معرفی و دانلود کتاب تاوان عشق: بر اساس خاطرات فاطمه سلطان دهقانی | محمدحسن صادق زاده پوده | انتشارات آتشبار

محمدحسن صادق‌زاده پوده متولد سال 1326 در شهر اصفهان است. وی در عنفوان جوانی در سال 1345 برای دفاع از ملت به ارتش دولت پهلوی پیوست اما دیری نکشید که به نیروهای انقلابی فعال ملحق شد. او در سال‌های منتهی به سال 1357 به جرم فعالیت جهت پیروزی انقلاب اسلامی بازداشت شد. پس از انقلاب و به واسطه‌ی سال‌ها تجربه‌ی نظامی، چندین موقعیت کلیدی به او واگذار شد. پس از شروع جنگ تحمیلی محمدحسن صادق‌زاده پوده به عنوان استاد دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا انتخاب شد و پس از مدتی نیز به عنوان فرمانده‌ی گردان توپخانه منصوب گشت. او در حال حاضر بازنشسته شده اما در سال‌های اخیر چندین جلد کتاب و خاطرات مرتبط با دوران دوران دفاع مقدس منتشر کرده است. خاطرات محمدحسن صادق‌زاده پوده درباره‌ی دفاع مقدس در کتاب «آتشبار دوم» و سفرنامه‌ی زیارت حجّ او در کتاب «ترور در سرزمین مظلوم» منتشر شده است.

در بخشی از کتاب تاوان عشق می‌خوانیم

سخن ناشر

پیشگفتار

انتظار

تحمل سختی‌ها

امیدواری

روزهای بعد از جنگ

دغدغه خانم

حال خوش

خبر خواستگاری

گُربه وقت شناس

دلهره

شروع خاطرات

پناهگاه

آغاز فراغ

روز حرکت

زخم زبان‌ها

جهاد زن

مشکل آب

بچه بابایی

اشتباه حمید

دعوت‌نامه

در مدرسه

درد دل ملیحه خانم

مشکل گشا

دوست خوب

دعای سحری

تلفن بدون تماس

خبرهای ناگوار

خبر سلامتی

دکتر اشتباه نکرده

شایعه حمله عراق

آخرین خداحافظی

شروع جنگ تحمیلی

بازار داغ شایعات

سهم هر نفر از جنگ

درد دل عذرا خانم

شرکت در مراسم شهید

درد دل معصومه خانم

آژیر قرمز، خانه عمه

آواره‌های جنگ

انتقالی به اصفهان

خبر دردناک

معجزه شهید

زیارت شهدا

داستان زندگی معصومه خانم

کلید مشکلات

به دنبال پنجشنبه

بقیه داستان معصومه خانم

نقش کلید مشکلات

عادت به خاموشی‌ها

صدای وحشتناک

باید مادر باشی

تلفن از جبهه

تخلیه شهر

خبرحج

پنج خانواده دریک خانه

هتل گلایول

بمب‌گذاری توسط منافقین

قصه آواره دزفولی

خیانت منافقین

آدم‌های بیابانی

شهادت حسین دهقان

انتقالی به جبهه جنوب

دوره امدادگری

توجیهات نامفهوم

بچهعاشق

شیرخوارگاه

تیپ مسلم ابن عقیل (ع)

مطالعه بقیه جزوه

اگر می‌توانی

دیگه تنها نیستم

ترکش خوردن عمو

تغییر حالت

عروسی زمان جنگ

شهادت یدالله دهقانی

علی‌رضا معلول

دایی مفقود شد

شهادت حسین‌پور

مجروحیت پسر برادرم

خواستگار

شوخی نیست

نامه علی‌رضا

ترور توسط منافقین

از علی‌رضا بی‌خبرم

جاسوسی مدرن

قوز بالا قوز

دلشوره مادر آقا مهدی

هرچه می‌خواهی علی‌ات را نگاه کن

شیرین‌زبانی سوزنده

عجله داماد

بی‌قراری

خبر نامفهوم

خبر هم‌رزمان علی‌رضا

شهادت حاج غلامرضا

خبر شهادت آقا مهدی

معراج شهدا

اوج موشک‌باران

آمدن مرتضی مریانجی

محله ما

سیصد و هفتاد شهید

دانسته می‌رفتند

برکت شهادت

شهادت لاوی

چهل نفر مخلص

مداح، شهید شد

زیبائی‌های جنگ

شهادت عبدالعلی صادق‌زاده

سهمیه شهر اصفهان

شهادت حاج بهرام دهقانی

شهادت مرتضی مریانجی

شوهر معصومه خانم

پایان جزوه

نقش زنان

یادآوری گذشته‌ها

شهید غلامرضا رنجبران

ادامه زخم زبان‌ها

داستان منوچهر

انسان رها شده

مشخصات کتاب الکترونیک

برای اشخاصی که جائی را ندارند و قبلاً در آرامش زندگی می‌کرده‌اند، این روزها روزهای سختی است، خیلی هم سخت. گاهی در بین این آوارگان افراد بسیار متمول و پولداری هستند؛ تمامی ثروتشان در املاک و یا در کارخانه‌ای بوده است که یا توسط دشمن تخریب گردیده و یا در اثر آواره شدن کارگران و ناامنی به تعطیلی کشیده شده است و حالا همانند افراد فقیرند، اما به نداشتن هم عادت ندارند. اینگونه افراد درد مضاعف دارند. روزانه در شهر، انسان به مردمی برخورد می‌کند که این‌قدر مشکل دارند که ما حال و وضع خودمان را یادمان می‌رود. غصه می‌خوریم که چرا برایمان مقدور نیست تا کمکشان بکنیم.

فهرست مطالب کتاب

کتاب تاوان عشق به‌قلم محمدحسن صادق زاده پوده گردآوری خاطرات فاطمه سلطان دهقانی است. او در دوران دفاع مقدس درست در بحبوحه‌ی جنگ قرار داشته و به‌ همین واسطه، تجربه عمیقی از تمامی سختی‌ها و سهولت‌های جنگ به دست آورده است.

درباره‌ی کتاب تاوان عشق

تاوان عشق مناسب علاقمندان به زندگی‌نامه‌ها و خاطرات است. همچنین محوریت جنگ و دفاع مقدس این کتاب را تبدیل به انتخاب مناسبی برای خوانندگان جویای تاریخ شفاهی، ادبیات پایداری و ادبیات دفاع مقدس می‌سازد.

با محمدحسن صادق‌زاده پوده بیشتر آشنا شویم

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B4%D9%82/book/63902

فاطمه سلطان دهقانی متولد 1340 است و جوانی او درست با جنگ تحمیلی مصادف شد. در این زمان خودش پشت جبهه مشغول خدمت به انقلاب و دفاع مقدس شد. پشت جبهه کمتر از خط مقدم آن سخت نبود و او شهادت بسیاری از اطرافیان و عزیزانش را در همین مدت به چشم دید. البته روایت جنگ روایتی تک‌خطی نیست و فاطمه سلطان دهقانی در خاطرات خود به همین مسئله اشاره می‌کند که جنگ انسان را چگونه تغییر می‌دهد و به نوعی به تعالی می‌رساند. این داستان ماجرای معجزات، انسان‌هایی زمینی اما خارق‌العاده و زندگی‌های ارزشمندی است که جانانه و با دلاوری، شانه به شانه‌ی یکدیگر برای دفاع از خاک خود و دین خود در مقابل دشمنی دژخیم قرار گرفتند.

معرفی کتاب تاوان عشق: بر اساس خاطرات فاطمه سلطان دهقانی

تاوان عشق گردآوری خاطرات فاطمه سلطان دهقانی است که توسط محمدحسن صادق‌زاده پوده به قلم تحریر درآمده است. این کتاب در سال 1391 و توسط انتشارات آتشبار به چاپ رسید که وابسته به سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران است. این خاطرات در برگردان مکتوب، شکلی روایی و داستانی به خود گرفته‌اند که حاکی از تجربه و مهارت نویسنده است. صادق‌زاده پوده چندین اثر دیگر نیز در کارنامه‌ی خود دارد که از میان آن‌ها می‌توانیم از «سرباز ولایت (خاطرات سرلشکر عطاالله صالحی)»، «باغ اسدالله خان»، «معجزه بازی دراز» و «تیر خلاص» یاد کنیم.

کتاب تاوان عشق برای چه کسانی مناسب است؟

با سقوط قسمت اعظمی از شهر مقاوم خرمشهر و تشدید جنگ، شهر آبادان تقریباً در محاصره کامل ارتش بعث عراق قرار گرفت. سیل آوارگان جنگ به شهرهای مرکزی، از جمله اصفهان سرازیر شد. هرکس هر کجا فامیل و آشنایی دارد، بدون دعوت به راه می‌افتد. وضعیت بسیار رقت‌بار است. بعضی از مردم از روی دلسوزی کمک می‌کنند، اما کسانی که به دنبال سودجویی و پرکردن کیسه‌های خود هستند هم کم نیستند. مردم آواره به چند دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته از آنها، به صورت خانوادگی از قبل مهاجرت کرده بودند. دسته‌ دیگر هم زن‌هایی بودند که به اجبار تنهایی همراه فرزندانشان سفر را انتخاب می‌نمودند؛ آن‌ها کسانی هستند که یا مردانشان کشته شده‌اند، و یا مانده‌اند تا به رزمندگان کمک کنند و از خانه و کاشانه خود در مقابل هجوم بیگانگان و یا احیاناً دزدان داخلی دفاع نمایند. در بین این دسته زن و بچه‌های نظامیان اعم از نیروی زمینی و دریایی و هوایی هم رقم قابل ملاحظه‌ای را تشکیل می‌دهند، که هر کدام به نوبه خود دارای مشکلات خاص خود می‌باشند. در این میان، خانواده‌های نیروی هوایی از نظر مسکن کمتر از بقیه دچار مشکل هستند، ولی آن‌ها هم بی دردسر نیستند.