معرفی و دانلود کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت | شرمن الکسی | استودیو نوار

با شنیدن واژه سرخ‌پوست چه تصاویری در ذهنتان پدیدار می‌شود؟ شاید چهره‌هایی با آرایش عجیب، پرهای رنگی، چادر و آتش همگی جزئی از پازل ذهنی شما باشند. اما امروزه در دنیای مدرن کنونی، نسل جدید سرخ‌پوستان چگونه هستند و چه شرایط اجتماعی و فرهنگی را تجربه می‌کنند؟

شرمن الکسی در کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت، روایتی ناب، چالش‌برانگیز و طنزآلود از زندگی نوجوانی سرخ‌پوست را شرح می‌دهد که برای تغییر شرایطش به مدرسه سفیدپوستان می‌رود و اتفاقات تلخ و شیرینی را پشت سر می‌گذارد. رمانی پرهیاهو با مخالفان و موافقان بسیار که توانست پس از انتشار، علاوه بر فروش بالا جوایز ادبی معتبری را نیز از آن خود کند.

درباره کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت

رمان خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت روایتی خنده‌دار، تاثیرگذار و دلنشین دارد. با این حال این کتاب از زمان انتشار خود در سال 2007، به طور مداوم در زمره آثاری قرار گرفته بود که چالش‌برانگیز بودند و منتقدان و طرفداران فراوانی داشتند.

آرزو می‌کردم رادی مثل قبل دوستم بود تا می‌فرستادمش سر وقت راجر. شده بودم مثل کینگ کنگ در نبرد با گودزیلا. آن وقت بود که فهمیدم که چقدر از احساس اعتماد به نفس و امنیتم به مشت‌های رادی وابسته بوده. اما حالا رادی از من نفرت داشت، راجر هم همینطور. در منفور بودن مهارت داشتم. منفور کسانی بودم که بهم تیپا زده بودند. این از این مهارت‌هایی نیست که کسی واقعا آرزویش را داشته باشد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D8%B1%D8%AE%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%88%D9%82%D8%AA/book/68210

معرفی کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت

به همین خاطر این کاریکاتوریست جوان تصمیم می‌گیرد منطقه بومی خود را ترک کند و به یک دبیرستان در منطقه کشاورزنشین که همگی سفیدپوست هستند برود و تجربیات جدیدی را آغاز کند. با این حال این انتخاب چالش‌ها و موقعیت‌های پیچیده‌ای را سر راهش قرار می‌دهد.

علت اصلی این مناقشات و اختلافات در جامعه فرهنگی آمریکا وجود عناصری حساسیت‌برانگیز در داستان بود. ترسیم عناصری نظیر فقر، قلدری در مدرسه، نژادپرستی، خشونت، ناسزاگویی و مصرف الکل باعث شده بود تا برخی از مدارس از وجود این کتاب در کتابخانه‌هایشان جلوگیری کنند.

قصه از جایی آغاز می‌شود که آرنولد به عنوان یک بومی آمریکایی در منطقه‌ای مخصوص سرخپوستان به نام اسپوکین، به همراه خانواده خود زندگی می‌کند و عاشق کشیدن کاریکاتور است و البته مصمم است تا آینده‌اش را جور دیگری بچیند و از فقری که خودش و اطرافیانش درگیر آن هستند، رهایی یابد.

شرمن الکسی (Sherman Alexie) نویسنده، شاعر و فیلمسازی آمریکایی‌ست که به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین نویسندگان ادبی نسل خود شناخته می‌شود. او کتاب‌های متعددی از جمله: «آوازهای غمگین اردوگاه، لازم نیست بگویی دوستت دارم، پرواز 2007، رقص‌های جنگ 2009، هر چیزی که رهن بگذاری من آزاد می‌کنم» را نگاشته و برای آن‌ها جوایز و افتخارات بسیاری را از آن خود کرده است.

در بخشی از کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت می‌شنویم

با این حال این کتاب پرافتخار که علاوه بر فروش بالا در وبسایت نیویورک تایمز، جوایز ادبی بسیاری را نیز از آن خود کرده است، توانسته در نگاه بسیاری از مردم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های تاریخ شناخته شود.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت

– کتاب پرفروش نیویورک تایمز

– برنده جایزه کتاب ملی برای ادبیات جوانان (2007)

– برنده جایزه ادیسه (2009)

– برنده جایزه انجمن کتابخانه سرخپوستان آمریکا

– نامزد جایزه کتاب کارولینای جنوبی برای جایزه کتاب بزرگسالان جوان (2010)

– نامزد جایزه کتاب نوجوان رود آیلند (2009)

– نامزد جایزه انجمن کتابخانه‌های میشیگان (2008)

– نامزد خواندن نوجوانان فلوریدا (2009)

– برنده جایزه کتاب بوستون گلوب-هورن برای داستان (2008)

– نامزد Inky Awards (2009)

-برنده مدال خوانندگان جوان کالیفرنیا برای بزرگسالان جوان (2010)

– نامزد جایزه لینکلن (2011)

– نامزد جایزه کتاب جیمز کوک (2009)

نکوداشت‌های کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت

آن شب کلافه‌ی کلافه به خانه رفتم، همینطور وحشت‌زده. اگر آن مشت را به صورت یک سرخپوست زده بودم، چندین چند روز برای انتقام نقشه می‌کشید. با خودم گفتم این سفیدپوست‌ها هم وقتی با مشت به صورتشان کوبیدی، فکر انتقام می‌افتند. پس لابد راجر دارد نقشه می‌کشد مرا با تراکتور یا کمباین یا کامیون یا یک خوک زنجیر پاره کرده زیر بگیرد.

این کتاب برای دو گروه از مخاطبان جذاب و خواندنی خواهد بود: بزرگسالان و نوجوانانی که علاقه‌مند به مباحث اجتماعی و تبعیض نژادی هستند و از روایت‌های طنزآمیز نیز لذت می‌برند.

شرمن الکسی را بیشتر بشناسیم

شرمن الکسی (Sherman Alexie) نویسنده کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت (The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian) که خودش نیز از تبار سرخ‌پوستان است، قصه نوجوانی چهارده ساله به نام آرنولد اسپیریت جونیور را روایت می‌کند. درواقع این رمان را می‌توان اثری نیمه اتوبیوگرافیک دانست. چراکه بخشی از خاطرات خانوادگی نویسنده در لابه‌لای داستان روایت می‌شود.

– این کتاب یک جواهر است. ممکن است بهترین اثر شرمن الکسی باشد. (نیویورک تایمز)

– واقعی و خارق‌العاده، خنده‌دار و غم انگیز. (VOYA)

– طنز و نثر الکسی آسان و برای مخاطبان جوانش مناسب است. (Booklist)

– تعداد کمی از نویسندگان استادتر از شرمن الکسی هستند. (لس آنجلس تایمز)

– برخوردار از طنز خنده‌دار و گزنده. (Newsday)

– روایت کتاب روان و به طرز ماهرانه‌ای احساسات خام را با بینش خنده‌دار و طعنه‌آمیز درمی‌آمیزد. (Kirkus Reviews)

کتاب صوتی خاطرات صد در صد واقعی یک سرخپوست پاره وقت برای چه کسانی مناسب است؟