معرفی و دانلود کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان | واسلاو هاول | نشر ماه آوا

ویژگی نبوغ‌آمیز واسلاو هاول توانایی در عقب‌نشینی از موقعیت‌های خاص و دیدن آن‌ها در پرتوی اصول گسترده‌تر فلسفی و انسانی است. داشتن اطلاعات کلی و عمومی درمورد تاریخ اروپای شرقی در اواخر قرن بیستم به درک بهتر شما از این کتاب کمک می‌کند اما در غیر این‌صورت نیز می‌توانید از تحلیل عمیق این نویسنده راجع به ایدئولوژی‌ها و تأثیرات وحشتناک آن‌ها بر روح انسان و به‌طور کلی جامعه قدردانی کنید.

معرفی کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان

چنانکه دیدیم، معنای واقعی شعارنوشته‌ی سبزی‌فروش هیچ ربطی به معنای ظاهری آن ندارد. با این همه این معنای واقعی کاملاً روشن و برای همه قابل فهم است. چون رمزش بسیار آشناست. سبزی‌فروش با تنها صدایی که رژیم قادر به شنیدنش است، اعلام وفاداری می‌کند. چون هیچ راه دیگری برای پذیرفته شدن اعلام وفاداری‌اش ندارد. یعنی پذیرفتن آداب و تشریفات تجویزی، پذیرفتن ظواهر به‌جای واقعیت و پذیرفتن قواعد از پیش تعیین‌شده‌ی بازی. اما با این حال خودش هم یکی از بازیگران این بازی می‌شود و بدین ترتیب ادامه‌ی بازی یا حتی وجود خود بازی را امکان‌پذیر می‌سازد. اگر ایدئولوژی در اصل پلی بود میان نظام و فرد در مقام فرد، همین که او قدم روی این پل می‌گذارد ایدئولوژی همزمان بدل به پلی می‌شود میان نظام و فرد در مقام یکی از اجزای تشکیل‌دهنده‌ی این نظام. یعنی اگر ایدئولوژی در ابتدا از بیرون عمل می‌کرد و توجیهی روانشناختی بود که شکل‌گیری قدرت را تسهیل می‌کرد، حالا از لحظه‌ای که عذر و توجیه پذیرفته می‌شود، ایدئولوژی بدل به عضو فعالی از آن قدرت می‌شود که از درون این قدرت را می‌سازد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

این مجموعه‌ی ارزشمند و تاریخی که نوشته‌های بیست‌وپنج سال از زندگی نویسنده را در بر می‌گیرد، به قلم واسلاو هاول، نمایشنامه‌نویس اهل چک که بعدتر رئیس‌جمهور کشورش شد، به رشته‌ی تحریر درآمده است. کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان (Open letters: selected writings) تکامل واسلاو هاول را از یک نمایشنامه‌نویس سربه‌زیر به رئیس‌جمهوری جسور به نمایش می‌گذارد. بسیاری از قطعات این مجموعه‌ی هیجان‌انگیز از مقالات سیاسی، نامه‌ها، سخنرانی‌ها، طرح‌های زندگی‌نامه‌ای، مصاحبه‌ها و تأمل‌ها، نمایانگر خیزش اشتیاق سرکوب‌شده برای آزادی است که رژیم توتالیتر چکسلواکی را سرنگون کرد.

۸ دقیقه

قسمت بیست‌ودوم

مشخصات کتاب صوتی

واسلاو هاول (Vaclav Havel) نمایشنامه‌نویس، مقاله‌نویس، شاعر و سیاستمدار اهل چک بود. او به‌عنوان دهمین و آخرین رییس جمهور چکسلواکی (1989-1992) و اولین رییس‌جمهور جمهوری چک (1993-2003) انتخاب شد. واسلاو هاول بیش از بیست نمایشنامه و آثار غیرداستانی متعددی را نوشت که در سطح بین‌المللی ترجمه شده‌اند. او مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا، مدال آزادی فیلادلفیا، نشان کانادا، مدال آزادی جایزه چهار آزادی و جایزه سفیر وجدان را دریافت کرد. در نظرسنجی جهانی مجله‌ی پراسپکت در سال 2005، هاول از میان 100 روشنفکر برتر جهان، موفق شد رتبه‌ی چهارم را کسب کند.

در بخشی از کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان می‌شنویم

تصور کنید نمایشنامه‌نویسی پس از سال‌ها به‌عنوان رئیس‌جمهور کشور خود برگزیده می‌شود؛ چه سیری و تحولی را در او مشاهده خواهید کرد؟ در کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان نوشته‌ی واسلاو هاول می‌توانید این سیر را مشاهده کنید. تعدادی از نامه‌های سرگشاده و نوشته‌های او را در این کتاب صوتی می‌شنوید.

درباره‌ی کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان

۸ دقیقه

قسمت بیست‌ویکم

کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان به همت نشر صوتی ماه‌آوا و نشر نو منتشر شده است. ترجمه‌ی این اثر را احسان کیانی‌خواه به عهده داشته است و آن را با صدای رضا عمرانی می‌شنوید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان

  • تحلیل‌های درخشان و قابل درک درباره‌ی سوءاستفاده از قدرت توسط اصول بوروکراتیکی‌ که ناشی از منفعت شخصی بدبینانه است. (بوستون گلوب)
  • مجموعه‌ای الهام‌بخش. ادای احترامی مناسب برای یک قهرمان فرهنگی و سیاسی، و منبعی ارزشمند برای هر کسی که می‌خواهد مطمئن شود اصول دموکراسی هنوز در زمان ما گرامی است. (Kirkus Reviews)
  • مقالات هاول در کتاب قدرت بی‌قدرتان نشان‌دهنده حساسیت پیچیده‌ی سیاسی و اخلاقی اوست. او با وضوح و صراحتی شگفت‌انگیز، استعداد کمیاب خود را در حوزه‌ی استعاره و مثال به نمایش می‌گذارد. هاول می‌تواند با یک عبارت یا یک کلمه، بی‌صداقتی یک دوران تاریخی را به تصویر بکشد. (Times Literary Supplement)

کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به کتاب‌های سیاسی و تاریخی علاقه دارید، شنیدن این کتاب را از دست ندهید.

با واسلاو هاول آشنا شویم

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%86/book/72862برخی از قسمت‌های این کتاب صوتی، مانند «دکتر هوساک عزیز» و مقاله‌ی «قدرت بی‌قدرتان» به دلیل تأثیرشان بر نسلی از مخالفان اروپای شرقی شمایلی کمابیش اسطوره‌ای به خود گرفته است. در برخی دیگر، مانند بعضی از مکاتبات نویسنده در زندان و نامه‌ی خصوصی او به الکساندر دوبچک، برای نخستین بار متنی به زبان انگلیسی از واسلاو هاول منتشر شده است. اما وجه مشترک همه‌ی نوشته‌های کتاب صوتی قدرت بی‌قدرتان در این است که در همه‌ی آن‌ها نشانی از سختگیری فکری، اعتقاد اخلاقی و فصاحت بی‌تکلف واسلاو هاول دارند.