معرفی و دانلود کتاب ذهن اخلاقی: چگونه طبیعت فهم خوب و بد را پدید آورد؟ | مارک هاوزر | نشر کتاب هرمس

مارک هاوزر برای درک بهتر مخاطب از غریزه‌ی اخلاقی و روشن شدن کارکرد درونی آن، یک مثال فرضی مطرح می‌کند: عموی حریصی را تصور کنید که انتظار مرگ برادرزاده‌اش را می‌کشد تا پولی فراوان به دست آورد. در روایت نخست او یک‌راست به برادرزاده‌اش که مشغول دوش گرفتن است حمله می‌برد و او را در وان حمام خفه می‌کند. در روایت دوم اما، پس از حمله به برادرزاده‌اش، پیش از آن که کاری انجام دهد، برادرزاده‌اش را مشاهده می‌کند که دمر در وان افتاده است و در حال خفه شدن است. عمو نفس عمیقی می‌کشد، در حمام را می‌بندد، از صحنه دور می‌شود و اجازه می‌دهد برادرزاده بمیرد. عمو در هر دو روایت یک نیت داشته، ولی در اولی نیتش را عملی می‌کند و در دومی کاری نمی‌کند. اگر قاضی بودید، در روایت اول عمو را گناهکار و در دومی او را بی‌گناه اعلام می‌کردید؟ احتمالاً شما هم حس می‌کنید که در چنین قضاوتی، عیب و اشکالی وجود دارد که با شمّ اخلاقی‌تان جور درنمی‌آید؛ هاوزر ریشه‌ی این حس شما را در همان غریزه‌ اخلاقی انسان می‌داند که به طور مفصل درمورد آن در فصول مختلف کتاب ذهن اخلاقی بحث کرده است.

مارک هاوزر در کتاب ذهن اخلاقی توانسته است که با موفقیت، فلسفه را با علوم شناختی، انسان‌شناسی و عصب‌‌شناسی ترکیب کند؛ ذهن اخلاقی، کتابی جسورانه و خردمندانه است. (آنتونیو داماسیو، عصب‌شناس پرتغالی)

 • بعید می‌دانم کسی از خواندن کتاب ذهن اخلاقی پشیمان شود. (نیکلاس وید از نشریه‌ی نیویورک تایمز)

 • کتاب ذهن اخلاقی اثری فوق‌العاده است که درمورد یکی از جذاب‌ترین کشفیات اخیر علوم زیستی، یعنی ماهیت روانشناختی اخلاق در انسان، بحث می‌کند. (استیون پینکر، دانشمند و نویسنده‌ی کتاب‌های علمی کانادایی)

 • قیمت نسخه الکترونیک


 • منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B0%D9%87%D9%86-%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C/book/77550

  کتاب ذهن اخلاقی، کاوشی علمی در زمینه‌ی اخلاقیات است که خواننده بی‌شک از مطالعه‌ی آن لذت می‌برد. (دنیل کانمن، روان‌شناس اسرائیلی – آمریکایی)

 • تفاوت رفتار انسان‌‌‌ها تحت تأثیر محیط و فرهنگی که در آن بزرگ می‌شوند، سبب شده است که ما اغلب گمان کنیم، «اخلاق» یک مفهوم تربیتی‌‌ست، نه یک مفهوم طبیعی، اما مارک هاوزر (Marc Hauser)، استاد روان‌شناسی و زیست‌شناسی دانشگاه هاروارد، با این استنباط مخالف است. او در کتاب ذهن اخلاقی (Moral Minds: The Nature of Right and Wrong) این بحث را مطرح می‌کند که انسان از بدو تولد صاحب «غریزه‌ی اخلاقی» است و این غریزه‌، مصون از امر و نهی و پایش و مراقبت ادیان‌ها و دولت‌هاست که گاه بر نهاده‌های فرهنگ محیط‌مان همگرایی می‌کند و گاهی از آن دور می‌شود و واگرایی پیشه می‌کند.

  کتاب ذهن اخلاقی توسط محمد فرخی یکتا به زبان فارسی ترجمه شده و به وسیله‌ی نشر کتاب هرمس در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

  نکوداشت‌های کتاب ذهن اخلاقی

  کتاب ذهن اخلاقی مناسب چه کسانی است؟

  چیزى که یک بار فراگرفته شد تا آخر باقى مى‌ماند. تفاوت دیگرى که شاید یگانه انسان باشد بهره‌گیرى او از انواع ترفندهاى جسمى و روحىِ پیشگیرانه است. به یارىِ زبان و استعاره، بچه‌ها مى‌توانند خوشمزه‌ترین شیرینى‌جات را در خیال خود همچون تلى خاک بى‌مزه تصور کنند.

 • فهرست مطالب کتاب

  در مقابل، انسان‌ها مى‌توانند روزها و هفته‌ها در برابر چنین وسوسه‌هایى بایستند. یک دلیل این تفاوتْ مغزِ بسیار بزرگ‌تر و معمارى بسیار پیچیده‌ترِ لُب قدامى مغز انسان است که وظیفه کلیدى در مهار رفتارها بر عهده دارد. ما نه تنها مى‌توانیم میلِ ارضاى آنى را مهار کنیم، بلکه توان آن را داریم که از این مهار نفس براى مسدود کردنِ قواعد ازپیش‌آموخته بهره ببریم و بدین وسیله مجالى بیابیم براى خلق هنجارهاى نو. در اکثر حیوانات، اگر نگوییم همه‌شان، هنجارهاى آموخته اجتماعى وضع ثابتى پیدا مى‌کنند و هرگز عوض نمى‌شوند. حیوانى که در سیر تکاملْ توان درک بعضى نظم‌هاى آمارى را به دست آورده است در نسل‌هاى بعدى هم این توانایى را حفظ مى‌کند، هرچند که به دلیل تغییر محیطْ دیگر شاید توانایى مذکور دردى از او دوا نکند یا اصلاً به زیان او تمام شود.

  ذهن اخلاقی، کتابی تأمل‌برانگیز است که به بررسی یک موضوع مهم پرداخته است. مطالعه‌ی این اثر، شما را وادار به تفکر انتقادی می‌کند. (پیتر سینگر، فیلسوف و نویسنده‌ی آمریکایی)

 • مارک هاوزر در کتاب ذهن اخلاقی، با تکیه بر جدیدترین مشاهدات دانشمندان علوم زیستی و علوم شناختی درمورد احتمال وجود «ارگان اخلاقی» در مغز انسان، به ارائه‌ی نظریه‌‌‌ای جدید درمورد مفهوم اخلاق و درک بشر از آن پرداخته است. او عقیده دارد که همچون بسیاری از ویژگی‌های دیگر، انسان در طول سیر تکامل صاحب غریزه‌ی اخلاقی شده است؛ غریزه‌ای که می‌تواند به ما برای یک بازاندیشی اساسی درباره‌ی اخلاقیات کمکی شایان کند.

  درباره‌ی کتاب ذهن اخلاقی

  یادداشت مترجم

  سرآغاز سخن

  نداهاى اخلاقى

  1: مشکل از کجاست؟

  بخش یکم: اعلامیه‌هاى جهانى

  2: عدالت براى همه

  3: گرامرِ خشونت

  بخش دوم: شعور فطرى

  4: اندام اخلاقى

  5: غریزه‌هاى جایز

  بخش سوم: منشورى در گذر تکامل

  6: ریشه‌هاى خیر

  7: اصول نخستین

  پایان سخن

  یک تکانه درست

  پى‌نوشت‌ها

  منابع

  نمایه

 • مشخصات کتاب الکترونیک

  معرفی کتاب ذهن اخلاقی: چگونه طبیعت فهم خوب و بد را پدید آورد؟