معرفی و دانلود کتاب صوتی بانو با سگش | آنتون چخوف | نوین کتاب گویا

تمامی قوانین سنتی و رایج در این داستان کوتاه شگفت‌انگیز زیر پا گذاشته شده‌اند… این اثر، یکی از بهترین داستان‌هایی‌ست که تا کنون نوشته شده است. (ولادیمیر ناباکوف، نویسنده)

 • کتاب صوتی بانو با سگش یکی از مشهور‌ترین داستان کوتاه‌های نوشته شده توسط آنتون چخوف است. او در این داستان، رابطه‌ی خارج از ازدواج یک بانکدار به نام دیمیتری گورو با زنی به نام آنا سرگیونا و عشق این دو به هم را روایت می‌کند. این داستان از بهترین نمونه‌های داستان کوتاه در ادبیات غرب به شمار می‌رود.

  درباره‌ی کتاب صوتی بانو با سگش

  انتشارات نوین کتاب گویا، در مجموعه‌ی «روایت آواهای سوپرانو»، داستان‌های مشهور و برجسته‌ای که در ایران و جهان با محوریت زنان نوشته شده‌اند را منتشر کرده است. دبیر این مجموعه حسین مسعودی آشتیانی است و از دیگر عناوین آن می‌توان به کتاب‌های «ارثیه» نوشته‌ی ویرجینیا وولف، «گنج» نوشته‌ی جلال آل احمد و «گربه در باران» نوشته‌ی ارنست همینگوی اشاره کرد.

  نکوداشت‌های کتاب بانو با سگش

  • داستان بانو با سگش را می‌توان به نوعی سفر معنوی گورو دانست. او که در آغاز داستان به نوعی یک شخصیت زن‌باره است، در انتها به کسی تبدیل می‌شود که تنها به یک زن متعهد است. پارادوکسی که آنتون چخوف در این داستان کوتاه نشان می‌دهد این است که یک دروغ می‌توان تکیه‌گاهی برای حقیقت یک احساس و حامل اصالت وجود کسی باشد.

   کتاب بانو با سگش، شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین داستان آنتون چخوف است. این کتاب، سبک ظریف و در عین حال، قدرتمند آنتون چخوف را نشان می‌دهد. (وب‌سایت اسپارک نوتز)

  اقتباس‌های سینمایی از کتاب بانو با سگش

  یک هفته از آشنایی آن‌ها گذشته بود. روز تعطیل بود. با اینکه بیرون باد می‌وزید، گرد و غبار زیادی در خیابان پخش شده بود و باد کلاه‌ها را از سر عابران می‌کند و با خود می‌برد. اتاق دم‌کرده و گرم بود. روز تشنگی بود و گورو اغلب به داخل عمارت می‌آمد و آنا سرگیونا را وادار به خوردن شربت و بستنی و آب می‌کرد. هیچ‌کس نمی‌دانست چطور باید سر خود را گرم کند. غروب که باد آرام گرفت، با هم به اسکله رفتند تا شاهد آمدن کشتی بخار باشند. جمعیت زیادی در بندر جمع شده بود. همه دسته‌گل به دست برای استقبال از کسی آنجا بودند. دو چیز در میان مردم خوش‌لباس یالتا بیشتر به چشم می‌آمد. یکی زنان سن‌و‌سال‌داری که مثل بانوان جوان لباس پوشیده بودند و دیگری تعداد زیاد نظامیان. به خاطر طغیان دریا، کشتی بخار دیر رسید. دیگر آفتاب کاملاً غروب کرده بود. انگار مدت زیادی را تا رسیدن به اسکله در آب دور زده بود.

  آنا جواب نداد.


 • منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%DA%AF%D8%B4/book/77900

  اقتباس سینمایی دیگری از این کتاب، فیلم چشمان سیاه (Dark Eyes) است که در سال 1987 و به کارگردانی نیکیتا میخالکوف (Nikita Mikhalkov) ساخته شد. داستان این فیلم بر خلاف کتاب بانو با سگش در ایتالیای قبل از جنگ جهانی اول می‌گذشت و مارچلو ماسترویانی (Marcello Mastroianni) و یلنا سافونووا (Yelena Safonova) در آن به نقش‌آفرینی پرداختند.

  کتاب صوتی بانو با سگش برای چه کسانی مناسب است؟

  از کتاب بانو با سگش ترجمه‌های متعددی به فارسی موجود است. این کتاب برای اولین بار توسط سروژ استپانیان با عنوان «بانویی با سگ کوچولویش» ترجمه شده است و پس از آن مترجمان دیگری از جمله عبدالحسین نوشین و احمد گلشیری نیز آن را با عناوینی چون «بانو با سگ ملوس» و «خانم با سگ کوچک» به فارسی ترجمه کرده‌اند. نسخه‌ی حاضر که توسط سپیده جعفرزاده ترجمه شده است را نشر صوتی نوین کتاب گویا به گویندگی علیرضا ناصحی تهیه کرده است.

  درباره‌ی مجموعه‌ی روایت آواهای سوپرانو

  اگر به داستان‌های عاشقانه و رئالیستی علاقه‌مندید یا از شنیدن و خواندن داستان‌های ادبیات روس لذت می‌برید شنیدن کتاب صوتی بانو با سگش به شما پیشنهاد می‌شود.

  با آنتون چخوف بیشتر آشنا شویم

  شخصیت نقش اصلی کتاب صوتی بانو با سگش (The Lady with the Dog)، دیمیتری گورو، بانکداری موسکویی‌ست که ازدواج کرده و سه فرزند دارد. او از ازدواج خود ناراضی‌ست و احساس می‌کند زندگی و کارش یکنواخت و بی‌معنی شده است. با اینکه گورو از سمت زنان جذاب به شمار می‌رود و به همسرش مکرراً خیانت می‌کند، او دید منفی‌ای نسبت به زنان دارد.

  در ادامه‌ی کتاب صوتی بانو با سگش متوجه می‌شویم آنا در یالتا منتظر آمدن شوهرش است. روزی آنا نامه‌ای دریافت می‌کند که در آن شوهرش به او می‌گوید مشکلی برای چشمانش پیش آمده است و از آنا می‌خواهد به خانه بازگردد. گورو، آنا را در ایستگاه قطار می‌بیند و هر دو احساس می‌کنند دیگر همدیگر را نخواهند دید. زمانی که آن‌ها از هم جدا می‌شوند، این رابطه نیز به پایان می‌رسد.

  آنتون چخوف (Anton Chekhov) در ادامه‌ی کتاب صوتی بانو با سگش نشان می‌دهد گورو پس از اینکه به خانه باز می‌گردد و دوباره خود را در ازدواج بدون عشق و زندگی کاری خسته‌کننده‌اش می‌بیند، احساس می‌کند به زودی آنا را فراموش خواهد کرد. اما خاطرات او و آنا، ذهنش را درگیر می‌کنند و گورو متوجه می‌شود او عمیقاً و از صمیم قلب عاشق آنا شده است و هرطور شده باید او را ببیند.

  – هوا خیلی بهتر شده. به نظرت کجا بریم؟ می‌خوای یه دوری بزنیم؟

  زمانی که گورو برای تفریح به شهر ساحلی یالتا می‌آید، زن جوانی به همراه سگش را در کنار ساحل دریا می‌بیند که او هم از ازدواجش ناراضی‌ست و بدون شوهرش برای تفریح به مسافرت آمده است. گورو و زن که آنا سرگیونا نام دارد به هم علاقه‌مند می‌شوند و اکثر زمان‌شان را با هم می‌گذرانند. این دو به پیاده‌روی تا روستاهای کناری می‌پردازند و در تمام طول مسیر با هم حرف می‌زنند.

  آنا با عینکی که بر چشم داشت، به کشتی و مسافران آن نگاه می‌کرد. جوری که انگار منتظر آدمی آشناست. وقتی به سمت گورو برگشت، چشم‌هایش برق می‌زد. زیاد حرف می‌زد و سؤال‌های بی‌ربط می‌پرسید و خیلی زود فراموش می‌کرد چه پرسیده است. پس از آن بود که عینکش در میان جمعیت افتاد. مردم کم‌کم متفرق شدند. در آن تاریکی نمی‌شد چهره‌ی دیگران را دید. از شدت باد کم شده بود ولی گورو و آنا همچنان سر جای خود ایستاده بودند تا شاید کس دیگری هم از کشتی پیاده شود. حال، آنا ساکت بود و بی‌آنکه به گورو نگاه کند، گل‌ها را بو می‌کرد. گورو گفت:

  اقتباس‌های زیادی در قالب نمایش، باله و حتی داستان کوتاه از کتاب بانو با سگش صورت گرفته‌اند. اولین فیلم سینمایی بر اساس این کتاب، در سال 1960 و به کارگردانی یوسف خیفیتس (Iosif Kheifits) و بازیگری آلکسی باتالوف (Aleksey Batalov) در نقش گورو و ایا ساوینا (Iya Savvina) در نقش آنا ساخته شد. این فیلم که در اتحاد جماهیر شوروی و به زبان روسی ساخته شده بود، در جشنواره‌ی کن سال 1960، جایزه‌ی ویژه‌ای در بخش «انسان‌گرایی والا و تعالی هنری» کسب کرد.

  آنتون چخوف (1860-1904) نویسنده و نمایشنامه‌نویس روسی است. او که از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ به شمار می‌رود، در طول زندگی‌اش به طبابت می‌پرداخت و به همراه هنریک ایبسن و آوگوست استریندبری از چهره‌هایی بود که نقش زیادی در تولد مدرنیسم در تئاتر داشت. بسیاری از داستان‌های کوتاه آنتون چخوف، تحسین منتقدین و خوانندگان را در بر داشته‌اند و داستان‌های او از بهترین نمونه‌های داستان کوتاه به شمار می‌روند. بسیاری از آثار آنتون چخوف به فارسی ترجمه شده‌اند و از آثار مشهور او می‌توان به کتاب‌های «سه خواهر»، «دایی وانیا» و «باغ آلبالو» اشاره کرد.

  در بخشی از کتاب صوتی بانو با سگش می‌شنویم

  معرفی کتاب صوتی بانو با سگش