معرفی و دانلود کتاب شاهنشاهی اشکانیان | وستا سرخوش کرتیس | بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه

هم‌چنین، در همین چهارچوب سیاسی است که باید موقعیت پادشاهان محلی را به‌عنوان تابع و زیردست شاهنشاه پارتی درک کنیم. باید در تعبیرکردن شکوفایی هنرهای محلی به‌عنوان نشانه‌ای از کاهش قدرت مرکزی، بیش‌تر احتیاط کنیم. این نظری است که در مورد مکان باستانی متأخر پارتی، قلعۀ یزدگرد، در غرب ایران مطرح کرده‌اند.

از دوران حکومت مهرداد اول به بعد، که پارتیان بر ایران و بین‌النهرین تسلط یافتند، پادشاهان محلی از مقدار مشخصی آزادی برخوردار شدند، مشروط بر آ‌ن‌که شاهنشاه پارتی را به‌عنوان فرمانروای برتر و بالادست خود به‌رسمیت بشناسند. این نیمه‌استقلال پادشاهان محلی را نباید همچون نشانه‌ای از ضعف حکومت مرکزی پارتیان تفسیر و تلقی کرد. زیربنا و چهارچوب سیاسی پارتیان، درجه‌ای از استقلال را برای پادشاهان محلی در قلمرو حکومت خودشان قائل می‌شد، البته تا وقتی‌که قدرت و مرجعیت مرکزی پارتی را قبول داشتند.

و امّا سارا استوارت (Sarah Stewart)؛ وی نیز پژوهشگری برجسته در حوزه‌ی تاریخ خاورمیانه است. اگرچه تخصص عمده‌ی او نه سکه‌شناسی، بلکه تاریخ ادیان، خصوصاً تاریخ دین زرتشتی است.

در بخشی از کتاب شاهنشاهی اشکانیان می‌خوانیم

سخن کوتاه: اگر به دنبال اثری مستند، قابل اعتماد، و در عین حال، روشن و خوش‌خوان در باب تاریخ ایران در دوره‌ی پادشاهی اشکانیان باشید، کتاب حاضر همان گمشده‌ی شما به شمار می‌رود.

عصر حمکرانی سلسله‌ی اشکانیان بر ایران یکی از برهه‌های مهم و حیاتی در تاریخ این سرزمین پیش از ظهور اسلام بود. وستا سرخوش کرتیس و سارا استورات در کتاب شاهنشاهی اشکانیان، ضمن بررسی اسناد تاریخیِ به‌جامانده از دوران اشکانیان، اطلاعاتی روشنگر در باب فرهنگ و سیاست و اقتصادِ ایرانی در عصرِ سروریِ این سلسله ارائه نموده‌اند.

درباره کتاب شاهنشاهی اشکانیان

وستا سرخوش کرتیس (Vesta Sarkhosh Curtis) مورخ و متصدیِ حفاظت از سکه‌های خطه‌ی خاورمیانه در موزه‌ی بریتانیاست. این بانوی محقق، جز کتاب شاهنشاهی اشکانیان، آثار تاریخی دیگری نیز به رشته‌ی تحریر درآورده که از میان مهم‌ترینِ آن‌ها می‌توان به عناوینی چون «اسطوره‌های ایرانی» و «شعر عاشقانه‌ی فارسی» اشاره کرد.

در پایان می‌ماند ذکر این نکته که اثر حاضر با ترجمه‌ی مانی صالحی علامه و به همت نشر کتاب پارسه به طبع رسیده است. امید که از مطالعه‌ی آن بیاموزید و لذت ببرید.

کتاب شاهنشاهی اشکانیان مناسب چه کسانی است؟

غنای مواد و آثار به‌دست‌آمده از این مکان باستانی به‌صورت تندیس‌های گچی، تزیینات گل‌وگیاهی و چهره‌های ظریف و پرکار استادانه‌ای که در رنگ‌های گوناگون نقاشی شده و سرستون‌های نیم‌ستونی (ستونی که یا قسمتی از دیوار است یا نیمی از آن در دیوار قرار می‌گیرد) با پیکره‌های زنانه، مانند آنچه در طرف مشرق در مرو و در طرف مغرب در سلوکیه و در ورکه در جنوب بین‌النهرین یافت شده، می‌تواند فقط به‌سادگی نمایانگر رشد و توسعۀ اقتصادی ناشی از رونق و شکوفایی تجارت شرق، غرب باشد، نه نشانه‌ای از کاهش و زوال قدرت مرکزی.

فهرست مطالب کتاب

اشکانیان، یا چنان‌که که در میان محققان غربی‌ رایج و متداول است، «شاهان پارتی»، دودمانی قدرقدرت در ایران باستان بودند که با شوریدن بر علیه دولتِ یونانیِ سلوکیان، موفق به برپایی سلسله‌ای پادشاهی در ایرانِ پیش از اسلام شدند. حیات شاهنشاهی اشکانی که قریب به پانصد سال دوام داشت، سبب رونق و شکوفاییِ فلات ایران در حوزه‌های گوناگون فرهنگی، سیاسی و اقتصادی شد. امروزه مورخین و محققین بسیاری، مصرّانه بر این عقیده پافشاری می‌کنند که ریشه‌ی بسیاری از نقاط درخشانِ کارنامه‌ی شاهان ساسانی را باید در کردارِ شاهان اشکانی جُست. با این وصف، جای بسی دریغ و تأسف است که اطلاعاتِ موثق و قابل اتکای چندانی از دورانِ سیادتِ اشکانیان بر جای نمانده است؛ امری که بی‌گمانْ امکانِ نقلِ هر نوع اظهار نظرِ معتبر و قابل استنادی در باب ایرانِ اشکانی را اگر نه منتفی، دست‌کم دشوار و حساسیت‌برانگیز می‌سازد. با در نظر داشتن این نکته‌ی مهم، مایلیم کتاب شاهنشاهی اشکانیان (The Age of the Parthians) را به شما معرفی کنیم؛ اثری ارزنده و آموزنده که مطالب آن تماماً متکی به منابع قابل استنادِ تاریخی، باستان‌شناختی و سکه‌شناختی بوده است.

علاقه‌مندان به آشناییِ هرچه بیشتر و بهتر با جنبه‌های گوناگون تاریخ ایران باستان، مخاطبین اصلی وستا سرخوش کرتیس و سارا استورات در کتاب شاهنشاهی اشکانیان بوده‌اند.

با نویسندگان کتاب شاهنشاهی اشکانیان بیشتر آشنا شویم

کتاب شاهنشاهی اشکانیان از شش مقاله‌ی مستقل تشکیل شده است. تلاش نویسندگان بر این بوده تا در هر یک از این مقالات به نحوی مبسوط به یکی از وجوه برجسته‌ی هنری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی‌ِ ایرانِ عصر اشکانی پرداخته شود.

معرفی کتاب شاهنشاهی اشکانیان

ویژگی منحصربه‌فرد کتاب شاهنشاهی اشکانیان آن است که مؤلفان آن (وستا سرخوش کرتیس و سارا استورات) با وسواسِ فراوانی که درخور هر کارِ جدیِ علمی و پژوهشی است، مراقب بوده‌اند که در اثر خویش حتی یک جمله‌ی بی‌پایه و اساس و غیرقابل اثبات ارائه نکنند. به نحوی که خواننده می‌تواند یقین داشته باشد که هرآنچه از این کتاب خواهد آموخت، از موثق‌ترین آموخته‌های تاریخی در باب ایران باستان به شمار خواهد رفت.

یادداشت ناشر

دربارۀ مجموعه

مقدمه (وستا سرخوش کرتیس و سارا استوارت)

تجدیدحیات ایرانی در دورۀ پارتیان (وستا سر‌خوش کرتیس)

گوندو فارس و هندوپارتیان (ای. دی. اچ. بیوار)

فارس در دوران حکومت سلوکیان و پارتیان (یوزف ویسهوفر)

دوست و دشمن: مشرق‌زمین در روم (رولف مایکل اشنایدر)

مرد پارتی: دشمنی در آن‌سوی دنیای رومی

فرد مشرق‌زمینی: بیگانه یا <دیگری> جذاب و مسحورکننده

تروایی‌ها: نیاکان مشرق‌زمینی روم

روم دوران آگوستوس و جنگ‌ها با ایران

دوست و دشمن: مشرق‌زمین در روم

پارت در چین: بازبینی اسناد تاریخی (وانگ تائو)

اسناد ثبت‌شده در شیجی، ‌ هانشو و هو هانشو

کتاب شیجی

کتاب هانشو

کتاب هو هانشو

مسئلۀ ارتباط مستقیم میان پارت و چین

ملاحظات و سخنان پایانی

اهمیت آیینی ‌ اساطیری وندیداد (پرودز اوکتور شروو)

اسم

آلودگی و پالایش

دربارۀ ماهیت متنی و تاریخی مجموعۀ اوستا

تاریخ‌گذاری متون اوستایی (نمودار 2)

زادگاه و منشأ اولیۀ اوستا و وندیداد

دیدگاه‌های محققان دربارۀ تاریخ وندیداد

تاریخ متنی وندیداد (نمودار 1)

ویدیوداد (وندیداد) چیست؟

یسنا

یسنا، ویسپرد و وندیداد ساده (نمودار 4)

اسطورۀ وندیداد

زردشت، اهریمن را باز به دوزخ عقب می‌راند

شفادادن گیتی و کائنات

وندیداد و گاثاها (نمودار 4)

وَهیشتوا یشت گاثاها (یسنا 53 54: 1)

کتابنامه

واژه‌نامه

نمایه


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86/book/68504