معرفی و دانلود کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها | آیین نوروزی | رادیو گوشه

فقدان انسان‌هایی که دوست می‌داریم بار سنگینی بر دوش انسان‌های جهان آیین نوروزی دارد. حسرت و خشم فروخورده، قدرت و استقلال دنا را به چالش می‌کشد؛ میل به تنهایی امین را متزلزل می‌کند و گذشته‌ی منصور را پیش رویش قرار می‌دهد. فردگرایی سوژه‌ی ایرانی، نسخه‌ای منحصربه‌فرد در جهان معاصر است که به‌خوبی در کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. بار سنت‌ها و باورهای دیگران قدم‌های شخصیت‌های این رمان را سنگین کرده و آن‌ها را لحظه‌به‌لحظه به آشوب نزدیک‌تر می‌کند.

ساختار فصل‌های رمان صوتی آمار دقیق مرده‌ها بسیار ساده و بر اساس تفکیک این سه شخصیت شکل گرفته است. هیچ‌کدام از این افراد تأثیری بر روی یکدیگر ندارند و تنها چیزی که آن‌ها را به هم متصل می‌کند تجربیات مشترکی است که برای آن‌ها و احتمالاً بسیاری از ما اتفاق افتاده است. آیین نوروزی با انتخاب این چیدمان برای فصل‌های رمان فرصتی ایجاد می‌کند که شنوندگان کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها نیز خاطرات و گذشته‌ی خود را به‌عنوان بخشی از روایت مرور کنند.

آیین نوروزی نویسنده‌ی ایرانی متولد سال 1369 در تهران است. او مقطع کارشناسی خود را در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران گذرانده و پس‌ازآن در رشته‌ی پژوهش هنر در دانشگاه هنر تحصیل کرده است. آیین نوروزی در نوجوانی به کلاس‌های نویسندگی رفته و علاقه‌ی خود را از همان سنین دنبال کرده است. کارگاه‌های داستان‌نویسی کوروش اسدی نیز از تجربیات آیین نوروزی برای پرداختن بیشتر به جهان داستانی است. «زمین نرم»، «دستگاه گوارش» و «آب و هوای چند روز سال» از کتاب‌های موفق و موردتوجه آیین نوروزی است.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%82%DB%8C%D9%82-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7/book/75894

هر سه شخصیت اصلی کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها اتفاقات ناگوار زندگی را از سر گذرانده‌اند. دنا با وجود محیط کاری پرتنش و مرگ‌هایی که روزانه از نزدیک می‌بیند، زندگی شخصی بی هیجانی دارد، امین برای رهایی از اضطراب‌های زندگی در ایران به آمریکا مهاجرت کرده است و فرزند خود را از دست می‌دهد و منصور که مدام با خاطره‌ی مرگ پدرش درگیر است، بیشتر تجربیات هیجان‌انگیز یا دردناک خود را در جوانی پشت سر گذاشته است. همه‌چیز برای این انسان‌های تنها عادی شده است؛ هر سه‌ی این شخصیت‌ها تجربه‌ی دردناکی از عشق، مرگ و طلاق داشته‌اند اما واکنش‌های متفاوتی که از خود نشان می‌دهند، تفاوت واقعی آن‌ها را نشان می‌دهد. تلاش آن‌ها برای کنار آمدن با مرگ، حسرت آن‌ها در تجربه‌ی دوباره‌ی عشق و آسیب‌های ناشی از جدایی و روابط ناکام تاثیر شگرفتی بر این شخصیت‌ها و شنوندگانی می‌گذارد که روایت آیین نوروزی را دنبال می‌کنند.

کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نشر چشمه در مهر 1401 است که با صدای اشکان عقیلی پور، توسط نشر صوتی رادیو گوشه تهیه و تولید شده است.

کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها برای چه کسانی مناسب است؟

با انتخاب شخصیت‌هایی از طبقات و سنین متفاوت، آیین نوروزی ما را در معرض موقعیت‌های مختلف اجتماعی و سیاسی قرار می‌دهد. هیچ‌کدام از این شخصیت‌ها نسبت به شرایط محیط خود بی‌تفاوت نیستند. تنهایی انسان‌های کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها ناشی از عزلت‌گزینی آنان نیست بلکه شرایط و تجربیات آن‌ها را وادار به کناره‌گیری از نظم تحمل‌ناپذیر زندگی اجتماعی کرده است. آیین نوروزی سکون زندگی شخصیت‌های داستانش را با ضربه‌هایی مهلک برهم می‌زند تا احساساتی که در عمق وجود آن‌ها ته‌نشین شده دوباره در برابر پرتو نور و اذهان شنوندگان کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها قرار بگیرد.

نقطه‌ی شروع داستان در کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها سکون و آرامش پوشالی شخصیت‌های رمان است. آیین نوروزی روایت را از پس واقعه شروع می‌کند. او ما را با شخصیت‌هایی همراه می‌کند که پیش‌ازاین ضربه‌ی مهلک زندگی را چشیده‌‌اند. یک دختر دانشجوی پزشکی به نام دنا که روزانه با مرگ بسیاری از بیمارانش دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ مرد جوانی به نام امین که فرزندش را پس از مهاجرت ازدست‌داده است و منصور پیرمردی که با از دست دادن همسر دومش تلاش می‌کند زندگی جدیدی برای خود بسازد.

آیین نوروزی با استفاده از تمهیدات داستانی مخصوص به خود فاصله‌ای دائمی را بین مخاطبین رمان و شخصیت‌های آن حفظ می‌کند. هر بار که در موقعیت همذات‌پنداری با یک شخصیت قرار می‌گیریم به‌شکلی بازیگوشانه فاصله‌ای بین مخاطب و شخصیت ایجاد می‌شود. بی‌رحمی آیین نوروزی در همین جلوگیری از همدردی عمیق با شخصیت‌ها در عین درگیری شدید با تجربیات آن‌ها است. ما نمی‌توانیم خود را کاملاً در جایگاه دنا، امین یا منصور قرار دهیم چراکه باید متوجه جایگاه تحمل‌ناپذیر خود در سکون وقایع زندگی روزمره شویم.

این کتاب صوتی برای علاقه‌مندان به ادبیات داستانی فارسی و رمان‌های فارسی معاصر بسیار جذاب خواهد بود. اگر دوست دارید یک روایت همه‌جانبه از درگیری‌های امروزی کسانی بشنوید که بسیار به شما شباهت دارند، شنیدن این کتاب را از دست ندهید.

با آیین نوروزی بیشتر آشنا شویم

آیین نوروزی شخصیت‌های کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها را با گره مرگ به هم مرتبط کرده است. او تأثیر مواجهات مختلف با مرگ و جدایی را در سه روایت مجزا نشان می‌دهد. در این رمان پرفروش هرکدام از شخصیت‌ها سعی می‌کنند به شکل متفاوتی واقعیت محتوم زندگی را برای خود قابل‌تحمل کنند.

درباره‌ی کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها

معرفی کتاب صوتی آمار دقیق مرده‌ها