معرفی و دانلود کتاب بالاتر از بهشت | پروین کمال زاده | انتشارات آئی‌سا

در ابتدای داستان شایلین بیدار می‌شود و صدای مادرش را از آشپزخانه می‌شنود. در ادامه با گفتگوی محبت‌آمیز نازبانو و شایلین روبه‌رو و در خلال جملات متوجه رابطه‌ پرمهری که میان مادر و دخترانش وجود دارد، می‌شویم. نازبانو نه‌تنها مادر که مانند دوستی صمیمی و دوست‌داشتنی برای شایلین و شمیم بوده است. در طول داستان با شخصیت‌های دیگری مانند نارگل خاله‌ دخترها که او نیز رابطه‌ای صمیمانه با آن‌ها دارد و نیز دایی مهرزاد، فرزندان خاله و دایی و همچنین همسایه‌های این خانواده نیز آشنا می‌شویم.

علاقه‌مندان به رمان فارسی و آثار عاشقانه و اجتماعی از خواندن کتاب بالاتر از بهشت لذت خواهند برد.

با پروین کمال‌زاده بیشتر آشنا شویم

زبان رمان زبانی صمیمی و خوش‌خوان است و خواننده را با خود همراه داستان می‌کند. همچنین، پروین کمال‌زاده توانسته است با درک درست از روابط خانواده‌های ایرانی در کتاب بالاتر از بهشت معضلی را مطرح کند که شاید بسیاری از ما در اطراف خود با موارد مشابه آن مواجه شده باشیم.

خاله لبخندی زد و گفت: عشق اول چیزی نیست که آدم بتونه اونو فراموش کنه. عشق هرگز نمی‌میره. این دو نفر فداکاری کردن، به­‌خاطر دیگران از خودشون گذشتن اما حالا دیگه فرق می­کنه، دیگه مانعی برای این­‌ها وجود نداره. اونا می­‌خوان برای شما پنج تا بچه پدر و مادر نمونه و فداکاری باشن.

– شایلین به چی فکر می­کنی؟ با کلافگی دستی میان موهایش کشید و گفت: خاله… من می­‌ترسم.

– از چی می­ترسی؟

تا به حال معنای عشق و دوست داشتن جنس مخالف را تجربه نکرده بود. همیشه سرش گرم درس و مدرسه و دانشگاه بود. چندین خواستگار پروپاقرص را رد کرده و هرگز آرزویی برای داشتن یک خانه و زندگی مستقل در سرش راه پیدا نکرده بود. حرف‌های خاله دگرگونش کرده بود، دلش می­‌خواست مثل ستایش آن­قدر جرات داشت که با این ازدواج به راحتی کنار می­‌آمد.

تربیت فرزند به‌خودی‌خود امری مشکل و پرمسئولیت است. حال اگر یکی از والدین در به دوش کشیدن این مسئولیت تنها باشد، دشواری وظیفه او چند برابر می‌شود. فرزندان معمولا آن‌چنان تصور صحیحی از دشواری کار والدین ندارند. به‌همین دلیل است که در میان گذاشتن تصمیمات شخصی والدین با فرزندان برخی اوقات موجب ایجاد اختلاف و تنش می‌شود.

کمال‌زاده نگاه خود را نه به‌طور مستقیم، بلکه در قالب روایت نازبانو از گذشته خود به خواننده ارائه می‌کند و هنگامی که داستان زندگی نازبانو را بخوانید، درست مانند شایلین ممکن است به فکر فرو بروید و در قضاوت خود درباره چنین موقعیتی تردید کنید. این نویسنده‌ی خوش‌فکر کتاب بالاتر از بهشت را به همه پدران و مادران ایران تقدیم کرده است.

کتاب بالاتر از بهشت برای چه کسانی مناسب است؟

از این­که به‌خاطر دل مادرش و برای رسیدن به آرزوی نوجوانی او باید یک مرد و سه فرزندش وارد زندگی آن‌­ها شوند، خشنود نبود. دلش شور می­‌زد، هرگز معنای داشتن ناپدری را خوب تفسیر نکرده بودند، از آزار و اذیت ناپدری داستان­‌ها شنیده بود، می‌­ترسید حاج‌­آقا مادرش را از او بگیرد و مدتی بعد عذر او را بخواهد. می‌ترسید پسر حاج­‌آقا اذیتش کند، وای که چه­‌قدر افکار بد و آزار دهنده به ذهنش هجوم آورده بود!!!

در کتاب بالاتر از بهشت، پروین کمال‌زاده داستان مادری به‌نام نازبانو را روایت می‌کند که سال‌ها دست‌تنها دو دختر خود، شایلین و شمیم، را بزرگ کرده است. او اکنون تصمیم به ازدواج مجدد دارد، اما در میان گذاشتن این تصمیم با فرزندانش مخالفت شایلین دختر بزرگش را به‌دنبال دارد. به‌همین دلیل نازبانو تصمیم می‌گیرد داستان زندگی خود که تا آن روز از دخترانش پنهان کرده بوده است را برای شایلین تعریف کند.

شاید عشق و علاقه­‌ی حاج‌­آقا تغییر کرده باشه، شاید وجود من و شمیم باعث اختلاف بین اون و مامان بشه. اگه مامان بخواد مثل همیشه به ما محبت کنه بچه‌­های حاج‌­آقا ناراحت می­شن، اگه بخواد برای ما چیزی بخره باید دستش رو جلوی حاج‌­آقا دراز کنه و از اون طلب پول کنه، از این به بعد باید برای انجام هرکاری از اون اجازه بگیریم.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA/book/68244

معرفی کتاب بالاتر از بهشت

نازبانو سال‌ها دو دخترش شایلین و شمیم را به‌ تنهایی بزرگ کرده است. کتاب بالاتر از بهشت نوشته‌ی پروین کمال‌زاده داستان مادری است که پس از سال‌ها تصمیم به ازدواج مجدد گرفته است و با مخالفت دختر بزرگ خود روبه‌رو می‌شود. اما تصمیم درست چیست؟

درباره‌ی کتاب بالاتر از بهشت

پروین کمال‌زاده نویسنده ایرانی متولد سال 1347 است. کمال‌زاده چندین اثر ادبی در طول سال‌های گذشته تالیف کرده است که از آن میان می‌توان به دردونه (1399)، حدیث وفا (1396)، شاتوت (1395) و فردا هم روز خداست (1395) اشاره کرد. رمان بالاتر از بهشت از او در سال 1397 و توسط نشر آئی‌سا منتشر شده است.

در بخشی از متن کتاب بالاتر از بهشت می‌خوانیم