جامعه داره، چرا که برای ثبات چنین حکومتی باید ارتباط با جهان خارج کلا قطع بشه و این قطعی ارتباط باید در همه سطوح انجام بشه، هم فرهنگی و هم اقتصادی، تجربه شوروی در اینباره بسیار آموزنده است، شوروی وقتی مجبور شد درهاش رو به اقتصاد جهانی باز کنه دچار فروپاشی شد. وقتی یک گام کوچک روبهجلو برداشتید- مثلاً راهاندازی وبسایتتان یا اولین دوی 5 دقیقهایتان پس از ماهها یا سالها- اولین بُردتان را تجربه کردهاید. این ایده اولین بار توسط “اد تایرون” مطرح شد. این امر، همراه با سیستم مراقبت های بهداشتی مشمول مالیات، اضطراب بی حد و حصر و سوالات بی پاسخ بی شمار، باعث ایجاد خاکی مناسب برای آن جه سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را “اینفیدمی عظیم” نامیده است، شد. در خصوص صادرات محصولات هم باید گفت که صادر کردن لوازم خانگی و به خصوص لوازم صوتی و تصویری نیازمند مقدماتی است یکی از این مقدمات خدمات پس از فروش است امروز اگر در هر کشوری اقدام به عرضه محصول کنید نیازمند شبکه توزیع قدرتمند و مناسب و در مرحله بعد نیازمند شبکه ارائه خدمات پس از فروش خواهید بود.تمام این موارد نیازمند یک بسترسازی مناسب است؛ شرکت شهاب تلاشهایی را در این زمینه برای صادرات محصولات خود انجام داده است اما باید گفت که تاکنون موفق نشده است.

کسانی که بتوانند به رشد فردی کاملی برسند می توانند خیلی راحت تر به خودباوری نیز دست یابند، چون رشد فردی باعث می شود افراد به توانایی های خود اطمینان بیشتری داشته باشند و این یکی از مهم ترین رموز افزایش سایت ebavar خودباوری می باشد. یکی از بهترین راههای افزایش سرعت یادگیری سؤال کردن است. به بیان دیگر, باور به قیامت با پاسخ گویى به هواهاى نفسانى و نیازهاى شیطانى در تعارض است و با اعتقاد به زندگى اخروى نمى توان بى محابا در وادى لذات دنیوى و برآورده کردن نیازهاى نفسانى و شیطانى قدم برداشت. این اتفاق اثر خود را به تدریج بر واحدهای تولیدی گذاشت و نقش فروش آنها در بازار مشخص شد اما سوال اینجاست که چرا در فروردین سال ۹۷ که هنوز اتفاقی رخ نداده بود مسئولین از تخصیص ارز به واحدهای تولیدی خودداری کردند؟ امروز نیز که بحث تحریم های اقتصادی مطرح شده است برندهای خارجی به راحتی شانه خالی کرده و از تامین کالای مورد نیاز بازار سرباز میزنند.در کشورهایی همچون آمریکا و سایر کشورهای اروپایی اگر یک برند بیش از ۲۵ درصد سهم بازار را در اختیار بگیرد متحمل بسته های مالیاتی می شود زیرا اگر سهم یک شرکت در بازار بیش از ۲۵ درصد باشد زمینه رقابت را تضعیف خواهد کرد و به تدریج سایر تولیدکنندگان را از این طریق از بازار حذف می کنند اما متاسفانه مسئولان کشور به راحتی سهم عمدهای از بازار را در اختیار شرکت ها و برندهای خارجی قرار دادند.

هر روز این کار ار انجام دهید؛ حتی اگر فهرست نوشتاری شما عناوین تکراری داشته باشد. هر کدام در جای خودشان قرار دارند و نباید گفت که، چون مشکلات معیشتی در جامعه وجود دارد، هر کسی، هر کاری دلش خواست انجام دهد. خودباوری چیست این یعنی اهدافتان قبل از هر چیز بایدبرای خودتان جدی باشد تا دیگران نیز آن را جدی بگیرند. باقی مانده ی انرژی مهبانگ توسط جورج گامو در شصت سال قبل پیش بینی شده بود. به شرط آن که نیروهای طبیعت از قبل وجود داشته باشند. پیششرط پنجم تعریفی از دیگرانه که جهانبینی مشترکی با ما ندارن اما دشمن ما هم نیستن و صرفا بینش متفاوتی با ما دارن. بنابراین سنتگرا خیالش از بابت جهانبینیاش راحته و با کسایی که این جهانبینی رو ندارن تسامح داره، ولی از نظر بنیادگرا این دیگران تهدیدی جدی علیه قطعیاتی هستن که به سختی به دست اومدن.

وی تصریح کرد: برای درس خواندن با مشاوره گرفتن از خانواده و برخی از معلمان، برنامهریزی اصلی و نهایی بر عهده خودم بود، چراکه معتقدم هیچ فردی به اندازه خود انسان نمیداند که چه میزان و چگونه میتواند درس بخواند. برای اینکه بازار نزولی به کف نهایی خود برسد، آن دسته از بیت کوینهایی که با زیان نگهداری میشوند، باید اول به کسانی منتقل شود که کمترین حساسیت را نسبت به قیمت و بیشترین اعتقاد را به آن دارند. فضای بازار امروز در یک روز بین التعطیلین متعادل منفی بود. اگر هر کدوم از این سه رأس دچار فرسایش بشن در بلندمدت باعث تضعیف دو رأس دیگه میشن. اما تردید هم راهِ عملیِ مناسبی در اختیار ما نمیذاره، تردید نامحدود یا تردیدی که هر قطعیتی رو انکار میکنه، تبدیل به نوعی ذهنگرایی بیحاصل میشه که در اون فرد تا بینهایت درباره گزینههای مختلف فکر میکنه و اونارو بررسی میکنه و به هیچ نتیجهای نمیرسه و در نهایت به بیعملی ختم میشه. مهمترین نتیجهای که میشه از این بحث گرفت اینه که انسان مدرن برای فرار از آزادی و قدرت انتخابه که به سمت بنیادگرایی حرکت میکنه، بنیادگرایی دشمن آزادیه و ریشهاش در گسترش لجام گسیخته نسبیگرایی و حق انتخابه.

این انکار عاملیت قربانی کننده فقط در مورد فرد عامل اتفاق نمیافته و در مورد قربانی هم صدق میکنه، قربانی خوشحاله که توسط دست خدا داره سر از تنش جدا میشه. پروژه بنیادگرایی دو نسخه داره، تو نسخه اول بنیادگراها تلاش میکنن کل جامعه رو زیر سلطه بگیرن و تفکرات خودشونو رو به کل جامعه تحمیل کنن، تو نسخه دوم بنیادگراها بیخیال کل جامعه میشن و تمرکزشون رو یه جامعه کوچکتر میذارن، تو نسخه اول برای زیرسلطه بردن کل جامعه نیاز به یه حکومت توتالیتر دارن چرا که در حکومت توتالیتر، دولت بر همه ابعاد زندگی اجتماعی مردم نظارت میکنه و صرفا براش پرهیز از مخالفت سیاسی کافی نیست و باید مردم با شور و حرارت در هر فعالیتی که رژیم برپا میکنه، شرکت کنن. ما از همین ویژگی اول نتیجه میگیریم که بنیادگرایی یه پدیده مدرنه، نه به این معنا که از ابزارهای ارتباطی مدرن استفاده میکنه، بلکه بنیادگرایی در واکنش به مدرنیزاسیون و خصوصا نسبیگرایی مدرنیته است که به وجود میاد. بیایم این دو منبع رو بررسی کنیم، ملاک از آزادی بحث آزادی منفی نیست که به معنای آزادی از کنترل دولت سرکوبگره، بلکه ملاک آزادی مثبت برای عمل خلاقانهی افراده.

اهمیتی نداره که این جامعه دینی باشه یا سکولار، یعنی بنیادگرایی فقط مختص جوامع دینی نیست، بلکه جوامع سکولار هم اگر تهدید بشن ممکنه واکنشی بنیادگرایانه از خودشون بروز بدن. اما معیار چهارم کارکرد زیستیه که طبق اون هنجارها یا قطعیتهای اخلاقی باعث بشن که بقای یک گونه خاص در رقابت تکاملی آسونتر بشه. او با بیان اینکه رها بودن فضای مجازی خوب نیست اعتقاد دارد قانونمندی منجر به رشد جامعه و پیشرفت در کمال امنیت و آرامش میشود. ممکن است خودش را طوری جا زده باشد که فکر کنید هست، ولی این صدا واقعا مربوط به شما نیست. ولی تا همین جا هم علم می گوید که شما درست می گوئید. پس ما برخی نیرو ها را داریم(که ان ها را نیروهای طبیعت می نامیم) که مادی نیستند ولی قادرند روی ماده اثر کنند و آن را از هیچ مطلق خلق کنند. حقیقت این است که همة ما ظرفیت بالایی در خلاقیت داریم که باید شکوفا شود. این در مغز انسانی ما نمی گنجد. این کل دانش فشرده شده ی جامعه ی علمی در مورد چگونگی به وجود آمدن جهان و تغییراتش تا به امروز است. آنها ممکن است بهاشتباه نتیجه بگیرند که اشخاصی بدخلق مانند آنها نمیتوانند هیچ کاری را بهدرستی انجام دهند و ممکن است از تلاش در جهت موفقیت در کارهایی که خواهان انجام آن هستند، دست بردارند.

فرح میگوید: «وقتی از ایران فرار کردیم برای معالجه به آمریکا رفتیم. اما یکباره “آرنو پینزیاس” و “رابرت ویلسون” در آزمایشگاه “بل (Bell)” در ایالت نیوجرسی آمریکا پژواک مهبانگ را کشف کردند. این تصویر باعث شد درک مردم آمریکا از بردهداری تکامل پیدا کنه و به این نتیجه برسن که بردهداری دیگه نباید انجام بشه. رشتهای که این سوالا رو مطرح میکنه به انسانشناسی فلسفی معروفه، انسانشناسی فلسفی معتقده که انسان نیاز به نهادها داره تا بتونه در طبیعت و طول تاریخ دووم بیاره، نهادها جایگزین غرایز غایبی میشن که به بقای انسان کمک میکنه، مثلا وقتی رنگ چراغ راهنمایی از سبز به قرمز تغییر میکنه ما ترمز میکنیم، اینکار غریزی نیست ولی بلافاصله و بدون تفکر زیاد انجام میشه و ما اینا رو در جریان اجتماعی شدن یاد میگیریم، این نهادها رو انسانها میسازن و به مرور زمان و تحت شرایط جامعه تغییر میکنن، جز دومی که انسانشناسی فلسفی مطرح میکنه اینه که انسانها موجوداتی هستند که با هم ارتباط برقرار میکنن و زبان که مهمترین ابزار ارتباطی انسانهاست اصوات صرف نیست و حامل معنا و ارزشه، حالا ارتباط این نهادها با زبان چطور شکل میگیره و چطور از دل اینا اخلاقیات بیرون میاد؟

نخستین الگوهای گره با کپی الگو بر روی یک شبکه منظم ساخته شد. به کلام سادهتر پس از مدتها اختلال در شبکه و کاهش کیفیت اینترنت،حالا 85 میلیون ایرانی کودک در نظر گرفته شدهاند. به عنوان مثال اگر فردی قصد تجارت داشته باشد می تواند در حجم تجارت امتیازهای بیشتری را دریافت کند بنابراین وقتی تجارت را با یک یا دو شرکت متمرکز می کنید امتیازهای تجاری بیشتری را از این شرکت ها می توانید اخذ کنید؛ اما وقتی موضوعات تحریمی و فشارهای اقتصادی پیش می آید شرکت های تجاری در شرایط جدید تحریم ریسک پذیری خود را کاهش می دهند. این عملکرد منفی اعتماد به نفس را در شما کاهش می دهد و پس از آن به مرور زمان خود باوری نیز دارای شیب نزولی شده و کاهش میابد. مگر میشود باوری جز من میتوانم داشته باشد؟ در این مرحله بدن مصرف کننده به بعد از مدتها استفاده نامنظم به مواد بیشتری نیاز پیدا میکند، مصرف کننده دچار شک و دودلی میشود و برای رهایی با میل روز افزون خود مبارزه میکند. به همین دلیل نقش مخالفان قوانین و اقدامات سیاسی دولت ضروریه و باید ساز و کاری برای حمایت از مخالفان وجود داشته باشه و در حقیقت حکومت دموکراسی برای اینکه به دام دیکتاتوری اکثریت و یا بنیادگرایی نیفته باید از تردید محافظت کنه، در قبالش هم تردید باید از دموکراسی محافظت کنه، و اونجا که دارن ریشه دموکراسی رو با تردید میزنن به تردید شک کنه.

شباهت اصلی این دو دیدگاه یعنی بنیادگرایی و نسبیگرایی اینه که اولی با توسل به قطعیتها راه رو بر تردید میبنده و دومی یقین رو در نسبیت پستمدرن میبینه که یعنی هیچ یقینی در کار نیست غیر از خود پستمدرن و با این روش باز راه رو بر تردید میبنده. تفاوت اصلی میان عادت و اعتیاد این است که در اعتیاد مصرف ماده یا انجام رفتار خاص با وجود زیان و پی آمد منفی کمکان ادامه پیدا میکند. وقار ویکتوریا هم کمتر از اوژنی نبود اما یه تفاوت ریز بین این دوتا وجود داشت، ملکه ویکتوریا به پشت سرش نگاه نکرد، اون میدونست که صندلی اونجاست، کسی که ریشههای سنت تو وجودش عمیقه وجود صندلی براش بدیهیه اما یه بنیادگرا باید اول بر وجود صندلی تأکید کنه و این تأکید مستلزم تأمل و تصمیمگیریه. تفاوت اسلام و ایمان را نپذیرفتهاند. رسول گرامی اسلام میفرمایند: «الا وَ مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ ماتَ مُؤْمِنًا مُسْتَكْمِلَ الْايمانِ»؛ آگاه باشيد كه هر كس با محبت آل محمد بميرد، در كمال ايمان مرده است. آنجا که علم و معرفت نیست، ایمان مومنان نادان وسیلهای میشود در دست منافقان زیرک، که نمونهاش را در خوارج صدر اسلام و در دورههای بعد به اشکال مختلف دیده و میبینیم.

خیلی از مردم درگیر این هستند که هر لحظه در دنیا چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و این دلیلی ست که باعث می شود مسیر زندگی مشخصی نداشته باشند. او از هیئتمنصفه خواست خود را در لحظه حادثه تصور کنند تا بتوانند احساس درستی از آنچه اتفاق افتاده است پیدا کنند. همه چیز بهواسطه او آفریده شد، چه در آسمان و چه بر زمین. حالا با در نظر گرفتن این پیششرطها باید ببینیم بر چه مبنا و قطعیتی میتونیم دست به قضاوت اخلاقی بزنیم و این قطعیت رو چطور میتونیم در نهادهای اجتماعیمون تثبیت کنیم. نویسندهها اینهمه مقدمهچینی کردن که بگن نسبیگرایی چون هیچ معیار اخلاقیای رو قطعی نمیدونه، در نتیجه ما با توسل به نسبیگرایی نمیتونیم برای تصمیماتمون پشتوانه اخلاقی دست و پا کنیم، مطلقگرایی یا بنیادگرایی هم با بدیهی گرفتن یه سری اصول اخلاقی و جلوگیری از تردید درباره این اصول عملا مارو تبدیل به روباتهایی میکنه که از انسانیت تهی شدیم و هرچی اونا بگن درسته، تردید هم که اصلا معیاری به ما معرفی نمیکنه، پس باید راهی پیدا کرد، نویسندگان این کتاب پیشنهاد میکنن از قطعیت اخلاقی مبتنی بر درکمون از انسانیت استفاده کنیم که به صورت تاریخی شکل میگیره و رشد میکنه، این درک از انسانیت حالتیه از معیار دوم یعنی قانون طبیعی.

«الان یک اشکال همین است. به جای گفتن یک «متشکرم» ساده (همانطور که به احتمال زیاد برای این تعاریف سخت تلاش کردهاید و لیاقت آن را دارید) چیزی مانند «اوه، چیزی نیست، هر کسی میتوانست این کار را انجام دهد» خواهید گفت و آن را نادیده میگیرید. یک دانشمند بزرگ که آن را در مجله ی “نیچر” حدود چهل سال پیش چاپ کرد.این ایده به این صورت است که جهان اجازه ی خلقت چیزی از “هیچ” را می دهد به شرط آن که قوانین طبیعت حاکم باشند مثل نوسانات کوانتومی. اجازه ندهید وقت شما به بطالت و در رکود و رخوت بگذرد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار