معرفی و دانلود کتاب صوتی شنیدن شهر: چرا برای طراحی، برنامه‌ریزی و روایت یک شهر به شنیدن قصه‌هایش نیاز داریم؟ | لیونی سندرکاک

شاید کوچه‌های باریک قدیمی و بناهای فرسوده‌ی تاریخی، چیزی جز گذر زمان را به ما نشان ندهند؛ اما کافی است چشم‌ها را ببندیم و به‌جایشان، گوش‌هایمان را تیز کنیم. هر گوشه‌ای از شهرها سرگذشتی دارد که شنیدن آن می‌تواند هم سودمند باشد و هم دلنشین. لیونی سندرکاک (Leonie Sandercock)،‌ جیمز تراگ مورتن (James A Throgmorton)،‌ لیون امیل (Lieven Ameel)، ‌رابرت آ. بیورگارد (Robert A Beauregard) و باربارا اکشتاین (Barbara Eckstein) در کتاب صوتی شنیدن شهر (City planning)، جامعه‌شناسی، تاریخ و معماری را بهم پیوند می‌زنند. اثری که شنیدن آن شما را با تأثیر انکارناپذیر جغرافیا بر فرهنگ و هویت ملت‌ها آشنا می‌کند.

دانشجویان رشته‌های شهرسازی و مدیریت شهری، همچنین علاقه‌مندان این حوزه‌ها از طریق کتاب صوتی شنیدن شهر نکته‌های بسیاری خواهند آموخت. این اثر را به تمامی مخاطبان کتاب‌های معماری و جامعه‌شناسی نیز پیشنهاد می‌کنیم.

با نوید پورمحمدرضا بیشتر آشنا شویم

با شنیدن کتاب صوتی شنیدن شهر درمی‌یابید که هدف نویسندگان از نگارش این کتاب، رسیدن به «شهرسازی روایت‌محور» است؛ یعنی مرحله‌ای که داستان و روایت به کمک مهندسان شهرسازی می‌آیند تا تفسیر متفاوت و تازه‌ای را از معماری شهری و ساکنان آن داشته باشیم. از دیدگاه نویسندگان، همان‌طور که وقایع تاریخی زیر تأثیر شکل و ساختار شهرها بوده‌اند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که با تغییر پیکره‌‌ی شهرهای کنونی، بیش از پیش روح انسانیت را به جامعه تزریق کنیم. این کتاب در حقیقت سعی دارد، با بازخوانی شهر و شهرنشینی و تحلیل روایی آن‌ها، تعریفی کلان و البته دقیق‌تر از علم شهرسازی ارائه کند.

کتاب «شهرها و سینما» که او ترجمه کرده است،‌ برگزیده‌ی ششمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال سینما شده و به‌عنوان یکی از آثار مشهور و پرطرفدار این پژوهشگر جوان شناخته می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی شنیدن شهر می‌شنویم

کتاب صوتی شنیدن شهر دربردارنده‌ی پنج مقاله در حوزه‌ی معماری و طراحی شهری است که از سوی لیونی سندرکاک،‌ جیمز تراگ مورتن،‌ لیون امیل، ‌رابرت آ. بیورگارد و باربارا اکشتاین به نگارش درآمده است. شنیدن این کتاب که توسط نوید پورمحمدرضا ترجمه شده، ابعاد متفاوتی از شهرها و شهرسازی را پیش رویتان مجسم می‌کند. بیایید یک‌بار هم که شده، به‌جای دیدن منظره‌ها، به آوا و قصه‌های کوچه و خیابان‌ها گوش بسپاریم.

درباره‌ی کتاب صوتی شنیدن شهر

معرفی کتاب صوتی شنیدن شهر: چرا برای طراحی، برنامه‌ریزی و روایت یک شهر به شنیدن قصه‌هایش نیاز داریم؟

کتاب حاضر چکیده‌ای از مطالعات میان‌رشته‌ای است و به‌جای بررسی تک‌بعدی ساختار شهرها، می‌کوشد تصویری همه‌جانبه و علمی از شهرسازی ارائه کند. نویسندگان این کتاب شما را با قصه‌ها و رخدادهای حقیقی شهرها و دنیای شهرسازی روبه‌رو می‌کنند؛ نمونه‌های ملموسی که به درک مفاهیم پیچیده‌ی این حوزه کمک می‌کند. برای شناخت شهرها گاهی باید به سراغ تاریخ شفاهی و داستان‌هایی برویم که هر کدام تاریخچه‌ی یک شهر را در دل خود جای داده‌اند.

نوید پورمحمدرضا متولد تهران است و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته شهرسازی و از دانشگاه تهران دریافت کرده و همچنان به‌عنوان دانشجوی دکتری در همین رشته و دانشگاه مشغول به تحصیل است. او همچنین به‌عنوان پژوهشگر، مدرس و مترجم فعالیت دارد و در زمینه‌ی نقد فیلم و مطالعات سینمایی نیز بسیار موفق ظاهر شده است.

درباره‌ی مفهوم قصه‌ی اصلی و کاربردهای احتمالی‌اش برای شهرسازها صحبت کردیم. یکی از مفاهیم هم‌خانواده با این موضوع، قصه‌ی بنیادین است، قصه‌ی اسطوره‌پردازِ سرچشمه‌ها، قصه‌ای که شهرها و ملت‌ها درباره‌ی خودشان نقل می‌کنند. این مفهوم ارتباطی خاص با شهرسازی در بسترهای چندقومیتی و چندفرهنگی دارد، یعنی جایی که با تلقی‌های متعارضی از هویت سروکار داریم. به استرالیا نگاه کنید. قصه‌ی بنیادینی که استرالیایی‌های انگلیسی‌تبار در بیش از دویست سال گذشته نقل کرده‌اند، با ورود کاپیتان جیمز کوکِ دلاور پیوند خورده است؛ کسی که سال 1788 با نخستین ناوگان به ساحل خلیج بوتانی رسید تا مستعمره‌ای ایجاد کند. بعد، نوبت به پیشگامان قهرمانی می‌رسد که این سرزمین را کشف و اهلی کردند. قصه‌ای آشنا در جوامع مستعمره‌نشینِ جهان جدید.

در یک سطح، این قصه‌ اسطوره‌پرداز است. اما در سطحی دیگر، سویه‌ای سیاسی‌_ حقوقی نیز دارد. نهادهای بنیان‌گذار و مشخصاً نظام مالکیت زمین بر مفهوم حقوقی «ترا نولیوس» یا زمین خالی و بی‌سکنه متکی بودند؛ مفهومی که شصت‌هزار سال سکونت بومی‌ها و حضور مستمر آن‌ها در این قاره را نادیده می‌گرفت و نامرئی می‌ساخت.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B4%D9%86%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1/book/72908

نوید پورمحمدرضا برگردان این کتاب را به عهده داشته اما به ترجمه‌ی صرف اکتفا نکرده است؛ بلکه بخش‌هایی را به کتاب افزوده که می‌توانند به درک آسان‌تر مطالب کمک کنند. نشر اطراف اثر حاضر را روانه‌ی بازار کتاب کرده است. کتاب صوتی شنیدن شهر را با صدای مهران نوروزی از سوی شرکت توسعه محتوای لحن دیگر می‌شنوید.

کتاب صوتی شنیدن شهر برای چه کسانی مناسب است؟