معرفی و دانلود کتاب صوتی باچان | ناتسومه سوسه کی | رادیو گوشه

معرفی کتاب صوتی باچان

کتاب صوتی باچان برای علاقه‌مندان به ادبیات شرق، به‌ویژه طرفداران داستان‌های ژاپنی شنیدنی و جذاب خواهد بود.

در بخشی از کتاب صوتی باچان می‌شنویم

نمی‌توانستم چاپلوس را تحمل کنم. اگر او را به سنگی بزرگ می‌بستند و به اقیانوس می‌انداختند، به ژاپن خدمت کرده بودند. صدای قرمز پوش حالم را بد می‌کرد. نازکی صدایش فقط به‌خاطر این بود که به‌جای صدای طبیعی‌اش با فیس‌ و افاده حرف می‌زد. البته این پرافاده حرف زدنش بعید بود به غیر از اغوای آن مدونایش به دردی بخورد، وگرنه با آن قیافه، راه به جایی نمی‌برد. به هر حال، از آنجایی که معاون بود، تعجبی نداشت که فهم حرف‌هایش سخت‌تر از حرف‌های چاپلوس باشد. وقتی به خانه رفتم و خوب فکر کردم، متوجه شدم که ممکن است چیزی پشت آن حرف‌ها باشد چون زیاد واضح همه چیز را نگفت، درست مطمئن نبودم منظورش چیست اما به نظر، جانِ کلامش این بود که جوجه‌تیغی آدم بدی است و بهتر است مواظب کارهایش باشد. اگر این‌طور بود باید مثل یک مرد می‌آمد و همین را می‌گفت و اگر جوجه‌تیغی واقعاً چنان معلم بدی بود، باید بدون معطلی اخراجش می‌کرد. این چه جور درس‌خوانده‌ی دانشگاهی بود که این‌قدر دل نازک بود؟ این که حتی پشتِ سر دیگران جرأت نداشت از آن‌ها اسم ببرد، از ضعیفگی‌اش بود. معمولاً آدم‌های ضعیفه مهربان می‌شوند پس عجیب نبود که قرمز پوش هم با آن حالت زنانه‌اش دل‌رحم باشد. البته مهربانی و صدا دو بحث مجزاست و من گرچه از صدایش خوشم نمی‌آمد، متوجه مهربانی‌اش بودم. فکرش را که می‌کنی، دنیا جای عجیبی‌ست.

فهرست مطالب کتاب صوتی

11 دقیقه

فصل هشتم – قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

کتاب صوتی باچان، اثری از ناتسومه سوسه کی، نویسنده‌ی پرآوازه و برجسته‌ی ژاپنی است. سوسه کی در این داستان، راوی زندگیِ معلمی تازه‌کار است که برای تدریس به یک جزیره‌ی کوچک و متروکه در ژاپن اعزام شده و ناگزیر است به شرایط جدید و آدم‌های تازه خو کند. گفتنی‌ست که این کتاب در سال 2006 جایزه‌ی کمیسیون دوستی ژاپن و ایالات متحده را در بخش ترجمه‌ی ادبیات ژاپنی از آن خود کرده است.

درباره‌ی کتاب صوتی باچان

کتاب صوتی باچان توسط پویان حسن‌آبادی به فارسی برگردان شده است و نشر صوتی رادیو گوشه، آن را با خوانش نیما منصوریان در اختیار مخاطبان و علاقه‌مندان قرار داده. نسخه‌ی متنی این اثر را نشر برج چاپ و منتشر کرده است.

اقتباس‌های سینمایی از کتاب صوتی باچان

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%86/book/79814

19 دقیقه

فصل هشتم – قسمت اول

کتاب صوتی باچان (Botchan) اثر ناتسومه سوسه کی (Natsume Soseki) داستان زندگی مردی جوان به نام باچان را روایت می‌کند. باچان که به تازگی فارغ‌التحصیل شده، برای تدریس به شهری دورافتاده فرستاده می‌شود. او از نعمت داشتن پدر و مادری پشتیبان و مهربان محروم است و تنها خدمتکار وفادارش او را همراهی می‌کند؛ خدمتکار سالخورده‌ای که او را باچان به‌معنی «اربابِ کوچک» صدا می‌زند. باچان با این شغل جدید هیچ هم‌خوانی ندارد. او که از شهری بزرگ و مدرن به این شهرک دورافتاده آمده، آداب و رسوم و فرهنگ این منطقه را درک نمی‌کند اما ناچار است با دانش‌آموزان گستاخ، آموزگاران دورو و کم‌مایه و شرایط نامساعد زندگی کنار بیاید. باچان در میانه‌ی مواجهه‌اش با این واقعیت‌هاست که درمی‌یابد شناختِ او از جهان محدود، ناپخته‌ و ناکافی است و هنوز درایت لازم را برای زندگی در آن شهر ندارد.

داستانِ کتاب صوتی باچان در جنوب ژاپن اتفاق می‌افتد که نویسنده سال‌ها در آنجا، در دبیرستانی پسرانه به تدریس زبان انگلیسی مشغول بوده است. ناتسومه سوسه کی، نویسنده‌ای اخلاق‌گراست. او با زبانی آمیخته به کنایه و طنز، به نکوهش رذالت‌های اخلاقی می‌پردازد. در لابه‌لای سطور این داستان، تجاربی را که نویسنده از تدریس و کار در جنوب ژاپن کسب کرده است، می‌توان مشاهده کرد. سوسه کی با به‌کارگیری آنچه از تضادهای فرهنگی و اجتماعی و تعارض میان سنت و مدرنیته در شهرهای بزرگ و کوچک تجربه کرده، شخصیتی ماندگار و متفاوت خلق کرده است؛ اربابِ کوچکی که قصد ندارد در برابر سازوکار تبعیض‌آمیز، ناعدالتی و ارزش‌های محافظه‌کارانه‌ای که به آن‌ها معترض است، سر تعظیم فرود بیاورد. ناتسومه سوسه کی زمانی به نگارش این اثر دست زده که ژاپن در میانه‌ی بحرانِ گذار از سنت به مدرنیته بود. او با چشم خود می‌دید که ارزش‌ها و شیوه‌ی زندگی سنتیِ ژاپنی در اغلب شهرهای بزرگ جای خود را به سبک‌ و سیاقی برای زندگی می‌دهند که برای او و بسیاری از هم‌نسل‌هایش ناشناخته بود.

24 دقیقه

فصل هفتم – قسمت اول

از کتاب‌ باچان اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی بسیاری انجام شده است که از جمله‌ی آن می‌توان به فیلم‌های ساخته‌شده توسط شرکت‌های فیلم‌سازی توکیو ایگا، و شوچیکو در سال‌های 1958، 1966 و 1977 اشاره کرد. چندین نسخه‌ی تلویزیونی از این اثر توسط شرکت TMS ساخته شده است. نسخه‌ی انیمیشن متحرکی نیز در سال 1986 در قالب دو قسمت از مجموعه انیمیشن‌های کلاسیک ژاپنی توسط شرکت Central Park Media در آمریکای شمالی از این کتاب تولید شده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی باچان

  • کتاب باچان، احتمالاً از جمله پرخواننده‌ترین رمان‌های ژاپن مدرن به شمار می‌رود. (دونالد کین، نویسنده، منتقد و تاریخ‌نگار ژاپنی-آمریکایی)
  • این کتاب برای دانش‌آموزان و معلمان به یک اندازه جذاب خواهد بود! (تایمز)
  • خواندن کتاب باچان بسیار سرگرم‌کننده است. (الیور استاتلر)

کتاب صوتی باچان برای چه کسانی مناسب است؟

معرفی و دانلود کتاب صوتی باچان

20 دقیقه

فصل هفتم – قسمت دوم