معرفی و دانلود کتاب صوتی عشق بی‌پیرایه | واندا واسیلوسکا | استودیو نوار

تقابل ذاتی عشق و جنگ همواره دستمایه‌ی خلق آثار هنری بسیاری شده است. واندا واسیلوسکا در کتاب صوتی عشق بی‌پیرایه داستان عاشقانه‌ای را در بحبوحه‌ی پرالتهاب جنگ جهانی دوم روایت می‌کند. ماریا شخصیت اصلی این داستان، پرستاری است که در انتظار بازگشت همسر خود از جنگ، ماجراهای پیچیده و پرچالشی را تجربه می‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی عشق بی‌پیرایه

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D8%A8%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%87/book/69208

این نویسنده و روزنامه‌نگار و فعال سیاسی چپ در سال 1905 در لهستان به دنیا آمد. واسیلوسکا در 1939 پس از حمله‌ی آلمان نازی به ورشو فرار کرد و در نهایت در اتحاد جماهیر شوروی اقامت گزید. او اتحادیه‌ی میهن‌پرستان لهستانی را در آن جا تأسیس کرد و بعدتر نقش مهمی در ایجاد ارتش خلق لهستان در جنگ جهانی دوم ایفا کرد. واسیلوسکا مشاور مورد اعتماد جوزف استالین بود و مذاکرات او با استالین تأثیر به‌سزایی در تأسیس کمیته‌ی آزادی ملی لهستان و تشکیل جمهوری خلق لهستان گذاشت. در زمان حیات استالین، واسیلوسکا یک نویسنده‌ی کلاسیک ادبیات شوروی به حساب می‌آمد و اهمیت او تا به حدی بود که مسئولان بالارده‌ی آموزش و پرورش، آموزش آثار او را در برنامه‌ی درسی مدارس گنجانده بودند.

اگر به داستان‌ها و رمان‌های عاشقانه‌ای که در فضای جنگی نوشته شده‌اند علاقه دارید، شنیدن این داستان شما را راضی خواهد کرد.

با واندا واسیلوسکا بیشتر آشنا شویم

واسیلوسکا در طول زندگی‌اش فعالیت‌های بسیاری علیه آلمان نازی انجام داد و همواره تشکیل حکومت جمهوری لهستان را به‌عنوان یک آرمان متعالی دنبال کرد. آرمان‌گرایی، آزادی‌خواهی، آشنایی بی‌واسطه با فضای متشنج جنگ جهانی و ایده‌های سوسیالیستی، تجربیاتی بودند که به او در نگارش این اثر کمک بسیاری کردند.

کتاب صوتی عشق بی‌پیرایه برای چه کسانی مناسب است؟

او که موقع به خاک سپردن گریشا حضور نداشت. چگونه ممکن بود حاضر باشد؟ او دلیرانه جان سپرد و معلوم نیست کجا به زیر خاک غنوده. شاید هم خمپاره تکه‌تکه‌اش کرده باشد. شاید از وجود وی فقط مشتی خاکستر باقی مانده باشد و تفحص بقایای انسانی در آن مشت خاکستر کاری بیهوده باشد. آری، ماریا اکنون، اینجا وی را در محل عشق پرنشاط و جوانشان دفن کرد. گویی گریشا بزرگ است. معلوم نیست کجا باید به زانو درافتاد و لبان را به خاک نمناک آشنا کرد. همچنان در جاده‌ی پرگل‌ولای ره می‌سپرد و چشمانش را که چیزی نمی‌دید، متوجه جلو کرده بود.

فهرست مطالب کتاب صوتی

مشخصات کتاب صوتی

واسیلوسکا یکی از اولین نویسندگان لهستانی بود که در آثار خود از قوانین رئالیسم سوسیالیستی پیروی کرد و چندین رمان و تعداد انگشت‌شماری شعر در این سبک از خود به جا گذاشت. آثاری که اغلب از سوی حکومت با توقیف و سانسور مواجه می‌شد. او در طول عمر 59 ساله‌ی خود موفق شد سه بار جایزه‌ی ادبیات استالین را دریافت کند.

در بخشی از کتاب صوتی عشق بی‌پیرایه می‌شنویم

ماریا شخصیت اصلی داستان، پرستاری کاربلد است که مهر و محبت بی‌دریغش را نثار تمام مجروحان جنگی می‌کند. او در بیمارستان چهره‌ای محبوب دارد که به مهربانی نزد بیماران و همکارانش زبانزد است. شوهر ماریا در جبهه‌ها علیه آلمان نازی می‌جنگد اما قرار است به‌زودی برگردد و انتظار عاشقانه‌ی ماریا را به پایان برساند. اما عشق قدیمی یکی از پزشکان بخش به ماریا و اتفاقات دیگری که در نبود شوهرش برای او رقم می‌خورند، مسیر داستان را به سمت‌وسوی دیگری می‌برند.

هنرمندان بسیاری تاکنون در قالب‌های مختلف هنری از جمله ادبیات و سینما چهره‌ی خشونت‌بار و بی‌رحمانه‌ی جنگ را در کنار شمایل ظریف و سرشار از لطافت عشق قرار داده‌اند. تقابل ذاتی عشق و جنگ به خلق یک درام نفس‌گیر پرچالش کمک می‌کند. واندا واسیلوسکا (Wanda Wasilewska) در کتاب صوتی عشق بی‌پیرایه (Poprostu milosc) به سراغ این تقابل سرشار از کشمکش رفته است. زمزمه‌ای عاشقانه که از میان صدای توپ و تفنگ و خمپاره و فریاد سربازان و ناله‌ی مجروحان به گوش می‌رسد.

ماریا بازگشت. باز از پل گذشت. هزاران بار با هم از این تخته‌های لرزان عبور کرده بودند. با چشمانی حریص به این چوب‌های مستور از گل و کثافت نگریست. گویی هنوز اثر پای گریشا در آن باقی است. ولی بعد از گریشا، صدها چکمه‌ی نعل‌کرده‌ی آلمانی از این پل عبور کردند و آثار قدم گریگوری را پایکوب و معدوم و محو کردند و برای همیشه ستردند. از سرما بر خود لرزید. دندان‌هایش به هم می‌خورد. فقط اکنون حس کرد که پاها و پالتویش خیس و صورتش از سرما مثل چوب شده. جاده را گرفت و آهسته به سوی ایستگاه رفت. پیش خود اندیشید: انگار از مراسم تدفین برمی‌گردم.