معرفی و دانلود کتاب صوتی داش آکل | صادق هدایت | استودیو نوار

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B4-%D8%A2%DA%A9%D9%84/book/68332

این داستان در سال 1350 توسط مسعود کیمیایی مورد اقتباس سینمایی قرار گرفت. همچنین در سال 1396 محمد عرب فیلمی براساس کتاب ساخت و حسین یاری نقش داش آکل را ایفا کرد.

کتاب صوتی داش آکل مناسب چه کسانی است؟

حالا داش آکل علی‌رغم میلش وصی یکی از بزرگترین تاجران شیراز شده و باید رفتاری در شان اسم متوفی نشان دهد. برای همین قمه و چاقو را کناری گذاشته، آستین‌ها را بالا زده و همه‌ی توانش را برای سروسامان دادن امور این خانواده به کار می‌گیرد. در این حین داش آکل با دختر حاجی آشنا و دلباخته‌ی او می‌شود. این جوان لوطی که می‌خواهد مرجان زیبا را فراموش کند به هر دری می‌زند، اما حساب دل در دست آدم نیست و عوضِ فراموشی هر روز بیشتر و بیشتر در عشق او غرق می‌شود.

از آثار اوست: «سه قطره خون، زنده به گور، سگ ولگرد، فواید گیاه‌خواری، حاجی آقا».

در بخشی از کتاب صوتی داش آکل می‌شنویم

علاقه‌مندان به داستان‌های کوتاه عاشقانه ایرانی از شنیدن این داستان لذت خواهند برد.

با صادق هدایت بیشتر آشنا شویم

دلباخته‌ی کتاب صوتی داش آکل بعد از این اتفاق دیگر آدم سابق نیست. او بیشتر زمانش را به نگهداری از اموال حاج صمد می‌گذراند و از بقیه لوطی‌ها دوری می‌کند، آنقدر که افسردگی و یاس مهمان خانه‌ی کوچکش می‌شوند. تنها دلخوشی داش آکل خدمتی است که به محبوب می‌کند و حتی مرجان را با دست خود به خانه‌ی بخت می‌فرستد اما مگر آدمیزاد را از جنس سنگ ساخته‌اند؟ مرد غمگین قصه در شب عروسی مرجان مست می‌کند و به کوچه می‌زند، غافل از اینکه دشمنی قدیمی در کمین فرصتی برای انتقام منتظر نشسته است… .

اقتباس‌های سینمایی از کتاب صوتی داش آکل

داستانی عاشقانه که در گذر زمان به نماد معرفت و جوانمردی تبدیل شد. کتاب صوتی داش آکل از صادق هدایت حکایتی است از علاقه‌ی جوانی لوطی به همین اسم که دل در گروی دختری زیبا دارد، ‌اما چون به پدر دختر احساس دِین دارد علاقه‌اش را پنهان می‌کند… .

درباره‌ی کتاب صوتی داش آکل

ماجراهای این عشق نهان در شیراز سال‌ها پیش می‌گذرد. زمانی که لوطی‌گری محترم بود و مردان کلاه مخملی هر کوی و برزن را در دست داشتند. البته هر کسی که جامه‌ی این گروه را بر تن می‌کرد الزاما فرد درستکار و بااخلاقی نبود، چرا که بسیاری از آن‌ها بیشتر از هر چیز مایه آزار بودند و دیگران را با حرکات خود می‌رنجاندند. جوانمرد معروف کتاب صوتی داش آکل هم که از خوبان لوطی‌ها بود گهگاه بدش نمی‌آمد زور بازویش را به رخ بکشد، اما زمانی که حاج صمد فوت شد و در وصیتش حجره و خانواده‌اش را به او سپرد، همه‌چیز تغییر کرد.

داش آکل مردی سی‌وپنج ساله، تنومند ولی بدسیما بود. هرکس دفعه اول او را می‌دید قیافه‌اش توی ذوق می‌زد، اما اگر یک مجلس پای صحبت او می‌نشستند یا حکایت‌هایی که از دوره زندگی او ورد زبان‌ها بود می‌شنیدند، آدم را شیفته او می‌کرد. هرگاه زخم‌های چپ اندر راست قمه که به صورت او خورده بود ندیده می‌گرفتند. داش آکل قیافه نجیب و گیرنده‌ای داشت: چشم‌های میشی، ابروهای سیاه پرپشت، گونه‌های فراخ، بینی باریک با ریش و سبیل سیاه. ولی زخم‌ها کار او را خراب کرده بود، روی گونه‌ها و پیشانی او جای زخم قداره بود که بد جوش خورده بود و گوشت سرخ از لای شیارهای صورتش برق می‌زد و از همه بدتر یکی از آن‌ها کنار چشم چپش را پایین کشیده بود.

فهرست مطالب کتاب صوتی

مشخصات کتاب صوتی

او روشنفکری برجسته و از پایه‌گذاران ادبیات داستانی مدرن در ایران بود. مهم‌ترین اثرش رمان کوتاه بوف کور است. صادق هدایت در این داستان برای نخستین بار هنجارهای مدرنیستیِ داستان غربی را در قصه‌نویسی فارسی وارد کرد، و از این طریق، نخستین رمان مدرن ایرانی را آفرید. صادق هدایت (Sadegh Hedayat) در مقام متفکر و روشنفکر نیز پیشرو بود و اثرگذار. چنانچه از وی به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین بانیان اندیشه‌های متجددانه در این مرزوبوم یاد می‌شود.