معرفی و دانلود کتاب دزیره – جلد اول | آن ماری سلینکو | انتشارات افق

وقتی داشتم توی تختم می‌رفتم با خودم فکر کردم، چه مسخره! ژولی شوهر می‌خواست و اگر شوهر می‌کرد وضع من بهتر می‌شد.

کتاب دزیره یکی از شاهکارهای ادبیات جهان است و مطالعه‌ی آن را به همه علاقه‌مندان و دوست‌داران رمان‌های عاشقانه، تاریخی و ادبیات کلاسیک پیشنهاد می‌کنیم.

با آن ماری سلینکو بیشتر آشنا شویم

در واقع داستان از زبان دزیره دختر چهارده ساله‌ی یک تاجر فرانسوی روایت می‌شود که دل در گروی ناپلئون بناپارت دارد، اما به او جفا می‌شود. رویدادهای کتاب در بستر سال‌های سلطنت ناپلئون روایت می‌شود. لحن ساده و گیرای نویسنده موجب شده است خوانندگان ارتباط خوبی با این اثر برقرار کنند و کتاب دزیره به عنوان یکی از رمان‌های عاشقانه‌ی مشهور در تاریخ ادبیات جهان ماندگار شود. برخی این داستان عاشقانه را جزو ده کتاب برتری نام می‌برند که باید قبل از مرگ خواند.

یادداشت نویسنده

درباره‌ی نویسنده

فصل اول: دختر یک تاجر ابریشم اهل مارسی

مارسی

بیست و چهار ساعت بعد

مارسی، ماه دوست داشتنی می

مارسی، اواسط ترمیدور یا به قول مامان، اوایل آگوست

مارسی، دوازدهمین ماه تقویم انقلابی (اواسط سپتامبر)

پاریس، دوازده ماه بعد

پاریس، بیست و چهارساعت… نه، یک عمر بعد

مارسی، سه هفته بعد

رم، سه روز بعد از کریسمس

پاریس، آخر ژرمینال (طبق تقویم دنیا، آوریل 1798)

پاریس، چهار هفته بعد

فصل دوم: خانم مارشال برنادوت

سو، حوالی پاریس پاییز سال 1798

سو، حوالی پاریس، شب سال نو

 (آخرین سال قرن هجدهم شروع می‌شود)

سو، حوالی پاریس، 17 مسیدور (طبق تقویم ماما، احتمالاً 4 جولای 1799)

سو، حوالی پاریس، یک هفته بعد

پاریس، 18 برومر

پاریس، 21 مارچ 1804

پاریس، 20 می‌1804 اول پرریا

پاریس، 9 فریمر (طبق تقویم کلیسا: 30 نوامبر 1804)

پاریس، شب بعد از تاج‌گذاری ناپلئون 2 دسامبر 1804

پاریس، دو هفته بعد از تاج‌گذاری

سپتامبر 1805، در راه پاریس به‌ هانور

پاریس، 4 ژوئن 1806

تابستان 1807، در یک کالسکه‌ی مسافرتی سفر به جایی در اروپا

پاریس، جولای 1809 در خانه‌ی جدیدمان در خیابان آنژو

ویلای لاگرانژ، نزدیک پاریس، پاییز سال 1809

پاریس، 16 دسامبر سال 1809

پاریس، آخر ماه جون سال 1810


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%84%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D9%84/book/69632

روی چوب بستِ اطراف گیوتین، پر از خاک‌اره است. هر روز صبح و غروب، فوراً بعد از اعدام، خاک‌اره‌ی تازه آن‌جا می‌ریزند. خاک‌اره‌ی قرمز مایل به زرد همیشه وحشتناک است. بوی خون خشک شده و خاک‌اره، تمام فضای میدان را پر کرده است. گیوتین هم مثل چرخ دستی، قرمز است اما رنگش پوسته‌پوسته شده چون چند سالی می‌شود که این‌جاست.

فهرست مطالب کتاب

کتاب دزیره – جلد اول نوشته‌ی آن ماری سلینکو رمانی‌ست کلاسیک که به بیست‌وپنج زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است. این کتاب جذاب و خواندنی ماجرای دزیره کلاری نخستین معشوقه‌ی ناپلئون بناپارت را روایت می‌کند که بعدها ملکه‌ی سوئد شد. این اثر ذیل مجموعه‌ی‌ عاشقانه‌های کلاسیک به همت نشر افق به انتشار رسیده است.

دربار‌ه‌ی کتاب دزیره – جلد اول

کتاب دزیره – جلد اول (Desiree) اثری پرفروش و جهانی‌ست که آن ماری سلینکو (Annemarie Selinko) نویسنده‌ی اتریشی با قلم گیرای خود آن را به رشته‌ی تحریر درآورده است. این شاهکار ادبی که برای اولین بار در سال 1953 میلادی منتشر شد، روایتی از یک داستان واقعی است که به سبک و سیاق دفتر خاطرات نوشته شده و در عین حال نگاهی اجمالی به زندگی ناپلئون جوان و خانواده‌اش دارد. کتاب دزیره ماجرای عاشقانه‌ی دزیره کلاری، معشوق دوست‌داشتنی ناپلئون بناپارت را در بستری از رویدادهای تاریخی روایت می‌کند.

آن ماری سلینکو نویسنده‌ی کتاب دزیره خبرنگار و نویسنده بود و در زمان اقامتش در سوئد به طور کاملاً اتفاقی با یکی از نوادگان دزیره دیدار کرد. او در این ملاقات داستان زندگی دزیره را شنید و تصمیم گرفت آن را در قالب یک رمان تاریخی به نگارش درآورد. در واقع تلاش آن ماری سلینکو بود که داستان دزیره را جهانی کرد و سرگذشت او را به گوش همه رساند.

در سال 1954 فیلمی به کارگردانی هنری کاستر و با بازی مارلون براندو و جین سیمونز بر اساس داستان خواندنی دزیره ساخته شد. این فیلم نامزد دریافت دو جایزه اسکار شد. پیشنهاد می‌کنیم بعد از مطالعه‌ی کتاب دزیره این فیلم را هم تماشا کنید.

جوایز و افتخارات کتاب دزیره – جلد اول

  • از پرفروش‌ترین رمان‌های کلاسیک تاریخ
  • ترجمه‌شده به بیست‌وپنج زبان زنده‌ی دنیا

نکوداشت‌های کتاب دزیره – جلد اول

  • اثری خیره‌کننده، جذاب و پرفروش بر اساس داستان زندگی اولین نامزد ناپلئون. (گودریدز)
  • یک داستان عاشقانه‌ی حماسی که نمی‌توان در برابر خواندن آن مقاومت کرد. (شیکاگو تریبون)
  • داستانی کاملاً شگفت‌انگیز درباره‌ی زنی شجاع که انتخاب‌های دشواری انجام داد. (بارنز اند نوبل)
  • پانورامای جذابی از بوی خون و خاک اره گیوتین روبسپیر تا فروپاشی نهایی و جنگ صد روزه. (نیویورک تایمز)
  • کتاب دزیره یک رمان حماسی پرفروش است که هم تحسین خوانندگان و هم منتقدان را برانگیخته؛ روایتی از ظهور و سقوط امپراطوری‌ها، شعله‌ور شدن و فروکش کردن عشق و قلب و روح یک زن. (آمازون)

کتاب دزیره – جلد اول برای چه کسانی مناسب است؟

با مطالعه‌ی کتاب دزیره علاوه بر این که در بطن یک ماجرای عاشقانه‌ی فوق‌العاده جذاب قرار می‌گیرید، اطلاعات تاریخی زیادی نیز کسب می‌کنید. آن ماری سلینکو با زبان بسیار شیرین رویدادهای تاریخی را در قالب دفترچه خاطرات دزیره کلاری روایت می‌کند و خواننده با مطالعه‌ی این کتاب با جزئیاتی از تاریخ فرانسه نیز آشنا می‌شود.

اقتباس‌ سینمایی از کتاب دزیره

معرفی کتاب دزیره – جلد اول

دو سال پیش، آشپزمان ماری، پنهانی مرا به میدان نزدیک تالار شهر برد. جمعیت را هل دادیم و خودمان را به نزدیکی چوب‌بست رساندیم. می‌خواستم همه‌چیز را ببینم، دندان‌هایم را محکم به‌هم فشار می‌دادم چون بدجوری فکم به لرزه افتاده بود. بیست زن و مرد را با یک چرخ دستی قرمز آوردند. همه لباس‌های خوبی پوشیده بودند ولی ذرات کاه به پشت لباس‌های مردها و تورهای آستین‌ زن‌ها چسبیده بود. دست‌های‌شان را با طناب پشت‌شان بسته بودند.

سعی کردم بخوابم اما فکر فردا و ملاقات با آلبیت خواب را از سرم پرانده بود؛ همین‌طور فکر اتفاق‌های فردا و گیوتین. اغلب وقت‌ها که سعی می‌کنم خوابم ببرد آن را از نزدیک می‌بینم و بعد سرم را توی بالشم فرو می‌کنم تا آن خاطره را از ذهنم دور کنم؛ خاطره‌ی آن تیغه‌ی تیز را.

کتاب دزیره داستان دختر جوانی را روایت می‌کند که در دنیای سیاست به دنبال عشق است. ناپلئون بناپارت اولین عشق زندگی دزیره بود و همین عشق او را به دنیای سیاست و جنگ کشاند. کل کتاب روایتی از داستان زندگی دزیره از آغاز تا پایان است. کتاب سیری طولانی دارد که از نوجوانی دزیره شروع می‌شود و تمام اتفاقات و رویدادهای مهم را تا زمان مرگ او روایت می‌کند. در ضمن این رمان خواندنی در اصل یک جلد است، اما به خاطر حجم بالای آن ترجمه‌ی کتاب دزیره در نشر افق در دو جلد عرضه می‌شود. کتاب نامبرده آن‌قدر جذاب و خواندنی است که علیرغم طولانی بودن، مخاطب را تا صفحه آخر با خود همراه می‌کند.

آن ماری سلینکو نویسنده‌ی اتریشی در سال 1914 در وین به دنیا آمد. او از دهه‌ی 1930 تا 1950 میلادی چندین کتاب پرفروش در آلمان منتشر کرد که با استقبال بسیاری مواجه شد. با آغاز جنگ جهانی دوم او از آلمان به دانمارک و سپس سوئد پناهنده شد. آخرین و برجسته‌ترین اثر آن ماری سلینکو کتاب دزیره است که مترجمان مختلفی آن را به فارسی برگردانده‌اند. با این حال او رمان‌های دیگری از جمله «فردا روز دیگری است»، «شوهرم امروز ازدواج می‌کند» و «من دختری زشت‌رو بودم» نیز نوشته که آخرین مورد را نشر ذهن‌آویز به فارسی ترجمه و منتشر کرده است. او در نهایت در سال 1986 در کپنهاگ درگذشت.

در بخشی از کتاب دزیره – جلد اول می‌خوانیم

ژولی توی تختش رفته بود و تمام مدتی که داشتم ورقه‌های فردادن را به موهایم می‌بستم، به من چشم‌غره می‌رفت: «اوژنی، رفتارت باعث آبروریزی است. پرسون مرد جوانی است و درست نیست توی تاریکی کنار یک مرد جوان بنشینی. یادت رفته که دختر فرانسوا کلری هستی؟ پاپا یک همشهری خیلی محترم بوده، پرسون حتی نمی‌تواند فرانسه را درست صحبت کند. تو آبروی تمام خانواده را می‌بری!»