معرفی و دانلود کتاب صوتی آتش پرست | صادق هدایت | انتشارات گیوا

در بهمن‌ماه سال 1281 هجری شمسی، صادق هدایت در یک خانواده‌ی قجری ساکن تهران متولد شد. او که در جوانی تبدیل به یکی از برجسته‌ترین نویسندگان معاصر ایران شد، کودکی و نوجوانی خود را به تحصیل در بهترین مدرسه‌های آن دوران، مانند دارالفنون و مدرسه‌ی فرانسوی‌ها گذراند. صادق هدایت در حین تحصیلات خود با ادبیات جهان آشنا شد و به داستان و داستان‌نویسی علاقه پیدا کرد. او را به‌عنوان نویسنده‌ی پیشگام داستان‌نویسی مدرن در ایران می‌شناسند. صادق هدایت ازجمله نویسندگانی است که نسل بعدی نویسندگان پس از خود را به شدت تحت تأثیر قرار داده و الگوی کار بسیاری از آن‌ها بوده است. علاوه‌بر حوزه‌ی ادبیات و داستان‌نویسی، او با ایده‌های سیاسی و فلسفی خود، در زمینه‌هایی مانند نقد مذهب و ترویج گیاه‌خواری، نیز بسیاری از ایرانیان را متأثر ساخته است.

این مرد که فلاندن نام دارد، در برابر نقش رستم و در محوطه‌ی پرسپولیس ایستاده و مشغول پژوهش‌های خود بوده است که ناگهان با دو مرد مسن، با ظاهری جذاب و خاص روبه‌رو می‌شود. این دو مرد که از راه دوری آمده‌اند، مدتی را در مقابل چشمان فلاندن به انجام آیین‌های خاص خود مشغول می‌شوند و این حس را در او ایجاد می‌کنند که به ایران باستان پرتاب شده است.

معرفی کتاب صوتی آتش پرست

در این بین که دو نفر گبر جلوی آتش مشغول دعا بودند، من سرم را بلند کردم، دیدم روی تخته سنگ بالای دخمه‌ی روبه‌رویم، مجلسی که در سنگ کنده شده بود، درست شبیه و مانند مجلس زنده‌ای بود که من جلوی آن ایستاده بودم و با چشم خودم می‌دیدم. من به جای خودم خشک شدم. مانند این بود که این آدم‌ها از روی سنگ بالای قبر داریوش زنده شده بودند و پس از چندین هزار سال، آمده بودند روبه‌روی من، مظهر خدای خودشان را می‌پرستیدند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A2%D8%AA%D8%B4-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA/book/78429

کتاب‌های «سه قطره خون»، «بوف کور»، «داش آکل» و «سگ ولگرد» ازجمله آثار مشهور صادق هدایت هستند.

در بخشی از کتاب صوتی آتش پرست می‌شنویم

گوش سپردن به کتاب صوتی آتش پرست به همه‌ی دوست‌داران آثار صادق هدایت و مخاطبان داستان کوتاه فارسی توصیه می‌شود.

با صادق هدایت بیشتر آشنا شویم

کتاب صوتی آتش پرست را نشر صوتی گیوا با صدای حسین نصیری در اختیار مخاطبان خود قرار داده. نسخه‌ی متنی کتاب را نیز انتشارات گیوا به چاپ رسانده است. این کتاب جلد 143 از مجموعه داستان کوتاه انتشارات گیوا است.

کتاب صوتی آتش پرست برای چه کسانی مناسب است؟

صادق هدایت در کتاب صوتی آتش پرست، تلاش می‌کند تا با مطرح کرده جلوه‌هایی از ایران باستان و آیین‌های زرتشتی، در مخاطبان داستان نیز شوری مذهبی و باستانی برانگیزد. او مخاطبان خود را هم به تردید می‌اندازد و کاری می‌کند تا از خودشان بپرسند، اگر ما هم به جای فلاندن در مقابل آن آتش و شکوه بودیم، دچار وسوسه‌ی پرستش نمی‌شدیم؟

آیا پرستش و غرق شدن در خلسه‌ای معنوی، از سستی و ناتوانی آدمیزاد سرچشمه می‌گیرد؟ صادق هدایت (Sadegh Hedayat) در کتاب صوتی آتش پرست، داستان مردی را روایت می‌کند که تا به اینجای عمر خود، هیچگونه اعتقاد مذهبی و دینی نداشته؛ اما به‌ناگاه در جریان یکی از کارهای خود، با دو مرد عجیب روبه‌رو شده است. این دو مرد و کارهایشان باعث شده‌اند که او نیز دچار هیجانی مذهبی شود و میل به پرستش را برای اولین‌بار در خود احساس کند.

من همین‌طور مات، آن‌ها را تماشا می‌کردم. چوب‌های خشک را آتش زدند و شروع کردن به خواندن دعاها و زمزمه کردن به یک زبان مخصوصی که من هرگز نشنیده بودم. گویا همان زبان زردشت و اوستا بود. شاید هم زبانی بود که به خط میخی روی سنگ‌ها کنده بودند!

فلاندن که باستان‌‌شناس و ایران‌شناس مشهوری است، بخشی از روح خود را در ایران جا گذاشته است. کتاب صوتی آتش پرست که یکی از داستان‌های کوتاه صادق هدایت است، به ماجرای مردی می‌پردازد که در حین یکی از کاوش‌های خود در پرسپولیس، دچار حالت روحی عجیب و تازه‌ای شده و فکر این اتفاق، از آن زمان تابه‌حال، او را رها نمی‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی آتش پرست