معرفی و دانلود کتاب صوتی دندانه‌های شانه | اسامه الحویج العمر | نوین کتاب گویا

در داستان‌های اسامه الحویج العمر، فانتزی هیچ‌گاه مبدل به خیال صِرف نمی‌شود. هر کدام از آفریده‌های خیالی و جادویی او، برگرفته از اعتقادات فلسفی، سیاسی و اخلاقی عمیق او هستند و به همین دلیل قلب را به تپش می‌اندازند. (لیدیا دیویس، نیویورکر)

کتاب صوتی دندانه‌های شانه برای چه کسانی مناسب است؟

اسامه الحویج العمر، نویسنده‌ی مشهوری در سوریه بود که تصمیم به مهاجرت گرفت. او چند مجموعه داستان منتشرشده داشت که برای آن‌ها جوایزی هم برده بود. اسامه الحویج پس از مهاجرت به آمریکا و پیش از اینکه بتواند به‌عنوان نویسنده در آن‌جا هم به شهرت برسد، حتی مدتی به‌عنوان راننده‌ی تاکسی در شیکاگو کار می‌کرد. ازجمله افرادی که در شناساندن و معرفی او به جامعه‌ی نویسندگان و خوانندگان کتاب‌های آمریکایی نقش زیادی داشتند، می‌توان از یک نویسنده به نام لیدیا دیویس (Lydia Davis) نام برد.

از آن‌جایی که بسیاری از کشورهای جهان این نوع آزادی را ممنوع کرده بودند، صدور این فرمان گام بزرگی به حساب می‌آمد.

«دیکتاتور عطسه کرد. آزادی را از جیب شلوارش درآورد و در آن فین کرد.» اسامه الحویج العمر در کتاب صوتی دندانه‌های شانه، در قالب داستان‌هایی خیلی کوتاه، ایده و دیدگاه سیاسی و انسانی بزرگی را با ما در میان می‌گذارد. این کتاب مینیمالیستی، ادای احترام نویسنده به دغدغه‌هایش نسبت به زادگاه خود، یعنی سوریه و جهان عرب است.

درباره‌ی کتاب صوتی دندانه‌های شانه

کتاب صوتی دندانه‌های شانه را نشر صوتی نوین کتاب گویا، براساس نسخه‌ی متنی این کتاب از انتشارات کتاب کوچه منتشر کرده است. این کتاب صوتی هم‌اکنون با ترجمه و گویندگی مترجم مشهور، اسدالله امرایی و آهنگسازی صابر جعفری، از اعضای ارکستر سمفونیک تهران، در اختیار شما قرار گرفته است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی دندانه‌های شانه

 • اسامه الحویج العمر به داستان‌های خیلی کوتاه یا مینیمالیستی‌اش مشهور است. آثار او در نشریاتی مانند نیویورکر (The New Yorker)، کانجاکشن (Conjunctions) و پاریس ریویو (The Paris Review) هم منتشر می‌شوند. برخی از آثار او به زبان عربی و برخی نیز به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به زبان‌های دیگر ترجمه شدند. اسامه الحویج العمر، سال 1968 در دمشق متولد شده و درحال حاضر به‌عنوان نویسنده و شاعری با سبک مینیمال شناخته می‌شود. «ایها الانسان» و «جمیع‌الحقوق غیرمحفوظه» از مشهورترین آثار منتشرشده از او هستند.

  در بخشی از کتاب صوتی دندانه‌های شانه می‌شنویم

  داستان‌های کوتاه و شگفت‌انگیز کتاب صوتی دندانه‌های شانه، واقعیت‌ها را به تصویر می‌کشند و کاری می‌کنند تا واقعیت خودمان را از منظری جدید ببینیم. اسامه العمر در این داستانک‌های مینیمالیستی، فشرده‌هایی از دیدگاه‌های سیاسی و فمنیستی خود درباره‌ی جوامع عرب را به تصویر درآورده است.

  حکومت با صدور فرمانی به شهروندان آزادی حالت چهره اعطا کرد.

  موقع راهپیمایی، لبخندی به پهنای صورتشان کش آمده بود و صورتک غریب شادمانی بر چهره داشتند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%D9%86%D9%87/book/77646

فابل‌های (Fables) اخلاقی و زیرکانه‌ی اسامه الحویج العمر و تمثیل‌های کنایه‌آمیز و سیاسی او بسیار هوشمندانه و زیرکانه هستند. (رابعه سلیم، Chicago Review of Books)

 • حیوانات شخصیت‌یافته (ازجمله مار، گرگ، گوسفند)، بخش‌هایی از طبیعت (مثل درختان، رنگین‌کمان، دریاچه، برکه) و ساخته‌ها و مصنوعات دست بشر (مانند کامیون و شمشیر)، کاراکترهای کتاب صوتی دندانه‌های شانه (The Teeth of the Comb & Other Stories)، اثر اسامه الحویج العمر یا اسامه العمر (Osama Alomar) را تشکیل می‌دهند. آن‌ها رویا می‌بافند، نقشه می‌کشند، امید می‌بندند، ویران می‌کنند، شکست می‌خورند و عاشق می‌شوند.

  کتاب صوتی دندانه‌های شانه به علاقه‌مندان ادبیات، داستان‌ها و شعرهای مینیمالیستی، سیاسی، اجتماعی و فمنیستی توصیه می‌شود.

  با اسامه الحویج العمر بیشتر آشنا شویم

  داستان‌های کوتاه فوق‌العاده‌ای از یک مهاجر سوری با استعدادی درخشان که آگاهی را وسعت می‌بخشد. (آمازون)

 • آزادی بیان:

  میلیون‌ها نفر از شهروندان به خیابان ریختند و تظاهرات عظیمی در حمایت از این پیروزی غیرمنتظره‌ی دموکراسی به راه انداختند.

  معرفی کتاب صوتی دندانه‌های شانه

  این نویسنده‌ی سوری‌الاصل که در حال حاضر ساکن شیکاگو است، کتابی معرکه آفریده است که در بعضی بخش‌ها پیرنگی مرثیه‌مانند پیدا می‌کند. تمام قطعات کوتاه او در این کتاب، شاهکارهایی فشرده هستند. (Kirkus)

 • «کارد» نام یکی از داستانک‌های کتاب صوتی دندانه‌های شانه است که طول آن به دو خط هم نمی‌رسد، اما قادر است تا مدت‌ها و حتی روزها ذهن ما را به خود مشغول دارد. چراکه درواقع فشرده‌ای از سال‌ها اندیشه، تجربه و برداشت هنری نویسنده از وقایع پیرامونش است. حکومت دیکتاتوری، نبودن آزادی، نبود عدالت و نگاه قضاوت‌گرانه و تنگ‌نظرانه‌ی مردان جوامع عرب به زنان، از دغدغه‌های اسامه الحویج العمر در کتاب صوتی دندانه‌های شانه است.