علت سیاه بودن خون پریودی چیست؟ آیا خطرناک است؟

1. پریودهای سیاه و دل درد

درد متوسط ​​در طول قاعدگی طبیعی است، اما اگر خیلی شدید شد و با ترشح سیاه همراه بود ، باید به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه آندومتریوز یا التهاب باشد .

همانطور که قبلاً گفته شد، سیاه بودن خون پریودی نشان می دهد که دوره ماهیانه شما شروع می شود یا به پایان می رسد. به طور کلی، جریان خون در این دو مرحله کندتر است. تغییر رنگ از قرمز به سیاه به دلیل زمان و جریان خون در رحم است.

علت تیره بودن خون پریودی

5. علت سیاه بودن خون پریودی: لوچیا پس از زایمان

با این حال، فرد هنوز می تواند علائم بارداری را احساس کند، وضعیتی که به عنوان سقط جنین از دست رفته شناخته می شود. این وضعیت زمانی است که رشد جنین متوقف می شود (یا مرده است) اما نمی تواند از بدن خارج شود.

همچنین بخوانید: لکه بینی دارم اما پریود نمیشم چی بخورم؟

آیا سیاه بودن خون پریودی خطرناک است

آیا سیاه بودن خون پریودی خطرناک است؟

2. دوره های بدبو سیاه

سیاه بودن خون پریودی می تواند به وجود چیزی گیر کرده در داخل واژن اشاره کند. اگر متوجه خون سیاه شدید ، ممکن است به دلیل اشیاء خارجی مانند تامپون یا وسایل پیشگیری از بارداری در واژن باشد. این می تواند برای واژن مشکل ساز باشد و باعث عفونت شود. این حالت به غیر از خون دوره سیاه، ممکن است علائمی مانند بو یا ترشحات واژن را مشاهده کنید.

همچنین بخوانید: برای درد پریودی چه قرصی بخوریم؟

در طول پریودی، بوی فلور صمیمی می تواند متفاوت باشد، اما ترشحات بوی بدی ندارند. این می تواند به معنای عفونت واژن مانند قارچ، STD، واژینوز باشد.

همانطور که اشاره کردیم سیاه بودن خون پریودی و ترشحات تیره همیشه نگران کننده نیستند، اما اگر با سایر علائم همراه بودند و طولانی شدند، لازم است به پزشک متخصص مراجعه شود تا دلیل اصلی آن کشف شود.


منبع: https://www.alamto.com/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D8%AE%D9%88%D9%86-%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%88%D8%AF%DB%8C.html

علت سیاه بودن خون پریودی چیست؟

اندومتریوز وضعیتی است که بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند. چنین مسائلی و آدنومیوز منجر به درد مزمن در ناحیه لگن و ایجاد لک های تیره می شود.

لوچیا یک وضعیت خونریزی واژینال است که شش تا هشت هفته پس از زایمان ادامه دارد. در روزهای اولیه (در عرض 2 تا 5 روز پس از زایمان)، مقدار زیادی خون اکسید می شود و به طور قابل توجهی تیره می شود به طوری که اغلب سیاه به نظر می رسد.

با این حال، هنگامی که خون اکسید شده تخلیه می شود، خون به تدریج به رنگ قرمز، سپس زرد یا کرمی روشن می شود و در نهایت متوقف می شود. در این 45 روز تمام پوشش داخلی رحم و خون از رحم خارج می شود.

6. علت سیاه بودن خونریزی پریودی: تغییرات احساسی و هورمونی و یائسگی

سیاه بودن خون پریودی می تواند موجب نگرانی شود. رنگ خون پریود شما می تواند نشانه خوبی از سلامت شما باشد. قبل از وحشت باید بدانید، طبیعی است که خون پریود رنگی به جز قرمز باشد. به عنوان مثال، می تواند قرمز تیره یا قهوه ای، صورتی، خاکستری و سیاه باشد. در ادامه می گوییم که آیا سیاه بودن خون پریود خطرناک است.

همچنین بخوانید: علت دوبار پریود شدن در ماه چیست؟

علل سیاه شدن خون پریودی چیست؟

1. علت سیاه بودن خون پریودی: نشانه شروع یا پایان پریودی

علائم دیگر عبارتند از احساس سوزش در هنگام ادرار، ترشحات ناخوشایند یا کشک دار واژن، خارش و غیره. درمان نشدن این علائم STI ممکن است بر رحم و سایر اندام های تناسلی تأثیر بگذارد و منجر به بیماری التهابی لگن و عوارض مختلفی مانند ناباروری شود.

3. علت سیاه بودن خون پریودی: نتیجه خونریزی لانه گزینی

اگر تجربه سیاه بودن خون پریودی را دارید و این باعث ترس و استرس شما شده است، ادامه این مطلب از آلامتو را بخوانید.

علت سیاه بودن خون پریودی چیست؟ آیا خطرناک است؟

علاوه بر این، خون هر چه بیشتر بماند، تیره تر می‌شود. این نشان می دهد که دیواره رحم در عرض چند ساعت یا در یک یا دو روز شروع به ریزش می کند. در نهایت، جریان خونه با ریزش دیواره رحم افزایش می یابد.

2. علت سیاه بودن خون پریودی: عفونت های منتقله از راه جنسی

3. پریودی های سنگین با خون سیاه

خونریزی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده (معمولاً پس از 10-14 روز) خود را در رحم لانه گزینی می کند. جریان برای چند روز طول می کشد، که در آن خون به طور کلی روشن است. اما اگر دیر از واژن خارج شود سیاه می شود.

سخن آخر

4. پریودی با خون تیره در دوران بارداری

این منجر به ترشح سیاه رنگ به جای پریود می شود، شبیه به تفاله قهوه. همچنین ممکن است باعث پریودی با خون سیاه شود که ممکن است بیش از هفت روز طول بکشد. در صورت مشاهده چنین علائمی، برای دریافت داروهای بیشتر با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید.

8. علت سیاه بودن خون پریودی: احتمال سرطان دهانه رحم

در حالی که در بیشتر موارد سیاه بودن خون پریودی خطرناک به نظر می رسد ولی دلیلی برای نگرانی نیست، اگر با علائم دیگری همراه باشد ، مانند موارد ذکر شده در زیر، ممکن است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

STI یا عفونت های مقاربتی ناشی از کلامیدیا یا سوزاک منجر به انحطاط سریع خون پریود شده و آن را به سیاه بودن خون پریود و ترشحات تیره تبدیل می کند. این موارد پریود خون سیاه با بوی بد و ترشحات تیره قبل و بعد از قاعدگی همراه است.

در چنین مواردی که زنان باردار با خون پریود سیاه مواجه می شوند، ممکن است خون قهوه ای تیره تا قهوه ای مایل به سیاه ترشح شود. با این حال، اگر ترشح خون تیره حتی پس از توقف خونریزی لانه گزینی ظاهر شد، با پزشک خود مشورت کنید.

4. علت سیاه بودن خون پریودی: سقط جنین

استرس بیش از حد و موقعیت های افسردگی بر ساختار رحم تأثیر می گذارد و ضخامت دیواره آن را کاهش می دهد. چنین تغییرات احساسی بر پوشش رحم تأثیر می گذارد، که لایه برداری سلول را به تاخیر می اندازد. این تاخیر باعث اکسیداسیون سریع خون می شود و خون پریود را قهوه ای تیره تا سیاه می کند. تغییرات هورمونی یا یائسگی نیز منجر به تیره شدن خون پریود می شود.

7. علت سیاه بودن خون پریودی: اندومتریوز یا بیماری های مرتبط

در ابتدای بارداری، تجربه خونریزی جزئی غیرمعمول نیست. آنها سبک هستند و بنابراین با اکسید شدن تمایل به سیاه شدن دارند. در هر صورت خونریزی در دوران بارداری باید تحت نظر باشد. بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات این پریودی ها با خون سیاه در دوران بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد، اغلب قبل از اینکه بارداری مشخص شود.

همچنین بخوانید: میشه باردار بود و پریود شد؟

هنگامی که قاعدگی خون سیاه همراه با خونریزی نامنظم، به خصوص پس از رابطه جنسی یا در طول قاعدگی ظاهر می شود، علامت هشدار دهنده سرطان دهانه رحم است. در مراحل اولیه سرطان دهانه رحم، علائم تقریباً ناچیز است. با این حال، در مراحل پیشرفته، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خستگی
  • ترشحات خونی، آبکی و شدید واژن
  • بوی نامطبوع و ترشحات واژن اغلب به خون دوره سیاه یا قهوه ای تیره تبدیل می شود
  • دوره های سنگین تر یا طولانی تر
  • مشکل در ادرار کردن یا دفع مدفوع

9. علت سیاه بودن خون پریودی: وجود اجسام خارجی در واژن

هنگامی که چرخه قاعدگی مختل می شود، جریان می تواند کمتر یا برعکس قوی تر شود. این ممکن است به دلیل پیشگیری از بارداری هورمونی جدید یا در زمان یائسگی اتفاق بیفتد . تخلیه دیگر منظم نیست و بنابراین می تواند بین جریان سبک و سنگین در نوسان باشد.

به طور کلی، سقط جنین در هفته 20 بارداری اتفاق می افتد. زنان اغلب لکه‌های تیره را که نشان‌دهنده سقط جنین زودهنگام است، با پریود خون سیاه اشتباه می‌گیرند. سیاه بودن خون پریودی می تواند علامت سقط جنین است.