معرفی و دانلود کتاب صوتی دختری از پرو | ماریو بارگاس یوسا | نشر ماه آوا

اگر به ادبیات آمریکای لاتین و همچنین رمان‌های عاشقانه علاقه دارید، شنیدن این کتاب صوتی را از دست ندهید.

با ماریو بارگاس یوسا را بیشتر بشناسیم

ازجمله آثار یوسا که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به «سوربز»، «سال‌های سگی»، «سال‌های سگی»، «جنگ آخر زمان»، «گفتگو در کاتدرال»، «مرگ در آند» و «قهرمان عصر ما» اشاره کرد. بیشتر شهرت وی به خاطر رمان سال‌های سگی بود که در شروع فعالیت حرفه‌ای خود آن را نوشت. بعد از آن همه‌ی آثارش توسط مخاطبیش موردتوجه زیادی قرار گرفت.

در بخشی از کتاب صوتی دختری از پرو می‌شنویم

بارگاس یوسا فعالیت‌های سیاسی زیادی داشته و از همان آغاز گرایش‌های چپ داشت و این موضوع به‌روشنی در آثارش مشهود است. اما در نهایت به سمت لیبرالیسم گرایش پیدا کرد و جزو منتقدان رهبریت فیدل کاسترو شد. یکی از کسانی که یوسا همیشه او را بابت پشتیبانی از فیدل کاسترو سرزنش می‌کرده، دوست سابقش گابریل گارسیا مارکز بود.

این زن جوان به‌ناگاه از زندگی ریکاردو ناپدید می‌شود. ریکاردو پس از مدتی در پی تحقق آرزوی دیرینه‌ی خود یعنی زندگی در پاریس، شهری که پدرش در کودکی با او از آن حرف زده بود، رهسپار سفر می‌شود. در آن‌جا به عنوان مترجم در سازمان یونسکو مشغول به کار می‌شود و در پایتخت فرانسه دوباره با زن جوان ملاقات می‌کند؛ این بار با نامی دیگر. زنی که در طول کتاب از خلال سفرهایش به لندن، توکیو و مادرید ماجراهای پیچیده‌ای را با ریکاردو از سر می‌گذراند که عشق و البته نابودی را به همراه خواهد داشت.

کتاب صوتی دختری از پرو که در زبان اسپانیایی با عنوان «شوخی‌های دختر بد» منتشر شده است، نام رمانی از ماریو بارگاس یوسا، نویسنده‌ی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات است. به گفته‌ی خود نویسنده، این اولین رمان عاشقانه‌ی اوست و یوسا در آن رابطه‌ی طوفانی و بیمارگونه‌ی دو عاشق را به مدت چهار دهه روایت می‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی دختری از پرو

اگرچه در جای‌جای رمان اتفاقات سیاسی گوناگونی به وقوع می‌پیوندند، اما آن‌ها چیزی نیستند جز حاشیه‌هایی بر متن اصلی. هسته‌ی مرکزی رمان درباره‌ی اتفاقات و احساساتی است که برای ریکاردو در رابطه با «دختری از پرو» به وقوع می‌پیوندد. دختری که ریکاردو دوستش دارد و هربار که از جانب او دچار رنجشی می‌شود، در افسردگی عمیقی فرو می‌رود. هربار قسم می‌خورد که او را فراموش کند، اما با بازگشت دوباره‌ی دختر به بندهای او گرفتار می‌شود.

ماریو بارگاس یوسا با ترسیم پرتره‌ای از ریکاردو از خلال ماجراهای عاشقانه‌اش، رمانی رمانتیک، حماسی و فریبنده خلق کرده است که از بهترین آثار این نویسنده‌ی آمریکایی به شمار می‌رود. نشر صوتی ماه‌آوا ترجمه‌ی خجسته کیهان را از این رمان در قالب کتاب گویا تهیه و منتشر کرده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی دختری از پرو

  • ماریو بارگاس یوسا یک داستان عاشقانه‌ی بدون حاشیه می‌نویسد. او یکپارچه آن را با بافتی غنی از جوّ اجتماعی زمانه می‌پوشاند. اثری که با شور و اشتیاق و انرژی نوشته شده است. (Rocky Mountain News)
  • به طرز عجیبی جذاب و به شکل مقاومت‌ناپذیری سرگرم‌کننده است. (دنیای کتاب واشنگتن پست)
  • رمانی شگفت‌انگیز. (شیکاگو تریبون)
  • یک رمان با پرداختی زیبا و گزنده. (سیاتل تایمز)

کتاب صوتی دختری از پرو برای چه کسانی مناسب است؟

داستان عشقی پر فراز و نشیب، در کشاکش تغییرات سیاسی و اجتماعی پرسروصدایی که در نیمه‌ی دوم قرن بیستم در مکان‌هایی مانند لیما، پاریس، لندن، توکیو یا مادرید در حال رخ دادن است. ریکاردو، یکی از دو شخصیت اصلی کتاب صوتی دختری از پرو (The Bad Girl) نوجوانی از طبقه‌ی متوسط ​​رو به بالای جامعه است که عاشق زن جوانی به نام لیلی می‌شود. اما لیلی در رابطه‌ی خود با ریکاردو دروغ بزرگی به او می‌گوید که سبب می‌شود همه چیز رنگی دیگر به خود بگیرد.

این نویسنده، سیاستمدار و روزنامه‌نگار پرویی، در سال 1936 در یک خانواده متوسط به دنیا آمد. ماریو پدرو وارگاس یوسا (Mario Vargas Llosa) به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین نویسندگان ادبیات آمریکای لاتین شناخته می‌شود و تا به حال جوایز مختلفی همچون جایزه‌ی نوبل ادبیات و جایزه‌ی همینگوی و سروانتس را دریافت کرده است. مضمون اکثر آثار او دوران معاصر کشور پرو و تعادل مردم آن با جهان است.

خانه‌ی خوان بارتو که چوبی و یک‌طبقه بود، در باغی پر از درختان بید و بوته‌های گل ادریسی و در دهی در دومایلی نیومارکت قرار داشت. بیشتر به آتلیه‌ی یک هنرمند شبیه بود. داخل پر از قوطی‌های رنگ، سه‌پایه، بوم‌های آماده در چهارچوب، دفترهای طراحی و کتاب‌های هنری بود. اما مقدار زیادی صفحه‌ی موسیقی نیز کنار یک گرام عالی پراکنده بود. خوان یک مینی‌ماینر موریس داشت که هرگز با آن به لندن نمی‌رفت و آن بعدازظهر مرا در اتومبیل کوچکش به نیومارکت برد تا دوری بزنیم. شهری اسرارآمیز و بزرگ بود که گویی مرکز نداشت. با هم به کلوب مجلل سوارکاران و موزه‌ی مسابقات اسب‌دوانی رفتیم. شهر حقیقی، این یک مشت خانه‌ی حول‌وحوش نیومارکت‌های استریت که در آن یک کلیسا، چند مغازه، محل لباس‌شویی‌های اتوماتیک و یکی دو رستوران نیز قرار داشت نبود. بلکه خانه‌های زیبای بزرگی بود که در دشت پراکنده بودند و پیرامونشان اصطبل‌ها، اسب‌ها و زمین تمرینشان به چشم می‌خورد و خوان در حالی که مالکینشان را نام می‌برد و درباره‌ی آن‌ها لطیفه‌هایی می‌گفت نشانم می‌داد. به زحمت به او گوش می‌دادم.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D9%88/book/71022

معرفی کتاب صوتی دختری از پرو