معرفی و دانلود کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان | گروه نویسندگان | شرکت توسعه محتوای لحن دیگر

9 دقیقه

پذیرفته شدن در یک خانواده‌ی جدید

24 دقیقه

کیفیت و شیوه‌ی آموزش، تفاوت از زمین تا آسمان

9 دقیقه

از هنرستان تا پوسترهای انقلابی

هنرستان هنرهای زیبای تهران یکی از نهاد‌های تأثیرگذار در هنر مدرن ایران است که در سال 1332 تأسیس شد. بزرگانی مانند سیمین دانشور، جلال آل احمد، جلیل ضیاپور، مارکو گریگوریان، سهراب سپهری، هانیبال الخاص، لیلیت تریان، منصوره حسنی،‌ غلامحسین نامی و دیگر هنرمندان، در این هنرستان تدریس کرده‌اند. در ششمین شماره‌‌ی فصلنامه‌ی پشت بام، به تاریخچه‌ی این هنرستان و اثر آن بر هنر مدرن ایران پرداخته می‌شود.

کتاب صوتی فصلنامه پشت بام شماره شش: هنرستان درباره‌ی داستان تأسیس هنرستان هنرهای زیبای تهران و فعالیت آن در سال‌های پیش از انقلاب است. در این شماره با نویسندگان فصلنامه پشت بام همراه شوید و سفری به سال‌های 1332 تا 1357 داشته باشید. سفری که در آن با شخصیت‌های مشهور ادبی و هنری نیز برخورد خواهید کرد…

درباره‌ی کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان

11 دقیقه

هنرستان هنرهای تزئینی یا هنرهای فیگوراتیو

مشخصات کتاب صوتی

انجمن خروس جنگی و گالری آپادانا در تأسیس هنرستان هنرهای زیبای تهران نقشی به‌سزا داشتند و شخصیت‌های مهمی مدیریت این هنرستان را بر عهده داشتند. دانش‌آموختگان این مرکز بعضاً به هنرمندان بزرگی تبدیل شده‌اند که ذکر نام چند تن از آن‌ها خالی از لطف نیست: چنگیز شهوقی، مسعود عربشاهی، فرامرز پیلارام، کامبیز درم بخش، علیرضا اسپهبد و حسین زنده‌رودی. طبق نظر واحد خاکدان، هدف از تأسیس چنین نهادی، مدرن کردن هنر ایران و ارتقای سطح هنرهای تجسمی بود.

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%81%D8%B5%D9%84%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D8%B4-%D9%87%D9%86%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/book/79112

مؤسسه‌ی توسعه محتوای لحن دیگر کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان را با خوانش گروهی از گویندگان تهیه کرده است.

کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان برای چه کسانی مناسب است؟

44 دقیقه

نشانه‌شناسی آموزش هنر مدرن

51 دقیقه

تاریخ‌نگاری هنرستان هنرهای زیبا – بخش سوم

فصلنامه پشت بام با سردبیری فرشید پارسی‌کیا، به منظور آشنایی بیشتر مردم با جریان‌های مؤثر بر هنرهای تجسمی معاصر، مقالاتی را منتشر می‌کند. در کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان، مقالاتی را می‌شنوید که گروه پژوهشی پشت‌بام آن‌ها را نوشته‌اند. شما بعد از خواندن این شماره با تاریخچه‌ی دقیق‌تر هنرستان هنرهای زیبا، معلمان و دانش‌آموختگان آن، آموزش و تبارشناسی هنر مدرن و دیگر مطالبْ بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین مصاحبه با هنرمندانی مانند بهزاد شیشه‌گران، رزیتا شرف‌جهان، جلال متولی، معصومه ظفری، نیلوفر قادری‌نژاد، فرح اصولی و واحد خاکدان در فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان چاپ شده است که قطعاً بعد از خواندن آن‌ها، تصویری جامع‌تر از هنرستان در سال‌های گذشته در ذهن شما نقش خواهد بست.

30 دقیقه

درباره‌ی جلیل ضیاپور

24 دقیقه

سپهری، شاعر نقش‌ها و نقاش واژگان

24 دقیقه

بازار هنر و آموزش رسمی

اگر به هنر مدرن علاقه دارید، کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان را بشنوید.

در بخشی از کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان می‌شنویم

44 دقیقه

نقد جامعه‌شناختی هنر مدرن

20 دقیقه

گنگ‌های سراسر عالم، زبان واحد دارند

14 دقیقه

هنر ایرانی و هنر مدرن، دو خط جدا از هم

نویسندگانی چون فرشید و فرهنگ پارسی‌کیا، فاطمه برهانی، واحد خاکدان، محمد شمس، فضه زحمتکش، حمیدرضا شش‌جوانی و… در فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان، مقالات خود را متشر کرده‌اند. آن‌ها نخست به این می‌پردازند که هدف از تأسیس چنین هنرستانی چه بود؟ و چه عواملی در ایجاد این نهاد هنری،‌ نقش داشتند؟

در این زمان با توجه به دگرگونی‌های سیاسی و بنابر نیازهای اقتصادی، اجتماعی و آموزشی ایجاد مدارس به خصوص هنرستان‌های فنی و تربیت نیروی متخصص در کشور احساس شد. بدین‌منظور در تهران و مراکز استان‌ها هنرستان‌هایی به نام هنرستان دولتی با حمایت مستقیم حکومت زیر نظر وزارت پیشه و هنر تاسیس شد تا در کنار احیای هنرهای اصیل ایرانی افراد کارآزموده و هنرمند تربیت شدند. گروه پژوهش پشت‌بام کوشیده است در این متن روند شکل‌گیری هنرستان‌های هنر به‌خصوص هنرستان هنرهای زیبای دختران و پسران تهران را به‌صورت اجمالی ارایه دهد و همچنین به روند شروع آموزش هنر مدرن بپردازد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

36 دقیقه

تاریخ‌نگاری هنرستان هنرهای زیبا – بخش دوم

16 دقیقه

هنرستان؛ تولدی دیگر

55 دقیقه

تاریخ‌نگاری هنرستان هنرهای زیبا – بخش اول

26 دقیقه

تبارشناسی هنر مدرن

معرفی کتاب صوتی فصلنامه پشت بام – شماره شش: هنرستان

19 دقیقه

هدف: مدرن کردن ایران