معرفی و دانلود کتاب صوتی سماع عارفان: بحثی کامل و فراگیر پیرامون سماع | حسین حیدرخانی

سماع طبعی انسان را به‌سوی ظواهر فریبنده‌ی دنیا و معاصی آن دعوت می‌کند. زیرا طبع و طبیعت قوه‌ای‌ست در نهاد جسم که از او جدا نمی‌شود. مانند حرارت آتش و رطوبت آب که این دو خاصیت از این دو جسم هرگز جدا نمی‌شود و گاهی هم از ترکیب چند عنصر بسیط، یک جسم و طبیعت مرکب پیدا می‌شود که اگر نسبت آن عناصر متساوی و یکی بر دیگری غالب نباشد، یک طبیعت موزون حاصل می‌گردد که آن را اعتدال مزاج گویند و هرگاه طبیعتی موزون و متناسب، صوتی موزون و متناسب را بشنود از تناسب این دو چیز متناسب در او نشاط و حرکت و هیجانی ایجاد می‌شود.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۲۱ دقیقه

بخش دوم: موسیقی در سماع

انتشارات سنایی چاپ نسخه‌ی متنی این کتاب را به عهده داشته است. اثر حاضر را با صدای بیتا خداداد می‌شنوید.

کتاب صوتی سماع عارفان برای چه کسانی مناسب است؟

معرفی کتاب صوتی سماع عارفان: بحثی کامل و فراگیر پیرامون سماع

۱۵ دقیقه

بخش نهم: سماع شیخ یا بزرگ مجلس

مشخصات کتاب صوتی

۳۱ دقیقه

بخش هشتم: نحوه سماع

۳۱ دقیقه

بخش ششم: ارکان سماع – قسمت اول

رقص سماع مانند بسیاری از مناسک یا آداب دینی، دو جنبه‌ی بیرونی و درونی دارد. برای درک جنبه‌ی درونی آن به‌راستی باید تجربه‌ی سماع را داشته باشید. تنها از این طریق است که می‌توانید از حال‌و‌هوای عارفانه‌ی آن باخبر شوید. برای درک جنبه‌ی بیرونی آن اما می‌توانید از کتاب صوتی سماع عارفان بهره‌های فراوانی برید. البته به یاد داشته باشید که جنبه‌ی بیرونی و درونی سماع به یک اندازه اهمیت دارند. اجرای نادرست سماع می‌تواند آن را از یک آیین مباح به یک رفتار حرام بدل کند.

۲۴ دقیقه

بخش ششم: ارکان سماع – قسمت سوم

اگر در رشته‌ی ادیان و عرفان مشغول به تحصیل هستید یا صرفاً مشتاقید با سماع و آداب آن آشنا شوید، شنیدن کتاب صوتی سماع عارفان را هرگز از دست ندهید.

در بخشی از کتاب صوتی سماع عارفان می‌شنویم

۳۵ دقیقه

بخش هفتم: شرایط و آیین سماع

برای شناخت رقص سماع، تاریخچه و نحوه‌ی پیدایش، آداب و رسوم آن و اعتقاداتی که پیرامون سماع وجود دارد، منبعی بی‌نظیر پیش روی شما قرار گرفته است. حسین حیدرخانی در کتاب صوتی سماع عارفان چکیده‌ای از پژوهش‌های عالمانه‌ی خود را در اختیارتان قرار داده تا با انواع سماع و نحوه‌ی اجرای آن آشنا شوید. اثری مملو از اطلاعات مستند و معتبر که عرفان اسلامی را به شما معرفی می‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی سماع عارفان

۴۱ دقیقه

بخش سوم: شأن سماع در سلوک

۲۸ دقیقه

بخش ششم: ارکان سماع – قسمت دوم
قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9-%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D9%81%D8%A7%D9%86/book/73195

حساس‌ترین بحث سماع نحوه‌ی سماع کردن، یعنی شکل خارجی سماع می‌باشد که می‌تواند آن را به لهو و لعب کشانده و سماع را از حریم مباح خارج نموده، حکم حرام درباره‌اش صدق پیدا کند. قبل از آنکه مسائل ضروری این بحث مطرح شود، عنوان بحثمان را که نحوه‌ی سماع می‌باشد مشخص نماید ناگزیر هستیم به مهمی اشاره کنیم و آن را مقدمه‌ی بهتر شناختن نحوه‌ی سماع قرار دهیم. سماع را می‌توان به سه نحو تقسیم نمود: سماع طبعی، سماع روحی، سماع قلبی.

۵۳ دقیقه

بخش چهارم: چهره باطن سماع

۴۰ دقیقه

چرا و چگونه سماع عارفان صوتی شد؟

کلیه‌ی حرکاتی که در سماع انجام می‌شوند، از حالت دستان تا جهت چرخش، معنای عمیقی دارند که ممکن است از چشم یک بیننده‌ی کم‌تجربه پنهان بمانند. حسین حیدرخانی تفسیر هر یک از این رمزها را به شما می‌آموزد. شنیدن کتاب صوتی سماع عارفان فرصت بی‌نظیری است که در خلال معرفی آداب سماع، گوشه‌هایی از اصول عقاید عرفا و اندیشه‌های عارفانه را نیز به شما نشان می‌دهد. همچنین معنای دقیق برخی اصطلاحات و مفاهیم خاص عارفان را به شما ارائه می‌کند.

۴۱ دقیقه

بخش پنجم: اقسام سماع

سماع از آن دسته پدیده‌های شگفت‌انگیز دنیای اسلام است که اگرچه از دل عرفان اسلامی سربرآورده اما موضوع پژوهش بسیاری از محققان سایر ادیان قرار گرفته است. شاید به‌طور خلاصه بتوان آن را نوعی مناجات دانست، بااین‌وجود نمی‌توان پیوند عمیق آن را با هنر انکار کرد. موسیقی از عناصر اصلی در مراسم‌های رقص سماع است که به یمن پیوند با این آیین، نوعی چهره‌ی مقدس به خود می‌گیرد. حسین حیدرخانی در کتاب صوتی سماع عارفان منشأ سماع و ابعاد گوناگون آن را بررسی کرده است.

۹ دقیقه

گزیده تعاریف عرفا از سماع

۱۴ دقیقه

بخش اول: پیدایش سماع