معرفی و دانلود کتاب صوتی خانم نزهت الدوله | جلال آل احمد | نوین کتاب گویا

جلال آل احمد (1302-1348) مترجم و نویسنده‌ی مشهور ایرانی‌ست. او در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود ولی در جوانی در زمینه‌ی عقاید مذهبی دچار شک و تردید شد و به عضویت حزب توده در آمد. بااین‌حال، زمانی که وابستگی زیاد این حزب به شوروی و ایدئولوژی کمونیستی را دید، از این حزب بیرون آمد. او با ترجمه‌ها و داستان‌هایش تأثیر زیادی بر روند داستان‌نویسی در ایران گذاشت و با بسیاری از نشریات و مجلات ایرانی همکاری می‌کرد. از آثار مشهور جلال آل احمد می‌توان به کتاب‌های «سرگذشت کندوها»، «از رنجی که می‌بریم» و «نون و القلم» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی خانم نزهت الدوله می‌شنویم

کتاب صوتی خانم نزهت الدوله، داستان زندگی زنی اشرافی را به تصویر می‌کشد که با اینکه سه بار شوهر کرده است و حتی چند نوه دارد، همیشه در حال آرایش و انجام عمل‌های جراحی‌ست تا خود را جوان و شاداب نگه دارد. خانم نزهت الدوله، دیگران را با چشم حقارت می‌نگرد و نگاهی بالا به پایین به همه دارد. او که احساس می‌کند سن‌و‌سال اهمیتی ندارد و پیری و جوانی دست خود آدم است، هنوز هم به دنبال شوهر ایده‌آل می‌گردد و به تمامی آشنایان و فامیل‌هایش گفته است که برای او شوهر مناسبی پیدا کنند.

معرفی کتاب صوتی خانم نزهت الدوله

خانم نزهت الدوله در مجلس جشن مشروطیت با سومین شوهرش که یکی از رؤسای عشایر غرب بود آشنا می‌شود. شوهر سوم خانم نزهت الدوله نماینده‌ی مجلس بود و از نزاکت بهره‌ی زیادی نبرده بود، ولی پول زیادی داشت و جوان بود و ازاین‌جهت خانم نزهت الدوله فکر می‌کرد با انتخاب او دیگر شوهر ایده‌آلش را پیدا کرده است. ولی این ازدواج هم به سرانجامی نمی‌رسد و طلاقی دیگر وارد کارنامه‌ی خانم نزهت الدوله می‌شود.

کتاب صوتی خانم نزهت الدوله، یکی از داستان کوتاه‌های نوشته شده توسط جلال آل احمد است. این داستان که برای اولین بار در مجموعه‌ی زن زیادی منتشر شده بود، به زندگی زنی اشرافی می‌پردازد که بسیار مغرور است و همیشه در حال رسیدن به خودش برای پیدا کردن شوهری ایده‌آل است. جلال آل احمد در این داستان به نقش کم‌ارزش زن در جامعه‌ی زمان خودش می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب صوتی خانم نزهت الدوله

اگر به داستان‌های کوتاه ایرانی و داستان‌هایی علاقه‌مند هستید که نشان‌دهنده‌ی جامعه‌ی مردسالار ایران در آغاز قرن سیزدهم هجری هستند، از شنیدن این کتاب صوتی لذت خواهید برد.

با جلال آل احمد بیشتر آشنا شویم

بعد از طلاق از میرزا منصورخان، خانم نزهت الدوله که به دنبال شوهر ایده‌آل جوان و پولداری می‌گردد، با افسری چشم آبی آشنا می‌شود و به توصیه‌ی پدرش مخفیانه با او ازدواج می‌کند. اما ناگهان خبر می‌رسد که این افسر دو زن دیگر در تهران دارد و این ازدواج هم به ناکامی می‌انجامد.

تفاوتِ شخصیت خانم نزهت الدوله با دیگر شخصیت‌های زنی که جلال آل احمد در داستان‌هایش ایجاد کرده، در این است که این شخصیت مانند دیگر زنان داستان‌هایش فقیر و بی‌پول نیست و توسط مردان آزار و اذیت نمی‌شود. ولی حتی او هم تنها به شوهر کردن فکر می‌کند و شخصیتی منفعل دارد.

این کتاب صوتی توسط انتشارات نوین کتاب گویا و به گویندگی علیرضا ناصحی تهیه شده است.

درباره‌ی مجموعه‌ی روایت آواهای سوپرانو

جلال آل احمد در کتاب صوتی خانم نزهت الدوله، داستان ازدواج‌های مکرر این زن اشرافی را تعریف می‌کند و از این راه نشان می‌دهد یک زن سنتی در جامعه‌ی آن زمان چه باور‌هایی داشته است. شوهر اولِ او، عضو وزارت امور خارجه بوده است و با اینکه خانم نزهت الدوله ابتدا با عشق زندگی‌اش را با او شروع می‌کند ولی آن دو سریع بچه‌دار می‌شوند و فرصتی برای چشیدن طعم عاشقی برای‌شان نمی‌ماند. بعد از اینکه شوهر اولِ خانم نزهت الدوله، میرزا منصورخان، والی مازندران می‌شود، رابطه‌شان سردتر هم می‌شود تا اینکه آخر یک روز خانم نزهت الدوله پس از نه سال زندگی مشترک، او را ترک می‌کند و به خانه‌ی پدری‌اش می‌رود.

مجموعه‌ی «روایت آواهای سوپرانو» که انتشارات نوین کتاب گویا به دبیری حسین مسعودی آشتیانی منتشر کرده است، داستان‌های مشهور و برجسته‌ای را در بر می‌گیرد که در ایران و جهان با محوریت زنان نوشته شده‌اند و به نوعی صدای شنیده نشده‌ی زنان هستند. از دیگر عناوین این مجموعه می‌توان به کتاب‌های «ماده گرگ» نوشته‌ی جووانی ورگا، «تخم مرغ» نوشته‌ی دینو بوتزاتی و «چنگال» نوشته‌ی صادق هدایت اشاره کرد.

کتاب صوتی خانم نزهت الدوله برای چه کسانی مناسب است؟

جلال آل احمد در سال 1331 کتاب زن زیادی را که مجموعه‌ای از 5 داستان کوتاه با محوریت زنان بود منتشر کرد. او در این مجموعه داستان، نشان می‌دهد در فضای مردسالار آن زمان، زنان نه از خود هویتی دارند و نه هیچ حقی برای اعتراض. کتاب زن زیادی مهم‌ترین تلاش جلال آل احمد برای تصویر کردن حقارت زن در جامعه‌ی ایران به شمار می‌رود و او در سال 1342 با اضافه کردن چند داستان و نوشتن مقدمه‌ای جدید، آن را دوباره چاپ کرد. در این چاپ بود که داستان خانم نزهت الدوله منتشر شد.

خانم نزهت الدوله نمی‌دانست چه شده. ولی همین‌قدر می‌دید که کسی گوشش به حرف‌های او در باب شوهر ایده‌ال بدهکار نیست. همه در فکر آزادی بودند؛ در فکر املاک واگذاری بودند؛ در فکر مجلس بودند؛ در فکر جواز گندم و جو بودند؛ و بیشتر از همه در فکر حزب و روزنامه بودند. در همین گیرودار و در میان همین آدم‌های تازه‌به‌دوران‌رسیده بود که خانم نزهت الدوله در مجلس جشن مشروطیت با سومین شوهر ایده‌آل خود آشنا شد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85-%D9%86%D8%B2%D9%87%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%AF%D9%88%D9%84%D9%87/book/77922