معرفی و دانلود کتاب صوتی داود گوژپشت | صادق هدایت | انتشارات گیوا

صادق هدایت، پیشگام داستان‌نویسی مدرنِ ایران، سال 1218 در تهران متولد شد. او در خانواده‌ای صاحب‌منصب و پرنفوذ به دنیا آمد. خانواده‌ی صادق هدایت از کودکی او را به مدارس برتر آن دوره فرستادند. یکی از این مدارس که او دوران نوجوانی خود را در آن گذراند، مدرسه‌ی فرانسوی‌ها بود. در همین مدرسه بود که صادق هدایت برای اولین‌بار با ادبیات جهان آشنا شد و دغدغه‌ی داستان‌نویسی به سراغش آمد.

معرفی کتاب صوتی داود گوژپشت

کتاب صوتی داود گوژپشت را نشر صوتی گیوا با صدای حسین نصیری در اختیار مخاطبان خود قرار داده و نسخه‌ی متنی آن را نیز انتشارات گیوا به چاپ رسانده است. این کتاب، جلد 141 از مجموعه داستان کوتاه انتشارات گیوا است.

کتاب صوتی داود گوژپشت برای چه کسانی مناسب است؟

همه از او گریزان بودند. رفقا عارشان می‌آمد با او راه بروند. زن‌ها به او می‌گفتند: «قوزی را ببین!» این بیشتر او را از جا درمی‌کرد. چند سال پیش دوبار خواستگاری کرده بود. هر دو دفعه زن‌ها او را مسخره کرده بودند. اتفاقاً یکی از آن‌ها، زیبنده، در همین نزدیکی، در فیشرآباد منزل داشت. چندین بار یکدیگر را دیده بودند. با او حرف هم زده بود. عصرها که از مدرسه برمی‌گشت، می‌آمد اینجا تا او را ببیند. فقط به یادش می‌آمد که کنار لب او یک خال داشت. بعد هم که خاله‌اش را به خواستگاری او فرستاده بود، همان دختر او را مسخره کرده بود و گفته بود: «مگه آدم قحطه که من زن قوزی بشم؟» هرچه پدر و مادرش او را زده بودند، قبول نکرده بود. می‌گفته: «مگه آدم قحطه؟» اما داود هنوز او را دوست می‌داشت و این بهترین یادبود دوره‌ی جوانی او به‌شمار می‌آمد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

مشخصات کتاب صوتی

داود که بقیه او را داود قوزی صدا می‌کنند، مثل هر شخص دیگری در زندگی خود عاشق هم شده است. اما مانند تمام دیگر مراحل زندگی، در این مرحله هم موفق نبوده و با تحقیر و تمسخر روبه‌رو شده. حجم این طرد و تحقیر در زندگی داود آن‌قدر زیاد بوده که او دیگر نمی‌تواند خودش و احساسات و خواسته‌های خودش را ببیند. داود مدام نگران است که اگر فلان کار را بکند، دیگران چه فکری درباره‌ی او می‌کنند و همیشه احساس می‌کند زیر نگاه قضاوت‌گرانه‌ی بقیه است. صادق هدایت در کتاب صوتی داود گوژپشت، با نگاهی نقادانه به دردهای ماندگار و عمیقی پرداخته که جامعه در افراد ایجاد می‌کند.

کتاب‌های «سه قطره خون»، «بوف کور»، «داش آکل» و «آبجی خانوم» ازجمله آثار منتشرشده از صادق هدایت هستند.

در بخشی از کتاب صوتی داود گوژپشت می‌شنویم

کتاب صوتی داود گوژپشت برای مخاطبان داستان کوتاه، به‌خصوص داستان‌های کوتاه فارسی مناسب است. اگر از خواندن و شنیدن داستان‌های اجتماعی، انتقادی و پراحساس لذت می‌برید، گوش سپردن این کتاب صوتی را به شما توصیه می‌کنیم.

با صادق هدایت بیشتر آشنا شویم

صادق هدایت، دوران نه‌چندان بلند زندگی خود را در کشورهای مختلفی مانند ایران، فرانسه و هندوستان گذراند. او که ذهنی سرشار از دغدغه‌های سیاسی، اجتماعی و فلسفی داشت، سرانجام در سال 1330 و در سن چهل‌وهشت‌سالگی دست به خودکشی زد.

«بیشتر تنها به گردش می‌رفت و از جمعیت دوری می‌جست. چون هر کسی می‌خندید یا با رفیقش آهسته به گفت‌وگو می‌نمود، گمان می‌کرد راجع‌به اوست؛ دارند او را دست می‌اندازند». صادق هدایت (Sadegh Hedayat) در کتاب صوتی داود گوژپشت، راوی تنهایی عمیق مردی است که جامعه او را طرد کرده. داود گوژپشت از زمانی که به یاد دارد همیشه با نگاه‌های عجیب و حتی تمسخرآمیز دیگران روبه‌رو شده. به‌خاطر ظاهر عجیبی که داشته، هیچ‌کس او را به‌عنوان دوست و فردی هم‌سطح با خود نپذیرفته و دوستش نداشته است. تنها کسانی که به او توجهی نشان داده‌اند هم از سر ترحم این کار را کرده‌اند.

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%AF-%DA%AF%D9%88%DA%98%D9%BE%D8%B4%D8%AA/book/78430

مرد قوزی حتی دیگر جرأت ابراز عمیق‌ترین و قوی‌ترین احساساتش را هم از دست داده است. صادق هدایت در کتاب صوتی داود گوژپشت با قلم ساده و درعین‌حال توانای خود، ما را با احساسات یکی از افراد طردشده توسط جامعه روبه‌رو می‌کند. این کتاب درباره‌ی مردی است که سال‌ها تحقیر، ترس عمیقی را در او ایجاده کرده که باعث می‌شود از مهم‌ترین خواسته‌هایش صرف‌نظر کند.

درباره‌ی کتاب صوتی داود گوژپشت