معرفی و دانلود کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ | ماتئی ویسنی یک | تاپ آرت

«خوب قایم شو. پشتِ پرده. خودت رو نشون ندیا. این خیابونِ پردرخت رو می‌بینی؟ اون نیمکت رو چی؟ اون آخر، سه تا درختِ زیزفون. اون زیزفون دوم از سمتِ چپ رو نگاه کن. اومد؟ خب صبر کن پس. حالا چی؟ اونجاس؟ چی بهت گفتم؟ رأس ساعتِ 6. درست 10 ساله که رأس ساعتِ 6 اون می‌رسه. حالا وایسا ببین. چی کار داره می‌کنه؟ پایِ چپش رو گذاشت روی نیمکت؟ حالا بقیه‌اش رو ببین. رأسِ 6 و 30 ثانیه من پرده‌ها رو می‌زنم کنار. اونم با نشون دادنِ اینکه داره به آسمون نگاه می‌کنه، می‌شینه. چی شد؟ 10 ساله که همین کار رو می‌کنه. حالا بگو ببینم، نشست؟ خب، حالا من پنجره رو باز می‌کنم. بعدش می‌بینی پنجره رو که باز کردم، اونم سیگارش رو از جیبش در میاره. می‌بینی؟ یعنی هنوز نفهمیدی اون هر کاری که من بخوام انجام می‌ده. بفرما. می‌رم جلوی پنجره و چند قدمی بر می‌دارم. اون با یه سیگار تو دستش، بی‌حرکت می‌ایسته. تا هر وقت دوست داشته باشم می‌تونم اون مرد رو زمین‌گیر کنم».

فهرست مطالب کتاب صوتی

معرفی کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ

کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ نوشته‌ی ماتئی ویسنی‌یک، نمایشنامه‌ای کوتاه است که توسطِ گروه هنری تاپ آرت به اجرا در آمده است. در این نمایشنامه، زنی به همراهِ دوستش از پنجره به مشاهده‌ی رفتارهایِ عجیبِ مردی در پارک می‌پردازند که هر روز سرِ ساعت 6 عصر کنار یکی از درختانِ پارک ظاهر می‌شود. این نمایشِ کوتاهِ تک‌پرده‌ای، تنها چهار کاراکتر دارد و در دو صحنه تنظیم شده است.

درباره‌ی کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%B2%D9%81%D9%88%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%DA%86%D9%BE/book/76893

ماتئی ویسنی‌یک (متولد 1956)، نویسنده و نمایشنامه‌نویسِ رومانیایی-فرانسوی‌ست. او در سال 1980 از دانشکده‌ی تاریخ و فلسفه‌ی دانشگاه بخارست فارغ‌التحصیل شد و در سال‌های بین 1977 تا 1987 چندین نمایشنامه و فیلم‌نامه نوشت که رژیم کمونیستیِ حاکم بر کشورش اجازه‌ی اجرای هیچ‌کدام را نداد. او در سال 1987 به دعوتِ یکی از انجمن‌های ادبی به فرانسه رفت و در این کشور درخواستِ پناهندگی کرد. پس از سقوطِ شوروی در سال 1989، ماتئی ویسنی‌یک به یکی از پراجراترین نمایشنامه‌نویسان رومانیا تبدیل شد و در حال حاضر، نمایشنامه‌هایش را در پاریس به زبانِ فرانسوی می‌نویسد. از آثارِ مشهور ماتئی ویسنی‌یک می‌توان به کتاب «خرس‌های پاندا: به روایت یک ساکسیفونیست که معشوقه‌ای در فرانکفورت دارد» و کتاب صوتی «سه شب با مادوکس» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ می‌شنویم

در کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ نوشته‌ی ماتئی ویسنی‌یک (Matei Vișniec)، زنی بی‌نام، یکی از دوستانش را به خانه دعوت کرده است تا رفتار‌های عجیب مردی را به او نشان دهد که به مدت 10 سال، هر روز سرِ ساعت 6 در پارکی ظاهر می‌شود. زن به دوستش نشان می‌دهد قادر است رفتار‌های مرد را از راهِ دور و به شکلی اسرارآمیز کنترل کند. زن کاری می‌کند که مرد، روی یکی از نیمکت‌های پارک بنشیند، به آسمان نگاه کند و سیگارش را روشن کند. دوستِ زن که در آغاز به داستان مشکوک بود و به توانایی زن در کنترل رفتار مرد باور نداشت، کم‌کم به او ایمان می‌آورد و مانندِ زن متحیر و شگفت‌زده می‌شود. بی‌خبر از آن‌که مرد، تصور و نظرِ دیگری در مورد این اتفاق‌ها دارد.

کسانی که به نمایش‌های رادیویی و صوتی علاقه‌مند هستند از شنیدنِ کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ لذت خواهند برد.

با ماتئی ویسنی‌یک بیشتر آشنا شویم

این نمایش کوتاه را نازی دشتکیان برای رادیو تنظیم کرده است و بازیگرانِ آن نازی دشتکیان، فرناز حیدری، حجت نصاری و میثم جوکار هستند.

کتاب صوتی زیزفون دوم از سمت چپ برای چه کسانی مناسب است؟

18 دقیقه

زیزفون دوم از سمت چپ