معرفی و دانلود کتاب صوتی حدیث خوش سعدی: درباره‌ی زندگی و اندیشه‌ی سعدی | عبدالحسین زرین کوب

یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین شاعران فارسی‌زبان سعدی است که آثارش توجه علاقه‌مندان به ادبیات در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. عبدالحسین زرین کوب (Abdolhossein Zarrinkoob) در کتاب صوتی حدیث خوش سعدی تلاش کرده است جنبه‌های تاریخی زندگی سعدی را موردبررسی قرار دهد تا از این طریق تأثیر مسائل سیاسی و تجربیات شخصی در ادبیات سعدی را پررنگ کند. او با زبانی ادبی و روایتی حماسی هم‌زمان که به نقد و بررسی آثار سعدی می‌پردازد جایگاه و ارزش «پادشاه سخن»، سعدی، را در زمانه‌ی خودش برای ما تصویر می‌کند.

30 دقیقه

فصل نهم: یادداشت‌های حاشیه‌ی گلستان – بخش دوم

عبدالحسین زرین کوب، پژوهشگر، تاریخ‌نگار و مترجم ایرانی است. او در اسفند 1301 در بروجرد به دنیا آمد و در رشته‌ای ادبیات فارسی در دانشگاه تهران تحصیل کرد و بعدها در همین دانشگاه به تدریس ادبیات فارسی، تاریخ ایران و تاریخ اسلام پرداخت. علاوه بر دانشگاه‌های ایران عبدالحسین زرین کوب در دانشگاه‌های کالیفرنیا، آکسفورد و سوربن نیز به‌عنوان استاد مهمان تدریس کرده است. او پیش از مرگش در سال 1378 آثار متنوع و مهمی منتشر کرد. «دو قرن سکوت» و «تاریخ ایران بعد از اسلام» از آثار مهم عبدالحسین زرین کوب است که بسیار موردتوجه علاقه‌مندان به تاریخ ایران قرار گرفته است. «پیر گنجه در جستجوی ناکجاآباد» درباره‌ی زندگی و آثار نظامی و «دیدار با کعبه‌ی جان» درباره‌ی زندگی و آثار خاقانی نیز از کتاب‌های تاریخی ادبی دیگر او هستند.

در بخشی از کتاب صوتی حدیث خوش سعدی می‌شنویم

نسخه‌ی چاپی کتاب حدیث خوش سعدی توسط انتشارات سخن و نسخه‌ی شنیداری آن با صدای مهدی صفری و به همت نشر صوتی آوانامه منتشر شده است.

کتاب صوتی حدیث خوش سعدی برای چه کسانی مناسب است؟

39 دقیقه

فصل سوم: روحیات و حال و کار سعدی در بازگشت به شیراز

سعدی که هم‌زمان با حمله‌ی مغول به ایران در شیراز زندگی می‌کرد نقش پررنگی در اعتلای نثر فارسی داشته است. علاقه‌ی عبدالحسین زرین کوب به شخصیت‌های تأثیرگذار در حفظ و نگهداری زبان فارسی یکی از دلایل توجه پراکنده‌ی او به سعدی است. یادداشت‌های عبدالحسین زرین کوب در مورد سعدی از میان دست‌نوشته‌های گوناگون او جمع‌آوری و با کمک کمال اجتماعی منظم شده است. او در متن‌های مختلفی از لزوم توجه به سعدی و امیدواری‌اش برای نوشتن کتابی در مورد سعدی صحبت کرده بود اما متاسفانه هیچ‌وقت فرصت تدوین کتاب مشخصی در این‌باره را پیدا نکرد.

کتاب صوتی حدیث خوش سعدی مجموعه‌ی جمع‌آوری‌شده از نوشته‌های پراکنده‌ی عبدالحسین زرین کوب در مورد زندگی و آثار سعدی است. این کتاب صوتی جنبه‌ای ملموس از شخصیت سعدی را برای ما آشکار می‌کند تا بتوانیم سروده‌های او را در نسبت با اوضاع زمانه و تجربیاتش درک کنیم.

درباره‌ی کتاب صوتی حدیث خوش سعدی

بوستان منظومه‌ای تعلیمی است در باب اخلاق و تربیت که شکل ساختاری آن به‌صورت بحر متقارب است و در انتخاب این قالب و این وزن شیخ برای هماهنگی با توقع و عادات اهل عصر سنت‌های بازمانده از قدما را پیروی کرده است. تقریر نکات اخلاقی و تربیتی در سنت شعر فارسی بیشتر در قالب مثنوی متداول بوده است. قصایدی که امثال سنایی، خاقانی، ظهیر و کمال در این زمینه پرداخته‌اند انسجام لازم را برای تعلیم لطایف اخلاق ندارد و درج تمثیل که نزد شیخ و بعضی دیگر از قدما صوفیه بهترین وسیله برای تصرف در نفوس مستعد و نزدیک کردن مدعا با اذهان آن‌هاست، در قالب قصاید تحقیقی و موعظه‌آمیز جایی ندارد و قبل از سعدی، سنایی و نظامی هم به همین مناسبت قالب مثنوی را برای تقریر و تعلیم نکات اخلاقی، عرفانی و تربیتی ترجیح داده‌اند.

17 دقیقه

فصل چهارم: درباره‌ی سفر به خراسان و هند و کاشغر

اما بحر متقارب هم که همان بحر شاهنامه‌ی فردوسی و اسکندرنامه‌های نظامی است،‌از مدت‌ها قبل از شیخ وزن مناسبی برای تقریر نکات اخلاقی تلقی شده است. نه‌فقط نظامی و فردوسی لطایف اخلاقی و فلسفی و تربیتی بسیاری را در همین بحر مطرح کرده‌اند و بحر متقارب را در بیان این‌گونه مطالب متناسب یافته‌اند،‌ بلکه این بحر در نزد قدما به‌وسیله‌ی ابوشکور بلخی در آفرین‌نامه و به‌وسیله‌ی شاعری به نام بدیع یا بدایعی در منظومه‌ای به نام راحه‌الانسان که شامل پندنامه منسوب به انوشیروان است، در عهد سامانیان نیز موردتوجه بوده است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

معرفی کتاب صوتی حدیث خوش سعدی: درباره‌ی زندگی و اندیشه‌ی سعدی

عبدالحسین زرین کوب شخصیت سعدی را دارای دو جنبه می‌داند که به‌هیچ‌وجه دچار تعارض، تزلزل و تضاد نمی‌شوند. ازنظر او در درون سعدی یک شاعر عاشق و یک معلم اخلاق وجود دارد. سعدیِ شاعر جهان را از منظر عشق می‌بیند و سعدیِ معلم انسان را در مسیر تکامل اخلاقی راهنمایی می‌کند. کتاب صوتی حدیث خوش سعدی هم‌نشینی این دو جنبه‌ی پربار از شخصیت سعدی را در آینه‌ی تاریخ آن دوران به نمایش می‌گذارد. حکمت سعدی برای عبدالحسین زرین کوب حاصل تأمل شخصی در اخلاق و تربیت است.

26 دقیقه

فصل دوم: بازگشت به شیراز – بخش دوم

30 دقیقه

فصل دوم: بازگشت به شیراز – بخش اول
20 دقیقه

فصل نهم: یادداشت‌های حاشیه‌ی گلستان – بخش سوم

29 دقیقه

فصل ششم: سعدی شیخ شیراز – بخش اول

36 دقیقه

فصل نهم: یادداشت‌های حاشیه‌ی گلستان – بخش اول

38 دقیقه

فصل هفتم: سعدی در اروپا

26 دقیقه

فصل دهم: سیاحت بیدپای

مشخصات کتاب صوتی

35 دقیقه

فصل اول: خلق و خوی و سیره‌ی اتابک ابوبکر

15 دقیقه

فصل هشتم: سعدی

یکی از نکات جالب کتاب صوتی حدیث خوش سعدی توجه عبدالحسین زرین کوب به نقدها و توصیف‌های پژوهشگران خارجی در باب سعدی است. او در بخش‌هایی از کتاب با توصیف نگاه ادوارد براون (Edward Browne)، ارنست رنان (Ernest Renan) و گوته (Goethe) به سعدی سعی می‌کند خوانش‌های متفاوت از متن سعدی را در برابر ما بگذارد. با این کار غنای متن «استاد سخن» و تفسیرپذیری بالای آثار او برای شنوندگان کتاب صوتی حدیث خوش سعدی آشکار می‌شود.

این کتاب برای علاقه‌مندان به ادبیات فارسی،‌ اشعار کلاسیک و تاریخ ایران جذاب خواهد بود.

با عبدالحسین زرین کوب بیشتر آشنا شویم

24 دقیقه

فصل ششم: سعدی شیخ شیراز – بخش دوم

27 دقیقه

فصل پنجم: بوستان و گلستان

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AD%D8%AF%DB%8C%D8%AB-%D8%AE%D9%88%D8%B4-%D8%B3%D8%B9%D8%AF%DB%8C/book/75019