معرفی و دانلود کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن: تدبیری ژاپنی برای تغییر در زندگی و رسیدن به شادی حقیقی | ایچیرو کیشیمی

«فیلسوف» و «جوان» در کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن خیال شما را برای همیشه راحت می‌کنند! دیگر نیازی نیست با نادیده گرفتن تمایلات خود، سعی کنید دیگران را راضی نگهدارید. ایچیرو کیشیمی و فومیتاکه کوگا در قالب مکالماتی فلسفی از جنس گفت‌و‌گوهای سقراطی، به شما نشان می‌دهند که زندگی و خوشبختی ساده‌تر از این حرف‌هاست. اثر حاضر به‌عنوان بهترین کتاب خودیاری ماری کلر در سال 2018 برگزیده شده است.

درباره‌ی کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن

جوان: دوباره داری درباره‌ی اهداف صحبت می‌کنی؟ قبل‌تر گفتم، من به او احترام می‌گذارم و فکر می‌کنم اگر شبیه او باشم، خوشبخت‌ترم.

فهرست مطالب کتاب

جوان: مثلاً تو کسی هستی که دوروبرت را پر از کتاب کرده‌ای. کتابی تازه می‌خوانی و به دانشی تازه می‌رسی. صرفاً مشغول انباشت دانش می‌شوی. هرچه بیشتر می‌خوانی دانشت بیشتر می‌شود. مفاهیم تازه‌ای از ارزش پیدا می‌کنی و به نظر می‌رسد که این مفاهیم تازه تو را تغییر داده‌اند. ببین، بدم می‌آید این‌طوری به رویت بیاورم ولی مهم نیست چقدر دانش داری چون خوی تو یا شخصیتت قرار نیست از اساس تغییر کند. اگر مبنایت عوض شود، هرچه آموخته‌ای بی‌فایده خواهد بود. بله، تمام دانشی که به دست‌آورده‌ای از دستت می‌رود و متوجه می‌شوی که برگشته‌ای به نقطه‌ی شروع! این قضیه برای عقاید آدلر هم صدق می‌کند. مهم نیست حقایق چطور در مورد او روی هم تلنبار می‌شوند، تحت هیچ شرایطی قرار نیست تأثیری بر شخصیت من داشته باشند. فقط دانش روی دانش می‌آید؛ که نتیجه‌اش دیر یا زود می‌شود چیزی که باید دور انداخته شود.

فیلسوف: خب، بگذار از تو سؤالی بکنم: چرا فکر می‌کنی می‌خواهی شبیه الف باشی؟ فکر می‌کنم هدف فقط آدم متفاوت بودن است؛ حالا طرف الف باشد یا کسی دیگر. ولی هدفت از این خواسته چیست؟

جوان: بله، ولی همین ‌الان نفی‌اش کردی و گفتی شدنی نیست. خب به نظر من هم همین هست. این را گفتم تا به تو کمی سختی بدهم من خودم را به‌خوبی می‌شناسم. هرگز نمی‌توانم چنین آدمی باشم.

اثر حاضر بر مبنای تفکرات روانشناختی آدلر نگاشته شده است. پس خواندن این کتاب علاوه‌بر اینکه زندگی روحی و روانی شما را دگرگون می‌کند، موجب می‌شود تا اطلاعات خود را درمورد یکی از بزرگان روانشناسی مدرن افزایش دهید.

وقتی از کودکی پا به دوران بزرگسالی می‌گذاریم، محدودیت‌ها و مرزهای اجتماعی روز‌به‌روز بیشتر قلمرو زندگی ما را تحت فشار قرار می‌دهند. البته به‌تدریج خودمان هم به کمک فشارهای اجتماعی می‌رویم و به خاطر اینکه محبوب همه باشیم، بیش از پیش خودمان را از خواسته‌های درونی و نیازهایمان محروم می‌کنیم. اینجاست که باید بپذیریم مقصر اصلی خودمان هستیم. ایچیرو کیشیمی (Ichiro Kishimi) و فومیتاکه کوگا (Fumitake Koga) در کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن (The Courage to Be Disliked) به ما نشان می‌دهند که هنوز هم برای رهایی از مرزهای تنگ جامعه دیر نیست. خوشبختی نزدیک‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنیم. کافی است کمی جرأت به خرج بدهیم و نخستین گام را برداریم.

فیلسوف: بیا برگردیم به سؤال‌هایی که داشتی. دوست داری آدم خوش‌خلق‌تری باشی؛ یکی شبیه الف، درست است؟

داستان از آن‌جایی شروع می‌شود که یک فیلسوف منزوی اما خوش‌بین و یک جوان ناامید و بدبین باهم مواجه می‌شوند. حتماْ می‌توانید حدس بزنید که مکالمه‌ی بین آن‌ها چندان بدون چالش نخواهد بود. تجربیات گذشته به جوان آموخته‌اند که خوشبختی دست‌نیافتنی است. درحقیقت خوشبختی اصلاْ وجود ندارد که بتوان به آن دست یافت. برعکس، فیلسوف باور دارد که نه‌تنها خوشبختی در لحظه‌لحظه‌ی زندگی ما جاری است، بلکه می‌تواند تمام خواهانش را از حس شادی و فراوانی لبریز کند. برای رسیدن به سعادت به راه‌های پرپیچ‌و‌خم و روش‌های عجیب و غریب نیازی نداریم. تنها لازم است یک خانه‌تکانی اساسی در باورهایمان داشته باشیم.

جوان: واضح است. چون ما شخصیت‌های متفاوتی داریم؛ یا شاید هم آن‌طور که شما ترجیح می‌دهید ما نمی‌توانیم وضعیت خودمان را عوض کنیم.

فیلسوف: خب…

آراز بارسقیان ترجمه‌ی کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن را به عهده داشته و انتشارات میلکان آن را به مشتاقان کتاب‌های روانشناسی ارائه کرده است.

نکوداشت‌های کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن

  • بسیار توصیه می‌شود. (مارک آندرسن)
  • بحثی ظریف درباره‌ی یک نظریه‌ی پیچیده، با بینشی فلسفی. (کوارتزی)
  • کتاب شجاعت مطلوب نبودن خوانندگان را به سمت دستیابی به خوشبختی و تغییر پایدار راهنمایی می‌کند. (نشریه‌ی لایبری)

کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن برای چه کسانی مناسب است؟

از زمانی که کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن برای نخستین‌بار در سال 2013 منتشر شد تاکنون، سه میلیون نسخه از آن به زبان‌های گوناگون به فروش رفته است. همین نکته به ما نشان می‌دهد که تا چه حد انسا‌ن‌های امروزی نیازمند احساس آرامش و رضایت‌خاطر هستند. ایچیرو کیشیمی و فومیتاکه کوگا به شما ثابت می‌کنند که بهترین خودتان هستید. شاید تصور کنید ناقص هستید و وجود شما پر از ایراد است. اما نه، شما در حقیقت متفاوت هستید. مطالعه‌ی اثر حاضر به شما کمک می‌کند تا با خودتان آشتی کرده و فصل جدیدی را در زندگی آغاز کنید.

به دنیای روانشناسی و فلسفه علاقمند هستید؟ می‌خواهید با روانشناسی آدلر و اندیشه‌های او آشنا شوید؟ دوست دارید دیگران شما را همین‌طور که هستید بپذیرند و دیگر برای جلب رضایت دیگران تلاش بیهوده نکنید؟ کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن شما را برای رسیدن به تمامی این‌ها راهنمایی می‌کند.

با ایچیرو کیشیمی و فومیتاکه کوگا بیشتر آشنا شویم

فیلسوف: چرا نمی‌توانی؟

مقدمه

شب اول: نفی تروما (آسیب‌دیدگی روحی)

شبِ دوم: تمام معضلات، معضلاتِ رابطه‌ی فردی است

شب سوم: دست‌کشیدن از وظایف دیگران

شبِ چهارم: همان‌جایی که مرکز جهان است

شب پنجم: زندگی صادقانه در حال و همین لحظه

مؤخره


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%D8%AC%D8%A7%D8%B9%D8%AA-%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%88%D8%A8-%D9%86%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86/book/73321

معرفی کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن: تدبیری ژاپنی برای تغییر در زندگی و رسیدن به شادی حقیقی

ایچیرو کیشیمی، دیگر نویسنده‌ی این کتاب نیز در انجمن روان‌شناسی آدلریان به عنوان یکی از مشاوران معتبر این مجموعه مشغول به کار است. او مقالات منتخب آلفرد آلرد را به زبان ژاپنی برگردانده و از دیگر آثار مشترک این دو نویسنده‌ی برجسته می‌توان به کتاب «شجاعت خوشبخت بودن» اشاره کرد.

جملات برگزیده‌ی کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن

  • دنیا جای بسیار ساده‌ای است؛ تازه زندگی هم ساده است.
  • اگر گذشته تعیین‌کننده‌ی همه‌چیز باشد که نمی‌تواند تغییر کند، مایی که امروز زندگی می‌کنیم دیگر نمی‌توانیم گام‌های مؤثری در زندگی‌مان برداریم.
  • چیزی به نام نگرانی و دلواپسی وجود ندارد؛ فقط فرد است که این را برای خودش تعریف کرده است.
  • جست‌وجو برای برتری و احساس حقارت بیماری نیست، بلکه مشوق‌های تلاش برای رشدی سالم و عادی است.
  • احساس حقارت می‌تواند باعث رشد و انگیزه‌ی پیشرفت باشد.

در بخشی از کتاب شجاعت مطلوب‌ نبودن می‌خوانیم

او نویسنده‌ای تواناست که موفق شده جوایز متعددی را کسب کند. فومیتاکه کوگا آثار پرفروش مختلفی در زمینه‌ی روان‌شناسی عمومی و غیرداستانی منتشر کرده است. اواخر بیست‌سالگی بود که با روان‌شناسی آدلر آشنا شد و عمیقا تحت تاثیر ایده‌های او قرار گرفت.