معرفی و دانلود کتاب صوتی آری به زندگی | ویکتور فرانکل | شادن پژواک

شاهکاری دیگر از نویسنده‌ی کتاب انسان در جست‌وجوی معنا. ویکتور فرانکل در کتاب صوتی آری به زندگی تجربیات زنگی خود را از خلال سال‌ها شکنجه و کار اجباری در اردوگاه‌های آلمان نازی به رشته‌ی تحریر درآورده است و پیرامون امید و امیدواری سخن می‌راند.

درباره‌ی کتاب صوتی آری به زندگی

با وجود گذشت سالیان بسیار، هنوز هم از تعبیر کار اجباری در اردوگاه‌های آلمان نازی در ادبیات عامه به‌عنوان استعاره‌ای از دشوارترین شرایط انسانی استفاده می‌شود. ویکتور فرانکل کسی‌ست که بی‌واسطه واقعیتِ چنین فضای هولناکی را تجربه کرده و حتی اعضای خانواده‌ی خود را به همین سبب از دست داده است. در واقع، او از یک راه طی‌شده سخن می‌گوید و از ما می‌خواهد که با تمام قوا، تمام‌قد در مقابل ناملایمات و دشواری‌ها بایستیم و به زندگی آری بگوییم.

ویکتور فرانکل (Viktor Frankl) در سال 1905 به دنیا آمد و تا زمان مرگش در سال 1997 استاد عصب‌شناسی و روان‌پزشکی در دانشکده‌ی علوم پزشکی وین بود. او سومین مدرسه‌ی روان‌درمانی و معنادرمانی وین را بنیان‌گذاری کرد. دکتر فرانکل مدرک دکترای پزشکی و دکترای فلسفه را از دانشگاه وین دریافت کرد. در طول جنگ جهانی دوم، او سه سال را در اردوگاه‌های آشویتس، داخائو و دیگر اردوگاه‌های کار اجباری گذراند. بیشتر اعضای خانواده‌ی او، از جمله همسر، پدر و مادرش، در این اردوگاه‌ها کشته شدند. فرانکل در طول زندگی خود کتاب‌های زیادی منتشر کرد که مهم‌ترین آن‌ها کتاب پرفروش «انسان در جست‌وجوی معنا» نام دارد و تا کنون به 50 زبان ترجمه شده است.

در بخشی از کتاب صوتی آری به زندگی می‌شنویم

یکی از نتیجه‌هایی که می‌خواستیم در فصل اول بهش برسیم این بود که اگه زندگی معنایی داره پس رنج هم باید معنایی داشته باشه. بی‌گمان بیماری هم جزوی از رنجه. می‌گیم «جزئی از» چون رنج و بیماری یکی نیستند. کسی که بیمار نباشه ممکنه رنج بکشه. و ممکنه بیمار باشه اما رنجی نکشه. رنج امری به‌کلی انسانیه که به خودی خود و از ازل بخشی از زندگی انسان بوده که در بعضی شرایط دقیقاً همین بی‌رنجیه که می‌تونه نوعی بیماری باشه. این مورد به‌خصوص رو در وضعیت‌هایی می‌بینیم که عموماً تحت عنوان بیماری‌های روانی شناخته می‌شن که همون بیماری‌های مربوط به ذهن هستند. ذهن نمی‌تونه بیمار باشه. تنها چیزی که می‌تونه بیمار بشه روانه. در بسیاری از بیماری‌های روانی این موارد مشخص شده که ناتوانی از رنج کشیدن خودش یک نشانه‌ی بیماریه. هر پیش‌آمدی که شخصی نرمال رو آشفته و پریشان می‌کنه، برای کسی که ظرفیت رنجش بر اثر یک بیماری روان‌شناختی مختل شده بی‌معناست. نه تکونش می‌ده و نه اصلاً تأثیری بر اون داره.

فهرست مطالب کتاب صوتی

38 دقیقه

فصل دوم: معنا و ارزش زندگی

دیدگاه ویکتور فرانکل، پس از گذشت حدود هفتاد سال، همچنان روشنی‌بخش و مفید به نظر می‌رسد. (Kirkus Reviews)

کتاب صوتی آری به زندگی برای چه کسانی مناسب است؟

معرفی کتاب صوتی آری به زندگی

ترجمه‌ی زهره مرصوص را از این اثر با صدای محسن زرآبادی پور و وحید مرتضوی کیاسری می‌شنوید. کتاب صوتی آری به زندگی به همت نشر صوتی شادن پژواک تهیه و منتشر شده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی آری به زندگی

 • من بی‌اندازه از این اثر خوشم آمد. این کتاب فوق‌العاده آنچنان شیوا نوشته شده است که خواننده بدون آن که لازم باشد تلاش خاصی کند، می‌تواند محتوای آن را درک کند. مخلص کلام این که کتاب آری به زندگی اثری عالی برای رسیدن به دورنمایی امیدبخش در عصرِ ناخوشی‌های فراگیرِ روحی است. (william evans)

 • 3 دقیقه

  درباره‌ی ویکتور فرانکل

مشخصات کتاب صوتی

ویکتور فرانکل می‌کوشد در کتاب صوتی آری به زندگی خوانشی روشنگر را از این اصل درنگ‌برانگیز در اختیار ما قرار دهد: «طوری زندگی کن که انگار برای بار دوم زندگی می‌کنی!» او اعتقاد اساسی خود را با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارد: هر بحرانی درون خود فرصتی دارد. علی‌رغم وحشت‌های وصف‌ناپذیر اردوگاه‌های آلمان نازی، فرانکل از توانایی و امیدواری هم‌بندانش آموخت که همیشه می‌توان به زندگی آری گفت؛ یک درس عمیق و روشنگر برای همه‌ی ما.

سخنان فرانکل در کتاب آری به زندگی، درست در شرایطی که ما در این برهه از تاریخ و این نقطه از مختصات جغرافیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، می‌تواند به‌مثابه فانوسی گرم و روشن در تاریکی غاری سرد و نمور باشد. شرایط نابه‌سامان اقتصادی، ناملایمتی‌های اجتماعی و سیاسی، بلایای طبیعی همچون زلزله و ویروس‌های فراگیر و… برای بسیاری از ما شرایطی متزلزل و مضطرب‌کننده به وجود آورده است. درست در چنین شرایطی وقت آن است که به سراغ این کتاب برویم.

47 دقیقه

فصل اول: در باب معنا و ارزش زندگی

ایده‌هایی که ویکتور فرانکل در کتاب آری به زندگی مطرح می‌کند، در جهان امروز نیز کماکان مورد توجه و تأمل‌برانگیز هستند. (Washington Post)

 • 35 دقیقه

  فصل سوم: آزمایش حیاتی
 • ویکتور فرانکل کمتر از یک سال پس از آن که از بند اردوگاه‌های کار اجباری هیتلر آزاد شد، مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و سمینارهای عمومی را در وین برگزار کرد. روان‌پزشکی که به‌سرعت به شهرتی جهانی دست پیدا کرد و درصدد آن برآمد که افکار و اندیشه‌های خود را پیرامون معنای زندگی، اهمیت انعطاف‌پذیری در بحران‌ها و چگونگی پذیرفتن زندگی حتی در مواجهه با بزرگترین ناملایمات، در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. در کتاب صوتی آری به زندگی (Yes to Life: In Spite of Everything) سخنان تأمل‌برانگیز ویکتور فرانکل را دراین‌باره می‌شنوید.

  قیمت نسخه صوتی


  منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A2%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C/book/74845

  اگر جای خالی امید را در زندگی خود احساس می‌کنید، شنیدن سخنان ویکتور فرانکل را در کتاب صوتی آری به زندگی از دست ندهید.

  با ویکتور فرانکل بیشتر آشنا شویم