معرفی و دانلود کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند | آلن دوباتن | انتشارات جیحون

توران عالی برگردان این کتاب گویا را به عهده داشته. انتشارات کتاب‌سرای نیک چاپ نسخه‌ی متنی و نشر جیحون انتشار نسخه‌ی صوتی آن را به انجام رسانده است. این اثر روانشناختی را با صدای افروز هاشمی می‌شنوید.

درباره مجموعه‌ کتاب‌های مدرسه‌ی زندگی

آلن دوباتن در کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند، از مباحثی با شما سخن می‌گوید که علی‌رغم اهمیت بالایشان، هرگز مورد توجه سیستم‌های آموزشی مدارس نبوده‌اند. مسائلی که در دنیای واقعی قطعاً با آن‌ها رویارو خواهید شد اما هرگز آموزشی عملی برای حل آن‌ها در مدارس نمی‌بینید. این کتاب روانشناختی، خود مدرسه‌ای جامع برای یادگیری نکاتی است که در مواجهه با اتفاقات و مشکلات روزمره به آن‌ها نیاز دارید.

درباره‌ی کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند

شاید در دوران کودکی هیچ اولویتی بالاتر از تحصیل وجود نداشته باشد. در سال‌های اولیه است که باید با قدرت خاصی به‌دنبال آموختن درس‌ها باشیم و تجربیاتی را کسب کنیم که به ما کمک می‌کنند با موفقیت آن‌ها را در مشکلات دوران بزرگسالی به کار ببریم. با مطالعه‌ی سخت و هوشمندانه بهترین فرصت را داریم که از داشتن دوران میان‌سالی همراه با سردرگمی و سرافکندگی، پشیمانی و اندوه جلوگیری کنیم. بارها به ما گفته شده است که کلید موفقیت در بزرگسالی در آموزش دوران کودکی نهفته است؛ به همین دلیل است که ما کودکان کسل را در صبح‌های تاریک زمستان با کوله‌پشتی پر به دنیای خارج می‌فرستیم تا روز خود را با مطالعه‌ی هندسی مختصاتی و مقالات نامحدود، تأثیر اجتماعی تغییرات مذهبی و اقتصادی تحت حکومت ادوارد ششم و جایگاه فلسفه‌ی ارسطو در مبحث دوزخ دانته بگذرانند.

بیست‌و‌یک فصل، ساختار کتاب حاضر را تشکیل می‌دهند. در فصل نخست عملکرد آموزشی مدارس به چالش کشیده شده و برخی از مبانی آن زیر سؤال برده می‌شود. در ادامه می‌آموزید که برای رفتارهای خود به اجازه گرفتن، آن‌طور که در کلاس‌های درس متداول است، نیازی ندارید. هیچ‌کس دانای کل نیست ولو اینکه معلم شما باشد و اینکه شما وظیفه دارید در وهله‌ی اول، شخصیت کودکانه‌ی خود و نیازهایتان را مورد توجه قرار دهید. می‌آموزید خودتان را فارغ از نمره و قضاوت‌های اطرافیان دوست بدارید. می‌بینید که با دیگران شباهت‌های بسیاری دارید پس طبیعتاً عملکرد شما هم در بسیاری از موارد مشابه ایشان خواهد بود. مهربانی، ترمیم روابط خود با دیگران، کنترل خلق‌و‌خوی خود و تسلط بر آن، توجه به ندای درونی‌تان و تلاش برای دستیابی به بلوغ احساسی از موضوعاتی هستند که آلن دوباتن در کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند مورد بررسی قرار داده.

اگر احساس می‌کنید با وجود آموزش‌های مدرسه، آن‌طور که لازم است برای موفقیت در دنیای بیرون آماده نشده‌اید و طی سال‌های تحصیل عادت‌هایی در وجودتان جا خوش کرده که پیامدهای ناخوشایندی را برایتان به‌دنبال خواهد داشت، وقت آن رسیده با آلن دوباتن در کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند همراه شوید.

از شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های آلن دوباتن می‌توان به «هنر سیروسفر»، «جستارهایی در باب عشق»، «هنر همچون درمان»، «یک هفته در فرودگاه»، «تسلی‌بخش‌های فلسفه»، «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند»، «خوشی‌ها و مصائب کار» و «در باب مشاهده و ادراک» اشاره نمود.

در بخشی از کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند می‌شنویم

معرفی کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند

آلن دوباتن نویسنده، فیلسوف، همچنین مجری مشهوری است که در حال حاضر در انگلستان سکونت دارد. او غالباً به سبب مجموعه کتاب مدرسه‌ی زندگی به شهرت و محبوبیت رسیده. او در این مجموعه تلاش داشته، مسائل روزمره‌ی زندگی را از نگاه فلسفه ببینید و دیدگاه ما را نیز در این مورد متحول کند. موضوعاتی از جمله زندگی، عشق، دوستی، مرگ، اندوه و پدیده‌های از این‌دست محوریت کتاب‌های دوباتن را می‌سازند.

در رویکرد ما یک نکته‌ی بسیار قابل‌ملاحظه وجود دارد، موضوعی که تقریباً بیش از هرچیزی این قابلیت را دارد که به ما کمک کند تا از خطرات دوران بزرگسالی اجتناب کنیم و ما را به‌سوی کمال هدایت کند؛ موضوعی که بیش از هر موضوع دیگری قدرت تعیین‌کننده‌ای برای رهایی ما دارد، درحالی که در هیچ مدرسه و دانشکده‌ای روی هیچ نقطه از این سیاره آموزش داده نمی‌شود. طنز دیگر این است که این موضوع مطالعه‌نشده موضوعی است که ما در سال‌های اولیه‌ی خود هرروز آن را تجربه می‌کنیم. این بخشی از تجربه‌ی قابل‌لمس ماست که در اطراف ما آشکار می‌شود، مانند هوا نامرئیست و به‌سختی زمان لمس می‌شود. البته این موضوع مفقودی همان دوران کودکی خود ماست.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF/book/76421

آلن دوباتن در سال 2008 به همراه جمعی از مربیان و نویسندگان حوزه‌ی روانشناسی و فلسفه و سایر علوم، مدرسه‌ی زندگی (The School of Life Library) را راه‌اندازی کردند. مدرسه‌ای که در حال حاضر در بسیاری از شهرهای مهم دنیا همچون لندن، پاریس، آمستردام، سئول، استانبول، برلین، ملبورن و… فعالیت می‌کند و مسائل و دغدغه‌های روزمره‌ی زندگی مردم از جمله روابط، کار، معاشرت، آرامش و… را سوژه‌ی اصلی کار خود قرار داده است.

نویسنده در ادامه به شما می‌آموزد که کمی خودخواهی اصلاً بد نیست، بلکه لازمه‌ی سلامت روحی شما خواهد بود. گاهی لازم است قید دیگران و توقعاتی که از شما دارند را بزنید تا آرامش روحی را در زندگی‌تان جاری کنید. دوباتن در کنار نکات روانشناختی اثر حاضر، توصیه‌‌هایی را نیز برای انتخاب همسر به شما ارائه خواهد کرد. بهبودپذیری روابط عاطفی آسیب‌دیده، جایگزین کردن برنامه‌های بهتر به‌جای برنامه‌ی فعلی و یادآوری اینکه زمان محدودی را برای زندگی در اختیار دارید از دیگر مباحث این کتاب شنیدنی به شمار می‌روند. باید بدانید که آزادی همان دستاورد والایی است که در پایان کتاب نصیب شما خواهد شد.

بااین‌حال چه باید کرد؟ چطور باید خود یا فرزندانمان را از نکات و آموزه‌هایی باخبر کنیم که به‌‌واقع برای داشتن یک زندگی سالم ضرورت دارند؟ خبر خوب اینکه یکی از بهترین کتاب‌های سودمند این حوزه، به قلم آلن دوباتن (Alain de Botton) هم‌اکنون روبه‌روی شماست. کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند (What They Forgot To Teach You At School) کمبودهای آموزش‌های بعضاً غیرکاربردی مدارس را برایتان جبران خواهد کرد.

احتمالاً همه‌ی کسانی که در حال خواندن این سطور هستند با سیستم آموزشی رایج آشنایی کامل دارند و چه‌بسا دوره‌ی دوازده‌ساله‌ی مدرسه را به پایان رسانده باشند و شاید هنوز هم به‌عنوان دانش‌آموز در حال تکمیل دوران تحصیل خود باشند. البته که دوازده سال برای یادگیری زمان کمی نیست اما اگر سری به گذشته‌ی خود یا اوضاع کنونی خیلی از دانش‌آموزان بزنیم، می‌بینیم سال‌های مدرسه آن‌طور که باید، افراد را برای موفقیت در زندگی واقعی آماده نمی‌کند! انکار نمی‌کنیم که انبوهی از نکات علمی و تئوریک به دانش‌آموزان ارائه می‌شود و آن‌ها را برای تبدیل شدن به دانشمندان و متفکران آینده آماده می‌کند اما قرار نیست که همه دانشمند شوند! پس تکلیف دانش‌آموزانی که می‌خواهند به دور از هیاهوی دنیای علمی، تنها در زمینه‌ی روابط اجتماعی، بروز احساسات، انجام تصمیمات درست و واکنش صحیح به پیشامدهای معمول زندگی و مواردی از این‌دست، یک زندگی موفق داشته باشند، چه خواهد شد؟ آیا مدارس تدبیری برای چنین نیازهایی در نظر گرفته‌اند؟ به طور کلی، آیا مدارس در خلال آموزش‌های خود به تدریس مهارت‌های لازم برای زندگی هم توجه دارند؟ تجربه نشان داده که این دست از آموزش‌ها یا در برنامه‌ریزی‌های مدارس قرار ندارند و یا اگر برنامه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته شده، ناقص و ناکارآمد بوده است.

این کتاب برای کسانی که به بازاندیشی درمورد کارکردهای نهادهای آموزشی همچون مدرسه و فلسفه‌ی وجودی آن‌ها علاقه دارند، جذاب خواهد بود. همچنین نکاتی را به ایشان خواهد آموخت که در مدارس از آموزش آن‌ها غفلت شده اما برای داشتن یک زندگی شاد و سالم بسیار ضروری هستند.

با آلن دوباتن بیشتر آشنا شویم

دوباتن درباره‌ی این مدرسه می‌گوید: «ایده‌ی راه‌اندازی مدرسه‌ی زندگی به خاطر به چالش کشیدن دانشگاه‌های سنتی و آکادمیک بود. در واقع می‌خواستیم که دانش و فرهنگ را به گونه‌ای سازماندهی کنیم که به سمت زندگی عادی مردم بچرخد.»

مدرسه‌ی زندگی یک برند جهانی به شمار می‌رود و با بیش از 5 میلیون مشترک در یوتیوب، حدود 343 هزار دنبال‌کننده در فیس‌بوک، بیش از 183 هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام و 160 هزار دنبال‌کننده در توییتر با سرعت بالایی در حال رشد است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند

  • اثری فوق‌العاده و منحصربه‌فرد! (عایشه هزاریکا، رادیو تایمز)
  • کتابی عالی پیرامون حیاتی‌ترین و اصلی‌ترین موضوعات جهان! (جو گود، بی. بی. سی. لندن)
  • درس‌هایی سودمند برای کاهش آسیب‌هایی که ممکن است به خودمان یا دیگران وارد کنیم. (آیریش تایمز)
  • راهنمایی کاربردی برای مواجهه با مشکلات دنیای واقعی و زندگی در جهان قرن بیست‌و‌یکمی! (Waitrose Weekend)
  • یک کاوش سنجیده درمورد درس‌های زندگی واقعی که شاید در کودکی به ما آموزش داده نشده باشند. مطالعه‌ی آن به نظرم واقعاً مفید است. (بررسی NetGalley)
  • مختصر، فشرده و نشاط‌آور! کتاب حاضر مقدمه‌ای عالی برای زندگی خارج از مدرسه است. رساله‌ای متقاعدکننده و اطمینان‌بخش درباره‌ی درس‌هایی که خیلی دیر در زندگی یاد می‌گیریم. (بررسی NetGalley)
  • کتابی مختصر اما شگفت‌انگیز و پر از نکات زیرکانه که قطعاً در 10 سال گذشته، بعد از آموزش‌های مدرسه کمک زیادی به من کرده است. (گودریدز)

کتاب صوتی آنچه در مدرسه به شما یاد نمی‌دهند مناسب چه کسانی است؟