معرفی و دانلود کتاب صوتی دل‌های لرزان | شاهین رهنما | گروه فرهنگی سماوا

معرفی کتاب صوتی دل‌های لرزان

ریتم داستان به فراخور وقایعی که به دنبال یکدیگر رخ می‌دهند، گاه تند و گاه کُند می‌شود. بااین‌حال، همواره کششی در روایت داستان وجود دارد که شنونده را وادار می‌کند به ادامه‌ی ماجراها گوش بسپارد. البته اثر حاضر علت دیگری نیز برای جذابیت خواهد داشت که به گروه سنی شخصیت‌های داستان برمی‌گردد. مخاطب نوجوان هنگامی که می‌بیند شخصیت‌ها و قهرمانان این کتاب حدوداً هم‌سن‌و‌سال خودش هستند، با آن‌ها انس گرفته و عملکردها و رفتارهایشان را بهتر درک خواهد کرد. در این حالت، همذات‌پنداری هم به کمکش خواهد آمد تا ارتباط عمیق‌تری را با شخصیت‌های کتاب صوتی دل‌های لرزان برقرار کند.

مجموعه‌ی رمان نوجوان یا رمان نوجوان امروز، شامل کتاب‌هایی‌ست که نویسندگان ایرانی در قالب داستان و رمان برای گروه سنی نوجوان به نگارش درآورده‌اند. این مجموعه ژانرهای متنوعی را از نویسندگان موفق ایرانی چون جمشید خانیان، عباس عبدی، داریوش عابدی و… دربرمی‌گیرد. داستانی که پیش رو دارید، از آثار همین مجموعه به شمار می‌رود. برخی از آثار پروژه‌ی کتاب نوجوان امروز از سوی انتشارات کانون پرورش فکری نوجوان به مرحله‌ی چاپ و انتشار رسیده‌اند اما انتشار کتاب پیش‌رو به همت نشر مهرک صورت گرفته است. کتاب‌های «غریبه و دریا»، «بنفشه‌ها هم می‌خندند»، «گذر از کوه کبود»، «لالو» و «بردیا و ملکه‌ی سرزمین عاج» شماری از این مجموعه کتاب‌ها هستند.

کتاب صوتی دل‌های لرزان برای چه کسانی مناسب است؟

همگی موافقیم که ترجمه‌ی آثار ادبی آن سوی مرزها هم برای جامعه‌ی ادبی و هم برای مخاطبان ایرانی این آثار می‌تواند بسیار سودمند باشد. اما در این بین نکاتی وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شویم. برگردان داستان‌ها و رمان‌های خارجی صرفاً ترجمه‌ی جملات و کلمات یک زبان بیگانه به زبان مقصد نیست. فرهنگ‌ها، نکات اخلاقی و ارزش‌های اجتماعی نیز لابه‌لای داستان‌ها به زبان دیگر و از آن‌جا به خوانندگان یا شنوندگان کتاب منتقل خواهند شد. از طرف دیگر وقتی این مخاطب در دوره‌ی حساس نوجوانی قرار داشته باشد، انتقال چنین ارزش‌ها و فرهنگ‌هایی می‌تواند اثرات عمیقی بر دیدگاه او نسبت به زندگی و جهان اطرافش برجای بگذارد. بااین‌اوصاف، می‌بینیم که بد نیست بین صدها کتابی که با برگردان آثار ادبی سراسر جهان، قدم به کتاب‌فروشی‌ها می‌گذارند، گاه‌گداری به رمان‌ها و داستان‌های ایرانی هم سری بزنیم و بکوشیم فرهنگ بومی و سنت‌های دیرینه‌ی خود را به کمک آن‌ها به نوجوانان این مرزوبوم منتقل کنیم. همین موضوع هدفی بود که اهالی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بر آن داشت تا مجموعه کتاب‌های رمان نوجوان امروز را برای مخاطبان این قبیل کتاب‌ها تدارک ببینند.

شنیدن کتاب صوتی دل‌های لرزان پیشنهاد ماس به تمامی نوجوانانی‌ست که شیفته‌ی رمان‌های عاشقانه و اجتماعی ایرانی هستند.

با شاهین رهنما بیشتر آشنا شویم

شاهین رهنما این رمان اجتماعی را از زبان راوی اول شخص که کسی نیست جز برادر دخترک، روایت می‌کند. گفت‌و‌گوهای ذهنی وی، شخصیت و درونیاتش را به طور دقیق برای مخاطب ترسیم خواهد کرد. نویسنده کوشیده تا در بازنمایی لحن و گفتار خاص هر یک از شخصیت‌ها بسیار ماهرانه عمل کند. از طریق همین گفتارهاست که شخصیت‌پردازی‌های نویسنده به بهترین شکل برای مخاطب مجسم می‌شود.

شاهین رهنما، زاده‌ی 12 مرداد 1354 در املش گیلان، نویسنده و داستان‌نویس موفق ایرانی‌ست. او که در انجام فعالیت‌های اجرایی با مرکز صداوسیمای استان گیلان همکاری داشته، تهیه‌کنندگی و نویسندگی برای برنامه‌های کودک و نوجوان را به عهده گرفته. همکاری با نشریاتی از جمله «کیهان بچه‌ها»، «سلام بچه‌ها» و «سروش نوجوان» نیز بخشی از فعالیت‌های حرفه‌ای وی هستند.

شاهین رهنما در کتاب صوتی دل‌های لرزان، داستان خواهر و برادری را برایمان روایت می‌کند که یکی ناغافل درگیر عشق و عاشقی شده و آن دیگری سعی دارد او را از این مسیر منصرف کند. این رمان اجتماعی که برای مخاطبان نوجوان به نگارش درآمده، در حقیقت از آثاری‌ست که طی پروژه‌ی «رمان نوجوان امروز» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.

درباره‌ی کتاب صوتی دل‌های لرزان

در بازار داغ کتاب‌های فانتزی غربی و رمان‌های تخیلی، شنیدن اثر حاضر می‌تواند فرصت خوبی برای نوجوانان باشد تا بتوانند به شناختی هرچند کم از خود و جامعه‌شان برسند. وقایع این داستان واقع‌گرایانه در بستری از زمان و مکانِ قابل‌درک برای نوجوانان جریان می‌یابد و به ایشان کمک خواهد کرد تا خود را در دنیای حقیقی اطرافشان کشف کنند. همچنین کمک می‌کند تا از غرق شدن در انبوهی از اتفاقات خیالی حاصل از کتاب‌های ترجمه‌شده و غیربومی و فراموش کردن خود و هویتشان مصون شوند

کتاب «سبزتر از بهار» نخستین اثر منتشرشده‌ی اوست که مجله‌ی سلام بچه‌ها در سال 1378 آن را به‌عنوان اثر برگزیده معرفی نمود. مجموعه اشعار «از راه شیری تا ابریشم»، «پدربزرگ من عصا ندارد»، «یک دختر بی‌گوشواره» و «خنده‌های ماه»، و داستان‌های «در سینه‌ام اسبی می‌دود»، «نشانی دلت چه بود» و «برایت آشیانه ندارم» برخی از آثار شاهین رهنما به شمار می‌روند. عضویت در انجمن نویسندگان ایران و خانه‌ی شاعران، همچنین داوری در جشنواره‌های گوناگون شعر و داستان از فعالیت‌های اجرایی رهنما محسوب می‌شوند. در ادامه نیز بخشی از افتخارات این نویسنده معرفی خواهد شد:

  • کسب جایزه‌ی شعر فجر برای کتاب «یک راه کوتاه تا ماه»
  • کسب جایزه‌ی عباس یمینی شریف برای کتاب «یک راه کوتاه تا ماه»
  • کسب مقام نخست در زمینه‌ی شعر و تصنیف در دوره‌ی دوازدهم جشنواره‌ی تولیدات رادیویی.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%84%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D9%86/book/76008انتشارات مهرک نسخه‌ی متنی این کتاب گویا را به چاپ رسانده و گروه فرهنگی سماوا نیز آن را با خوانش فرزاد رنجبر به نوجوانان مشتاق ادبیات معاصر و داستان‌ها و رمان‌های ایرانی عرضه کرده است. علاقه‌مندان آثار اجتماعی شنیدن کتاب حاضر را فراموش نکنند.

درباره‌ی مجموعه کتاب‌های رمان نوجوان

داستان دلدادگی یک خواهر، و برادری که قصد دارد هر طور شده، حتی به زور و اجبار مانع او بشود! در حقیقت ماجرای کتاب صوتی دل‌های لرزان از جایی شروع می‌شود که برادر، نامه‌ی عاشقانه‌ای را لای یکی از کتاب‌های خواهرش پیدا می‌کند. نامه‌ای که نشان می‌دهد خواهرش دل در گرو مهر دیگری بسته. برادرش که از این اتفاق خشمگین شده تلاش می‌کند به عمقِ موضوع پی ببرد و از چندوچون آن سر دربیاورد. همین تصمیم، مقدمه‌ای می‌شود برای رخدادهای بعدی و ماجراهای پیش‌رو.