معرفی و دانلود کتاب صوتی قوی سیاه: تاثیر رویدادهایی که وقوع‌شان را محال مى‌پنداشته‌ایم | نسیم نیکولاس طالب | انتشارات جیحون

معرفی کتاب صوتی قوی سیاه: تاثیر رویدادهایی که وقوع‌شان را محال مى‌پنداشته‌ایم

این نویسنده معروف مقاله‌نویس، محقق و تحلیل‌گر حوزه‌ی مهندسی مدیریت ریسک است. نیکولاس طالب بیش از پنجاه مقالۀ علمی در حوزۀ فلسفه، اقتصاد، آمار، امور مالی و اخلاق منتشر کرده است. طالب که اصلیتی لبنانی دارد، توانست با انتشار کتاب قوی سیاه به شهرتی جهانی برسد.

در بخش‌هایی از کتاب صوتی قوی سیاه می‌شنویم

درواقع طیف آنچه که می‌توانیم در این مورد مطرح کنیم بسیار وسیع و متنوع است اما همگی در یک ویژگی مشترکند: ما آن‌ها را تا پس از زمان وقوع نمی‌پذیریم. نسیم نیکولاس طالب در کتاب صوتی قوی سیاه سعی دارد دلیل این واکنش را تشریح کند. او توضیح می‌دهد که ما بر آنچه می‌دانیم تمرکز می‌کنیم و عادت داریم از در نظر گرفتن آنچه نمی‌دانیم صرف‌نظر کنیم. به عبارت دیگر ما در برابر ساده‌سازی و طبقه‌بندی کردن وقایع براساس تجربیات گذشته به‌شدت آسیب‌پذیریم.

وقتی بچه بودم، تئوری‌هایی درباره‌ی جنگ طبقاتی و مبارزه‌های افراد معصوم علیه غول‌های شرکتی قدرتمند که قادر بودند دنیا را ببلعند،‌ وجود داشت. هرکسی که عطش چنین چیزهایی را داشت این تئوری‌ها به خوردش داده می‌شد؛ تئوری‌هایی که از ایده‌ی مارکسیست به ارث رسیده بود که می‌گفت ابزار بهره‌برداری در خدمت خود هستند، اینکه دنیای قدرتمند، قدرتمندتر و قدرتمندتر می‌شود و بی عدالتی سیستم را تسهیل می‌کند. ولی کافی بود نگاهی به اطراف می‌انداختی و می‌دیدی که این غول‌های شرکتی بزرگ مثل پشه بر زمین می‌افتادند… .


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%82%D9%88%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87/book/73680به محال‌ترین تصویری که از دنیا دارید فکر کنید. مثلا تصور کنید در یک صبح بهاری به تماشای دسته‌ی قوها رفته‌اید. مشاهده‌ی پرندگان سفیدرنگ و باوقاری که با آرامش میان موج‌ها حرکت می‌کنند واقعا منظره‌ی تحسین‌برانگیزی است. درواقع دیدن این صحنه‌ی زیبا همان دلیلی است که شما را به اینجا کشانده اما در میانه‌ی این تجربه‌ی قابل‌پیش‌بینی ناگهان پرنده‌ای سیاه رنگ میان رودخانه ظاهر می‌شود. او بدون شک یک قوست، اما شما تا امروز نمی‌دانستید قوی سیاه هم وجود دارد! به هر میزان اطلاعاتتان درباره‌ی این پرنده بیشتر باشد متعجب‌تر می‌شوید و این تجربه، همان چیزی است که در قلب کتاب صوتی قوی سیاه (The Black Swan) قرار دارد.

در انتها باید گفت این اثر توسط انتشارات پندارتابان به چاپ رسیده و بابت نسخه‌ی صوتی آن باید از نشر جیحون سپاسگزار باشیم. ترجمه‌ی روان فرخ بافنده شنیدن کتاب صوتی قوی سیاه را به تجربه‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل می‌کند و می‌تواند آینده‌ی تمام شنوندگانش را متحول سازد.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی قوی سیاه

  • نامزد جایزه کتاب سال فایننشیال‌تایمز (2007)
  • پرفروش‌ترین نیویورک‌تایمز

نکوداشت‌های کتاب صوتی قوی سیاه

  • از نظر ادبی بسیار درخشان! (Los Angeles Times)
  • اثری لذت‌بخش و جذاب که مخاطب را به خوبی جذب می‌کند. (Financial Times)
  • قوی سیاه کتابی جذاب، جاه‌طلبانه و قابل تحسین است. (The New York Times Book Review)

کتاب صوتی قوی سیاه برای چه‌کسانی مناسب است؟

به همین دلیل است که معمولا دانسته‌هایمان را بسیار بیشتر از چیزی که واقعا هست برآورد می‌کنیم و در برابر وقایع پیش‌بینی‌‌نشده خودمان را می‌بازیم. نسیم نیکولاس طالب که یکی از نوابغ دنیای امروز است در کتاب پیش‌رو ترفندهایی را به ما آموزش می‌دهد که کمک می‌کند قوهای سیاه را پیش از وقوعشان پیش‌بینی کرده و زمان وقوع آن‌ها دچار سردرگمی نشویم. او که در حوزه‌های گوناگونی مانند آمار،‌ تجارت و علوم شناختی تسلط دارد با شوخ‌طبعی خاص خودش، جدی‌ترین مباحث را مورد بررسی قرار می‌دهد و با صراحتی ستودنی، آنچه را که انسان مدرن نادیده می‌گیرد مقابل چشمان ما می‌گذارد.

وقتی وارد بازار ارز و سهام شدم، با مردی به نام وینست دوست شدم که دقیقا شبیه دلالان بروکلینی بود، ادا و اطوارهایش درست عین تونی خیکی بود، به‌جز اینکه بروکلینی را به لهجه‌ی فرانسوی صحبت می‌کرد. وینسنت چند تا ترفند به من یاد داد، در میان گفته‌هایش یکی هم این بود: «بازار سهام ممکن است شاهزاده داشته باشد، ولی هیچ‌کس پادشاه باقی نمی‌ماند.» و «آدم‌هایی که در مسیر صعود به آن‌ها برمی‌خوردی، دوباره در سرپایینی با آن‌ها ملاقات می‌کنی.»

اگر دوست دارید کتابی بخوانید که دید شما را به حوادث غیرمترقبه‌ی زندگی تغییر دهد، کتاب قوی سیاه برای شما مناسب است.

با نسیم نیکولاس طالب بیشتر آشنا شویم

قوی سیاه اصطلاحی است که برای اتفاقات غیرمنتظره به کار می‌رود. چنین پدیده‌ای از سه ویژگی برخوردار است: غیرقابل پیش‌بینی است، تاثیری عظیم بر جا می‌گذارد و بعد از وقوع آن توضیحی می‌سازیم که ثابت کند آنقدرها هم تصادفی و تصورناپذیر نبوده است. موفقیت شگفت‌انگیز گوگل یکی از مثال‌های ایده‌ال برای قوی سیاه است. ظهور ادیان جدید، وقایع باورنکردنی زندگی شخصی ما و تغییرات ناگهانی آب‌وهوا مانند طوفانی که سرنوشت هزاران نفر را دگرگون می‌کند از موارد دیگری است که می‌توان آن‌ها را قوی سیاه دانست.

راهنمایی برای پیش‌بینی وقایع غیرمنتظره! کتاب صوتی قوی سیاه اثری تحسین‌شده از نسیم نیکولاس طالب است که مدت‌ها در صدر پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز قرار داشت. این کتاب به ما کمک می‌کند خارج از الگوهای رایج بیندیشیم؛ زیرا تغییر زاویه دید ما تنها ابزاری است که برای سازگاری با جهان در دست داریم.

درباره‌ی کتاب صوتی قوی سیاه