معرفی و دانلود کتاب صوتی شب‌های روشن: یک داستان عاشقانه از خاطرات یک رویاپرداز | فئودور داستایوفسکی | نشر ماه آوا

روایتی از یک دیدار افسانه‌ای در شهر زیبای سن پترزبورگ! کتاب صوتی شب‌های روشن قصه‌ی عشقی است که میان دو غریبه شکل می‌گیرد و به آن‌ها فرصتی برای فاش ساختن پنهانی‌ترین اسرار درونی‌شان عطا می‌کند… . عده‌ای این داستان کوتاه را جزء بهترین آثار فئودور داستایوفسکی می‌دانند و هنرمندان بسیاری در قالب‌های گوناگون آن را مورد اقتباس قرار داده‌اند.

درباره‌ی کتاب صوتی شب‌های روشن

فئودور داستایوفسکی در سال 1821 دیده به جهان گشود و به سال 1881 از دنیا رفت. کتاب «داستایوفسکی»، نوشته‌ی «رابرت برد»؛ و کتاب «داستایوفسکی: جدال شک و ایمان»، نوشته‌ی «ادوارد هالت کار» دو سرگذشت‌نامه از زندگی پرفرازونشیب فئودور داستایوفسکی (Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky) هستند. رمان‌ها و کتاب‌های این نویسنده‌ی نابغه، از جمله: «یادداشت‌های زیرزمینی»، «جنایت و مکافات»، «ابله» و «تسخیر‌شدگان» از شاهکارهای ادبیات کلاسیک جهان به شمار می‌آیند.

در بخشی از کتاب صوتی شب‌های روشن می‌شنویم

آری. کتاب صوتی شب‌های روشن که با ترجمه‌ی سروش حبیبی در اختیار شماست، احوالات شخصیتی رویایی را روایت می‌کند که تماما در ذهن خود زندگی می‌کند، تا اینکه روزی در گشت‌وگذارهای بی‌هدفش زنی زیبا را می‌بیند.

راوی این داستان کوتاه مانند دیگر شخصیت‌های مخلوق نویسنده فردی است حساس، درونگرا، خیال‌پرداز و منزوی. او که روزگارش بی‌هیچ دوست و آشنایی در سن پترزبورگ می‌گذرد در طلب عشقی ناب می‌سوزد، اما چه حیف که به‌اندازه‌ی تنهایی‌اش در ارتباط با دیگران هم خام است. همین نبود روابط اجتماعی راوی قصه را به سفرهایی پایان‌ناپذیر در شهر سوق داده. مرد جوان در خیابان‌ها قدم می‌زند در حالی که مکالمه‌ی میان ساختمان‌ها را تصور می‌کند. او به آدم‌ها می‌نگرد و از خودش می‌پرسد این پیرزن کیست؟ آن مرد میانسال و جدی چه دلیلی برای آن همه عجله داشت؟ زوج خوشبختی که بر پل ملاقات کردم چطور با هم آشنا شدند؟

«آخر من شما را نمی‌شناختم. خیال کردم شما هم…»

این غریبه‌ی مرموز با چهره‌ای ملیح و لباس‌های ساده اما برازنده‌اش به روی پل ایستاده بود. حضور او آنقدر بر وجود راوی اثر گذاشت که نفسش بند آمد. احساس می‌کرد باید حتما چیزی بگوید، کاری انجام دهد یا به هر طریق توجه‌اش را به خود جلب کند ولی صدای هق‌هقی که ناگهان از سمت او بلند شد افکارش از هم گسست. چه چیزی بانویی تا این حد موقر را متزلزل و دل‌نگران ساخته است؟ مرد دستپاچه به سمت زن می‌رود و ملاقات تصادفی شخصیت‌های کتاب صوتی شب‌های روشن به این ترتیب رقم می‌خورد. زنی دلشکسته و مردی تنها، این دو گویی به دست سرنوشت کنار هم قرار گرفته‌اند. آن‌ها ساعتی را به قدم زدن می‌گذرانند و تصمیم می‌گیرند فردا شب هم یکدیگر را ببینند، دیداری کوتاه که شب‌های بعد نیز تکرار می‌شود و محلی امن برای فاش ساختن پنهانی‌ترین بخش وجودی هر دو را فراهم می‌کند… .

معرفی کتاب صوتی شب‌های روشن: یک داستان عاشقانه از خاطرات یک رویاپرداز

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات داستانی کلاسیک توصیه می‌کنیم.

با فئودور داستایوفسکی بیشتر آشنا شویم

دختر چیزی نگفت و بازوی خود را که هنوز از هیجان و ترس می‌لرزید به من داد. وای، ‌ای آقای مزاحم، ‌ای همراه ناخوانده، چقدر در آن لحظه رعایت کردم! نگاه سریعی به دختر انداختم. دختر سیاه‌چشم و بسیار ملیحی بود. درست حدس زده بودم. در مژه‌هایش دانه‌هایش اشک هنوز برق می‌زد. نمی‌دانم از ترس لحظه‌ای پیشش بود یا از اندوه پیش از آنش. اما برق لبخندی می‌درخشید. او نیز دزدانه به من نگاهی کرد و کمی سرخ شد و چشمش را فرود آورد. «می‌بینید؟ چرا مرا از خودتان راندید؟ اگر پهلوتان بودم این اتفاق نیفتاده بود…»

«اما حالا که مرا می‌شناسید، نه؟» «یک‌خرده، ولی چرا اینجور می‌لرزید؟»

من خوشحال از اینکه دوستی که پیدا کرده‌ام تیزهوش است و دختر زیبایی که تیزهوش هم باشد گلی است به سبزه آراسته. جواب دادم: «آه، شما از همین اول تشخیص دادید. بله، فورا فهمیدید که طرفتان چه‌جور آدمی است! درست تشخیص دادید. من وقتی با خانم‌ها روبه‌رو می‌شوم دست‌وپای خودم را گم می‌کنم. جای انکار نیست. آرامشم را از دست داده‌ام…»


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B4%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86/book/72883

کتاب صوتی شب‌های روشن یکی از لطیف‌ترین و عمیق‌ترین داستان‌های عاشقانه‌ی دنیاست که توسط انتشارات ماهی به چاپ رسیده است. نسخه‌ی گویای این اثر درخشان به وسیله‌ی نشر صوتی ماه آوا تهیه شده و شنیدن آن با صدای ماهرانه‌ی رضا عمرانی و بهناز جعفری، می‌تواند تجربه‌ای به‌یادماندنی برای علاقه‌مندان ادبیات داستانی باشد.

نکوداشت‌های کتاب شب‌های روشن

  • فراموش‌نشدنی. (Yomu Teader)
  • یک شاهکار مسلم! (Barnes & Noble)
  • داستانی متأثرکننده درباره‌ی عشق و تنهایی، به قلم نابغه‌ی برجسته‌ی ادبیات روسیه. (Penguin)

اقتباس‌های سینمایی از کتاب شب‌های روشن

از چه باید گفت؟ داستان مردی تشنه محبت که با زنی دلفریب ملاقات می‌کند و به او دل می‌بازد ایده‌ای آشنا در دنیای ادبیات داستانی است. تعداد نویسندگان بسیاری برای توصیف چنین دیداری دست به قلم شده‌اند را بی‌اغراق نمی‌توان شمرد اما وقتی فئودور داستایوفسکی -کسی که هیچ شخصیتی را به ما معرفی نمی‌کند مگر آنکه تحلیلی روان‌شناسانه و دقیق از او در اختیارمان بگذارد- تصمیم به تالیف داستانی عاشقانه می‌گیرد، باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟ کتاب صوتی شب‌های روشن (White Nights) چه حرفی برای گفتن دارد که بعد از تقریبا دویست سال هنوز شنیدنی است؟

رمان شب‌های روشن یکی از پراقتباس‌ترین آثار ادبی‌ست. این داستان کم‌حجم همواره مورد توجه هنرمندان گوناگون در نقاط مختلف جهان بوده است. آنچه در ذیل می‌بینید، عناوین برخی از بهترین آثار سینمایی ساخته‌شده با الهام از عاشقانه‌ی ماندگار نویسنده‌ی بزرگ روس‌اند:

  • فیلم سینمایی شب‌های روشن، ساخته‌ی لوکینو ویسکونتی (1957)
  • فیلم سینمایی شب‌های روشن، ساخته‌ی فرزاد موتمن (1381)
  • فیلم سینمایی دو عاشق (Two Lovers)، ساخته‌ی جیمز گری (2008)
  • فیلم سینمایی شب‌های سفید ساخته ایوان پیرایف (1959)
  • فیلمی سینمایی چهار شب یک رویابین از رابرت برسون (1971)
  • فیلمی سینمایی شب‌های سفید به کارگردانی آلن سیلور (2005)
  • فیلم سینمایی چهار شبِ یک رویاباف (Four Nights of a Dreamer)، ساخته‌ی آندره برسون (1971)

کتاب صوتی شب‌های روشن مناسب چه کسانی است؟