معرفی و دانلود رایگان کتاب صوتی ارگنه | صحرا کلانتری | کانون فرهنگی چوک

مدتی‌ست که ارگنه، یکی از صخره‌ها و بخش‌های متصل به کوهی بزرگ، سر به شورش برداشته و افکار تب‌آلودی در سر می‌پروراند. او قصد دارد خود را از زیر بار سلطه‌ی کوه خارج سازد و به آزادی دست پیدا کند. ارگنه دوست دارد مانند انسان‌هایی که از رویش عبور می‌کنند تا به قله برسند و صعود کنند، پا از زمین بکند، رها شود و به سمت مطلوب خود، یعنی آسمان‌سنگ برود. صحرا کلانتری، داستان کتاب صوتی ارگنه را از زبان یکی از بخش‌های دیگر کوه که ناظر و شاهد تحولات و رفتارهای ارگنه است روایت می‌کند.

معرفی کتاب صوتی ارگنه

کتاب صوتی ارگنه برای علاقه‌مندان به داستان‌های کوتاه فارسی و مخاطبان آثار نویسندگان جوان و دغدغه‌مند مناسب است.

در بخشی از کتاب صوتی ارگنه می‌شنویم

صحرا کلانتری در کتاب صوتی ارگنه، داستانی استعاری و سمبلیک از جامعه‌ای دچار خفقان سیاسی و تلاش شهروندان شجاعش برای رسیدن به آزادی را روایت می‌کند؛ تلاشی که بهای زیادی برای هریک از آن‌ها به همراه خواهد داشت. اما همین‌که یک نفر خطر کند و دست به چنین تلاش آشکاری بزند، آرام‌آرام بقیه هم بیدار خواهند شد. کتاب صوتی ارگنه را نشر صوتی کانون فرهنگی چوک با صدای المیرا فهامی منتشر کرده است.

کتاب صوتی ارگنه برای چه کسانی مناسب است؟

اِرگِنه نیز یکی از همان محکم‌ترین‌هایمان است. چندشبی‌ست که از رفتن می‌گوید و خودش را آنچنان بر سطوح یخی و خشن می‌جنباند و جلسات مکرر با باد و بوران می‌گذارد که گمان کنم صدای قله را دربیاورد. اینجا، تاریخ انقضا را قله تعیین می‌کند؛ اما خودکشی هم راهی‌ست. البته این کشتن نیست. این کشتنِ کوهی‌ست در درونت که هر آن ممکن است تو را اخراج کند و به سنگی مبدلت کند. پس ارگنه می‌خواهد کوه‌کشی کند و سنگش را پیش از آنکه نطفه‌ی زایشش را بچیند، خود بیافریند. کم‌کم او با جلسات شبانه‌اش از پیوستن به آسمان‌سنگ می‌گوید. می‌خواهد شبیه تمام آن‌هایی که ردپایشان بر اندام ما حک شده است و صدای شور و شوقشان در گوش‌هایمان، برای خود صعودی مهیا کند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

مشخصات کتاب صوتی

«اِرگِنه می‌خواهد کوه‌کشی کند!»

صخره‌ای که راوی داستان کتاب صوتی ارگنه است می‌تواند درک کند که میل به صعود و آزادی چه شوری در ارگنه به‌پا کرده، اما هم نسبت به رفتارهای متهورانه‌ی او نگران شده و هم با سؤالی بی‌پاسخ دست‌وپنجه نرم می‌کند: «آیا آزادی برای ما، به معنی سنگ شدن و سقوط کردن نیست؟». او به‌عنوان شاهد ماجرا از جلسات هر روزه‌ی ارگنه با باد و باران و تبانی با آن‌ها برای شورش بر ضد قله می‌گوید؛ قله‌ای که از آن بسیار می‌هراسد، چراکه مرگ و زندگی همه به دست اوست و اگر ارگنه خشمش را برانگیزد، همه باید نگران زندگی خود باشند. اما دوست شورشی او تصمیم خودش را گرفته و می‌خواهد به قیمت کندن خودش از بدنه‌ی کوه، به آزادی دست پیدا کند.

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D9%86%D9%87/book/80008

آگاه بودن به تاریخ، همیشه به معنای داشتن شناخت کافی نسبت به گذشته نیست؛ بلکه در بسیاری از مواقع، تسلط داشتن نسبت به وضعیت کنونی‌ست که نسبت به هرچیزی ارجحیت دارد. کتاب صوتی ارگنه، اثر صحرا کلانتری، از زبان سنگی روایت می‌شود که در ابتدا به دنبال فهمیدن گذشته‌ی خود بود، اما در متن تحولات اطرافش متوجه شد که گذشته، در برابر آنچه که باید اکنون و درآینده به سمتش حرکت کند اهمیتی ندارد.

درباره‌ی کتاب صوتی ارگنه