معرفی و دانلود کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها | ویتولد شابوفسکی | شرکت توسعه محتوای لحن دیگر

درخشان و تأثیرگذار! (واشنگتن‌پست)

 • معرفی کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها

  5 دقیقه

  قرص نعناع‌های پس از شام

  مشخصات کتاب صوتی

  دیکتاتورها به روایت آشپزها!… ویتولد شابوفسکی در کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها به آشپزخانه‌ی خون‌خوارترین دیکتاتورهای قرن بیستم می‌رود و در مورد غذاهای موردعلاقه‌ی آن‌ها تحقیق می‌کند. شابوفسکی در این کتاب جذاب با سرآشپزهای مخصوص صدام، پل پوت، فیدل کاسترو، انور خواجه و عیدی امین صحبت کرده و کوشیده با درک کردن عادات غذایی آن‌ها، به وجوه دیگری از شخصیت‌شان دست یابد.

  درباره‌ی کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها

  کتاب خورد و خوراک دیکتاتورها، از نو به دیکتاتورها جان می‌بخشد و آن‌ها را از موجوداتی اساطیری به گوشت و پوست تبدیل می‌کند. فوق‌العاده جذاب و گیرا. (ساندی تلگراف)

 • کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها برای چه کسانی مناسب است؟

  52 دقیقه

  ناهار – قسمت اول

  ویتولد شابوفسکی اعلام کرده امتیاز ساخت فیلم این کتاب را به یک کمپانی هالیوودی فروخته و قرار است به‌زودی مجموعه فیلم‌هایی بر اساس آن ساخته شود. طبق گفته‌ی او این اولین بار است که هالیوود یک کتاب لهستانی را مستقیماً مورد اقتباس قرار می‌دهد.

  نکوداشت‌های کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها

  • 43 دقیقه

   صبحانه – قسمت اول

  63 دقیقه

  ناهار – قسمت دوم

  اگر دوست دارید بدانید بزرگ‌ترین قاتلان قرن بیستم چه غذاهایی می‌خوردند، حتماً به این کتاب گوش بدهید. اگر به آشپزی علاقه دارد، احتمالاً این کتاب برایتان جذاب خواهد بود.

  با ویتولد شابوفسکی بیشتر آشنا شویم

  ویتولد شابوفسکی که از روزنامه‌نگاران بنام لهستان است، بیشتر بر مسائل حقوق بشری متمرکز است و گزارش‌های مهمی در مورد نقض حقوق بشر در اروپا و آسیا منتشر کرده. او در ادامه‌ی این مسیر، سعی کرده زندگی دیکتاتورهای معروف قرن بیستم را روایت کند، اما نه از منظر همیشگی و کلیشه‌ای. روایت او از زبان همکاران، معاونان، همسران یا فرزندان دیکتاتورها نیست، بلکه از زاویه‌ی دید آشپزهاست. او در کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها، آشپز مخصوص حاکمان بدنام قرن بیستم یعنی صدام حسین، عیدی امین، انور خواجه، فیدل کاسترو و پل پوت را پیدا کرده و تلاش نموده به‌واسطه‌ی غذاهایی که می‌خوردند کاراکترشان را تکمیل کند. او از این آشپزها می‌پرسد که آن‌ها در هنگام بزرگترین جنایت‌شان چه می‌خوردند: صدام روزهایی که در کردستان نسل‌کشی به راه انداخته بود، صبحانه‌اش چه بوده؟ پل پوت وقتی میلیون‌ها کامبوجی را از قحطی و گرسنگی می‌کشت، چه دسری سفارش می‌داد؟ یا عیدی امین آدم‌خوار، برای ناهار چه می‌خواست؟ واقعاً آدم می‌خورد؟ شابوفسکی از کلیشه‌ها و افسانه‌هایی که در مورد این‌ها مطرح است فاصله می‌گیرد و تلاش می‌کند تصویری حقیقی و زمینی‌تر از آن‌ها خلق کند.

  8 دقیقه

  یادداشت مجموعه

  قیمت نسخه صوتی


  منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%A7%DA%A9-%D8%AF%DB%8C%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7/book/76269

  50 دقیقه

  صبحانه – قسمت دوم

  ویتولد شابوفسکی (متولد 1980) روزنامه‌نگار و مؤلف لهستانی است. او در دانشگاه ورشو روزنامه‌نگاری و علوم سیاسی خواند و بعدتر برای کارآموزی به ترکیه رفت و در شبکه‌ی سی‌ان‌ان ترک فعالیتش را شروع کرد. پس از بازگشت به لهستان، شابوفسکی به‌عنوان گزارشگر به شبکه‌های تلویزیونی این کشور پیوست. او به خاطر فعالیت‌ها و گزارش‌های حقوق بشری‌اش در لهستان شهرت زیادی دارد و جوایز داخلی و بین‌المللی مهمی به دست آورده که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به جایزه‌ی پارلمان اروپا، عفو بین‌الملل و جایزه‌ی انجمن قلم بریتانیا اشاره کرد. کتاب‌های «خرس رقصان» و «قاتلی از شهر زردآلو» از کتاب‌های معروف او هستند.

  فهرست مطالب کتاب صوتی

  شابوفسکی داستان‌گویی درخشان و ناب است. (فایننشال تایمز)

 • در مورد دیکتاتورها همیشه افسانه‌های زیادی مطرح است که معمولاً در مورد زندگی بیرونی، قساوت‌ها و جنایت‌هایشان است. زندگی شخصی آن‌ها همیشه در هاله‌ای از ابهام بوده. نمی‌دانیم در خلوتشان چه می‌کردند و به چه چیزهایی علاقه داشتند؛ چه سرگرمی‌هایی داشتند، چه می‌خواندند، چه گوش می‌دادند، و حتی اینکه چه می‌خوردند. غذا خوردن شاید رفتاری پیش‌پاافتاده تلقی شود و ظاهراً نشانه‌ی خاصی نباشد. اما خیلی‌ها کاملاً متفاوت فکر می‌کنند و اعتقاد دارند نوع غذا و عادت غذایی می‌تواند تا حدی کاراکتر یک فرد و شرایط روحی او را نشان دهد. دانستن اینکه یک دیکتاتور دیوانه به چه غذاهایی علاقه دارد می‌تواند اطلاعات خوبی از شخصیت حقیقی او بدهد. اینکه در هنگام نسل‌کشی ترجیح می‌داد ناهارش چه باشد می‌تواند نشان بدهد که وضعیت روحی او چگونه بوده. ویتولد شابوفسکی (Witold Szablowski) کسی است که به این نظریه اعتقاد دارد و سعی کرده رابطه‌ی بین غذا و شخصیت فرد را نشان بدهد. او در کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها (How to Feed a Dictator) پنج دیکتاتور معروف را از قاره‌های مختلف انتخاب کرده و به سراغ آشپزهای اختصاصی آن‌ها رفته است. شابوفسکی با این آشپزها مصاحبه کرده و کوشیده اطلاعات جالب و دست اولی از روحیه و شخصیت این دیکتاتورها به دست آورد.

  کتاب خورد و خوراک دیکتاتورها با استقبال زیادی روبه‌رو شد و توانست جایزه‌ی جهانی Gourmand را به دست آورد. این اثر را مسعود یوسف حصیرچین برای نشر گمان ترجمه کرده است. نسخه‌ی گویای این کتاب را نشر صوتی لحن دیگر عرضه نموده است.

  درباره‌ی مجموعه‌ی خرد و حکمت زندگی

  خرد و حکمت زندگی، مجموعه‌ای از نشر گمان است که سعی دارد در مسائل روزمره‌ی زندگی و دنیای پیرامون انسان کاوش کرده و آن‌ها را با زبانی ساده بیان کند. از این مجموعه تاکنون هفده عنوان کتاب به انتشار رسیده است که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به «فلسفه‌ی دوستی»، «پیاده‌روی»، «در برابر استبداد»، «معنای سفر» و «سقراط اکسپرس» اشاره کرد.

  اقتباس سینمایی از کتاب صوتی خورد و خوراک دیکتاتورها