معرفی و دانلود کتاب زندگی معکوس: 50 نکته نامرئی برای زندگی شاد و موفق | بهنام محقق

این اثر در سال 1399 نوشته شده و توسط انتشارات جنگل به‌طبع رسیده است.

کتاب زندگی معکوس برای چه کسانی مناسب است؟

معرفی کتاب زندگی معکوس: 50 نکته نامرئی برای زندگی شاد و موفق

کتاب زندگی معکوس به‌صورت مطالعه‌ی موردی، به بیان رفتارها، گفتارها و احوالاتی می‌پردازد که در جهت عکس هم قرار دارند. دکتر بهنام محقق به‌عنوان فردی که تحصیلاتی آکادمیک در زمینه‌ی روان‌شناسی و جامعه‌شناسی دارد و به‌صورت فعال در این دو رشته حضور داشته است، از تجربیات خود بهره می‌گیرد تا راهکارهای رسیدن به رشد، ثروت و موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی را نشان دهد.

موفق شدن در زندگی و دست‌یابی به آن هدفی که در ذهن خود دارید، اگرچه امری دشوار، اما تحقق‌یافتنی است. بخش اصلی و مهم تحقق این اتفاق، به خود ما بستگی دارد؛ به عبارت دقیق‌تر، ما، با تمام افکاری که در ذهن داریم و رفتاری که در عمل نشان می‌دهیم، موفقیت را رقم می‌زنیم. گاهی اوقات حتی تعیین یک هدف و تلاش برای رسیدن به آن کافی نیست؛ زیرا رفتارهای اشتباهی داریم که مانع از رسیدن ما به مقصد خواهند شد یا دست‌کم سرعت عمل ما را کاهش خواهند داد.

ازش پرسیدم: “این روزها سراغ چه کار جدیدی رفتی؟”

یه نگاه طنز به اطراف اتاقش انداختم و اون هم با چشم نگاه منو تعقیب کرد و با خنده گفت:

گفت: “باشه. اما اینم بگم که من باید اول بخرم تا بعد انگیزه بگیرم و شروع کنم.”

زندگی معکوس، عنوان کتابی از بهنام محقق است و به رفتارهای اشتباهی اشاره دارد که مانع از قرارگیری ما در مسیر موفقیت می‌شوند. این رفتارها در زندگی روزمره‌ی ما تکرار می‌شوند و زمینه را برای به‌ وجود آمدن سوءتفاهم‌های بسیار در ارتباطات میان‌فردی فراهم می‌کنند.

یکی از نزدیک‌ترین دوستانم، پسر بسیار جالبیه. تقریباً هر ماه یک‌بار عاشق یک ورزش یا یک موسیقی یا حتی یک شغل و حرفه‌ی جدید می‌شه. جالب‌ترش اینجاست که با کلی هیجان و اشتیاق شروع می‌کنه به خریدن وسایل مورد نیاز برای رشد کردن در اون موضوع خاص، اما بعد از حدوداً یک ماه و حتی بعضی وقت‌ها کمتر از یک ماه، به این نتیجه می‌رسه که انتخاب بهتری هم هست و این انتخاب جدید دقیقاً همون چیزیه که اون بهش نیاز داره. چند وقت پیش، توی خونشون بودیم که دیدم به اندازه‌ی چند تا باشگاه ورزشی وسایل ورزشی از انواع ورزش‌ها رو داره. آلات موسیقی رو هم که از دف، گیتار، ویولن و فلوت گرفته تا بلز کودکان رو خریده بود و تجربه کرده بود. هفت هشت مدل کتاب گرامر و مکالمه زبان انگلیسی، دو سه مدل اسپانیایی و فرانسه و غیره هم داشت.

گفت: “می‌خوام یه کامپیوتر فوق حرفه‌ای بخرم تا انیمیشن‌سازی رو یاد بگیرم. مطمئنم این یکیو هم دوست دارم و هم توش موفق می‌شم.”

بهنام محقق در کتاب زندگی معکوس نشان می‌دهد که بخش زیادی از مسیر موفقیت با افکار و رفتار صحیح هموار خواهد شد. نویسنده در اثر حاضر به شما آموزش می‌دهد چه کارهایی انجام دهید که به رشد، ثروت و موفقیت فردی و اجتماعی نائل آیید. راهکارهایی که در کتاب نامبرده ارائه می‌شود، شما را در مسیر موفقیت همراهی می‌کند.

درباره‌ی کتاب زندگی معکوس

بهنام محقق، در کتاب زندگی معکوس، از لحنی خودمانی و راحت استفاده می‌کند. او در ابتدای کتاب اشاره می‌کند که بهتر است خوانندگان اثر پیش روی خود را به‌صورت یک بازی ببینند. بازی‌ای که باید پس از تمام کردن یک مرحله به سراغ مرحله‌ی بعدی رفت. درحقیقت، او یک راهنمای گام‌به‌گام برای رسیدن به موفقیت طراحی کرده است. در سرتاسر کتاب داستان‌هایی به چشم می‌خورد که توسط افراد معمولی روایت شده و قسمت‌های از زندگی شخصی آن‌ها است. پس از هر داستان، محقق به نکته‌ی کلیدی مدنظر خود اشاره می‌کند.

مقدمه و معرفی کتاب

چگونه از این کتاب استفاده کنیم

داستان شماره 1

کلمه‌ی اما چطور کار می‌کند؟

راه‌حل نهایی در استفاده از اما

داستان شماره 2

داستان شماره 3

داستان شماره 4

داستان شماره 5

داستان شماره 6

داستان شماره 7

داستان شماره 8

داستان شماره 9

داستان شماره 10

داستان شماره 11

داستان شماره 12

داستان شماره 13

داستان شماره 14

داستان شماره 15

داستان شماره 16

داستان شماره 17

داستان شماره 18

داستان شماره 19

داستان شماره 20

داستان شماره 21

داستان شماره 22

دلایل این ترتیب از اولویت

داستان شماره 23

داستان شماره 24

داستان شماره 25

داستان شماره 26

داستان شماره 27

داستان شماره 28

داستان شماره 29

داستان شماره 30

داستان شماره 31

داستان شماره 32

داستان شماره 33

روش گوش کردن مؤثر به دیگران

داستان شماره 34

داستان شماره 35

راهکار استفاده معکوس کلامی و بهبود روحیه و کشف راه‌حل

داستان شماره 36

شرط اصلی لذت اصیل با تولید

تمرین عملی

داستان شماره 37

داستان شماره 38

استفاده درست از سکوت و سکوت‌شکنی

داستان شماره 39

قاتل خلاقیت

راهکار پذیرش نظرات مختلف و رشد افراد

داستان شماره 40

چگونگی متعهد شدن به اهداف

داستان شماره 41

راهکار حل مسئله

داستان شماره 42

راه‌حل رفع وسواس در برداشتن گام اول (روش اقدامگرا شدن)

صبر برای رسیدن به نتیجه مطلوب

راه‌حل ایجاد صبر برای رسیدن به نتیجه

داستان شماره 43

راه‌حل گرفتن تصمیمات منطقی

داستان شماره 44

راهکار رفع ترس‌ها و دلیل منطقی آن

داستان شماره 45

داستان شماره 46

مسیر تبدیل یک ایده ذهنی به یک نتیجه فوق‌العاده

داستان شماره 47

داستان یک تصور غلط

داستان شماره 48

مسیر رشد و ارتقاء کیفیت کارها

داستان شماره 49

داستان شماره 50

راهکارهای داشتن اعتماد به نفس مثبت


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B9%DA%A9%D9%88%D8%B3/book/66235

روش گوش کردن مؤثر به دیگران، راهکار استفاده معکوس کلامی و بهبود روحیه و کشف راه‌حل، استفاده درست از سکوت و سکوت‌شکنی، راهکار پذیرش نظرات مختلف و رشد افراد، صبر برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، راهکارهای داشتن اعتماد‌به‌نفس و غیره، بخش‌هایی از سرفصل‌های کتابی هستند که بهنام محقق آن را تألیف کرده است.

علاقه‌مندان به کتاب‌های روان‌شناسی به این اثر جذب خواهند شد. از دیگر سو، این کتاب برای افرادی که به دنبال رسیدن به موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی، مانند کسب‌وکار، هستند نیز مطلوب است.

با بهنام محقق بیشتر آشنا شویم

من که حداقل ده بار این عبارت رو درباره‌ی موضوعات قبل هم شنیده بودم، لبخندی دوستانه زدم و گفتم: “اگه ازت خواهش کنم که حداقل دو ماه دوره‌هاش رو بگذرونی بعد اگر خواستی ادامه بدی، کامپیوتر حرفه‌ای بخری قبول می‌کنی؟”

بهنام محقق در سال 1363 به دنیا آمد. وی تأسیس بنیاد کاتالیزوری رشد ایران که به‌عنوان یک مؤسسه‌ی آموزشی فعالیت خود را از سال 1385 آغاز کرد در کارنامه‌ی کاری خود دارد. بهنام محقق و گروهش، با ارائه‌ی مفهومی نو در کوچینگ، تحت عنوان کاتالیزوری حرفه‌ای، با تکیه بر سه دانش جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و مدیریت، سعی در بررسی مشکل و ارائه راه‌حل متناسب با آن را دارند. وی دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و مدیریت است و از دانش آکادمیک خود در زمینه تألیف آثار و هدایت بنیاد کتالیزوری رشد بهره می‌گیرد. کتاب‌های «مکالمه زبان انگلیسی + گرامر در 60 روز»، «60 راهکار ساده، فوری و قطعی برای درمان تنبلی در 30 روز»، «راهکارهای فوری، ساده و قطعی رهایی از ترس‌های بزرگ»، «60 راز داشتن فرزندی نابغه و شاد» ا‌ست.

جملات برگزیده‌ی کتاب زندگی معکوس

  • ما همیشه مسئول واکنش‌های خودمان هستیم. مهم نیست که چه اتفاقی در دنیای اطراف می‌افتد.
  • جایی که حاشیه از متن و محتوا اهمیت بیشتری پیدا کند، باید فاتحه انسان را خواند، رشد را نامرئی دید و موفقیت را رؤیا تصور کرد.
  • وقتی شخصی در زندگی به شما آسیب می‌زند، به دنبال راهی باشید که خسارت خود را جبران کنید نه اینکه فقط به او آسیب متقابل برسانید.
  • کسی که فرصت جبران کردن را به دیگران نمی‌دهد در‌حالی‌که از پشیمانی و اضطرار آن‌ها مطمئن است، با بی‌رحمی تمام انسانیت را زیر سؤال برده است و از همه بیشتر روح خود را آزرده می‌کند.

در بخشی از کتاب زندگی معکوس می‌خوانیم

“البته، ظاهراً بخرم هم ممکنه بعداً خیلی انگیزه‌ام رو حفظ نکنم.”

فهرست مطالب کتاب