دکتر فرهنگ هلاکویی – آقای روان‌شناس

او می‌گوید دو چیز برای وی اهمیت دارد پسرانش و ایران. در توضیح می‌گوید که من در زندگیم هر کاری که لازم بوده است به انجام رسانده‌ام. احساس خوشحالی و خوشبختی می‌کنم و اکنون برای من پسرانم، ایران و سلامت ایرانیان اهمیت دارد. چه رادیو باشد و چه نباشد چه برنامه‌ام باشد یا نباشد مهم نیست. برای من مهم همین چند چیز است.

مشاوره با دکتر هلاکویی چه طور انجام می‌شود؟ 4.4/5 – (19 امتیاز)


منبع: https://mrpsychologist.com/dr-farhang-holakouee/

می‌توانید با تلفن برنامهٔ رازها و نیازها که در این نوشته آمده است تماس بگیرید و به صورت رایگان با ایشان مشاورهٔ زنده روی خط رادیو همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که گفته‌های شما به صورت زنده پخش خواهد شد.

او هنگامی که ۱۴ سال داشت به کمپی تابستانی رفت و این کمپ سرآغاز علاقهٔ وی به روان‌شناسی بود. از این هنگام مطالعهٔ وی دربارهٔ مسائل روان‌شناسی آغاز می‌شود به طوری که اهمیت این موضوع از کتاب‌های مدرسه برای وی بیش‌تر شد. وی نخست در رشتهٔ اقتصاد مدرک لیسانس گرفت. سپس برای فوق لیسانس اقدام کرد و در دو رشتهٔ روان‌شناسی و اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. سپس به آمریکا رفت تا تحصیلات خود را ادامه دهد. او می‌خواست مدرک دکترای اقتصاد را بگیرد؛ اما با پیشنهاد و راهنمایی یکی از دوستانش تحصیلات خود را در رشتهٔ جامعه‌شناسی ادامه داد و از دانشگاه مدرک دکترای خود را گرفت. موضوع پایان‌نامهٔ دکترای وی بررسی جامعه‌شناسانهٔ انقلاب مشروطه ایران در سال ۱۹۷۴ بود. البته وی پس از چند سال به خاطر نبود بازار کار مناسب در زمینهٔ جامعه‌شناسی، دوباره تحصیلات خود را ادامه داد و فوق لیسانس سوم خود را در رشتهٔ مشاوره خانواده (Marriage family child counselor) گرفت. با دریافت این فوق لیسانس او مجوز کار روان‌درمانی و مشاوره در آمریکا را دریافت کرد.

بازگشت به ایران و همکاری با صدا و سیما

وی دربارهٔ دین خود در هیچ کجا صحبتی به میان نیاورده است. با این حال وب‌سایت محفل روحانی سنتا مونیکا ادعا می‌کند که وی در سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۱ عضو این محفل بوده است. اما دربارهٔ این ادعای همکاری و یا بهایی بودن ایشان سندی وجود ندارد.

آرزوی دکتر هلاکویی چیست؟

دکتر هلاکوئی بر این باور است که مردم این روزها کم‌تر زمان و حوصلهٔ مطالعهٔ کتاب را دارند. پس در این شرایط رسانه‌های دیداری و شنیداری راهکاری مناسب برای افزایش آگاهی مردم هستند. از همین رو وی آثارش را در قالب فایل صوتی و ویدیویی منتشر می‌کند. برخی از آثار وی در زیر آمده است.

پرسش و پاسخ دربارهٔ دکتر فرهنگ هلاکویی – FAQ

آیا دکتر هلاکویی بهایی است؟

دکتر فرهنگ هلاکویی نائینی در ۹ شهریور ۱۳۲۳ در شهر شیراز زاده شد. او فرزند نخست خانواده بود. وی دو بار ازدواج کرده است. نخستین بار در سال ۱۳۵۱ هنگامی که ۲۸ ساله بود ازدواج کرد اما پس از ۴ ماه این زندگی به طلاق و جدایی کشیده شد. در سال سال ۱۳۵۹ فرهنگ دوباره ازدواج کرد و از این ازدواج دو فرزند به نام‌های پرهام و فرید دارد. ازدواج دوم وی نیز پس از ۱۸ سال زندگی مشترک به طلاق انجامید. فرید هلاکویی (فرزند بزرگتر وی) راه پدر را دنبال کرد و اکنون روان‌شناس و درمانگر است. پرهام هلاکویی نیز در زمینهٔ اقتصاد تحصیل کرده است و فعالیت می‌کند. دکتر هم‌اکنون در لس‌آنجلس زندگی می‌کند و خدمات ارزشمندی به ایرانیان سراسر جهان ارائه کرده است. از جمله کارهای ارزشمند وی می‌توان به برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در زمینهٔ روان‌شناسی برای ایرانیان اشاره کرد. هم‌چنین برنامهٔ رازها و نیازها که وی مجری آن است با هدف مشاوره به ایرانیان سراسر جهان هر هفته به طور زنده از رادیو همراه پخش می‌شود.

فرهنگ هلاکویی و پسرانش
دکتر فرهنگ هلاکوئی و پسرانش پرهام و فرید

تحصیلات دکتر هلاکویی

فرهنگ هلاکویی به کار خود در زمینهٔ مشاوره، ازدواج، خانواده و کودک ادامه می‌دهد و پس از مدتی تصمیم به بنیان‌گذاری مرکز بهزیستی در لس آنجلس را می‌گیرد. او مرکز بهزیستی بورلی هیلز را در سال ۱۹۸۶ بنیان می‌گذارد که در زمینهٔ خدمات روان‌شناسی و مشاورهٔ خانواده، کودک، ازدواج و طلاق فعالیت می‌کند. مرکز بهزیستی بورلی هیلز با بهترین روان‌شناسان و درمانگران کالیفرنیا همکاری می‌کند. مرکز بهزیستی بورلی هیلز در کنار فعالیت‌های درمانی، برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی دکتر هلاکویی را نیز بر عهده دارد.

رادیو همراه – برنامه رازها و نیازها

او به عنوان روانشناس و مشاور در رادیو و تلویزیون‌های پارسی زبان مقابل دوربین نشسته است. در ۵ اسفند ۱۳۹۲ رادیو همراه را در شهر لس‌آنجلس برای پارسی‌زبانان راه‌اندازی کرد. وی از ۶ مارس ۲۰۰۰ تاکنون مجری برنامهٔ رازها و نیازها است. او در این برنامهٔ ۲ ساعته به پرسش‌های ایرانیان سراسر جهان در زمینهٔ مسائل زندگیشان به طور زنده مشاوره می‌دهد. بر پایهٔ آمارهای موجود تاکنون وی به بیش از ۳۰۰۰۰ تماس در برنامهٔ رازها و نیازها پاسخ داده است. برای ارتباط با هلاکویی می‌توانید با تلفن‌های برنامهٔ رازها و نیازها در رادیو همراه تماس بگیرید. وی روزهای دوشنبه تا جمعه صبح‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و بعد از ظهرها از ساعت ۴ تا ۶ به وقت لس‌آنجلس در رادیو همراه برنامه دارند. زمان پاسخگویی به تلفن‌ها حدود پنج دقیقه پیش از آغاز برنامه است. با توجه به حجم بالای تماس‌ها بهتر است پیش از آغاز برنامه با تلفن‌ رادیو همراه (۰۵۵۵-۴۴۱-۳۱۰-۰۰۱) تماس بگیرید.

دکتر هلاکویی در برنامه رازها و نیازها
دکتر هلاکوئی در برنامه رازها و نیازها

آثار و فایل‌های صوتی دکتر هلاکویی

دکتر فرهنگ هلاکویی روان‌شناس، روانکاو، اقتصاددان، نویسنده و استاد دانشگاه ایرانی است. نام دکتر هلاکوئی برای بیش‌تر ایرانیان شناخته شده است. وی با برنامهٔ تلویزیونی و رادیویی خود به خانهٔ مردم راه یافت و توانست محبوبیت چشم‌گیری به دست آورد. اگر کسی به مطالب روان‌شناسی علاقه‌مند باشد حتماً تاکنون چند کلیپ از وی را دیده است. در این نوشته شما را با دکتر هلاکویی بیش‌تر آشنا خواهم کرد و به بررسی زندگینامه و بیوگرافی دکتر فرهنگ هلاکویی خواهم پرداخت.

زندگینامه و بیوگرافی دکتر فرهنگ هلاکویی

او در برنامه‌ای زنده گفت که آرزویم این است که به ایران بازگردم و در ایران بمیرم نه این‌که جنازه‌ام را به ایران بیاورند و به خاک بسپارند.

چه چیزی برای دکتر هلاکوئی مهم است؟

پس از آن‌که هلاکوئی مدرک دکترای خود را گرفت تصمیم گرفت به ایران بازگردد. در این هنگام وی ۳۰ ساله بود. او پس از بازگشت به ایران سرپرستی کمیتهٔ فرهنگی و اجتماعی صدا و سیما را بر عهده گرفت. او هم‌زمان با کار در صدا و سیما تدریس در  دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه تهران را آغاز نمود. با گذشت زمان اختلاف نظرهای فرهنگ هلاکویی با مدیران صدا و سیما بالا گرفت و سال ۱۳۵۵ ایران را ترک کرد و به آمریکا بازگشت.

دکتر هلاکوئی در دانشگاه یوتا
دکتر هلاکوئی در دانشگاه یوتا

مرکز بهزیستی بورلی هیلز با مدیریت دکتر هلاکوئی