معرفی و دانلود کتاب صوتی آن یای لعنتی: سی روایت از زندگی، مرگ و تنهایی عین القضات همدانی | سید عبدالحمید ضیایی

4 دقیقه

مثل درختی در آذر ماه

4 دقیقه

اذا وقعت الواقعه

همچنین در کتاب صوتی آن یای لعنتی نام شخصیت‌های هم‌عصر عین‌القضات همدانی را نیز خواهید شنید که از این جمله می‌توان به قوام‌الدین درگزینی اشاره کرد. وزیری که حکم قتل عین‌القضات را امضا کرد و او را به دار آویخت. قوام‌الدین درگزینی پس از عزیزالدین مستوفی وزیر سلطان سنجر سلجوقی بود. پس از آن که درگزینی بر سر بازی قدرت دستور به قتل مستوفی داد تا خود به‌جای او در مقام وزارت بنشیند، هنگامی که با عتاب و روگردانی عین‌القضات مواجه شد، دستور داد او را به زندان بیفکنند. حبسی یک ساله که فرصتی برای نگارش کتاب «شکوی الغریب عن الاوطان الی علماء البلدان» شد. پس از آن عین‌القضات به‌دستور درگزینی به همدان بازگردانده شد و در مدرسه‌ای که در آن به تدریس و تربیت شاگردان و مریدان می‌پرداخت، حلاج‌وار به دار آویخته شد.

این شاعر، مدرس فلسفه و پژوهشگر در سال 1354 در چهارمحال و بختیاری چشم به جهان گشود، در عنفوان جوانی به‌سبب ادامه‌ی تحصیل به تهران مهاجرت کرد و در آنجا ماندگار شد. سید عبدالحمید ضیایی تحصیلات خود را در رشته‌ی حقوق قضایی و سپس ادبیات فارسی تکمیل کرد و برای مقطع دکترا به سراغ رشته‌ی فلسفه رفت و در دانشگاه سوربن فرانسه به تحصیل پرداخت. ضیایی مدرک پست‌دکترای خود را در رشته‌ی مطالعات عرفان تطبیقی دریافت کرد و در تمام این سال‌ها فعالیت‌های پژوهشی ارزنده‌ی خود را رها نکرد. «آن یای لعنتی»، «من آن توام»، «خویش تن» و «رامایانا» برخی از تألیفات منتشرشده‌ی او هستند.

در بخشی از کتاب صوتی آن یای لعنتی می‌شنویم

7 دقیقه

بیزارم از دینی که عالمانش اینانند

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A2%D9%86-%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D9%84%D8%B9%D9%86%D8%AA%DB%8C/book/74507

7 دقیقه

صورت‌های امر بی‌صورت

6 دقیقه

از گناه توبه می‌کنند نه از معرفت

اگر به مطالعه پیرامون زندگی یکی از شاخص‌ترین چهره‌های تصوف و ادبیات فارسی علاقه دارید، شما را به شنیدن کتاب صوتی آن یای لعنتی دعوت می‌کنیم.

با سید عبدالحمید ضیایی بیشتر آشنا شویم

11 دقیقه

مردن به مذهب منصوری

6 دقیقه

وسوسه‌ی واپسین

سی روایت شنیدنی پیرامون زندگی مرارت‌بار عین‌القضات همدانی و مرگ دلخراشش در کتاب صوتی آن یای لعنتی گردآوری شده و در اختیار مخاطبان علاقه‌مند قرار گرفته است. این سی روایت به‌مثابه پلکانی رو به سوی ادراک معنوی و گشایش افق دید روحانی مخاطب فهیم خود هستند. با شنیدن این روایات، گویی سوار بر ارابه‌ی زمان، قدم به قرن ششم هجری می‌گذارید و در چشم به هم زدنی با یکی از نامدارترین چهره‌های ادبیات و تصوف پارسی، در عمر کوتاهش همراه می‌شوید.

8 دقیقه

عشق میانه، ممنوع ناممکن

معرفی کتاب صوتی آن یای لعنتی: سی روایت از زندگی، مرگ و تنهایی عین القضات همدانی

عبدالله بن محمد بن علی میانجی همدانی مشهور به عین‌القضات همدانی، عارف، شاعر، ریاضی‌دان، فقیه و مفسر قرآن بود که در قرن ششم هجری می‌زیست. او در تصوف از مقامی بلندمرتبه برخوردار بود و به زبان‌های فارسی، پارسی میانه و عربی تسلط کامل داشت. در کتاب صوتی آن یای لعنتی روایتی گیرا و نفس‌گیر را از زندگی پرفرازونشیب او می‌شنوید. سید عبدالحمید ضیایی کوشیده است در این کتاب با لحنی آهنگین و آراسته به صنایع ادبی، حق مطلب را در قبال این چهره‌ی شاخص ادبی و عرفانی ادا کند.

7 دقیقه

تنهایی کوه را رود می‌کند

15 دقیقه

کدام عرفان؟ چه ارتدادی؟

8 دقیقه

مؤخره: تاوان گشودن راز هستی

مشخصات کتاب صوتی

9 دقیقه

بنی‌آدم بنی‌عادت است

روایت‌هایی شنیدنی پیرامون زندگی، تنهایی و مرگ عارف و ادیب نامدار قرن ششم هجری، عین القضات همدانی. سید عبدالحمید ضیایی در کتاب صوتی آن یای لعنتی کوشیده است پرتره‌ای واقع‌بینانه با لحنی شاعرانه از این چهره‌ی عرفانی و ادبی شاخص ارائه دهد.

درباره‌ی کتاب صوتی آن یای لعنتی

5 دقیقه

بیتی دو بماند اما بردند مرا

کتاب صوتی آن یای لعنتی به همت نشر صوتی نوین کتاب گویا و انتشارات هزاره‌ی ققنوس تهیه و منتشر شده است و آن را با صدای حسن همایی می‌شنوید.

کتاب صوتی آن یای لعنتی برای چه کسانی مناسب است؟

7 دقیقه

پس غذای عاشقان آمد سماع

من درگزینی‌ام؛ وزیر شریعتمدار خلافت سلجوقی. همه‌اش تهمت است و افتراء. قلم در کف دشمنان دین خداست و می‌خواهند دین الهی را تحریف و مرا بدنام کنند. ولی کور خوانده‌اند. من ابوالقاسم ناصرابن علی درگزینی، ملقب به قوام‌الدین، دیوان‌سالار و وزیر سلجوقیان خراسان و عراقم. در خانواده‌ای مذهبی و کشاورز از روستای انس‌آباد نزدیک درگزین، در ناحیه‌ی اعلم همدان به دنیا آمده‌ام و به همین خاطر مرا ابوالقاسم انس‌آبادی نیز می‌خوانند. اما چون کسی انس‌آباد را نمی‌شناسد و ولایت درگزین بزرگتر و مشهورتر است، ناچار همه‌جا خود را ابوالقاسم درگزینی معرفی کرده‌ام. پدر مرا برای تحصیل به اصفهان فرستاد. و در آنجا بود که توانستم با مأمورین ولایتی پیوندی حسنه برقرار کنم و به سلک رجال سیاسی درآیم. ابتدا به خدمت کمال‌الملک سمیرمی، وزیر و کاتب گوهر خاتون، همسر سلطان محمد، دختر فرمانروای آذربایجان درآمدم. او نیز چون من فرزند کشاورزی سمیرمی بود که با نشان دادن لیاقت‌های خود تا مقام وزارت سلطان محمد پیش رفت. قصه‌ی زندگی‌اش را به قول خواجه ابوالفضل بیهقی، علم باید که از قلم هیچ ناید.

فهرست مطالب کتاب صوتی

3 دقیقه

حد عاشقان، حد شاعران

21 دقیقه

پیش آر پیاله را که شب می‌گذرد

5 دقیقه

وقتی دل بگوید و زبان بشنود

11 دقیقه

من درگزینی‌ام

7 دقیقه

طعمه‌ی هر مرغکی انجیر نیست

8 دقیقه

عشاق سرگردان و غریب است

9 دقیقه

آزادی را به انسان بسته‌اند

9 دقیقه

مبحصی خشک اما ضرور

4 دقیقه

وجود در حمایت خاموشی

14 دقیقه

زیر باران اندوهان

5 دقیقه

آیا تو دل‌تنگ من نبودی؟

5 دقیقه

شرح آن یای لعنتی

8 دقیقه

من پیر بی‌مریدم

6 دقیقه

بشدی و دل ببردی و به دست غم سپردی

5 دقیقه

آخرت باطن همین جهان است