معرفی و دانلود کتاب افسردگی نهفته: راه رهایی از کمال‌طلبی، آنگاه که بر افسردگی نقاب می‌کشد | مارگارت رابینسون رادرفورد

معرفی کتاب افسردگی نهفته: راه رهایی از کمال‌طلبی، آنگاه که بر افسردگی نقاب می‌کشد

چرا بسیاری از ما همچنان که عمیقاً در حال رنج کشیدن هستیم، خود را پشت نقابی غیرواقعی پنهان می‌سازیم؟ به عبارت روشن‌تر، چه چیزی باعث می‌شود به جای آن که از دردهای جان‌کاه‌مان سخن بگوییم و از این طریق، مرهمی برای تسکین دردهامان بیابیم، ناامیدانه به کمال‌طلبی متوسل می‌شویم و افسردگی خود را پنهان می‌داریم؟ مارگارت رابینسون رادرفورد (Margaret Robinson Rutherford) در کتاب افسردگی نهفته (Perfectly hidden depression) به ما پاسخ می‌گوید.

مارگارت رابینسون رادرفورد در کتاب افسردگی نهفته به رابطه‌ی میان «کمال‌طلبی» و «افسردگی» می‌پردازد. او در اثر تحسین‌شده‌ی خود بیان می‌کند که کمال‌طلبی چنان می‌تواند درون انسان را زهرآگین کند که توانایی لذّت بردن به‌ کلی از او گرفته شود. با به‌کاربستن راهکارهای روشنگری که نویسنده در کتاب افسردگی نهفته ارائه می‌دهد قادر می‌شوید خود را به گونه‌ای که هستید، بپذیرید و از دام افسردگی رهایی یابید.

درباره‌ی کتاب افسردگی نهفته

کتاب افسردگی نهفته از چنین ساختاری برخوردار است: نویسنده در بخش اول به مخاطبان خود کمک می‌کند تا مفهوم افسردگی پنهان را درک کنند. او ابتدا تعریفی از این مفهوم ارائه می‌دهد و در پی آن، ده ویژگی اصلی کمال‌طلبی را -که کاملاً با این نوع از افسردگی پیوند خورده- بیان می‌کند. در این بخش می‌آموزیم که افسردگی شناخته‌شده با افسردگی پنهان چه تفاوتی دارد. همچنین مارگارت رادرفورد در این قسمت از کتاب تلاش می‌کند راهکارهایی را ارائه دهد تا خوانندگان از این طریق بر ترسی که ممکن است نسبت به فاش کردن مشکلات روانی یا کمک گرفتن از دیگران داشته باشند، فائق آیند.

مارگارت رادرفورد در کتابی که پیش روی شماست تلاش می‌کند درباره‌ی موضوعی بسیار حساس و مهم، به نام افسردگی کاملاً پنهان (اصطلاحی که ساخته‌ی خود نویسنده است) سخن بگوید؛ موضوعی که امروزه به بحرانی بزرگ برای سلامت همگانی تبدیل شده است. اما افسردگی پنهان دقیقاً به چه معناست؟ به عقیده‌ی نویسنده، بسیاری از افراد توانایی پذیرش احساسات دردناک را ندارند؛ این گروه از افراد اغلب گرفتار کمال‌طلبی و اضطراب ناشی از آن هستند، از بروز دادن خود خودداری می‌کنند و معمولاً کسی خود واقعی آن‌ها را نمی‌شناسد. این افراد رنج‌های خود را با لبخندی پوشالی بر لب‌هایشان می‌پوشانند و دست رَد به سینه‌ی افرادی می‌زنند که قصد کمک به آن‌ها را دارند. چرا که بر این باورند نشان دادن احساسات، به معنای ضعیف بودن آن‌هاست. اگر شما نیز با چنین افکار و احساساتی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، کتاب افسردگی نهفته برای شما نوشته شده است.

تمامی ایمیل‌ها‌ یا نظرهایی که دریافت کردم مثبت و بدون نقد نبود. بعضی‌ها سؤالات انتقادی درستی مطرح کرده بودند: «اینکه مردم مجبورند با افسردگی واقعی دست‌وپنچه نرم کنند، به‌قدر کافی بد نیست؟ حالا دارید هر مشکل ساده‌ای را افسردگی جا می‌زنید؟» و «به نظر من شما می‌کوشید تا به بسیاری از مردم القا کنید در سختی و زحمتشان برای رسیدن به کمال ایرادی وجود دارد. من این تلاش را نشان قدرت و شجاعت می‌دانم، نه اختلالی روانی.» و «به نظر می‌رسد شما شخصی را توصیف می‌کنید که توانایی همدردی و درک احساسات دیگران را دارد و تصمیم‌های درستی می‌گیرد و واجد قدرت رهبری است و ادعا می‌کنید این شیوه‌ای سالم برای زندگی‌کردن نیست. از این طرز فکر متنفرم.»

فهرست مطالب کتاب

مقدمه

پیشگفتار

دیباچه

بخش اول: درک افسردگی کاملاً نهفته

فصل اول: افسردگی کاملاً نهفته چیست؟

فصل دوم: مدارای سالم، افسردگی و افسردگی نهفته

فصل سوم: چیرگی بر شرم از بیماری و پذیرش افسردگی نهفته

بخش دوم: مراحل پنج‌گانه‌ی شفا

فصل چهارم: رسیدن به خودآگاهی

فصل پنجم: متعهد‌شدن

فصل ششم: با قواعد ذهنی خود روبه‌رو شوید

فصل هفتم: پیوند با درد عاطفی برای بهبود

فصل هشتم: تمرکزتان را به‌جای کمال روی خوشبختی واقعی بگذارید

بخش سوم: با خود واقعی‌تان زندگی کنید

فصل نهم: در خود ناقص جدیدتان شکوفا شوید

فصل دهم: شکستن سکوت و کشف زندگی شادتر

سپاس‌گزاری

منابع

یادداشت‌ها


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%86%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87/book/73901

بخش سوم که آخرین بخش کتاب است، به شما کمک می‌کند تا بینش تازه‌ای را که به کمک کتاب افسردگی نهفته به دست آورده‌اید، حفظ کنید. با مطالعه‌ی این قسمت قادر می‌شوید تا از تکرار الگوهای مخرب و دردناک قبلی پرهیز کنید و انرژی لازم برای تغییر کردن را بیابید. مارگارت رادرفورد با نگارش بخش آخر کتاب در پی آن است تا به شما کمک کند هنگام افزایش تنش‌های روانی از آنچه که در اثر حاضر آموخته‌اید، دست نکشید.

علاقه‌مندان به کتاب‌های روان‌شناسی و خودسازی، دو گروه از مخاطبان اصلی کتاب افسردگی نهفته هستند. مارگارت رابینسون رادرفورد این کتاب را برای همه‌ی افرادی نوشته که با کمال‌طلبی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، از درون در حال رنج کشیدن هستند، اما حاضر نیستند با کسی درباره‌ی مشکلاتشان صحبت کنند و در نهایت، افرادی که احساس درماندگی یا افسردگی دارند. علاوه بر این، اگر درمانگرید، این کتاب تفکرتان را گسترش می‌دهد و فرضیات شما را درباره‌ی افسردگی و ظواهر آن به چالش می‌کشد.

با مارگارت رابینسون رادرفورد بیشتر آشنا شویم

افسردگی نهفته حقیقت مهمی را برای ما آشکار می‌سازد؛ حقیقتی که باید با آن روبه‌رو شویم: گاهی افرادی را مشاهده می‌کنیم که به نظر همه چیز دارند، اما به ناگهان از هم می‌پاشند. مارگارت رادرفورد به ما نشان می‌دهد که پنهان کردن بیماری افسردگی زیر نقابی از کمال‌طلبی تا چه اندازه ممکن است مهلک باشد. کتاب افسردگی نهفته به ما می‌آموزد که افسردگی خود را شناسایی کنیم، بر شرم ناشی از آن چیره شویم، کمال‌طلبی آسیب‌زننده را کنار بگذاریم و در نهایت، خود ناقص‌مان را در آغوش بکشیم. (سارا فیدر، نویسنده‌ی کتاب کار ده گام تسکین‌دهنده برای افسردگی)

 • کتاب افسردگی نهفته برای هر کسی نوشته شده که احساس می‌کند لایق آن نیست تا به او برچسب «افسرده» بچسبانند و برای هر کسی که در چرخه‌ی نفرت از خود گرفتار شده است. مارگارت رابینسون رادرفورد در کتاب حاضر به نکاتی اشاره کرده که در اغلب کتاب‌هایی که درباره‌ی افسردگی نوشته شده است، مورد غفلت واقع شده‌اند. او با بسیاری از مبتلایان به بیماری افسردگی گفت‌وگو کرده و در نهایت، کتاب حاضر را در اختیار شما قرار داده است. من خودم را در لابه‌لای صفحات کتاب افسردگی نهفته از نو بازشناختم. ای کاش وقتی جوان‌تر بودم، این کتاب را مطالعه می‌کردم. امید دارم کتاب افسردگی نهفته به دست افرادی برسد که به آن نیاز دارند. (سارا شوستر، مدیر تحریریه‌ی مؤسسه‌ی درمانی The Mighty)

 • بی‌تردید من نخستین فردی نیستم که می‌گوید نشانه‌های افسردگی در افراد متفاوت یکسان نیست. سیدنی بلت، که در ابتدای این صفحه از او نقل‌قول کردم، از نخستین افرادی بود که درباره‌ی ارتباط کمال‌طلبی با افسردگی و خودکشی تحقیق کرد. او می‌گوید که بعضی از انواع افسردگی را باید از تجربه‌ی زیسته‌ی فرد تشخیص داد، هرچند علائم آن با شاخص‌های رسمی همسان و تشخیص‌دادنی نباشند. اصطلاح «افسردگی نهفته» بازتاب همین ایده است: فقدان شاخص‌های سنتی افسردگی لزوماً بر نبود افسردگی دلالت ندارد.

  کتاب افسردگی نهفته همان اثری‌ است که منتظر بودم. مطالعه‌ی این کتاب را نه‌فقط به بسیاری از مراجعانم، بلکه به دوستان و همکارانم نیز توصیه می‌کنم. این کتاب بر دل‌های بسیاری می‌نشیند و ممکن است التیام‌بخش افرادی باشد که نامی برای درد عاطفی‌شان پیدا نمی‌کنند. خواندن کتاب افسردگی نهفته هم لذت‌بخش است و هم آموزنده. دست بجنبانید و تعلل نکنید! (باربارا گرینبرگ، روان‌شناسی بالینی و از نویسندگان کتاب نوجوانی به‌مثابه‌ی زبان)

 • معرفی و دانلود کتاب افسردگی نهفته

  سرانجام، کتابی منتشر شد که بدون آنکه به افراد برچسب تشخیصی بچسباند، به عمق موضوعی می‌پردازد که روان‌شناسان آن را «افسردگی نقاب‌دار» می‌نامند. اگر کمال‌طلب و خودانتقادگر هستید و بی‌صدا رنج می‌کشید، کتاب افسردگی نهفته راهی را به سوی شما می‌گشاید تا کمک‌هایی که نیاز دارید، دریافت کنید. اگر رنجی در دل دارید، اما برای درخواست کمک و ارتباط با دیگران واژه‌ای نمی‌یابید، کتاب مارگارت رابینسون رادرفورد سرآغازی جدید را به شما هدیه می‌دهد. با این اثر مشتاقانه به انتظار بینش‌های درونی تحول‌آفرینی می‌نشینید که به شما کمک می‌کند از شرم عبور کنید و خودشفقتی بیابید. (لارا هونوس وب، متخصص اختلال کمبود توجه در سراسر جهان، روان‌شناس بالینی و نویسنده‌ی کتاب‌های موهبت اختلال کم‌توجهی‌بیش‌فعالی)

 • مارگارت رابینسون رادرفورد در کتاب افسردگی نهفته درباره‌ی فکرها و احساس‌هایی که به‌ندرت آشکار می‌شوند، سخن می‌گوید و دیدگاه دلسوزانه‌ای را ارائه می‌دهد. این «حقایق مخفی» در دل افسردگی نهفته پنهان است. تمرین‌های نو و خودراهبر رادرفورد در سرتاسر کتاب خواننده را تشویق می‌کند تا حقایق مخفی درون‌شان را با سرعت و به روش خودشان کشف کنند. کتاب افسردگی نهفته فرصت بی‌نظیری برای توسعه و رضایت فردی فراهم می‌آورد. (لیا کلونگنس، روان‌شناس)

 • دکتر مارگارت رابینسون رادرفورد روان‌شناس بالینی است. او بیست و پنج سال است که در حوزه‌ی درمان افسردگی و اضطراب فعالیت می‌کند. مارگارت رادرفورد به وبلاگ‌نویسی مشغول است و میزبانی یک پادکست مرتبط با روان‌شناسی را نیز بر عهده دارد. او از طریق پادکست خود راهکارهایی روشنگر و اثربخش برای درمان انواع اختلالات روان‌شناختی، از جمله افسردگی و اضطراب را با مردم در میان می‌گذارد. پادکست او بیش از هزاران نفر دنبال‌کننده دارد. گفتنی است رادرفورد در سال 2009 به پاس کمک‌های داوطلبانه‌اش برای افزایش سلامت روان جامعه، مورد تقدیر قرار گرفت.

  ما همان‌قدر راحت می‌توانیم اسیر به‌اصطلاح مثبت‌اندیشی شویم، که اسیر منفی‌نگری. ممکن است هر دو بازدارنده، درهم‌شکننده، نابه‌جا، توهم‌آمیز و اشتباه باشند. (جان کابات‌زین)

 • در بخشی از کتاب افسردگی نهفته می‌خوانیم

  افسردگی نهفته، نوشته‌ی مارگارت رابینسون رادرفورد دیدگاه یکتایی درباره‌ی یکی از علت‌های شایع، اما اغلب ناشناخته‌ی افسردگی را ارائه می‌دهد. افرادی که با این نوع افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، تقریباً همیشه خوب و سرحال به نظر می‌رسند و به‌ندرت رنج درون‌شان را به دیگران نشان می‌دهند؛ البته اگر اصلاً چیزی بروز دهند… آن‌ها کمال‌طلب هستند و از خود توقعات بیجایی دارند. از این رو از نوعی افسردگی پنهان رنج می‌برند. آن‌ها احساس می‌کنند که در تله‌ی وصف‌ناپذیر افسردگی گرفتار شده‌اند و نمی‌دانند چگونه از آن خلاصی یابند. این کتاب استثنایی شرایط را به‌روشنی تشریح و راهبردهایی مشخص را برای رویارویی با این مشکلات ترسیم می‌کند. جدای از این راهبردهای واقع‌بینانه، یکی از ویژگی‌های اصلی کتاب ایجاد خودشفقتی و پذیرش آسیب‌پذیری است… خواندن این کتاب شگفت‌انگیز را به کسانی که از افسردگی رنج می‌برند و نزدیکانشان سفارش می‌کنم، همچنین به روان‌درمانگران. (جان پرستن، روان‌شناس، روان‌درمانگر، نویسنده و استاد بازنشسته در دانشکده‌ی روان‌شناسی حرفه‌ای کالیفرنیا)

  کتاب افسردگی نهفته مناسب چه کسانی است؟

  نویسنده در بخش دوم کتاب از پنج مرحله‌ی بهبود سخن می‌گوید. این پنج مرحله تعهد، رویارویی، آگاهی، پیوند و تغییر را شامل می‌شوند. به عقیده‌ی مارگارت رادرفورد برای درمان و بهبود یافتن، هیچ راه قطعی و سرراستی وجود ندارد. بااین‌حال این مراحل می‌توانند شما را به سوی آزادی عاطفی و احساسی بیشتر هدایت کنند و درنهایت، خویشتن‌پذیری را برای‌تان به ارمغان آورند.

  نویسنده کتاب افسردگی نهفته را به این هدف نوشته تا افراد بیشتری با مفهوم افسردگی پنهان آشنا شوند. او همچنین این اثر را به هدف آموزش، هدایت و حمایت افرادی که به این معظل دچارند، تألیف کرده است. بنابراین اگر روزهای سختی را می‌گذرانید، با مشکلات عاطفی بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احساس شرم بر همه‌ی وجودتان غلبه کرده است و یا کمال‌طلبی‌تان حسابی دست‌وپاگیر شده، کتاب افسردگی نهفته همه‌ی چیزی است که به آن نیاز دارید.

  مارگارت رابینسون رادرفورد کتاب افسردگی نهفته را در سه بخش و ده فصل تألیف کرده است. این کتاب نخستین بار به سال 2019 منتشر شد و مورد استقبال روان‌درمانگرها و خوانندگان قرار گرفت. شبنم درویش اثر نامبرده را به زبان فارسی برگردانده و انتشارات میلکان ترجمه‌ی او را روانه‌ی بازار نشر ایران کرده است. تاریخ نخستین انتشار کتاب در ایران سال 1401 می‌باشد.

  نکوداشت‌های کتاب افسردگی نهفته

  • کتاب افسردگی نهفته تنها اثری از اوست که به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است. اگر تمایل دارید با مارگارت رابینسون رادرفورد بیشتر آشنا شوید، می‌توانید به وب‌سایت او به آدرس «drmargaretrutherford.com» مراجعه کنید.

   جملات برگزیده کتاب افسردگی نهفته

   • تمرین خویشتن‌پذیری هسته‌ی مرکزی درمان افسردگی نهفته است.
   • «متضاد افسردگی خوشبختی نیست، بلکه سرزندگی است…» (اندرو سالِمن)
   • اگر اشکتان سرازیر شد، بگذارید سرازیر شود و برای چنین پیشرفتی باز هم به خود دست مریزاد بگویید.
   • می‌دانستم اگر به حقیقت اعتراف کنم، که همین حالا دچار حمله‌ی عصبی شده‌ام، به چشم یک شیاد به من نگاه می‌کنند، انگارنه‌انگار کارم گویندگی اخبار است. (دَن هریس)
   • چند بار پیش آمده است زمزمه‌ی درونی‌تان را بشنوید که «خوبم، ممنون»، درحالی‌که می‌دانید اصلاً حالتان خوش نیست؟ شرط می‌بندم خیلی. وقتی نوشتن درباره‌ی افسردگی نهفته را آغاز کردم، افراد بسیاری در واکنش به تعریف افسردگی نهفته برایم ایمیل می‌فرستادند. پاسخ‌هایشان بازتابی از فراغ‌بال، قدرشناسی و حتی شوک بود. یک نفر گفته بود: «باورم نمی‌شه دارین این‌جوری من رو توصیف می‌کنین. انگار درون مغز من هستین.»