معرفی و دانلود کتاب سهراب نکشی | تورج عاطف | انتشارات سبزان

تورج عاطف که دوران کودکی خود را با عشق به شاهنامه گذرانده است، در کتاب سهراب ‌نکشی روایت تازه‌ای از این داستان کهن اساطیری ارائه می‌دهد. روایت او در مقابل موضوع پرتکرار پسرکشی در شاهنامه می‌ایستد. او جزئیات داستان را به‌گونه‌ای تغییر می‌دهد تا نتیجه‌ی حاصل از آن، پایان داستان را با مرگ قهرمان جوان رقم نزند. هدف عاطف در تغییر این روایت تلاشی برای شوریدن بر تاریخی است که گذشته‌اش، آینده را نابود می‌کند. تلاشی برای ساختن آینده‌ای که از گذشته می‌آموزد و پیش می‌رود.

کتاب سهراب ‌نکشی برای چه کسانی مناسب است؟

شاهنامه انبوه است از جنگ پدران و پسران. سام به‌صرف سپیدموی بودن پسرش زال از او چشم می‌پوشد. رستم چوب بی‌وفایی به عشق را با کشتن میو‌ه‌ی عشقش سهراب می‌دهد. کیکاووس بی‌رحمی را چون همیشه پیشه می‌کند و سیاووش را به دامان دشمن می‌فرستد و اسفندیار فریب جاه‌طلبی و مکر پدرش گشتاسب را می‌خورد و روئین‌تنی هم مانع نابودی‌اش نمی‌شود. عجیب است که در همه‌ی این قصه‌ها پسران که نماد آینده هستند به‌ناچار قربانی پدران که نشانه‌ای از گذشته هستند می‌شوند!

دیباچه

فرازی از سهراب‌کشی

پیشگفتار: ما که‌ایم؟

حکایت اول: قصۀ رستم و سهراب

حکایت دوم: احضار فردوسی

حکایت سوم: تفهیم اتهام

حکایت چهارم: سمنگان

حکایت پنجم: تهمینه

حکایت ششم: عزیمت رستم

حکایت هفتم: دوراهی

حکایت هشتم: بازگشت به سمنگان

حکایت نهم: سپیددژ

حکایت دهم: در سپاه ایران

حکایت یازدهم: در اردوگاه تورانیان

حکایت دوازدهم: فردوسی در اردوگاه ایرانیان

حکایت سیزدهم: فردوسی و رستم

حکایت چهاردهم: رفتن پیک ایران به‌سوی سپاه توران

حکایت پانزدهم: آمادگی رستم برای رفتن به‌سوی آوردگاه با سهراب

حکایت شانزدهم: نبرد رستم و سهراب

حکایت هفدهم: بازگشت فردوسی

مشخصات کتاب الکترونیک

این کتاب برای کسانی مناسب است که به مطالعه‌ی اساطیر ایران علاقه دارند و از مطالعه‌ی داستان‌های تاریخی لذت می‌برند.

با تورج عاطف بیشتر آشنا شویم

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D9%86%DA%A9%D8%B4%DB%8C/book/70620

– بیدار شو

– شما کیستید؟

– باید همراه ما بیایید.

– کجا؟

– سخن نگو و تنها همراه ما بیا.

– اما…

– باید بیایی.

کتاب سهراب نکشی نوشته‌ی تورج عاطف اقتباسی آزاد از شاهنامه، اثر بی‌بدیل فردوسی است. این اثر برجسته از مکالمه‌ی فردوسی با دخترش آغاز می‌شود؛ زمانی که دیگر نگارش شاهنامه به پایان رسیده، اما گویی نگارنده‌اش از مرگ سهراب راضی نیست. از این رو، فردوسی تصمیم می‌گیرد بار دیگر شروع به نوشتن کند و این داستان را از نو بنویسد.

درباره‌ی کتاب سهراب ‌نکشی

پیرمرد به اطرافش می‌نگرد، اما کسی را نمی‌بیند و متوجه می‌شود که از خواب پریده است. عرق سردی وجودش را فراگرفته است و می‌لرزد. هنوز نمی‌داند که از سرما است و یا وحشت از دیدن این خواب است که او را به لرزش واداشته است. سال 415 هجری قمری است و 86 ساله است و بی‌گمان نباید از مرگ هراسی داشته باشد. او یکی از بزرگ‌ترین شاعران روزگار است؛ کسی که کتاب شاهنامه ابومنصوری را به نظم درآورد و امشب 15 سال از تحریر دوم این اثر مشهورش می‌گذرد. در طی این سال‌ها با بی‌مهری‌های فراوانی روبه‌رو شده است. برای مردی چون او که روزگار سامانیان را دیده و حالا به غزنویان رسیده، چندان زندگانی آسان نگذشته و شاید دلش می‌خواست که زودتر دیده بر این جهان بندد. خصوصاً آنکه 19 سال بود که از مرگ تنها پسرش می‌گذشت…

فهرست مطالب کتاب

معرفی کتاب سهراب نکشی

تورج عاطف روزنامه‌نگار، نویسنده و مترجم متولد سال 1345 است. او تجربه‌ی همکاری با مجله‌ی فردوسی را در کارنامه‌ی خود دارد. تورج عاطف اگرچه در حوزه‌ی ورزشی مشغول به روزنامه‌نگاری بوده است، اما به‌دلیل علاقه به حوزه‌ی ادبیات به سراغ نوشتن داستان و شعر می‌رود. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب‌های «هفت سنگ»، «حکایت‌های من و آیلی»، «ترانه‌های بیوه» و … اشاره کرد. کتاب سهراب ‌نکشی تازه‌ترین اثر این نویسنده است.

در بخشی از کتاب سهراب نکشی می‌خوانیم