معرفی و دانلود کتاب سفر با حاج سیاح | احسان نوروزی | انتشارات افق

دم ظهر است که می‌زنم بیرون و قدم‌زنان می‌روم تا پارکی در محله و برای خودم ول می‌گردم بدون این‌که مقصد خاصی داشته باشم. در پارکْ بازی سگ‌ها را تماشا می‌کنم و با خانه‌به‌دوش‌ها سیگار می‌کشم، در کافه‌ای قهوه می‌نوشم، کمی می‌نویسم و بالاخره وقتی برمی‌گردم خانه دیروقت است. پسرک تایوانی و گراهام برگشته‌اند و قرار است غذا درست کنند، قرار می‌شود من و پسرک تایوانی برویم چیزی بخریم برای نوشیدن. تمام راه تا سوپرمارکت و تمام راه برگشت به خانه را درباره‌ی زبان ماندارین (چینی رسمی ساده‌شده) حرف می‌زنیم. بحث می‌کشد به عقده‌های‌مان در قبال غربی‌ها، این‌که چه‌طور حالا با وجود شباهت‌مان در تکنولوژی‌های روزمره‌ هنوز تفاوتی در میان است که نمی‌دانیم چیست؛ هردومان پی آن چیز نام‌ناپذیر هستیم.

احسان نوروزی، نویسنده و مترجم ایرانی، متولد سال 1358 در شهر تهران است. نوروزی در دانشگاه در رشتۀ ادبیات نمایشی تحصیل کرده است. ردپای رشتۀ تحصیلی نوروزی را می‌توان در برخی از آثار او مشاهده کرد. برای مثال، او در کتاب سفر با حاج سیاه برای توضیح ویژگی‌های شهرهای مختلف، آن‌ها را هم‌چون شخصیت‌های انسانی توصیف می‌کند.

از میان ترجمه‌های احسان نورورزی می‌توان به «حق السکوت از چندلر»، «تانگو از مروژک»، «اسلاوی ژیژک» از مایزر و رمان «بطالت» اشاره کرد.

حدود 150 سال پیش، میرزا محمدعلی محلاتی در سن بیست‌وسه سالگی تصمیم گرفت که به اروپا سفر کند. محلاتی با یک عبای کهنه، یک گیوۀ بدون جوراب و یک دستمال که برایش هم شال کمر بود و هم سفره، راهی اروپا شد. او برای قوت راهش سه قرص نان و برای هزینه‌هایش هزار دینار سکه برداشت، که البته تنها تا رسیدن به تفلیس دوام آورد. از آن جا که محمدعلی قصد داشت مدت زیادی را در اروپا بماند، و یا هرگز به ایران بازنگردد، هنگام خروجش از ایران شایعه کرد که از دنیا رفته است، به این ترتیب کاری کرد تا خانواده‌اش برای پیدا کردن او به دنبالش نیایند. او با پای پیاده سفر می‌کرد و هنگامی که به درد پا دچار می‌شد، برای تسکین آن از مدفوع شتر استفاده می‌کرد. محلاتی پس از 18 سال به ایران بازگشت و در میان مردم به «حاج سیاح» معروف شد.

احسان نوروزی در کتاب سفر با حاج سیاح، ماجرای سفر پنجاه‌وپنج روزه‌اش به اروپا را روایت می‌کند. او در این امر از سفرنامهٔ محمدعلی محلاتی، ملقب به حاج سیاح، که 150 سال قبل از او به اروپا سفر کرده بود بهره می‌گیرد و تلاش می‌کند تا پایش را جای پای او بگذارد.

در بخشی از کتاب سفر با حاج سیاح می‌خوانیم

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D8%A7%D8%AC-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%AD/book/68815

در سال 1391 احسان نوروزی تصمیم گرفت که به اروپا سفر کند. او در این سفر با حاج سیاح همراه شد و تلاش کرد تا اروپا را از دریچۀ چشم او تماشا کند. نوروزی با این کار، علاوه بر این که در مکان سفر کرد، سفر در زمان را نیز تجربه کرد. او در کتاب حاضر، تجربۀ خود را از سفر 50 روزه‌اش به اروپا، در کنار حاج سیاح روایت می‌کند. در واقع در این کتاب با دو سفرنامه مواجه هستیم، که یکی از آن‌ها برای زمان حاضر و دیگری برای 150 سال پیش است.

نوروزی معتقد است که همراهی‌اش با حاج سیاح به سفرش بصیرت بخشید و علاوه بر تاریخ ایران، تاریخ اروپا را نیز پیش چشمانش قرار داد. او در طول این سفر ایران و اروپای امروزی را از جنبه‌های مختلف، نظیر اجتماعی، سیاسی، معماری و … با ایران و اروپای 150 سال قبل که در سفرنامۀ حاج سیاح آمده است مقایسه می‌کند. یکی از درس‌هایی که نوروزی از حاج سیاح گرفت، تلاش برای داشتن سفری کم‌هزینه بود. نوروزی نیز مانند محلاتی کوشید تا در سفرش تا جای ممکن هزینه‌ها را کنترل کند. او تمام سفر خود را با 550 هزارتومان بلیط رفت و برگشت و مبلغ 1500 یورو انجام داد. نوروزی برای مسافرت میان شهرها از اتوبوس استفاده می‌کرد و از خدماتی مانند «کوچ سرفینگ» که می‌توانستند موجب کاهش هزینه‌های او شوند بهره می‌برد.

کتاب سفر با حاج سیاح مناسب چه کسانی است؟

اگر از علاقه‌مندان خوانندگان سفرنامه هستید، کتاب سفر با حاج سیاح برایتان جذاب خواهد بود. هم‌چنین اگر به جهان‌گردی و سفر علاقه دارید، از خواندن داستان‌های این کتاب لذت خواهید برد.

با احسان نوروزی بیشتر آشنا شویم

شام می‌خوریم و یکی ‌دو ساعتی حرف می‌زنیم، گراهام مشخصاً خوشحال است، به آدمی تنها می‌ماند که کوچ‌سرفینگ برایش در حکم ابزاری است برای یافتن معاشر. مدام از میزان اطلاعات پرت‌وپلای من به وجد می‌آید، طبق معمول توضیح می‌دهم داشتن چنین اطلاعاتی برای یک ایرانی چیز غریبی نیست. خلاصه قرار می‌شود فردا پیش از عزیمت به پاریس ساعاتی را با گراهام بگذرانم، می‌خواهد جاهایی از شهر را نشانم بدهد. برای همین است که روز بعد عازم بخشی از شهر می‌شویم که تقریباً به شبه‌جزیره می‌ماند و برای رسیدن به آن باید سوار کشتی شویم. پیش از این، کارخانه‌ی کشتی‌سازی و نیز شرکت نفتی شل صاحبان این منطقه بوده‌اند و عملاً کسی به آن راه نداشته ولی بعدها انبوهی کانتینر در آن می‌گذارند تا برای خیل دانشجویان منازلی ارزان‌قیمت شوند. خیلی زود با ساخت‌وسازهای جدید، این منطقه به محله‌ای اعیانی تبدیل خواهد شد که دیگر جایی برای این کانتینرها نخواهد داشت، بنابراین اگر روزگاری دوباره گذارم به این شهر بیفتد دیگر این منطقه را این‌گونه نخواهم دید.

فهرست مطالب کتاب

معرفی کتاب سفر با حاج سیاح

مقدمه‌

وین

بوداپست

براتیسلاوا

پراگ

برلین

آمستردام

پاریس

بارسلون

رم

توسکانی

مشخصات کتاب الکترونیک

احسان نوروزی در کتاب سفر با حاج سیاح، ماجرای سفر پنجاه‌وپنج روزه‌اش به اروپا را روایت می‌کند. او در این امر از سفرنامهٔ محمدعلی محلاتی، ملقب به حاج سیاح، که 150 سال قبل از او به اروپا سفر کرده بود بهره می‌گیرد و تلاش می‌کند تا پایش را جای پای او بگذارد.

دربارۀ کتاب سفر با حاج سیاح