معرفی و دانلود کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت: برگرفته از گلستان سعدی و سایر منابع ادبی | گروه نویسندگان

۵ دقیقه

حکایت پانزدهم: نصیحت شیوانا

روزی مرد دانشمندی از دوست خام و کم‌تجربه‌ای سوال کرد‌: ای مرد نیکوسرشت، بگو بدانم آیا تاکنون کسی را دیده‌ای که به جهل و نادانی خود اقرار کند و نادانی‌اش را خود به دیگران نشان دهد؟ مرد کم‌تجربه‌ با تعجب پاسخ داد: استاد بزرگوار این چه سوالی است که می‌پرسید؟ مگر ممکن است کسی حاضر به چنین کار خردکننده‌ای باشد؟ من که تا به حال هرگز با چنین صحنه‌ای روبه‌رو نبوده‌ام.

کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت اثری شنیدنی است که توسط گروه نویسندگان گردآوری شده. در این کتاب داستان‌ها و روایات پندآموزی را می‌شنویم که ارزش واقعی سکوت را به ما آموخته و جایگاه حقیقی کلام را به نمایش خواهند گذاشت.

درباره‌ی کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت

سعدی استاد سخن است و نکته‌سنج. او در کتاب گلستان خود داستان‌های پندآموزی را به نثر گردهم آورده که پس از گذشت چندین قرن هنوز هم درس‌های بسیاری برای آموختن به ما دارند، اما کمتر کسی می‌داند که شیخ شیراز، این اثر مفصل را پس از جدالی درونی برای عزلت‌نشینی به رشته‌ی تحریر درآورده است. او پس از صحبت با یک دوست نتیجه می‌گیرد که گرچه «کم گفتن هر سخن، صواب است» اما گزیده‌گویی نیز آدابی دارد و نوشتن حکایاتی درباره‌ی اخلاقیات را آغاز می‌کند. کتاب حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت نیز درباره‌ی این بخش مهم زندگی است، یعنی سخن نگفتن و خاموش ماندن که تقریبا هیچ‌کدام ما برای آن آموزش ندیده‌ایم.

۴ دقیقه

حکایت بیستم: سکوت یونس پیامبر (ع)

۵ دقیقه

حکایت هفدهم: دستمال زنانه

۵ دقیقه

حکایت شانزدهم: کوه خشم

مرد دانشمند خنده‌ی بانمکی کرد و گفت: ‌اینطور نیست که تو فکر می‌کنی. شاید بارها با چنین صحنه‌ای روبه‌رو بوده‌ای ولی در آن تامل و اندیشه‌ی کافی نکرده‌ای. او سپس اندرزگویانه ادامه داد: این را بدان، شایسته آن است که انسان در میان سخنان دیگران خاموش باشد و سکوت را زینت خود قرار دهد و سراپا گوش باشد. اما اگر کسی در میان سخن دیگری بدود و آغاز سخن کند، یعنی هنوز سخن دیگری تمام نشده شروع به سخن کند او همان کسی است که با این کار جهل و نادانی خود را بر گردن بیاویزد و با سخنان بی‌موقعش توجه دیگران را به گردن‌آویز نادانی‌اش جلب می‌کند… .

فهرست مطالب کتاب صوتی

۶ دقیقه

حکایت هجدهم: بیمار و مرد آهنگر

۸ دقیقه

حکایت بیست‌وپنجم: لاک‌پشت و دو مرغابی

مشخصات کتاب صوتی

۶ دقیقه

حکایت سیزدهم: خطاب بی‌بازگشت

۴ دقیقه

حکایت اول: دشمنان بداندیش

شایان ذکر است که کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت توسط موسسه فرهنگی هنری قوی سفید کودکان تهیه شده و شنیدن آن برای تمامی علاقه‌مندان ادبیات پارسی جذاب خواهد بود.

کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت مناسب چه کسانی است؟

۴ دقیقه

حکایت پنجم: گردن‌آویز

این اثر آموزنده را به دوستداران حکایات فارسی و داستان‌های پندآموز توصیه می‌کنیم.

در بخشی از کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت می‌شنویم

۱ دقیقه

بخش دوم: حکایت‌های دیگر منابع ادبی – مقدمه

۵ دقیقه

حکایت دهم: شاعر برهنه

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AD%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA/book/71954

۳ دقیقه

حکایت هشتم: قاری بدصدا

۴ دقیقه

حکایت یازدهم: همسایه بی‌اعتبار

معرفی کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت: برگرفته از گلستان سعدی و سایر منابع ادبی

۴ دقیقه

حکایت ششم: رازداری وزیر

۷ دقیقه

حکایت بیست‌وچهارم: بازرگان و طوطی

۵ دقیقه

حکایت بیست‌وسوم: خروس آگنده‌گوش

۶ دقیقه

حکایت نوزدهم: حقه‌باز دروغگو

۴ دقیقه

حکایت چهارم: سکوت در برابر آدم لجوج

۵ دقیقه

حکایت بیست‌ودوم: سکوت مریم پاکدامن (ع)

۲ دقیقه

بخش اول: حکایت‌های گلستان سعدی – مقدمه

۶ دقیقه

حکایت بیست‌ویکم: سکوت زکریای پیامبر (ع)

۴ دقیقه

حکایت دوم: خسارت دوچندان

بخش بعدی کتاب، یعنی حکایت‌های دیگر منابع ادبی شامل روایاتی قرآنی و داستانی است که از منابع گوناگون جمع‌آوری شده‌اند. در این بخش روایاتی از پیامبران و ابیاتی از بزرگترین شاعران ایران زمین خواهید شنید. مضمون قسمت دوم کتاب نیز ارزش، اهمیت و چگونگی انتخاب سکوت به‌جای سخنوری است تا علاوه‌بر دیدگاه شیخ اجل، با جایگاه خاموشی در دیدگاه‌های دیگر هم آشنا شوید.

۶ دقیقه

حکایت هفتم: اذان‌گوی مفت‌فروش

۵ دقیقه

حکایت سوم: ترس و نگرانی از شرمساری

شاعر نامدار هم پند دوست به گوش جان شنیده و نوشتن کتاب گلستان را آغاز می‌کند. هدف او ترویج آداب صحیح گفت‌وگو و زیستن است که موضوع کتاب صوتی حکایت‌هایی شیرین درباره سکوت را هم شامل می‌شود. با شنیدن داستان‌های عبرت‌آموزی که گروه نویسندگان از نوشته‌های سعدی گرد هم آورده‌اند می‌آموزید کجا سخن گفته و چه زمانی خاموشی پیشه کنید. هر کدام از دوازده حکایت گلچین شده به سبک سهل ممتنع شاعر، حاوی پیامی گرانبهاست که با زبانی ساده در اختیار شما قرار گرفته است.

۵ دقیقه

حکایت دوازدهم: رویای پربرکت

۵ دقیقه

حکایت چهاردهم: قدرت سکوت

گروه نویسندگان موسسه فرهنگی هنری قوی سفید کودکان اثر صوتی پیش‌رو را به دو بخش تقسیم کرده‌اند. در نیمه‌ی اول حکایت‌هایی از گلستان سعدی را می‌شنوید که مقدمه‌ی آن نقل خاطرات شیخ اجل از ایام گوشه‌نشینی است. او با قلم طنازش از روزی می‌گوید که متاسف از عمر تلف‌شده و پریشان‌گویی‌ها، تصمیم گرفته با هیچ‌کس سخن نگفته و خطی بر کاغذ ننویسد. در همان روز دوستی به دیدار سعدی می‌آید و با شنیدن شرح ماجرا یادآور می‌شود که عمر آدمی محدود است و باید ایام هم‌نشینی را قدر دانست.

۴ دقیقه

حکایت نهم: پند جالینوس