معرفی و دانلود کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد | مونا اسکندری | گروه فرهنگی سماوا

کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد، زندگی نامه پروین سلگی، همسر جانباز شهید سردار حاج میرزا محمد سلگی، زندگی و سرگذشت این همسر شهید را از زبان خودش روایت می‌کند. این کتاب که توسط مونا اسکندری گردآوری شده، از خاطرات کلاس پنجم پروین آغاز می‌شود. در همان زمان بوده که این همسر شهید، با میرزا مواجه شده بود و از همان زمان به قولِ خودش: «هم می‌خواستم ببینمش و هم نمی‌خواستم».

امیر که دیگر بسیجی شده بود و با حاج حسین کیانی و حاج علی مراد سلگی که نفرات اولیه‌ی سپاه نهاوند بودند، هم‌نشین می‌شد از طرف بسیج دعوت شد به جبهه. داگُل مانده بود چه بگوید. برادرهای دیگرم هم جبهه بودند و تنها بهانه‌ی ماندن امیر در نهاوند، همین بود. بابا خدامراد کم‌حرف بود، فقط یکی دو بار به او گفت: «رولَه. دَرسِتَه بَخو ایشالا بزرگ‌تر شدی رو». اما امیر آن‌قدر مهربان بود که کسی نمی‌توانست به او نه بگوید. من هم فکر می‌کردم او را به آموزشی می‌برند و برای اینکه دوازده سیزده سال بیشتر ندارد، او را به نهاوند بر می‌گردانند.

کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد نوشته‌ی مونا اسکندری، به بیان زندگی و خاطراتِ پروین سلگی، همسر جانباز شهید سردار حاج میرزا محمد سلگی می‌پردازد. کتاب در 17 فصل تنظیم شده است و در آن مراحل مختلف زندگی پروین سلگی از سال‌های قبل از انقلاب گرفته تا ازدواجش با شهید میرزا محمد سلگی و وقایع دفاع مقدس گفته می‌شوند.

درباره‌ی کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد

در فصل‌های بعدی کتاب عشق هرگز نمی‌میرد، میرزا به خانواده‌ی پروین نامه‌ای می‌نویسد و زمانی که می‌خواهند به نامه پاسخ دهند، چون کسی به غیر از پروین سواد نداشته است، بقیه متن را می‌خوانند و پروین می‌نویسد. این نامه‌نگاری‌ها ادامه پیدا می‌کند تا اینکه بالاخره میرزا که سربازی‌اش تمام شده بود، سر و کله‌اش پیدا می‌شود. میرزا که با برادرش آمده بوده، از پروین خواستگاری می‌کند و او را با خودش به روستای‌شان می‌برد. مدتی پس از جشن عروسی، میرزا برای پیدا کردن کار به تهران می‌رود و از آن به بعد بین تهران و نهاوند در رفت‌وآمد است.

برای بدرقه‌اش به بسیج رفتیم. جثه‌ی امیر از همه کوچک‌تر بود. داگل برای رزمنده‌ها آیه‌الکرسی می‌خواند. خیالش را هم راحت کرده بودم که امیر آموزش نظامی می‌بیند و بر می‌گردد، اما آموزشی راهی برای رفتنش به جبهه شد. یکی دو ماهه می‌رفت و بر می‌گشت. وقتی می‌آمد، همه‌مان خانه‌ی داگل خودمان را مهمان می‌کردیم. بچه‌ها از سر و کول امیر بالا می‌رفتند. داگل هم خوشحال بود که بچه‌اش صحیح و سالم است.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D9%87%D8%B1%DA%AF%D8%B2-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%AF/book/77564

در فصل دوم کتاب عشق هرگز نمی‌میرد، به دوره‌ی نوجوانی پروین می‌پردازد که با آغاز شکل‌گیری انقلاب مصادف است. هر روز تجمع و اعتراضات علیه شاه بیشتر و بیشتر می‌شد و نهاوند، محل زندگی پروین ناآرام‌تر می‌شد. اعضای خانواده‌ی پروین در تظاهرات شرکت می‌کردند و حتی برخی از آن‌ها به دیگر شهرها هم تبعید شده بودند. پروین با اینکه می‌خواسته در تظاهرات شرکت کند ولی چون مادرش به او اجازه نمی‌داد این کار را نمی‌کرد.

کتاب عشق هرگز نمی‌میرد، زندگی نامه پروین سلگی همسر جانباز شهید سردار حاج میرزا محمد سلگی که در سال 1400 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود، توسط انتشارات سماوا و به گویندگی فاطمه میناخوانی در قالب کتاب صوتی تهیه شده و روانه‌ی بازار کتاب شده است.

کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد برای چه کسانی مناسب است؟

معرفی کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد

مونا اسکندری (متولد 1361) نویسنده و کاریکاتوریست ایرانی‌ست. او که دارای مدرک کارشناسی الهیات است، سابقه‌ی همکاری با نشریاتی از جمله کیهان بچه‌ها و انتظار نوجوان را دارد. مونا اسکندری جوایز متعددی را نیز از جشنواره‌های ادبی و هنری دریافت کرده است که از بین آن‌ها می‌توان به کسب رتبه‌ی اول داستان‌نویسی در حوزه کودک و نوجوان در جایزه ادبی یاد دوست و رتبه اول داستان کوتاه در جشنواره سراسری یاد یار اشاره کرد. از دیگر آثار مونا اسکندری می‌توان به کتاب‌های «اشک جمعه» و «بهشت کبوتر می‌خواهد» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد می‌شنویم

اگر به زندگی‌نامه شهدا و خانواده‌ی آن‌ها علاقه‌مند هستید و یا اگر به روایتی صمیمی و صادقانه از عشق علاقه‌مندید، شنیدن کتاب صوتی عشق هرگز نمی‌میرد به شما توصیه می‌شود.

با مونا اسکندری بیشتر آشنا شویم

در ادامه، پروین از پیروزی انقلاب خبردار می‌شود و در شهریور سال بعد اولین فرزندِ او و میرزا متولد می‌شود. نام او را مصطفی می‌گذارند. میرزا که بیشتر در نهاوند می‌ماند و به محکم شدن پایه‌های انقلاب کمک می‌کند، پس از اینکه خبر شروع جنگ با عراق را می‌شنود، راهی جبهه می‌شود. از آن طرف، پروین هم به پایگاه مسجد می‌رود تا مثلِ میرزا به جبهه کمک بکند. این کتاب در ادامه به وقایع جنگ ایران و عراق و عشق پروین و میرزا می‌پردازد.