معرفی و دانلود کتاب صوتی تحصیل‌کرده | تارا وستوور | آوانامه

اگر به کتاب‌های سرگذشت‌نامه و آثار حوزه‌ی زندگی‌نامه‌نویسی و تجربه‌نگاری علاقه‌مند هستید، شنیدن این کتاب غنی و پربار و را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با تارا وستوور بیشتر آشنا شویم

تارا وستوور (Tara Westover) در خانواده‌ی بسیار مذهبی و متعصب به دنیا آمد. او از خلال روایت خود از رنج و سختی بسیاری که به دلیل ممانعت‌های خانواده برای تحصیل کردن متحمل شد، اهمیت آموزش را در گستر‌ه‌ی بی‌حدومرز جهان امروزی خاطرنشان می‌کند. تارا وستوور در کتاب تحصیل‌کرده (Educated) پله به پله‌ی زندگی خود را، از تنها زیستن در کوه‌های آیداهو تا تکمیل تحصیلات در مقطع دکترای رشته‌ی تاریخ دانشگاه کمبریج شرح می‌دهد. او با نگارش این کتاب، کوشیده است میل خود را به یادگیری و تحصیل در مقابل جهان فکری پدرش واکاوی کند.

تارا وستوور نویسنده‌ی آمریکایی، داستان زندگی خود را از خلال تجربه‌نگاری‌ها و خاطرات در کتاب صوتی تحصیل‌کرده به رشته‌ی تحریر درآورده است. او زندگی پرفرازونشیب خود را در برهه‌های گوناگون روایت می‌کند؛ از چشم گشودن در خانواده‌ای مذهبی و متعصب، تا تلاش‌های سرسختانه در راستای راضی کردن پدر و مادر برای این که اجازه دهند او درس بخواند. این کتاب پرفروش نیویورک تایمز تاکنون جوایز و افتخارات زیادی را کسب کرده است.

درباره‌ی کتاب صوتی تحصیل‌کرده

– اثری الهام‌بخش و بسیار گیرا که شوکه‌کننده است. (School Library Journal)

اکنون برادر تارا موفق شده بود با گذر از هفت خوان رستم برای تحصیل در کالج خانه را ترک کند. تارا هم می‌خواست پا جای پای برادر تحصیل‌کرده‌اش بگذارد. او به این راحتی‌ها زیر بار حرف زور و کورکورانه‌ی پدر و مادر نمی‌رفت. تارا تصمیم گرفت کفش‌های آهنی خود را بپوشد و تمام تلاش و توان خود را جمع کند تا بتواند حق تحصیل را از خانواده‌ی متعصبش پس بگیرد. اما این تازه ابتدای راه بود…

تاکنون مترجمان بسیاری این کتاب را به فارسی برگردان کرده‌اند. اما نشر صوتی آوانامه از این میان برای نسخه‌ی صوتی این کتاب، ترجمه‌ی علی ایثاری کسمایی بوده است.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی تحصیل‌کرده

 • کتاب سال ۲۰۱۸ آمازون (به انتخاب ویراستاران)
 • کتاب سال ۲۰۱۸ گودریدز در بخش زندگی‌نامه‌نویسی
 • بهترین سرگذشت‌نامه‌نویسی سال ۲۰۱۸
 • راه‌یافته به مرحله‌ی فینال جایزه‌ی جان لئونارد
 • راه‌یافته به فهرست ۱۰ کتاب برتر نیویورک‌تایمز
 • راه‌یافته به فهرست ۱۰ کتاب برتر «ووگ یو کی»
 • نامزد نهایی جایزه‌ی پن (قلم) آمریکا
 • نامزد کتاب سال انجمن کتاب‌فروشان آمریکا
 • برنده‌ی جایزه‌ی Audie Award در بخش زندگی‌نامه
 • کتاب برتر Hudson Group
 • یکی از 10 کتاب برتر سال به انتخاب نیویورک تایمز
 • نامزد نهایی جایزه حلقه ملی منتقدان کتاب در بخش زندگی‌نامه
 • نامزد کتاب سال توسط نشریات واشینگتن پست، NPR، صبح به خیر آمریکا، تایم، فایننشال تایمز، نیویورک پست، اسکیم

  و …

نکوداشت‌های کتاب صوتی تحصیل‌کرده

معرفی کتاب صوتی تحصیل‌کرده

خانواده‌ی وستوور چنان افکار تعصبی داشتند که حتی درباره‌ی خدمات بیمارستان‌ها، آموزش عمومی در مدارس و دانشگاه‌ها و عملکرد دولت، همواره دچار بدبینی بیمارگونه‌ای بودند. تا حدی که تصمیم گرفتند فرزندانشان را به مدرسه نفرستند و در عوض به آن‌ها در خانه خواندن و نوشتن بیاموزند. این بی‌اعتمادی به نهادهای اجتماعی به قدری بود که پدر و مادر تارا تا سن 9 سالگی از گرفتن شناسنامه برای او سر باز می‌زدند.

در سال 1986 در آیداهو به دنیا آمد. مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه بریگام یانگ در سال 2008 دریافت کرد و پس از آن با دریافت بورسیه در کالج ترینیتی کمبریج به ادامه‌ی تحصیل پرداخت و در سال 2009 موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس شد. تارا وستوور یک سال بعد به عنوان عضو مدعو در دانشگاه هاروارد مشغول به کار شد. اما کمی بعد به کمبریج بازگشت، جایی که در سال 2014 مدرک دکترای تاریخ خود را در آنجا دریافت کرده بود. «تحصیل‌کرده» اولین کتاب اوست.

در بخشی از کتاب صوتی تحصیل‌کرده می‌شنویم

فِی، مادرم، دختر یک پستچی بود. او در یک بخش که کوچکتر از شهر و بزرگتر از روستا بود، در خانه‌ای زرد رنگ، با نرده‌های چوبی سفید و بوته‌های زنبق ارغوانی بزرگ شد. مادرش خیاط بود و می‌گویند بهترین خیاط دره بوده است. به خاطر همین هم فی در جوانی لباس‌های زیبا و خوش‌دوخت از ژاکت‌های مخمل و شلوارهای پلی‌استر گرفته تا کت‌وشلوارهای رسمی با پارچه‌های گابارلین می‌پوشید. به کلیسا و مدرسه می‌رفت و در فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کرد. زندگی او تابع نظم و انضباط شدید و احترام زیاد به اطرافیان بود. محیط و رفتار محترمانه نتیجه‌ی کار دقیق مادرش بود. لارو، مادربزرگم، در سال‌های دهه‌ی 1950، دهه‌ای که تب آرمان‌گرایی بالا گرفته بود به سن بلوغ رسید. پدر لارو قبل از این که واژه‌های جدید برای مصرف‌کنندگان الکل ابداع شود، یعنی زمانی که به الکلی‌ها دائم‌الخمر گفته نمی‌شد و فقط مست نامیده می‌شدند، دائم‌الخمر بود. لارو شباهتی به خانواده‌اش نداشت. اما در جماعه‌ی پرهیزکار مورمون، جا افتاده بود مشکلات اخلاقی والدین را به حساب فرزندان بنویسند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87/book/70738

– شرح حالی فراموش‌نشدنی درباره‌ی دختری جوان. (Barnes & Noble)

– کتاب تحصیل‌کرده، سرگذشت تکان‌دهنده‌ی دختر جوانی است که در خانواده‌ای در آیداهو به دنیا می‌آید که برای بقا در آخرالزمان می‌کوشند. دختری که با جدیت برای تحصیل کردن مبارزه می‌کند و در همان حال نسبت به روزهایی که پشت سر گذاشته، درک و عطوفت عمیقی را نشان می‌دهد. (باراک اوباما)

کتاب صوتی تحصیل‌کرده برای چه کسانی مناسب است؟

– قبل از اینکه کتاب تارا وستوور را بخوانم فکر می‌کردم در زمینه‌ی خودآموزی استاد هستم؛ ولی توانایی تارا در آموختن، مرا مغلوب کرد. (بیل گیتس)

– یک سرگذشت‌نامه خواندنی که هم‌تراز با آثار بزرگان آثار کلاسیک مانند لورنا سیج قرار می‌گرد. (ساندی تایمز)