معرفی و دانلود کتاب صوتی جراح دیوانه | یورگن توروالد | آوانامه

این کتاب برای کسانی که به داستان‌های واقعی زندگی افراد تاثیرگذار علاقه‌مند هستند بسیار جذاب خواهد بود.

با یورگن توروالد بیشتر آشنا شویم

در گزارش گفته شد که بیمار اول نتوانسته تغییرات بزرگر را که در او به وجود آمده بود تحمل کند یعنی اعضای بدنش، توانایی تحمل آن تغییرات را نداشت و زندگی را بدرود گفت ولی بیمار دوم و سوم زنده هستند بی‌آنکه بتوان اطمینان داشت زنده بمانند و به فرض اینکه زنده بمانند از لحاظ انسانی و اجتماعی، مرده به شمار می‌آیند.

یورگن توروالد نویسنده، روزنامه‌نگار و مورخ آلمانی است که در اکتبر 1915 به دنیا آمد. او پیش از مرگش در آوریل 2006 نشان لیاقت جمهوری فدرال آلمان را دریافت کرد و در سال 1966 نامزد جایزه‌ی ادگار آلن‌پو در بخش داستان بهترین جنایت واقعی شد. او در جوانی برای نشریات وابسته به حزب نازی فعالیت می‌کرد و پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم یورگن نام اصلی خود، هاینس بورگارتز (Heinz Bongartz)، را پنهان کرد تا مورد پیگیری قضایی قرار نگیرد. بیشتر شهرت او به‌دلیل توجه به تاریخ پزشکی و کتاب‌هایی در این مورد است.

در بخشی از کتاب صوتی جراح دیوانه می‌شنویم

در گزارش نام برده، علت هریکی از سه بیماری ذکر شده بود و گفتند که در هر سه مورد عامل بیماری به شکل مثبت یا منفی، ترشح غذذ باطنی است با این تفاوت که در مورد اول، افزایش ترشح یک غده‌ی باطنی موجب شد که قد بیمار بلند شود و در مورد دوم و سوم قطع ترشح غذذ باطنی موجب شدن یکی و کوچک شدن دیگری شد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%87/book/76813

این موضوع و دو واقعه‌ی شگفت‌انگیز دیگر که در بیمارستان شاریتی اتفاق افتاده بود پزشکان را وادار کرد برای بررسی آن سه واقعه یک کنگره‌ی پزشکی تشکیل بدهند و در ان کنگره غیر از پزشکان بیمارستان شاریتی عده‌ای از اطبا و جراحان آلمان شرقی هم شرکت کردند. قبل از اینکه بحث‌های کنگره آغاز شود از طرف پزشکان بیمارستان شاریتی گزارشی راجع‌به سه مریض ان بیمارستان به کنگره داده شد که یکی از آن‌ها قامتش خیلی بلند شد و دیگری به شکل یک سیاه‌پوست در آمود و بیمار سوم طوری با سرعت کوچک می‌شود که بیم آن می‌رود از جهت اندام و طول قد مانند یک عروسک شود.

نوآوری‌های فردیناند زائربروخ نه‌تنها در اروپا بلکه در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. یورگن توروالد برای روایت زندگی زائربروخ با شاگردان و دستیاران او مصاحبه کرد و به بیمارستان‌هایی رفت که او در آن‌ها کار می‌کرده است. نکته‌ی جالب در مورد زندگی زائربروخ نبوغ او در جوانی و جنون او در سال‌های پایانی عمر است. یورگن توروالد با روایت موارد مختلف و اتفاقات عجیب بعضی از بیماران زائربروخ نشان می‌دهد که بین نبوغ و جنون او مرز مشخصی وجود ندارد. تجربه‌گرایی زائربروخ و اعتماد‌به‌نفس او باعث پیش‌آمدن اتفاق‌های ناگواری برای برخی از بیماران او شده بود. برخی از همکاران و دستیاران زائربروخ این اتفاقات را ناشی از اشتباهات متداول پزشکی و برخی دیگر ناشی از انتخاب‌های عمدی در لحظه‌ی جراحی می‌دانستند. بریدن بی‌دلیل عصب غده‌های پاراتیروئید و دست‌کاری در غده‌ی هیپوفیز اولین نشانه‌هایی است که از جنون زائربروخ روایت می‌شود و عدم رسیدگی قانونی و اخلاقی به این مسائل کار را به اتفاق‌های وحشتناکی می‌رساند.

کتاب صوتی جراح دیوانه براساس ترجمه‌ی ضبیح‌الله منصوری و با صدای سلمان ظاهری توسط نشر صوتی آوانامه تهیه و تولید شده است. نسخه‌ی متنی این کتاب را انتشارات نگاه منتشر کرده است.

کتاب صوتی جراح دیوانه برای چه کسانی مناسب است؟

یورگن توروالد در کتاب صوتی جراح دیوانه داستان واقعی زندگی فردیناند زائربروخ، از مشهورترین جراحان قرن بیستم را روایت می‌کند. زائربروخ پزشک برجسته‌ای که به مرور دچار جنون و حواس‌پرتی شد، سهوا یا عمدا آسیب‌های جبران ناپذیری به زندگی بیماران خود زد. درعین‌حال دستاوردهای دوران جوانی او کمک‌های فراوانی به پیشرفت علم پزشکی کرده است.

درباره‌ی کتاب صوتی جراح دیوانه

شاگردان زائربروخ و دستیاران وی خاطرت زیادی از او نقل می‌کنند؛ از معاینه‌ی هیتلر گرفته تا ترس او از بیماری کزاز در کتاب صوتی جراح دیوانه روایت شده است. یورگن توروالد تنها به بخش‌هایی از زندگی زائربروخ پرداخته که به حرفه‌ی پزشکی مرتبط بوده است. او تلاش کرده است کتابی درباره‌ی تاریخ پزشکی معاصر بنویسد که کمترین نیاز به آگاهی از اصطلاحات پزشکی را داشته باشد. علاوه‌بر مسائل مربوط به دستاوردهای پزشکی در اوایل قرن بیستم، جنبه‌های تاریخ سیاسی نیز در کتاب صوتی جراح دیوانه حائز اهمیت هستند. ورود متفقین به برلین و سقوط آلمان نازی، شرایط بیمارستان‌ها در آلمان شرقی و استفاده‌ی فاشیسم از دستاوردهای علمی بخشی از این کتاب را به خود اختصاص داده است. زائربروخ جزو معدود پزشکانی بود که پس از به قدرت رسیدن هیتلر، در طول حکومت او و پس از آن در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های برلین مشغول معالجه و جراحی بیماران ماند. اصرار او برای ادامه‌ی کار تا آخرین روزهای زندگی‌اش ادامه داشت و باعث تجربه‌های دردناکی برای بیماران شد.

معرفی کتاب صوتی جراح دیوانه

علم پزشکی در دوره‌ی مدرن تحولات بسیار سریعی را از سر گذرانده و پرسش‌های اخلاقی بسیاری را بی‌پاسخ گذاشته است. تاریخ علم پزشکی پر از شخصیت‌های تاثیرگذاری است که دستاوردها و جنایت‌های بزرگی داشته‌اند. یورگن توروالد (Jurgen Thorwald) در کتاب صوتی جراح دیوانه (The Dismissal: The Last Days of Ferdinand Sauerbruch Surgeon) به سراغ یکی از این شخصیت‌های بحث‌برانگیز رفته است. او در این کتاب زندگی فردیناند زائربروخ (Ferdinand Sauerbruch) جراح مشهور آلمانی و یکی از مشهورترین پزشکان قرن بیستم را روایت می‌کند. خلاقیت و تکنیک زائربروخ در جراحی باعث رفع یکی از بزرگترین مشکلات علم پزشکی در نیمه‌ی اول قرن بیستم شد؛ او توانست قفسه‌ی سینه را بدون ایجاد اختلال در عملکرد تنفسی باز کند؛ با این کار امکان جراحی نقاطی از بدن که پیش‌ازاین ناممکن به‌نظر می‌رسید به وجود آمد. با این وجود بسیاری از رفتارهای زائبروخ در اتاق عمل از منظر اخلاقی چالش برانگیز به‌نظر می‌رسد.