معرفی و دانلود کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی | فریور خراباتی | نوین کتاب گویا

7 دقیقه

پیش‌درآمد انقلاب 1905 – بخش دوم

نیکلای در ماه می 1868 متولد شد و زمانی که انقلاب 1905 روسیه اتفاق افتاد نیکلای دوم تزار روسیه بود. تا الآن دیگر باید متوجه شده باشید که تزار یک چیزی هست شبیه سزار؛ درواقع تزار همان سزار است. چون به مدت دو سه هزار سال مردم اروپا به دلایل نامعلومی زبانشان می‌گرفت؛ «سین» و «ز» را «تز» تلفظ می‌کردند. مثل همین برج پیزا که ایتالیایی‌ها آنقدر زبانشان می‌گرفت و به آن پیتزا می‌گفتند که آخرش هم برج پیزا همان پیتزای کج از کار درآمد و حتی همین پیتزای پپرونی که قرار بود پیزا باشد معروف به پیتزای پپرونی شد. البته این قانون درباره‌ی پیتزای قورمه‌سبزی هم صدق می‌کرد. یا مثلاً همین نیچه که اسم اصلی‌اش نیتزچشه بود که دو سه حرف آن را به‌زور حذف کردند و آخرش هم نیچه‌ای شد که گریست. کلاً کار سزارها و تزارها در همه‌ی کشورها یک کاری بود شبیه داعش که هر وقت مشغول غذا خوردن و بچه درست کردن نبودند سر همدیگر را می‌بریدند.

8 دقیقه

لنین؛ کچل پرحاشیه

4 دقیقه

دولت کرانسکی و پیش‌درآمد انقلاب اکتبر

13 دقیقه

کاترین کبیر و طرح چندهمسری

6 دقیقه

ماجرای تزارویچ و دردسر والدین

معرفی کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی

12 دقیقه

نیکولای جونم ببخشید دیگه باید بلند شید

3 دقیقه

گورباچف بای‌بای

10 دقیقه

وارگ‌ها گرگ‌وار فور وار می‌آیند

10 دقیقه

تفلیس، سفلیس دو نفر حرکت

کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی با صدای امیرحسین رستمی و توسط نشر صوتی نوین کتاب گویا تهیه و تولید شده است. لحن امیرحسین رستمی در این اثر صوتی متفاوت با چیزی است که معمولاً از او سراغ داشته‌ایم. او به‌عنوان یکی از بازیگران طنز مطرح در سینمای ایران، این بار با حفظ لحنی جدی باعث ایجاد تناقضی جالب بین شکل و موضوع روایت شده است. نسخه‌ی متنی این کتاب با همت کتاب کوچه انتشار یافته است.

کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی برای چه کسانی مناسب است؟

تاریخ روسیه از مسائل جذابی است که همیشه توجه خوانندگان و شنوندگان ایرانی را به خود جلب کرده است. فریور خراباتی در کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی با رویکردی طنز، تاریخ همسایه‌ی شمالی ایران را برای ما روایت می‌کند. اهمیت تاریخ معاصر روسیه بر جنبش‌ها و اتفاقات داخل ایران بسیار چشم‌گیر است و تحولات سیاسی و اقتصادی روسیه همیشه تاثیر مستقیمی بر تاریخ ایران داشته است. از انقلاب اکتبر گرفته تا جنگ سرد و پیش‌تر از آن جنگ‌های روسیه و ایران هرکدام باعث افزایش ضرورت آشنایی با تاریخ روسیه شده اما خشک بودن متن‌های تاریخی باعث نادیده گرفتن چنین ضرورتی بوده است. فریور خراباتی از یک سو این مشکل را برای خوانندگان و شنوندگانی که حوصله‌ی متن‌های سخت تاریخی را نداند حل کرده و از سوی دیگر تجربه‌ی جدیدی برای علاقه‌مندان به کتاب‌های تاریخی ایجاد کرده است.

3 دقیقه

خروشچف؛ صدایی شبیه خوردن بیسکوئیت

آخرین تزار روسیه فرزند الکساندر سوم بود که برخلاف بقیه‌ی روس‌ها نامش لئون و ولادیمیر نبود. اجداد الکساندر هم تعدادی الکساندر اول و دوم، تعداد فئودور اول تا دهم، تعدادی نیکلای اول و دوم و شاهزادگان آن‌ها هم سی چهل‌تا آناستازیا و کاترینا بود. خاطرتان هست که نیکلای اول در سال 1894 تزار روسیه شد؟ او جزو معدود تزارهایی بود که وقتی روی کار آمد سر کسی را نبرید و کسی را وسط درخت دو شقه نکرد و به همین دلیل ده سالی که از روی کار آمدنش گذشت همه پر رو شدند و به فکر انقلاب کردن افتادند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

3 دقیقه

الکساندر سوم؛ کمی آهسته‌تر زیبا

8 دقیقه

امپراتریسی با کمک جلاد‌های مهربان

فریور خراباتی (Farivar Kharabati) روزنامه‌نگار، نویسنده و طنزپرداز اصفهانی است که در سال 1365 به دنیا آمده است. او علاوه بر نوشتن در ماهنامه‌ی «خط‌خطی» و روزنامه‌ی «بی‌قانون» در تولید برنامه‌های تلویزیونی «یک فنجان سلامت»، «ویتامین سه»، «یک‌یک»، «فرمول یک» و «شکرستان عروسکی» همکاری داشته است. «عجایب الاتفاقات» و «جفت‌پا وسط تاریخ» کتاب‌های دیگر فریور خراباتی هستند که درون‌مایه‌ی طنز و تاریخی جالبی در مورد دیگر کشورها دارند.

در بخشی از کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی می‌شنویم

2 دقیقه

پاول یکم؛ گودبای ایران

7 دقیقه

عمو کشور فروش بله

13 دقیقه

پتر کبیر باش نه پتر کله‌کبیر

9 دقیقه

رو رو راسپوتین

5 دقیقه

الکساندر دوم؛ نون تو خریدوفروش ملکه سرورم

7 دقیقه

رومانوف‌ها، ما گوسفند نیستیم لعنتی‌ها

6 دقیقه

استلاین کم بکش همیشه بکش

9 دقیقه

گرجستانم را پس بده

4 دقیقه

الکساندر دوم و گاهی مردم گناه هم دارند

روایت طنز فریور خراباتی باعث می‌شود که گوش دادن به تاریخ یک کشور خارجی به تجربه‌ای بسیار سرگرم‌کننده تبدیل شود. او با استفاده از مشخصه‌های فرهنگی روسیه و ادغام آن با طنز امروزی فارسی لحظات جالبی را برای شنوندگان کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی ایجاد کرده است. اهمیت ادبیات روسیه برای خوانندگان و شنوندگان فارسی باعث آشنایی فراوان ایرانی‌ها با فرهنگ و سنت‌های روسی بوده است. فریور خراباتی از این آشنایی برای به سخره گرفتن شکست‌ها و پیروزی‌های تاریخی هردو کشور استفاده می‌کند و باعث می‌شود تا هم‌زمان که از تراژدی‌های تاریخی خودمان و دیگران درس می‌گیریم به شباهت اشتباهات مضحک پادشاهان و حاکمان بخندیم. فریور خراباتی باوجود شوخی‌های فراوان، تلاش می‌کند جنبه‌ی تاریخی روایت خود را حفظ کند. او با استفاده از مستندات تاریخی، شناخت خوبی از اتفاقات مهم تاریخی روسیه ایجاد می‌کند و اصطلاحات سیاسی مورد استفاده در بحث‌های تاریخی مربوط به روسیه را برای شنوندگان خود شرح می‌دهد.

17 دقیقه

نیکلای دوم؛ گرگم و گله می‌برم

7 دقیقه

ایوان مضر، ایوان ژیلت، ایوان مخوف با طعم کچاپ

فریور خراباتی در کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی با شوخی‌های دوپهلو و طنز انتقادی به سراغ تاریخ روسیه رفته است. طنز روایی او در کنار صدای امیرحسین رستمی به‌عنوان راوی این کتاب صوتی باعث جذاب شدن تاریخ برای مخاطب‌های متنوعی شده است.

درباره‌ی کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی

این کتاب صوتی برای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ روسیه به‌طور خاص و علاقه‌مندان به تاریخ و سیاسیت جذاب خواهد بود. دوستداران کتاب‌های طنز از گوش دادن به این کتاب صوتی لذت خواهند برد.

با فریور خراباتی بیشتر آشنا شویم

6 دقیقه

برخی از اصطلاحات و کلیدواژه‌های کمونیست

مشخصات کتاب صوتی

3 دقیقه

برژنف فساد کن، تو فساد کردنت زیباست

9 دقیقه

پیش‌درآمد انقلاب 1905 – بخش اول

9 دقیقه

من مغولم، میغولم تو قولت

فریور خراباتی برای روایت تاریخ روسیه تا قرن نهم میلادی به عقب می‌رود. فصل اول کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی با مهاجرت گروهی از وایکینگ‌ها، وارگ‌ها، آغاز می‌شود. او لحظات مهم تاریخ روسیه را با طنزی جذاب برای ما نقل می‌کند؛ چگونگی به حکومت رسیدن «یاروسلاو خردمند»، حمله‌ی مغول‌ها به روسیه، زندگی ایوان سوم معروف به ایوان کبیر، حکومت ایوان مخوف، به قدرت رسیدن رومانوف‌ها و انقلاب کمونیستی در اوایل قرن بیستم گوشه‌ای از جنبه‌های تاریخی کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی است که با طنز و شوخی‌های فراوان همراه شده است. فریور خراباتی تلاش می‌کند طنز این اثر، مستندات تاریخی مطرح شده را زیر سؤال نبرد و با این کار باعث جذاب شدن مطالعه‌ی تاریخ برای افراد مختلف شده است. از نام فصل‌های کتاب صوتی طنزیمات رولت روسی می‌توان به نوع و شیوه‌ی طنزپردازی فریور خراباتی در این کتاب صوتی پی برد؛ «نیکلای جونم ببخشید! دیگه باید بلند شید!»، «الکساندر دوم و گاهی مردم گناه هم دارند!»، «کاترین کبیر و طرح چندهمسری» و «پترکبیر باش نه پتر کله‌کبیر» بعضی از این سرفصل‌ها هستند. این کتاب صوتی با فروپاشی شوروی و حکومت گورباچف به پایان می‌رسد و در انتهای کتاب کلیدواژه‌ها و اصطلاحت مهم و پرکاربردی مانند «پلوتاریا»، «بورژوازی» و «جنگ سرد» شرح داده شده‌اند.

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B7%D9%86%D8%B2%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C/book/76824

7 دقیقه

تورتسکی در کوی نیک‌نامان ما را گذر ندادند