معرفی و دانلود کتاب صوتی سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها | مهدی میرکیایی | گروه فرهنگی سماوا

معرفی کتاب صوتی سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها

ماجراهای وحشیگری استعمارگران قلب هر انسانی را به درد خواهد آورد، اما آشنایی با وقایع آن سال‌ها بی‌اغراق برای همه‌ ضروری است. مجموعه سرگذشت استعمار به ما کمک می‌کند واقعیت‌های قرن پانزدهم را که ریشه نابرابری‌های امروز هستند و در تحلیل مسائل روز هوشمندانه‌تر عمل کنیم. مهدی میرکیایی، نویسنده این مجموعه‌ی پانزده جلدی ما را به قلب کشورهای استعمارشده می‌برد تا درکی جامع از روابط ملل در قرون گذشته به دست آوریم. این اثر ارزشمند می‌تواند انتخابی عالی برای نوجوانان علاقه‌مند به تاریخ باشد؛ با این وجود تمام افراد حق‌جو که می‌کوشند اطلاعات تاریخی خود را گسترش دهند می‌توانند از کتاب‌های سرگذشت استعمار بهره ببرند.

در پایان باید گفت این مجموعه آموزنده توسط انتشارات مهرک به چاپ رسیده و نشر صوتی گروه فرهنگی سماوا نسخه‌ی گویای آن را تهیه کرده است.

افتخارات مجموعه سرگذشت استعمار

  • اثر شایسته تقدیر در سی‌ونهمین جایزه کتاب سال (1400)
  • اثر شایسته تقدیر در بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (1400)

کتاب صوتی سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها مناسب چه کسانی است؟

از روابط قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا در قرون گذشته چه می‌دانید؟ آیا اولین کشور استعمارگر جهان را می‌شناسید؟ تاکنون چیزی از نسل‌کشی‌های بومیان آمریکا شنیده‌اید؟ به‌نظرتان انگیزه‌ی پادشاهان اروپایی از فتح دیگر کشورهای جهان چه بود؟ مهدی مهرکیایی در کتاب سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها به این سوالات پاسخ می‌دهد. بیان شمرده، روان و دقیق او ویژگی متمایز این اثر است زیرا همزمان با ارائه اطلاعاتی جامع از چگونگی آغاز استعمار، هوشمندانه از زیاده‌روی در شرح جزئیات دوری می‌کند.

درباره‌ی مجموعه سرگذشت استعمار

نوجوانان دوستدار تاریخ و افرادی که به کتاب‌های علمی و تاریخی علاقه‌مندند، مخاطبان اصلی کتاب آن سوی دریاها به‌شمار می‌روند.

با مهدی میرکیایی بیشتر آشنا شویم

کلمب سرعت واقعی کشتی‌ها رو به ملوانان نمی‌گفت تا اون‌ها احساس نکنند از خشکی فاصله‌ی زیادی گرفتند. سرانجام جزیره‌ای از دور پیدا شد. همراهای کلمب با چندتا قایق راهی جزیره شدند و بومی‌ها به دیدار اون‌ها اومدند. کلمب توی یادداشت‌هاش نوشته بود: «مردمانی که من دیدم همه جوان بودند و بی‌زحمت بیش از سی سال داشتند. همه خوش‌هیکل بودند و موهایشان صاف و بلند مانند یال اسب بود که روی چشمانشان می‌ریخت. فقط یک نکته بسیار نگران‌کننده بود. آن‌ها بسیار فقیر به نظر می‌رسیدند.»

کتاب صوتی سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها نوشته‌ی مهدی میرکیایی شرحی است بر اولین استعمارگری‌های عصر اکتشاف که در قرن پانزدهم میلادی رقم خورد. این اثر در سی‌ونهمین جایزه کتاب سال مورد تقدیر قرار گرفت و استقبال گسترده‌ای از آن به عمل آمد.

درباره‌ی کتاب صوتی سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها

نمی‌توان تاریخ اولین استعمار اتفاق افتاده در جهان را به‌راحتی مشخص کرد. حکومت‌ها از هزاران سال پیش برای به‌چنگ آوردن منابع دیگر سرزمین‌ها به قلمروهای یکدیگر لشگرکشی می‌کردند و در این راه از هیچ خشونتی رویگردان نبودند. با این حال استعمار به‌معنای امروزی با «عصر اکتشاف» در قرن پانزدهم میلادی آغاز شد. پادشاه جاه‌طلب کشور پرتغال برای تحقق کنجکاوی، گسترش مسیحیت و البته کسب ثروت، ناوگانی مجهز را برای جست‌وجو به هند فرستاد. این سفر تاریخ جهان را برای همیشه دگرگون کرد و اتفاقاتی را رقم زد که مهدی میرکیایی آن‌ها را به زیبایی در مجموعه سرگذشت استعمار روایت می‌کند.

کلمب با مشاهده‌ی سر و وضع بومی‌ها فوری به کشتی برگشت و دستور حرکت داد. تو جزیره‌ی بعدی وضع تازه‌ای انتظار کلمب رو می‌کشید. اون همراه دوست‌هاش به ساحل رفت و به‌محض دیدن بومی‌ها فریادی از شادی کشید و ملوان‌هاش رو تو آغوش کشید. بومی‌ها گوشواره‌های کوچیکی از طلا به گوش داشتند. کلمب گردنبندهای شیشه‌ای و کلاه بره‌های قرمز به اون‌ها هدیه کرد و در مقابل از اون‌ها یه مقدار طلا گرفت. بعد پرچم اسپانیا رو در ساحل افراشت و جزیره رو به نام پادشاه اسپانیا فتح کرد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%84%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%86-%D8%B3%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7/book/73385مهدی میرکیایی فارغ‌التحصیل دکترای تاریخ پس از اسلام و استاد دانشگاه علامه طباطبایی است. او آثار متعددی در زمینه ادبیات و تاریخ تالیف کرده که مجموعه سرگذشت استعمار شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. دکتر میرکیایی در سال 1378 و 1381 جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی را به دست آورد. از دیگر افتخارات این نویسنده‌ی ایرانی می‌توان به اثر برگزیده جشنواره کتاب‌های کمک آموزشی رشد در سال 1386، برنده لوح زرین هجدهمین جشنواره کتاب در 1395 و برگزیده جشنواره خاتم در سال 1395 اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی سرگذشت استعمار – جلد اول: سفر به آن سوی دریاها می‌شنویم

غارتگران اروپایی در مسیر خود به قاره آفریقا برخوردند، جایی که سنگ‌های قیمتی میان دانه‌های شن برق می‌زدند و زیبایی‌های چشمگیرش از نعمات بی‌پایان طبیعت حکایت داشتند. با فتح قسمت‌هایی از آفریقا و اطمینان از برتری خود، ماجراجویان به سمت قاره‌ی آسیا بادبان کشیدند. آوازه‌ی دستاوردهای پرتغالی‌ها به‌حدی زیاد بود که خیلی زود انگلیس، هلند و اسپانیا هم به جمع استعمارگران پیوستند. آن‌ها با خودپسندی بی‌حدوحصرشان دیگر نژادها را غارت می‌کردند و علاوه بر تصاحب دارایی‌های طبیعی حتی مردم کشورهای دیگر را به بردگی می‌گرفتند.