معرفی و دانلود کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید | رولف دوبلی | انتشارات رمانو

6 دقیقه

قسمت بیست‌ودوم

6 دقیقه

قسمت بیست‌وهفتم

5 دقیقه

قسمت بیست‌وسوم

راهنمایی مفید برای مدیریت چرخه اخبار ناگوار و یافتن تعادل و آرامش در زمان هرج‌ومرج و تنش. رولف دوبلی در کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید توصیه‌هایی ارائه می‌دهد که شنیدن آن‌ها در چنین دنیای شلوغ و پرهیاهویی برای هریک از ما ضروری است.

درباره‌ی کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید

5 دقیقه

قسمت بیست‌وچهارم

8 دقیقه

قسمت سی‌وپنجم

مشخصات کتاب صوتی

ما در تاریخ و جغرافیایی زیست می‌کنیم که در طول شبانه‌روز هر ساعت و اغراق نیست اگر بگوییم هر لحظه، مورد هجوم اخبار ناگوار قرار داریم. از صبح که بیدار می‌شویم تا شب که در تخت‌خوابمان آرام بگیریم، اخبار گوناگون با سرعتی سرسام‌آور به دستمان می‌رسند. خبر مرگ تلخ حیوانات در شرف انقراض، جنگ‌های نابرابر، غارت و چپاول، اختلاس، افزایش تورم و نرخ تصاعد لحظه‌ای قیمت دلار، مرگ ناگهانی غریبه و آشنا، بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل و آتش‌سوزی و… هریک از این اخبار به‌تنهایی می‌توانند یک انسان معمولی از پا دربیاورند. اما چاره چیست؟ راهی برای کنترل ورود اخبار به ذهن پیشنهاد دارید؟ رولف دوبلی در کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید (Stop Reading the News) آموزه‌های مفید و سلامتی‌بخشی را دراین‌باره به شما ارائه می‌دهد.

ما گونه‌ی الف هستیم. ما اخبار بد را بیشتر از اخبار خوب درک می‌کنیم. اطلاعات منفی دوبرابر اطلاعات مثبت روی افراد تأثیر می‌گذارند. در روان‌شناسی به این مسئه سوگیری منفی گفته می‌شود که حتی در کودک یک‌ساله هم قابل مشاهده است. کودکان نسبت به محرک‌های منفی حساس‌تر از محرک‌های مثبت هستند. وقتی سهام ده درصد کاهش پیدا می‌کند، ما ناراحت می‌شویم. این در حالی است که وقتی ده درصد بالاتر می‌رود خوشحال می‌شویم. سوگیری منفی موضوعی ذاتی است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

6 دقیقه

قسمت بیست‌ویکم

7 دقیقه

قسمت سی‌وچهارم

7 دقیقه

قسمت بیست‌ونهم

در سال 2013 رولف دوبلی در مقابل اتاقی مملو از روزنامه نگاران ایستاد و اعلام کرد که دیگر اخبار را دنبال نخواهد کرد. این اعلام عمومی او حاشیه‌ساز شد و افراد بسیاری او را مورد انتقاد قرار دادند. اکنون و در کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید، رولف دوبلی فلسفه‌ی پشت این تصمیم را به‌تفصیل بیان می‌کند. لازم به ذکر است که در تمام این سال‌ها رولف دوبلی به تصمیم خود پایبند بوده است: او یک دهه است که اخبار را نخوانده است.

ترجمه‌ی سیندخت سرلک را از این اثر با صدای امیررضا علیزاده می‌شنوید. کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید به همت نشر صوتی رمانو و انتشارات آتیسا تهیه و منتشر شده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید

  • کتابی ارزشمند. (The Courier Mail)
  • گیرا، جذاب و درخشان. (Christoph Franz)
  • دوبلی یکی از بهترین اذهان اروپا را دارد. (Matt Ridley)
  • رولف دوبلی هوشمندانه و قانع‌کننده می‌نویسد. (Gerhard Schroder)

کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید برای چه کسانی مناسب است؟

رولف دوبلی (Rolf Dobelli) از نویسندگان پرفروش حیطه‌ی خودسازی در جهان امروز است. از میان آثار مشهور او می‌توان به عناوینی همچون «هنر خوب زیستن»، «هنر شفاف اندیشیدن» و «پیگیر اخبار نباشید» اشاره کرد. دوبلی علاوه بر نویسندگی، به فعالیت‌های تجاری نیز اشتغال داشته و ریاست شرکت بزرگ World.minds را عهده‌دار است. نثر روشن و لحن طنزآمیز و مطالب غیرکلیشه‌ای، سه عامل محبوبیت کتاب‌های رولف دوبلی به‌شمار می‌رود.

در بخشی از کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید می‌شنویم

7 دقیقه

قسمت بیست‌وپنجم

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%86%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF/book/74346

توقف خواندن اخبار مانیفست دوبلی درمورد خطرات و تبعات پیگیری اطلاعات و اخبار سمّی است. او آسیب‌هایی را که چنین رفتاری به تمرکز و آسایش ما وارد می‌سازد بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه یک احساس نابجا وظیفه پنداشته می‌شود و رفتار ما را به سمت و سویی اشتباه هدایت می‌کند.

نظرسنجی اخیر در انجمن روان‌شناسی آمریکا نشان داده است که برای بسیاری از آمریکایی‌ها، دنبال کردن اخبار اثرات منفی گسترده‌ای در پی دارد. این پژوهش آماری نشان می‌دهد که بیش از نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند مطالعه‌ی اخبار باعث استرس آن‌ها می‌شود و برای بسیاری از آن‌ها تبعاتی همچون احساس اضطراب، خستگی یا کم‌خوابی به همراه دارد. با این حال به‌ازای هر 10 بزرگسال، یک نفر اخبار را هر ساعت چک می‌کند، و 20 درصد از آمریکایی‌ها گزارش می‌دهند که به‌طور مداوم شبکه‌های اجتماعی خود را زیر نظر دارند تا از آخرین عناوین اخبار جهان بی‌خبر نمانند. مجموعه‌ی این اخبار را برای همه‌ی مردم جهان در مناطق مختلف در نظر بگیرید. فکر می‌کنید حجم خبرهای منفی و نگران‌کننده چه بلایی بر سر بشر می‌آورد؟

دو گونه‌ی حیوانی فرضی را در نظر بگیرید. مغز گونه‌ی الف ابتدا به اطلاعات منفی واکنش نشان می‌دهد. از طرفی مغز گونه‌ی ب هنگام دریافت اطلاعات مثبت فعال‌تر می‌شود. کدام‌یک زندگی بهتری دارند؟ البته که گونه‌ی ب. در حالی که گونه‌ی الف پیوسته مضطرب و ناراحتند و گونه‌ی ب از زندگی خود لذت می‌برند. آن‌ها از چیزهای زیبایی که می‌بینند و می‌شنوند، نهایت لذت را می‌برند و هر چیز منفی را با خنده از خود می‌رانند. کدام‌یک بیشتر عمر می‌کنند؟ البته که گونه‌ی الف. ژن گونه‌ی ب طی چند ماه از رده خارج خواهند شد. تنها گونه‌ی الف جان سالم به‌در خواهند برد. بقای یک گونه به پایداری مداوم و حساسیت زیاد به اطلاعات منفی نیاز دارد.

7 دقیقه

قسمت بیست‌وششم

اگر مورد هجوم اخبار ناگوار قرار دارید، شنیدن این کتاب را به هیچ وجه از دست ندهید.

با رولف دوبلی بیشتر آشنا شویم

معرفی کتاب صوتی اخبار را پیگیری نکنید

6 دقیقه

قسمت بیست‌وهشتم