قرص مدروفم برای پریود شدن و تنظیم قاعدگی چگونه است؟

قرص مدروفم از مشتقات یکی از هورمون های زنانه به نام پروژسترون است. این قرص دارویی موثر برای تنظیم قاعدگی زنان است. اختلالات قاعدگی ممکن است تاخیر در قاعدگی، پریود با فواص کم، عدم خونریزی یا خونریزی های شدید و دردناک و همچنین قاعدگی با دردهای غیر طبیعی باشد. قرص مدروفم دارویی موثر برای بهبود و درمان این موارد زنانه شناخته شده است. ولیکن مصرف خودسرانه آن بدون تجویز پزشک نیز از جمله مواردی است که ممکن است خطر ساز باشد.

قرص مدروفم یا قرص مدروکسی پروژسترون برای درمان هرگونه اختلال در قاعدگی مورد توجه متخصصین حوزه زنان است. این قرص برای تنظیم قاعدگی به خصوص در مواردی که هورمون های زنانه مسبب آن هستند؛ مورد تجویز پزشکان قرار می گیرد. به هر حال تاخیر در قاعدگی و غیر منظم بودن آن یکی از مشکلاتی است که اکثر زنان حداقل یک مرتبه آن را تجربه نموده اند. مصرف برخی از قرص ها درمان موثری برای رفع این اختلالات است. امروز در آلامتو به بررسی قرص مدروفم برای پریود شدن و تنظیم قاعدگی پرداخته ایم با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی و پریود

نحوه مصرف قرص مدروفم برای پریود شدن

قرص مدروفم برای پریود شدن

قرص مدروفم برای پریود شدن و تنظیم قاعدگی چگونه است؟

هر دارویی به موازات اثرات مثبتی که دارد ممکن است دارای عوارض و اثرات منفی نیز باشد. لذا در صورت مصرف قرص مدروفم برای پریود شدن و تنظیم قاعدگی بهتر است به علائم احتمالی که ممکن است در بدن مشاهده شود توجه داشته باشید.

حساسیت پستان ها، نفخ، تهوع، نوسانات خلقی، تغییرات در ترشحات واژن، سرگیجه، تاری دید، خواب آلودگی، کاهش یا افزایش وزن ممکن است از عوارض احتمالی مصرف قرص مدروفم باشد. بهتر است در صورت تشدید یا تداوم هر یک از علائم ذکر شده به پزشک خود مراجعه نمایید. قرص مدروفم می تواند عوارض جدی تری داشته باشد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم داشت:

 1. نوسانات خلقی یا افسردگی و از دست دادن حافظه
 2. خونریزی غیر طبیعی واژن
 3. تورم دست و پا
 4. سوزش ادرار
 5. وجود توده در پستان
 6. تشکیل لکه های تیره روی پوست
 7. زرد شدن سفیدی چشم ها و پوست
 8. احساس خستگی غیر طبیعی


منبع: https://www.alamto.com/medrofem-tablets-for-periods.htmlدر صورتی که بیمار دارای سوابق پزشکی خاصی است حتما پیش از استفاده از قرص مدروفم آن را با پزشک خود در میان بگذارد. همچنین توجه به تاریخ انقضای قرص بسیار مهم و ضروری است. از استفاده هر گونه داروی منقضی شده به شدت خودداری نمایید. بایستی بیمار این نکته را در نظر داشته باشد که این دارو جهت بیماری وی تجویز شده و از مصرف آن برای موارد مشابه در آینده توصیه نمی گردد. همچنین از توصیه قرص مدروفم به دیگران نیز خودداری نمایید. مصرف این قرص برای برخی افراد نیز به دلیل شرایط خاص تجویز نمی گردد که در ذیل به آن اشاره خواهیم داشت:

 1. مادران باردار و شیرده
 2. ابتلا به آسم، میگرن، فشارخون و دیابت
 3. بیماری های قلبی و عروقی
 4. اختلالات انعقاد خون و تشکیل لخته خون در پاها و ریه‌
 5. اختلالات کلیوی و کبدی
 6. ابتلا به افسردگی
 7. ابتلا به سرطان رحم، تخمدان‌ و پستان
 8. تشنج یا صرع
 9. خونریزی غیر طبیعی واژن
همچنین بخوانید: بهترین برنامه پریود فارسی رایگان برای آیفون و اندروید

موارد منع مصرف قرص مدروفم

عوارض مصرف قرص مدروفم برای پریود شدن

طبق دستور پزشک ممکن است قرص مدروفم برای پریود شدن و تنظیم قاعدگی تنها برای چند روز و یا حتی مصرف آن فقط در روزهای خاص صورت گیرد. لذا بسیار مهم است که قرص مدروفم با تجویز و طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار گیرد. در ضمن قرص مدروفم برای مصرف کوتاه مدت تجویز می شود و مصرف آن برای مدت طولانی خطراتی را در پی دارد. ولیکن اکثر پزشکان متخصص مصرف قرص مدروفم را قبل یا بعد از ناهار با یک لیوان کامل آب توصیه می نمایند. در رابطه با روزهای استفاده از قرص مدروفم نیز باید بگوییم که ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. لذا توجه کامل به دستورات پزشک بسیار ضروری خواهد بود.

موارد منع مصرف قرص مدروفم برای تنظیم قاعدگی